Wyjaśnienia treści SIWZ
Wyjaśnienia treści siwz nr 1
Szczecin 13.03.2018 r.
Wykonawcy
biorący udział w postępowaniu
Nr sprawy: MJOG-ZP.171.5.2018.MK
Nr pisma: MJOG-ZP.171.5.2.2018.MK
Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Wymianę windy osobowej na klatce schodowej od strony ul. Odrowąża w gmachu Urzędu Miasta Szczecin przy pl. Armii Krajowej 1”
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 z późn. zm.), zw. dalej „ustawą”, Zamawiający przekazuje wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami.
Pytanie
Wykonawca pragnie zwrócić się z pytaniem o możliwość i jednocześnie wskazując na konieczność zmiany zapisu pola o nazwie „Zgodność z przepisami" Załącznika nr 2 do Opisu Przedmiotu Zamówienia.
Zamawiający we wskazanym polu wprowadził zapis: „EN 81-20/50, dźwig seryjnie produkowany, posiadający świadectwo badania typu"
Postawienie przez Zamawiającego wymogu, aby będący przedmiotem zamówienia dźwig był wyłącznie dźwigiem seryjnie budowanym i aby posiadał świadectwo badania typu w sposób niedopuszczalny wprowadza nieuzasadnione tak technicznie, jak i jakościowo ograniczenia w konkurowaniu dostawców, korzystających z odmiennych, lecz równoważnych trybów uzyskania oceny zgodności dźwigu z obowiązującymi przepisami.
Pragniemy wskazać, iż kwestie obejmujące tryby i sposoby uzyskiwania przez producentów oceny zgodności na produkowane dźwigi regulowane są obecnie przez przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/33/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów.
Zgodnie z postanowieniami artykułu 5 Dyrektywy, dźwigi objęte niniejszą dyrektywą muszą spełniać zasadnicze wymagania w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa wymienione w załączniku I, zaś elementy bezpieczeństwa do dźwigów objęte niniejszą dyrektywą muszą spełniać zasadnicze wymagania w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa wymienione w załączniku I oraz umożliwiać dźwigom, w których są zamontowane, spełnienie tych wymagań.
Producenci wprowadzając do obrotu swoje elementy bezpieczeństwa do dźwigów, zapewniają ich zaprojektowanie i wytworzenie zgodnie z art. 5 a nadto sporządzają wymaganą dokumentację techniczną oraz przeprowadzają lub zlecają przeprowadzenie odpowiedniej procedury oceny zgodności
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/33/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów dopuszcza i zakłada natomiast kilka równorzędnych, równowartościowych sposobów uzyskania stosownej oceny zgodności. Zgodnie z postanowieniami art. 16 Dyrektywy dźwigi poddaje się jednej z poniższych procedur oceny zgodności:
- jeśli zostały one zaprojektowane i wyprodukowane według wzorca dźwigu, który przeszedł badanie typu UE określone w załączniku IV część B:
-
kontrola końcowa dźwigów określona w załączniku V;
- zgodność z typem w oparciu o zapewnienie jakości produktu dla dźwigów określona w załączniku X;
- zgodność z typem w oparciu o zapewnienie jakości produkcji dla dźwigów określona w załączniku XII; PL L 96/260 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 29.3.2014
- jeśli zostały one zaprojektowane i wyprodukowane w ramach systemu jakości zatwierdzonego zgodnie z załącznikiem XI:
-
kontrola końcowa dźwigów określona w załączniku V;
- zgodność z typem w oparciu o zapewnienie jakości produktu dla dźwigów określona w załączniku X;
- zgodność z typem w oparciu o zapewnienie jakości produkcji dla dźwigów określona w załączniku XII;
-
zgodność w oparciu o weryfikację jednostkową dźwigów określona w załączniku VIII;
- zgodność w oparciu o pełne zapewnienie jakości z badaniem projektu dla dźwigów określona w załączniku XI.
Wyboru danej procedury dokonuje producent dźwigów, lecz żadna z tych procedur nie jest obiektywnie lepsza lub gorsza przy przyjęciu uzasadnionych tak technicznie i technologicznie jak i jakościowych kryteriów oceny.
Tym samym nie istnieje żadna uzasadniona technologicznie, technicznie jak i jakościowo podstawa do eliminacji rynku podmiotów, które produkując równoważne technicznie, technologicznie i jakościowo urządzenia dźwigowe nie korzystają ze ścieżki badania typu urządzenia, lecz dokonują jego badania w drodze certyfikacji indywidualnej (…)
Korzystając z procedury zadawania pytań Wykonawca zwraca się do Zamawiającego z następującym wnioskiem i pytaniem: czy istnieje możliwość, aby dotychczasowy zapis pola o nazwie „Zgodność z przepisami" Załącznika nr 2 do Opisu Przedmiotu Zamówienia Zamawiający we wskazanym polu wprowadził zapis: „EN 81-20/50, dźwig seryjnie produkowany, posiadający świadectwo badania typu" otrzymał nowe brzmienie:
„EN 81-20/50"
Odpowiedź
Zamawiający wyraża zgodę na zmianę w powyższym zakresie, w związku z czym dokona stosownej modyfikacji zapisów siwz.
- udostępnił:
- Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej
- wytworzono:
- 2018/03/13
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Madlena Gruszka
- dnia:
- 2018/03/13 14:15:42
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Madlena Gruszka | 2018/03/13 14:15:42 | nowa pozycja |