przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Zestaw pytań numer 4


 

 Szczecin 2016-04-29

 Wykonawcy uczestniczący w postępowaniu

Nasz znak: BZP-S.271.34.3.2016.AK

Znak sprawy: BZP/20/16

Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na   ,,Wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pod nazwą: ,,Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie – ETAP II

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania dotyczące treści SIWZ.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t .j. Dz. U. z 2015 r., poz. 2164), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami.

 

Pytanie nr 1

      W części specyfikacji w OPZ (załącznik nr 11 do SIWZ) pkt. 3. Zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia używa określenia „Dokumentacja projektowa musi uwzględniać budowę niezbędnej infrastruktury podziemnej i nadziemnej wskazaną w uzyskanych wytycznych, warunkach, opiniach, a także usunięcie wszelkich kolizji”. W związku z powyższym prosimy o przekazanie informacji jakie są w posiadaniu Zamawiającego, a dotyczące wykazu ilości i rodzaju infrastruktury podziemnej i nadziemnej których to zaprojektowanie należy uwzględnić przy wycenie prac projektowych. Pytanie nie dotyczy zakresu usunięcia kolizji z istniejąca infrastrukturą tylko zakresu nowych odcinków sieci i instalacji uzbrojenia terenu. Koszt w/w prac jest znaczącym składnikiem ceny ofertowej. Brak informacji na etapie postępowania uniemożliwia oszacowanie realnej wartości prac projektowych w tym zakresie.

 

Odpowiedź:

Zamawiający nie posiada informacji jaką infrastrukturę podziemną i nadziemną trzeba będzie zaprojektować, ponieważ jej ilość oraz rodzaj będzie wynikiem uzyskiwanych na etapie projektowania warunków technicznych. Dodatkowo konieczność zaprojektowania nowych elementów infrastruktury wynika ze sztuki inżynierskiej oraz warunków istniejących, np.: zaprojektowanie drenażu. Projektant po podpisaniu umowy na wykonanie dokumentacji zobligowany jest do inwentaryzacji i uzyskania aktualnej mapy do celów projektowych.

Dodatkowo na etapie przygotowania oferty dobrą praktyka jest wykonanie wizji w terenie.

 

Pytanie nr 2

W związku z koniecznością rzeczywistej wyceny prac projektowych prosimy o podanie uzgodnionych z gestorami sieci warunków technicznych usunięcia kolizji z istniejącą infrastrukturą. 

 

Odpowiedź:

            Zamawiający nie posiada uzgodnionych z gestorami sieci warunków technicznych usunięcia kolizji z istniejącą infrastrukturą. Uzyskanie warunków usunięcia kolizji jest obowiązkiem  projektanta.

 

Pytanie nr 3

      W opisie przedmiotu zamówienia Zamawiający nie podaje żadnej charakterystyki istniejących obiektów inżynierskich (wiadukty, przepusty itp.) Czy w/w obiekty inżynierskie należy także objąć zakresem prac projektowych? Jeżeli tak to prosimy o wyspecyfikowanie planowanego zakresu prac celem rzetelnej wyceny prac projektowych branży mostowo- inżynieryjnej.

 

Odpowiedź:

            Zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia podał lokalizację inwestycji.

            Wg wiedzy Zamawiającego należy uwzględnić obiekty inżynierskie znajdujące się na trasie przebudowy w części 1.1 przejście podziemne, w części 2  są 2 wiadukty.

Projekt powinien obejmować remont płyty pomostu obiektu inżynierskiego wraz wyposażeniem (np. dylatacje, wpusty itp.).

Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji SIWZ dodając powyższy zapis do opisu przedmiotu zamówienia w części 1 oraz 2.

 

Pytanie nr 4

      Prosimy o przekazanie informacje czy dla planowanej inwestycji jest zabezpieczony odpowiedni pas terenu przeznaczony pod przebudowy torowiska oraz pozostałej infrastruktury?

 

Odpowiedź:

Tak.

