przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania nr 9


Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

 

Pytanie 1

W wymaganiach ogólnych pkt.1.2 zakres stosowania ST napisano " UWAGA wszelkie nazwy użyte w ST i dokumentacji technicznej, tabeli elementów rozliczeniowych oraz przedmiarze należy czytać jako te lub równoważne i traktować jako wskazanie parametrów technicznych i jakościowych - natomiast w pkt.1.5.3 Wymagań ogólnych Inwestor podaje iż wszystkie wykonane roboty i dostarczone materiały będą zgodne z dokumentacją projektową i ST- czy w związku z tym Zamawiający dopuszcza zastosowanie materiałów i urządzeń równoważnych o podobnych parametrach.

Odpowiedź 1:

Zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy Pzp oraz zapisami zawartymi w pkt 1.2. ST S-00.00 Zamawiający dopuszcza stosowanie materiałów i urządzeń równoważnych.

 

Pytanie 2

Czy możliwe jest dodanie w § 10 Aktu Umowy ust. 3 o treści:

Zamawiający zapłaci Wykonawcy karę umowną za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy w wysokości 10 % Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej netto.

Odpowiedź 2:

Zamawiający nie przewiduje modyfikacji Aktu Umowy w tym zakresie. 

 

Pytanie 3

Czy w związku z tym, że są trudności z uzyskaniem gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej bez wskazania konkretnej daty, do której gwarancja ta ma obowiązywać, możliwe jest określenie terminu końcowego obowiązywania gwarancji, która będzie stanowiła Zabezpieczenie Wykonania, o którym mowa w Subklauzuli 4.2 Warunków Szczególnych w następujący sposób:

Zabezpieczenie Wykonania wchodzi w życie i obowiązuje od daty podpisania Umowy i będzie w mocy:

- co do kwoty 70 % wartości Zabezpieczenia Wykonania (tu wskazana zostanie konkretna kwota) - do dnia wystawienia Świadectwa Przejęcia, nie później jednak niż do dnia 30 października 2010r.,

- co do kwoty 30 % wartości Zabezpieczenia Wykonania (tu wskazana zostanie konkretna kwota) - do dnia wystawienia Świadectwa Wykonania, nie później jednak niż do dnia 30 października 2013r.

Odpowiedź 3:

100% Zabezpieczenia (nie jak sugeruje w pytaniu Wykonawca 70%) należytego wykonania umowy winno pozostać w mocy do dnia wydania Świadectwa Przejęcia.

Zamawiający dopuści zapis dotyczący daty granicznej pod warunkiem zobowiązania się Gwaranta zabezpieczenia do zmiany daty granicznej w przypadku przekroczenia terminów wynikających z Warunków Kontraktu t.j. czasu na ukończenie robót, czasu odbioru końcowego i czasu na wydanie Świadectwa Przejęcia Robót.

 

Pytanie 4

Czy w związku z tym, że kwestię warunków ubezpieczenia reguluje § 9 Aktu Umowy treść Klauzuli 18 Warunków Ogólnych została skreślona w całości i zastąpiona postanowieniami § 9 Aktu Umowy (w Warunkach Szczególnych brak jest wyraźnego stwierdzenia, że skreślono dotychczasową treść Klauzuli 18)?

Odpowiedź 4:

Potwierdzamy, iż kwestię ubezpieczeń reguluje § 9 Aktu umowy oraz klauzula 18 Warunków Szczególnych Umowy. Treść Klauzuli 18 Warunkach Ogólnych została wykreślona.

 

Pytanie 5

Wykonawca wnosi o wykreślenie par. 9 ust. 4 pkt. 3 w odniesieniu do ubezpieczenia OC i OC projektanta. Jeżeli Zamawiający będzie ujęty w polisę OC jako współubezpieczony,          Wykonawca rozumie, iż będzie to dotyczyć tylko prac wykonywanych przez Wykonawcę. Jeżeli zatem Zamawiający staje się w polisie OC współubezpieczonym, automatem przestaje być osobą trzecią, zatem roszczenia współubezpieczonego do drugiego współubezpieczonego z takiej polisy nie mogą zostać zrealizowane. Stąd wniosek Wykonawcy o wykreślenie par. 9 ust. 4 pkt. 3 w odniesieniu do ubezpieczenia OC. Dodatkowo jeżeli Zamawiający nie wykonuje projektu, polisa OC projektanta Wykonawcy, która określa Zamawiającego jako współubezpieczonego będzie bardzo trudna, a prawdopodobnie niemożliwa do uzyskania.  Stąd prośba Wykonawcy o wykreślenie par. 9 ust. 4 pkt. 3 w odniesieniu do ubezpieczenia OC projektanta. Jeżeli natomiast Wykonawca nie wykonuje projektu, a otrzymuje go od Zamawiającego, Wykonawca wnosi o wykreślenie zapisu par. 9 ust. 3 pkt. 1, gdyż takie ubezpieczenie jest zbędne, a niepotrzebnie podwyższa ogólne koszty ubezpieczeń.

