przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania nr 1


Pytanie nr 1
Wysokości kar opisane we wzorze umowy §14 pkt. 2) zdaniem wykonawcy są „rażąco wysokie” i nie współmierne do ewentualnych strat, które zamawiający mógłby ponieść w przypadku nie wykonania obowiązków wynikających z postanowień umowy.
Czy zamawiający zmieni treść SIWZ polegająca na tym, że zmniejszy wysokość kar poniżej 0,1 % do poziomu zabezpieczającego pokrycie ewentualnych, wynikających z tego tytułu strat? Jeżeli zamawiający nie zmniejszy wysokości ww. kar to prosimy o podanie podstawy wyliczenia uzasadniającego karę w wysokości 0,3 % (§14 pkt. 2.1), 0,5% (§14 pkt. 2.2), 20% (§14 pkt. 2.3), oraz 0,3% (§14 pkt. 2.4).
Odpowiedź
Zmiany zapisów §14 ust. 2 wzoru umowy zostaną wprowadzone modyfikacją do siwz:
w pkt. 1 zapis „0,3%” zostaje zastąpiony zapisem: „0,2%”
w pkt. 3 zapis „20%” zostaje zastąpiony zapisem: „10%”
w pkt. 4 zapis: „0,3%” zostaje zastąpiony zapisem: „0,1%”

Pytanie nr 2
Czy zamawiający na zasadzie równości stron zmieni treść SIWZ polegającą na tym, że zamieści w umowie zapis o treści „W razie zwłoki w wykonaniu obowiązków wynikających z postanowień niniejszej umowy, Zamawiający zapłaci Wykonawcy karę umowną w wysokości równej wysokości kar przewidzianych do obciążenia Wykonawcy za każdy dzień zwłoki”?
Odpowiedź
Obowiązkiem Zamawiającego jako inwestora jest terminowa zapłata wynagrodzenia wykonawcy. Za opóźnienie w zapłacie wynagrodzenia wykonawca może żądać od Zamawiającego odsetek ustawowych. Może ponadto wykonawca żądać od Zamawiającego odszkodowania na zasadach ogólnych, jeżeli Zamawiający wyrządzi mu szkodę.
 

Pytanie nr 3
Czy zamawiający na zasadzie równości stron zmieni treść SIWZ w projekcie umowy wprowadzając również karę przysługującą wykonawcy w przypadku odstąpienia od umowy z przyczyn zależnych od zamawiającego w wysokości kary przewidzianej do obciążenia Wykonawcy w przypadku odstąpienia od umowy?
Odpowiedź
Pkt 3 w § 14 wzoru umowy otrzymuje nowe brzmienie wprowadzone modyfikacją siwz:
„Zamawiający zapłaci wykonawcy karę umowną za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, z zastrzeżeniem art. 145 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo Zamówień Publicznych.”
 

Pytanie nr 4
Przedmiar robót Budynek nr 1 branża „Instalacja elektryczne wnętrzowa – oświetlenie”
w pomieszczeniach WC i łazienek przewiduje dostawę i montaż opraw sufitowych typu AiPi 2x24W lub równorzędnych. Tak określony typ opraw nie istnieje. Nie znając typu opraw trudno w wycenie przedmiotu zamówienia je wycenić lub dobrać oprawy równorzędne.
W związku z powyższym prosimy zamawiającego o jednoznaczne określenie jaki typ opraw przewidziany jest do montażu w pomieszczeniach WC i łazienek?
Odpowiedź
Należy wykonać oprawy takie jak na załączonym w modyfikacji siwz foto.
 

Pytanie nr 5
W ogólnej charakterystyce obiektu dołączonej do przedmiaru robót branży elektrycznej Budynku nr 1 przewiduje się „oświetlenie wejść i elewacji przy pomocy opraw dekoracyjnych których typ zostanie określony w projekcie wykonawczym”. W projekcie wykonawczym istnieje zapis identyczny z wyżej cytowanym. W związku z powyższym prosimy zamawiającego o jednoznaczne określenie typu opraw dekoracyjnych przewidzianych do oświetlenia wejść i elewacji?
Odpowiedź
Oprawa typu Meridian 4500W/1T1 ze źródłem światła 60W E27 firmy Augentil Illuminazione lub równorzędne. Zapis zostanie wprowadzony modyfikacją siwz.