            Lokalizacja torowisk tramwajowych jak główny element przedmiotu zamówienia pozostaje bez zmian. Dopuszcza się korektę geometrii torowiska ze względu na główne założenia SIWZ rozdz. XV pkt 3. Natomiast w częściach gdzie mowa jest o budowie torowisk należy uwzględnić konieczność wyjścia poza istn. pas drogowy.

 

Pytanie nr 5

      W nawiązaniu do pytania j.w. w przypadku konieczności wykonania prac geodezyjnych związanych z podziałem działek oraz w związku z prawidłową wyceną prac projektowych prosimy o wskazanie Oferentom ilości działek jakie należy przewidzieć w zakresie projektu podziału nieruchomości celem umożliwienia realizacji zadania. Koszt w/w prac jest znaczącym składnikiem ceny ofertowej. Brak informacji na etapie postępowania uniemożliwia oszacowanie realnej wartości prac projektowych w tym zakresie.

 

Odpowiedź:

            Z posiadanej wiedzy przez Zamawiającego na dzień dzisiejszy podziałowi będą podlegać 2 działki: 1 w przypadku pętli Pomorzany tj. zad. 9.1 oraz 1 w przypadku Zajezdni Golęcin tj. zad. 6. Dodatkowo w trakcie opracowania dokumentacji może zaistnieć konieczność wykonania dodatkowych podziałów, zgodnie z zapisami § 2 ust. 2 pkt 9 wzoru umowy, stanowiącego załącznik nr 7 do SIWZ.

 

Pytanie nr 6

Czy na etapie opracowywania dokumentacji należy wykonać prognozy ruchu pasażerskiego. Jeżeli tak prosimy o odpowiedź na poniższe pytania:

  1. Na jakie horyzonty czasowe należy opracować prognozy ruchu?
  2. Czy prognozy powinny obejmować ruch kołowy i pasażerski?
  3. Czy Zamawiający przekaże model ruchu dla regionu na cele przygotowania prognoz ruchu?
  4. Czy na potrzeby prognoz ruchu Zamawiający przekaże Wykonawcy aktualne wyniki pomiarów ruchu kołowego i potoków pasażerskich dla regionu?

 

Odpowiedź:

      Nie. Prognozy ruchu są objęte osobnym postępowaniem przetargowym.

 

 

Pytanie nr 7

      Czy w zakresie prac projektowych dla przedmiotowego zadania należy w wycenie prac projektowych uwzględnić prace związane z inwentaryzacją, wycinką i nasadzeniem drzew oraz projektem terenów zielonych (w tym z systemem nawadniania zieleni)?

 

Odpowiedź:

Tak, zgodnie z zapisami pkt 4 opisu przedmiotu zamówienia, stanowiącego załącznik nr 11   do SIWZ.

 

Pytanie nr 8

      Czy Zamawiający posiada odpowiednie warunki techniczne lub wskazanie dotyczące zakresu projektowanego odwodnienia układu torowego (dotyczy głównie wskazania miejsca i odbiorników wód opadowych w rejonie inwestycji)? Kwestia powyższa jest istotna celem prawidłowej wyceny prac projektowych w zakresie odwodnienia dla obszaru inwestycji oraz wyceny dla przygotowania odpowiedniej ilości operatów wodno-prawnych.

 

Odpowiedź:

            Warunki do uzyskania przez Wykonawcę na etapie prac projektowych. Na dzień dzisiejszy odwodnienie układów torowych w m. Szczecin na odcinkach ścisłej zabudowy realizowane jest do istniejącej kanalizacji deszczowej.

 

Pytanie nr 9

      Czy w zakresie projektu należy uwzględnić dla branży teletechnicznej projektowanie rozwiązań systemu informacji pasażerskiej lub podobne na potrzeby zarządcy ruchu lub jednostek komunalnych. Jeżeli tak – prosimy o wyspecyfikowanie założeń do w/w zakresu.

 

Odpowiedź:

            Tak. Warunki należy uzyskać na etapie prac projektowych, zgodnie z zapisami pkt 6 opisu przedmiotu zamówienia stanowiącego załącznik nr 11 do SIWZ.

