przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Zestaw pytań i odpowiedzi nr 2


Szczecin 2018-03-14

 

 

Wykonawcy uczestniczący w postępowaniu

 

Nasz znak: BZP-S.271.194.19.2017.AK

Znak sprawy: BZP/127/17

Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: ,,Budowę przedszkola przy ul. Franciszka Gila 13/15 na działce 18/12, obręb 2014 w Szczecinie przy Przedszkolu Publicznym nr 50 w procedurze ,,zaprojektuj i wybuduj” w ramach przedsięwzięcia ,,Rozbudowa bazy przedszkolnej przedszkoli publicznych w Szczecinie”

 

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania dotyczące treści SIWZ.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t .j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1579 ze zm.), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami.

 

Pytanie nr 1

W propozycji umowy w Rozdziale V § 5 pkt 2 ppkt 14 i ppkt 15 po stronie obowiązków Wykonawcy Zamawiający zawarł następujące postanowienia:

14. opracowanie i dostarczenie Zamawiającemu kosztorysów ofertowych sporządzonych w oparciu o przedmiary robót i w stopniu szczegółowości analogicznym doprzedmiarów;

oraz

15 . sporządzenie na podstawie kosztorysu ofertowego i dostarczenie Zamawiającemu Harmonogramu rzeczowo-finansowego, wykonanego w oparciu o kryterium czasowe w skali jednego tygodnia, z uwzględnieniem terminu zakończenia realizacji stanu surowego zamkniętego, o którym mowa w §14 ust. 3 pkt 2 lit.a;

powyższe zapisy wskazywały by że przedmiary robót były udostępnione w dokumentacji przetargowej a częścią oferty Wykonawcy był kosztorys ofertowy.Zważywszy że przedmiotowy przetarg przeprowadzony jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” w/w dokumenty nie występują w dokumentacji przetargowej ani też w ofercie Wykonawcy,Cena ofertowa zostanie skalkulowana na podstawie założeń Wykonawcy w tym z wielu czynności cenotwórczych nie mieszczących w kategorii robót budowlanych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury o którym mowa w pkt 2 ppkt 4 nie ma możliwości sporządzenia przedmiotowego kosztorysu, natomiast  w umowie obowiązywać będzie cena ryczałtowa.

Wnosimy zatem o modyfikacje zapisów umowy mówiących o obowiązku dostarczenia kosztorysów i zastąpienia ich zestawieniem elementów scalonych z cenami ryczałtowymi elementów robót na tyle szczegółowym aby Zamawiający mógł skutecznie kontrolować rozliczenie robót i oparciu o który można by było sporządzić harmonogram rzeczowo – finansowy.

Odpowiedź

Zamawiający wyjaśnia, iż wymieniony w treści umowy w Rozdziale V § 5 pkt 2 ppkt 14 i ppkt 15 kosztorys ofertowy nie jest rozumiany jako kosztorys inwestorski, bowiem przedmiot zamówienia realizowany jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zamawiający wymaga od Wykonawcy, aby po przygotowaniu dokumentacji projektowej przedstawił w oparciu o już wówczas znane przedmiary robót kosztorys ofertowy zawierający elementy scalone robót z ich cenami ryczałtowymi, gwarantujące sporządzenie harmonogramu rzeczowo-finansowego prowadzonych robót.

 

Pytanie nr 2

W załączniku nr 6 do SIWZ jest zapis „Roboty budowlane należy prowadzić w sposób umożliwiający normalną, niezakłóconą pracę istniejącego Przedszkola Publicznego Nr 50, a roboty budowlane w istniejącym budynku Przedszkola Publicznego Nr 50 należy tak zaplanować, by w jak najmniejszym stopniu zakłócać funkcjonowanie placówki.

Z uwagi na „szczupłość” działki nie jest możliwe spełnienia powyższego wymogu, Wykonawca musi mieć dostęp do placu budowy umożliwiający mu dowóz materiałów i  wykonanie przedmiotu zamówienia, ponadto place zabaw również stanowią cześć przedmiotu zamówienia.

