przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania nr 1 - 5 z dnia 03.08.2010 r.



Szczecin 2010-08-03
Wykonawcy
biorący udział w postępowaniu
Znak sprawy: BZP/S/EJ/341/1345 /10
Nasz znak: BZP/112/10
Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Przebudowę ulic: Niemierzyńskiej, Arkońskiej do al. Wojska Polskiego - Etap I i II”

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2010r. nr 113, poz. 759), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytania wraz z odpowiedziami:
Pytanie 1
Dotyczy rozdziału V Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, punktu 2, podpunktu 3, litery c Kierownik robót sanitarnych.
Zamawiający wymaga, aby Wykonawca dysponował osobą zdolną do wykonania zamówienia, która posiada „uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń”.
Tak sformułowany warunek dotyczący posiadania uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej jest nadmiernie wygórowany i nie adekwatny do zakresu przedmiotu zamówienia, którymi kierować ma osoba je posiadająca.
Zakres robót instalacyjnych w przedmiotowym zadaniu nie zawiera w sobie robót w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wentylacyjnych.
Ponadto powołując się na zapisy ust. 2 art. 22 ustawy Prawo zamówień publicznych „Zamawiający nie może określać warunków udziału w postępowaniu (…) w sposób, który mógłby utrudnić uczciwą konkurencję”. Nadmiernie wygórowane warunki odnośnie uprawnień dla kierownik robót branży instalacyjnej utrudniają wielu Wykonawcom dostęp do udziału w przedmiotowym zamówieniu publicznym.
Ponadto Zamawiający formułują w ten sposób nazwę uprawnień uniemożliwia w przedstawienie w przedmiotowej ofercie osób na stanowisko robót sanitarnych, które posiadają potrzebne kwalifikacje, jednakże posiadają uprawnienia o innej nazwie.
W nawiązaniu do powyższego prosimy o:
1.1. zmianę zapisów w SIWZ dotyczących kwalifikacji Kierownika robót branży instalacyjnej z:
„uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych bez ograniczeń”
Na:
„posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych”
1.2. dołączenie zapisu:
„lub odpowiadających im ważnych uprawnień wydanych na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów”.
Odpowiedź 1:
Odpowiednie zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia zostaną zmodyfikowane.
Pytanie 2:
Dotyczy rozdziału V Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, punktu 2, podpunktu 3 litery c Kierownik robót sanitarnych
Prosimy o udzielenie odpowiedzi, czy Zamawiający uzna wskazanie dwóch osób na stanowisko Kierownik robót sanitarnych:
1. osoby posiadającej uprawnienia w specjalności instalacyjno – inżynieryjnej w zakresie sieci sanitarnych (w tym wodociągowych, kanalizacyjnych i cieplnych)
2. osoby posiadającej uprawnienia w specjalności instalacyjno – inżynieryjnej w zakresie sieci gazowych, których uprawnienia łącznie będą spełniać warunek udziału w postępowaniu?

Odpowiedź 2:
Odpowiednie zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia zostaną zmodyfikowane.
Pytanie 3:
Dotyczy TER. Prosimy zamawiającego o niezwłoczne zamieszczenie na stronie internetowej edytowalnej wersji TER (najlepiej w formacie .xls). Obecny format dokumentu .pdf jest nieedytowalny, a z uwagi na jego obszerność - 15 stron dla etapu I oraz 18 stron dla II etapu – w sumie 33 strony TER, jego przepisywanie przez wykonawcę jest bardzo czasochłonne. Poza tym czas poświęcony przez wykonawcę na przepisanie TER do programu Exel w znaczący sposób skraca czas jaki wykonawca musi poświęcić na przygotowanie oferty cenowej i wszystkich niezbędnych dokumentów jakie należy dołączyć do oferty. Nadmieniamy, iż zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych art. 43 „(…) zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty (…)”
W przypadku zamówienia będącego przedmiotem niniejszego postępowania czas pozostawiony na przygotowanie ofert, bez przekazania wykonawcom edytowalnej wersji TER jest czasem za krótkim, gdyż nie uwzględniono w nim czasu jaki wykonawca musi poświęcić na przygotowanie TER w wersji elektronicznej.
Odpowiedź 3:
Tabela Elementów Rozliczeniowych nie stanowi załącznika do siwz. Zgodnie z rozdziałem X pkt 2 siwz, cenę należy obliczyć sporządzając Tabelę Elementów Rozliczeniowych (TER) tj. wypełniając odpowiednie pozycje z przedmiarów robót.

Pytanie 4:
Dotyczy załączników do TER – przedmiary z programu kosztorysowego. Prosimy zamawiającego o niezwłoczne zamieszczenie na stronie internetowej edytowalnej wersji załączników do TER. Obecny format dokumentu .pdf jest nieedytowalny, a z uwagi na jego obszerność - 44 stron dla etapu I oraz 43 strony dla II etapu oraz 4 strony dla „Cieku Osówka” – w sumie 91 stron przedmiarów, jego przepisywanie przez wykonawcę jest bardzo czasochłonne. Poza tym czas poświęcony przez wykonawcę na wprowadzenie przedmiarów do programu kosztorysowego w znaczący sposób skraca czas jaki wykonawca musi poświęcić na przygotowanie oferty cenowej i wszystkich niezbędnych dokumentów jakie należy dołączyć do oferty. Nadmieniamy, iż zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych art. 43 „(…) zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty (…)”. W przypadku zamówienia będącego przedmiotem niniejszego postępowania czas pozostawiony na przygotowanie ofert, bez przekazania wykonawcom edytowalnej wersji przedmiarów jest czasem za krótkim, gdyż nie uwzględniono w nim czasu jaki wykonawca musi poświęcić na wprowadzenie przedmiarów do programu kosztorysowego.
Odpowiedź 4:
Zamawiający pomocniczo przekazuje edytowalne wersje przedmiarów.
Pytanie 5:
Dotyczy TER i załączników do TER – przedmiarów.
W przypadku nie przekazania przez zamawiającego wykonawcom edytowalnej wersji TER i załączników do TER – przedmiarów, wykonawca żąda przesunięcia terminu składania ofert o minimum 2 tygodnie (do wprowadzenia do komputera jest w sumie 124 strony Ter i przedmiarów ). Tylko tak przedłużony termin, zdaniem wykonawcy, spełni przesłanki ustawy Pzp art. 43, tj. „(…) zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty (…)”
Odpowiedź 5:
Zamawiający pomocniczo przekazuje edytowalne wersje przedmiarów. Tabela Elementów Rozliczeniowych nie stanowi załącznika do siwz. Zgodnie z rozdziałem X pkt 2 siwz, cenę należy obliczyć sporządzając Tabelę Elementów Rozliczeniowych (TER) tj. wypełniając odpowiednie pozycje z przedmiarów robót.

 


Załączniki:

udostępnił:
Biuro Zamówień Publicznych
wytworzono:
2010/08/03
odpowiedzialny/a:
Iwona Miller
wprowadził/a:
Ewa Jasiak-Wybraniec
dnia:
2010/08/17 13:23:54
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Jasiak-Wybraniec 2010/08/17 13:23:54 nowe pytania i odpowiedzi
Ewa Jasiak-Wybraniec 2010/08/03 13:16:14 nowe pytania i odpowiedzi