 

 

Pytanie nr 10

      Czy w związku z przygotowaniem oferty należy uwzględnić projekty branży elektrycznej w zakresie:

  1. budowy nowego lub przebudowy oświetlenia ulicznego
  2. zasilani i budowy nowych przyłączy eN do urządzeń i wyposażenia przystankowego (np. biletomaty, oświetlenie wiat przystankowych itp.)

 

Odpowiedź:

 Tak. Zgodnie z pkt 4 opisu przedmiotu zamówienia stanowiącego załącznik nr 11 do SIWZ.

 

Pytanie nr 11

Czy projektowany układ torowy i przystankowy ma uwzględniać także wspólna obsługę ruchu pasażerskiego komunikacji autobusowej i tramwajowej – przystanki tramwajowo-autobusowe z wydzielonymi odcinkami bus-pasów?

 

Odpowiedź:

            Tak. Projektowany układ ma w całości uwzględniać założenia opisane w SIWZ rozdz. XV pkt 3, oraz dodatkowo nie może pogarszać istniejących warunków ruchu, w związku z czym lokalizacje ewentualnych buspasów należy uzgodnić z organizatorem ruchu w m. Szczecin.

 

Pytanie nr 12

                  Czy w związku z przedmiotowym zadaniem należy w wycenie prac projektowych uwzględnić projekty sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach lub przejściach dla pieszych. Jeżeli tak, prosimy podanie ilości sygnalizacji dla poszczególnych zadań?

 

 

 

Odpowiedź:

            Tak należy uwzględnić w projektowaniu. Ilość sygnalizacji będzie wynikała od projektowanego układu uzgodnionego z organizatorem ruchu w m. Szczecin.

 

Pytanie nr 13

                  Dla zakresu opisanego w Części 6 Przedmiotu zamówienia – w tym budowa nowego budynku administracyjno-biurowego Zamawiający podaje informacje o aktualizacji dokumentacji budowlanej będącej w posiadaniu Zamawiającego. W związku z powyższym :

  1. Prosimy o udostępnienie za pośrednictwem strony internetowej Oferentom pełnego zakresu dokumentacji będącej w posiadaniu Zamawiającego
  2. Prosimy o doprecyzowanie czy posiadana przez Zamawiającego dokumentacją dotyczy budynku administracyjno-biurowego czy układu komunikacyjnego przed zajezdnią
  3. W przypadku konieczności projektu nowego budynku administracyjno-biurowego prosimy o podanie wymaganych parametrów dla budynku w tym m.in: powierzchnię zabudowy, powierzchnię użytkową, wymaganą ilość pomieszczeń, ilość osób przewidzianych jako użytkowników budynku, zapotrzebowania na instalacje

 

Odpowiedź:

            Zamawiający udostępnił niezbędną dokumentację. Informacje dotyczące budynku są zawarte w udostępnionej koncepcji rozbudowy zajezdni Golęcin (modyfikacja z dnia 21.04.2016 r.)

 

Pytanie nr 14

                  W związku z opisem zadania dla części 7 prosimy o udostępnienie Oferentom za pośrednictwem strony internetowej, pełnego zakresu dokumentacji będącej w posiadaniu Zamawiającego.

 

Odpowiedź:

W załączeniu dokumentacja archiwalna podstacji Kolumba. Należy ją zweryfikować z aktualnym stanem budynku i urządzeń. Dokumentacja stanowi załącznik nr 12 do SIWZ i została udostępniona Wykonawcom na stronie internetowej (modyfikacja z dnia 21.04.2016 r.)

 

Pytanie nr 15

W związku z opisem zadania dla części 8, celem prawidłowej wyceny prac projektowych prosimy o podanie wymaganych parametrów i założeń funkcjonalno-użytkowych na potrzeby zaprojektowania dyżurki i węzła sanitarnego.

 

Odpowiedź:

Dyżurka i węzeł sanitarny zgodny z przyjętymi standardami w podstacjach trakcyjnych.