Wnosimy zatem o modyfikacje powyższego zapisu w którym strony umowy przed przystąpieniem do robót wspólnie uzgodnią plan organizacji placu budowy umożliwiającego funkcjonowanie przedszkola i realizacje budowy.

Odpowiedź

Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia w powyższym zakresie.

 

Pytanie nr 3

Prosimy o wyjaśnienie czy przyjęty w PFU pkt 5.13 Wyposażenie placu zabaw element pn. „Pajęczyna z lin” ma mieć rzeczywiście wysokość 6,5 m i średnicę 9,3 m i czy takie wymiary nie są zbyt niebezpieczne dla dzieci.

Standardowo montuje się tego typu urządzenia do wysokości 3m.

 

Odpowiedź

Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji Programu Funkcjonalno-Użytkowego w powyższym zakresie.

 

Pytanie nr 4

Czy przyłącze telekomunikacyjne wchodzi w zakres przedmiotu zamówienia, czy wykonuje je operator?

 

Odpowiedź

Zamawiający stwierdza, że przyłącze telekomunikacyjne wykonuje operator, a zatem nie wchodzi ono w zakres przedmiotu zamówienia.

 

Pytanie nr 5

W udostępnionej dokumentacji przetargowej brakuje warunków przyłączenia mediów zewnętrznych (wod. - kan., gaz)  Czy uzyskanie warunków technicznych leży po stronie wykonawcy, jeżeli nie to prosimy o ich udostępnienie.

 

Odpowiedź

Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji Programu Funkcjonalno-Użytkowego w powyższym zakresie.

 

Pytanie nr 6

Zgodnie ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia zadanie będzie realizowane etapowo. Ze względu na duże nakłady pracy, „szczupłość” działki oraz utrudniony dojazd do placu budowy wnosimy o zmianę ilości etapów wraz z ich zakresem i terminem zakończenia:

ETAP I – budowa 11 oddziałów + kuchni wraz z placem zabaw o powierzchni 662,26 m2 oraz drogą pożarową do 30.06.2019r.

ETAP II – wyburzenie starego przedszkola wraz z budową sali gimnastycznej i towarzyszącym do niej placem zabaw do 31.10.2019r.

Wnosimy również o zapis mówiący o możliwości wydłużenia czasowego etapu II o okres jaki będzie wymagany w celu relokacji dzieci do nowej placówki.

 

Odpowiedź

Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia w powyższym zakresie.

 

Pytanie nr 7

Prosimy o wyjaśnienie w jakiej technologii wykonany jest budynek istniejącego przedszkola nr 50 tj. rodzaj i sposób posadowienia, technologia wykonania ścian i stropu, pokrycie dachu. Informację są niezbędne w celu wyceny prac rozbiórkowych.

 

Odpowiedź

Zamawiający dokona niezbędnej modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia w powyższym zakresie.

Budynek istniejącego przedszkola nr 50 wykonany jest w technologii lekkiej drewnianej.Ściany: o konstrukcji drewnianej. Dach: płaski konstrukcja drewniana wykończony papą. Podłoga: pulpitowa. Budynek posadowiony na ławach fundamentowych (według dokumentacji archiwalnej).

Zamawiający modyfikując przedmiot zamówienia opisując go w punkcie 6 postanowił, iż budynek istniejący przedszkola nr 50 pozostaje po zakończeniu przedmiotu umowy, zatem prace rozbiórkowe przy tym budynku nie będą przewidziane w niniejszym zamówieniu, wobec powyższego zbędna jest wycena prac rozbiórkowych.


udostępnił:
Biuro ds Zamówień Publicznych
wytworzono:
2018/03/14
odpowiedzialny/a:
Agnieszka Kosmala
wprowadził/a:
Agnieszka Kosmala
dnia:
2018/03/14 13:02:57
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Agnieszka Kosmala 2018/03/14 13:02:57 Dodanie pytań i odpowiedzi