przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytanie 1


Szczecin 2010-09-13


Wykonawcy biorący udział
w postępowaniu
Nasz znak: BZP/S/EJ/341/1682/10
Znak sprawy: BZP/162/10
Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Zorganizowanie i przeprowadzenie szkoleń w ramach realizacji projektu pn. „Sprawny Urząd Miasta Szczecin szansą na lepszą administrację”.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych
(tj. Dz. U. z 2010r. nr 113, poz. 759) zw. dalej „ustawą”, zamawiający przekazuje wykonawcom treść pytania wraz z odpowiedzią:

Pytanie:
Rozdział V pkt 4: wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
a) Czy hotel, ośrodek w którym będą przeprowadzone szkolenia będzie traktowany jako podmiot zewnętrzny? Czy również od tych podmiotów musimy dołączyć zobowiązanie?
b) Czy trzeba posiadać zobowiązanie każdego z trenerów na przeprowadzenie szkoleń w ramach ogłoszonego przetargu?
Odpowiedź:
a) Fakt, iż szkolenia będące przedmiotem postępowania, muszą odbywać się na terenie określonego obiektu, nie stanowi warunku udziału w postępowaniu, w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy, zatem nie ma tu zastosowania instytucja powoływania się przez wykonawcę na potencjał podmiotu trzeciego w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu. W związku z tym, wykonawca nie ma obowiązku dostarczać od ww. podmiotów przedmiotowego zobowiązania.
b) W rozdziale V pkt 2 ppkt 3 siwz, zamawiający dokonał opisu sposobu spełniania przez wykonawców warunku dotyczącego dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.
W świetle art. 26 ust. 2b ustawy dopuszczalne jest powoływanie się przez wykonawcę ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego na potencjał innego podmiotu w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu. Tylko w takiej sytuacji, wykonawca zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
W przypadkach, gdy tytułem prawnym do powołania się przez wykonawcę na dysponowanie osobami zdolnymi do wykonania zamówienia jest stosunek prawny istniejący bezpośrednio pomiędzy wykonawcą a osobą, na dysponowanie którą wykonawca się powołuje, mamy do czynienia z dysponowaniem bezpośrednim (wówczas wykonawca korzysta z potencjału własnego, a w związku z tym nie jest zobowiązany przedstawiać pisemnego zobowiązania tej osoby). Bez znaczenia jest tutaj charakter prawny takiego stosunku (umowa o pracę, umowa o świadczenie usług, umowa zlecenie, umowa o dzieło, samozatrudnienie się osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą itd.) W związku z tym, wykonawca nie ma obowiązku dostarczać ww. zobowiązania w sytuacji, gdy bezpośrednio (a nie za pośrednictwem podmiotu trzeciego) zatrudnia (np. na umowę zlecenie, o działo itp.) trenerów.

 


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2010/09/13
odpowiedzialny/a:
Iwona Miller
wprowadził/a:
Ewa Jasiak-Wybraniec
dnia:
2010/09/13 09:51:06
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Jasiak-Wybraniec 2010/09/13 09:51:06 nowe pytanie