 

Pytanie nr 16

                  Czy dla zakresu opisanego w przedmiocie zamówienia Zamawiający posiada decyzję środowiskową (jedną lub kilka), czy też niezbędny zakres związany z przygotowaniem wniosku i materiałów do wniosku oraz pozyskania decyzji środowiskowej należy uwzględnić w wycenie Oferenta.

 

Odpowiedź:

Pozyskanie decyzji środowiskowej jest po stronie Zamawiającego.

 

 

Pytanie nr 17

   We wzorze umowy zamieszczonym do SIWZ Zamawiający jako jedno z niezbędnych opracowań wymienia opracowanie modelu komputerowego w 3D, wizualizacji i prezentacji multimedialnej. Prosimy o doprecyzowanie zapisów:

a)  co ma zawierać model komputerowy w 3D

  1. opisania wymagań co do ilości (ilość plansz i widoków) i jakości wymaganych dla wizualizacji oraz prezentacji multimedialnej

 

Odpowiedź:

         Zamawiający oczekuje wizualizacji komputerowej 3D w formie zdjęć (rozdz. min. 1920x1080)  wykonanych w charakterystycznych lokalizacjach. Ilość zdjęć musi uwzględnić przedstawienie w czytelny sposób przeznaczone do realizacji zadania. Dla obiektów nieliniowych należy przewidzieć dodatkowe wizualizacje obiektów kubaturowych.

         Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji SIWZ dodając powyższy zapis do § 2 ust. 2 pkt 10 wzoru umowy stanowiącego załącznik nr 7 do SIWZ.

 

Pytanie nr 18

        W odniesieniu do zapisów SIWZ - ROZDZIAŁ V punkt 3.3. dysponowania odpowiednim            potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia „Zamawiający            wymaga wykazania innej osoby dla każdej części zamówienia tj. jeżeli wykonawca składa    swoja ofertę np. na cześć 1, 2, 3 to projektant posiadający uprawnienia do projektowania w    specjalności drogowej bez ograniczeń wykazany w części 2 nie może być wykazany w      pozostałych częściach na które wykonawca składa swoja ofertę, w każdej części musza to     być inne osoby” - prosimy o zmianę powyższego zapisu.

Uwzględniając powyższe, przy założeniu, że Oferent chciałby złożyć ofertę na każdą z części zamówienia musiałby dysponować np. 10-cioma różnymi projektantami drogowymi lub też dysponować liczbą po 12 projektantów branży elektrycznej lun sanitarnej o odpowiednim doświadczeniu. Biorąc pod uwagę liczebność biur projektowych oraz dostępność odpowiedniego personelu w sposób jednoznaczny zapis powyższy ogranicza możliwość udziału w postępowaniu w pełnym zakresie mimo, że Zamawiający w ROZDZIALE I Forma oferty pkt 12 zapisał: Zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych.Wykonawca może złożyć ofertę na jedna, kilka lub wszystkie części zamówienia. Oferta częściowa musi obejmować wszystkie zadania, Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na poszczególne zadania w częściach.

            Poza powyższym zakres przedstawiony w opisie przedmiotu zamówienia przedstawiony przez Zamawiającego (Załącznik nr 11 do SIWZ) dla wybranych części podaje odcinki torowiska do przebudowy o długości np.: 500 mtp, 400 mtp, 800 mtp.1500 mtp., a łączna długość planowanych torów do przebudowy przy dobrze zorganizowanym procesie projektowym umożliwi prawidłową realizację dla jednego zespołu projektowego w liczebności osób z uprawnieniami zdecydowanie mniejszej niż wynika z wymagań Zamawiającego.

Prosimy o zmianę odpowiednich zapisów SIWZ.

 

Odpowiedź:

Zamawiający podtrzymuje  zapisy SIWZ.


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2016/04/29
odpowiedzialny/a:
Bartłomiej Miluch
wprowadził/a:
Katarzyna Stachowicz
dnia:
2016/04/29 13:07:04
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Stachowicz 2016/04/29 13:07:04 nowy zestaw pytań