Odpowiedź 5:

Zamawiający nie przewiduje modyfikacji warunków zawartych w Akcie Umowy.

 

Pytanie 6

W odniesieniu do zapisu paragraf 9 ust 4 pkt 1 czy franszyza redukcyjna może wynosić 5 tys. złotych?

Odpowiedź 6:

Wysokość franszyzy redukcyjnej reguluje §9 ust. 4 pkt 1.

 

Pytanie 7

W odniesieniu do zapisu paragraf 9 ust 5 pkt 2 czy umowa ubezpieczania może być ogólna tj. dotyczyć całej prowadzonej działalności, a nie wyłącznie jednego kontraktu.

Rozwiązanie takie obniży koszty tej inwestycji.

Odpowiedź 7:

Dopuszcza się stosowanie ogólnej polisy w zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pod warunkiem, że zawiera ona wszystkie zapisy opisane w Klauzuli 18 pkt 2,3 Warunków Szczegółowych. Z polisy ogólnej, za pomocą Aneksu, Wykonawca winien wydzielić na rzecz Zamawiającego wartość zabezpieczenia wynikającą z Warunków Kontraktu.

 

Pytanie 8

W związku z tym, że okres ubezpieczenia musi obejmować w całości okres realizacji prac tj. do czasu wystawienia Świadectwa Przejęcia oraz mając na uwadze, że standardowym okresem wystawianych polis jest okres 1 roku czy zamawiający akceptuje aby polisa obowiązywała w dniu rozpoczęcia realizacji prac i była utrzymywana w mocy do czasu wystawienia Świadectwa Przejęcia.

Odpowiedź 8:

Zgodnie z zapisami §9 ust. 5 pkt 2) polisa ubezpieczeniowa winna być ważna do czasu wystawienia Świadectwa Przejęcia. Zamawiający dopuści zapis dotyczący daty granicznej pod warunkiem zobowiązania się Ubezpieczającego do zmiany daty granicznej w przypadku przekroczenia terminów wynikających z Warunków Kontraktu t.j. czasu na ukończenie robót, czasu odbioru końcowego i czasu na wydanie Świadectwa Przejęcia Robót.

 

Pytanie 9

Formularz Aktu Umowy § 5 ust. 2 – prosimy o dopisanie zdania, że w przypadku urzędowej zmiany stawki podatku VAT zmianie ulegnie wynagrodzenie brutto określone w umowie i zostanie to potwierdzone podpisaniem aneksu do umowy.

Odpowiedź 9:

Tak. Zamawiający zmodyfikuje odpowiednio zapisy w Akcie Umowy.

 

Pytanie 10

Formularz Aktu Umowy § 8 ust. 4 – Wykonawca proponuje nie wpisywać numeru rachunku bankowego a jedynie zapis, że płatności dokonywane będą na rachunek bankowy Wykonawcy podany na fakturach VAT.

Odpowiedź 10:

Zamawiający nie przewiduje modyfikacji Aktu Umowy w tym zakresie.

 

Pytanie 11

Formularz aktu Umowy § 6 ust. 3 – Prosimy o dodanie zapisu na końcu zdania „za wyjątkiem cesji wierzytelności z Umowy na rzecz banku finansującego Wykonawcę”

Odpowiedź 11:

Tak. Zamawiający zmodyfikuje odpowiednio zapisy w Akcie Umowy.

 

Pytanie 12

Formularz Aktu Umowy § 10 – Prosimy o dodanie zapisu limicie kar dla całej umowy

Odpowiedź 12:

Zamawiający nie przewiduje modyfikacji Aktu Umowy w tym zakresie.

 

Pytanie 13

Warunki Szczególne, Subklauzula 4.4. litera (d) – Prosimy o ujednolicenie zapisów dotyczących oświadczeń Podwykonawców składanych Zamawiającemu – powinny one dotyczyć uregulowania płatności wymaganych na dzień składania faktury. Stosowne zapisy o oświadczeniach Podwykonawców znajdują się również na końcu Subklauzuli 14.3 oraz Subklauzuli 14.6 trzeci akapit.

Odpowiedź 13:

Zapisy Warunków Szczególnych nie pozostają w sprzeczności ze sobą i nie wymagają modyfikacji.


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2008/11/04
odpowiedzialny/a:
Mirella Wołłejszo
wprowadził/a:
Mirella Wołłejszo
dnia:
2008/11/04 11:55:51
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Mirella Wołłejszo 2008/11/04 11:55:51 nowe pytania