Pytanie nr 6
Projekt wykonawczy instalacje elektryczne Budynku nr 1 przewiduje montaż wentylatorów łazienkowych w ilości 35 szt., natomiast przedmiar robót Budynek nr 1 branża „Instalacja elektryczne wnętrzowa – oświetlenie” poz. 31 w ilości 10 szt. W związku z powyższym prosimy zamawiającego o jednoznaczne określenie ilości wentylatorów łazienkowych przewidzianych do montażu w Budynku nr 1?
Odpowiedź
W Budynku nr 1 co pokazano na rysunkach 1E, 2E jest zaprojektowanych 36 wentylatorów łazienkowych. Zapis zostanie wprowadzony modyfikacją do siwz.


Pytanie nr 7
Projekt wykonawczy instalacje elektryczne Budynku nr 1 przewiduje montaż czujek dymu w ilości 40 szt., natomiast przedmiar robót Budynku nr 1 branża „Instalacja sterowania” poz. 83 w ilości 44 szt. W związku z powyższym prosimy zamawiającego o jednoznaczne określenie ilości czujek dymu przewidzianych do montażu w Budynku nr 1?
Odpowiedź
W Budynku nr 1 co pokazano na rysunkach 4E, 5E, 6E jest zaprojektowanych 44 autonomicznych czujek dymu. Zapis ten zostanie wprowadzony modyfikacja do siwz.

Pytanie nr 8
Projekt wykonawczy instalacje elektryczne Budynek nr 1 przewiduje montaż opraw oświetleniowych typu plafoniera ścienna 60 W w ilości 32 szt., przedmiar robót Budynek nr 1 branża „Instalacja elektryczne wnętrzowa – oświetlenie” poz. 20 w ilości 18 szt., natomiast z rys. PW-12-E01 i PW-12-E-02 wynika, że w/w opraw powinno być 34 szt. W związku
z powyższym prosimy zamawiającego o jednoznaczne określenie ilości wentylatorów łazienkowych przewidzianych do montażu w Budynku nr 1?
Odpowiedź
Ilość autonomicznych czujek dymu podana została wyżej w odpowiedzi na pytanie 7. Ilość opraw typu plafoniera ścienna 60W pokazano na rysunkach 1E, 2E 34 sztuki. Ilość opraw zostanie wprowadzona modyfikacja do siwz.

Pytanie nr 9
Rozdział IX pkt. 5(str 12): Postanowienia tego punktu SIWZ są sprzeczne z art. 38 ust. 1 ustawy PZP: zgodnie z którym pytania, na które musi odpowiedzieć Zamawiający można zadawać (także faksem) do końca dnia, w którym upływa połowa terminu składania ofert. Wnosi się o zmianę tego postanowienia SIWZ.
Odpowiedź.
Ten zapis został wykreślony ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia modyfikacją siwz.
 

Pytanie nr 10
Rozdział XV pkt. 5 ppkt 5.1) (str.22): Mówi się tylko o dokumentach dla ul. Przestrzennej 19, a gdzie dokumenty dla Przestrzennej 21?
Odpowiedź.
Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje jedynie wykonanie placu apelowego na terenie przy ul. Przestrzennej 21.
 

Pytanie nr 11
Rozdział XV pkt. 10 ppkt b) (str.23): „nie przewiduje się zmian terminu końcowego wykonania przedmiotu z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych”- wykonawca ponosi więc ryzyko wystąpienia warunków pogodowych, w których wykonawstwo robót budowanych będzie niepoprawne technologicznie. Wykonawca nie może ponosić odpowiedzialności za tego rodzaju, niezależne od niego, uwarunkowania pogodowe.
Odpowiedź
Współcześnie stosowane w budownictwie technologie pozwalają wykonywać roboty budowlane w sposób poprawny niezależnie od warunków atmosferycznych [z wyłączeniem anomalii pogodowych]. Zamawiający podtrzymuje warunek dotrzymania umownego terminu realizacji przedmiotu zamówienia.

Pytanie nr 12
§1 ust. 7 wzoru umowy – wykonawca ma wykonać przedmiot nie opisany w umowie, nie wiadomo o jakie prace towarzyszące chodzi i ile one będą kosztowały. Postanowienie to koreluje wprost z § 2 ust. 5 wzoru umowy. Postanowienia te nakładają na wykonawców obowiązki w zakresie wykonania prac innych niż opisane w Opisie przedmiotu zamówienia, co jest niezgodne z art. 29 ustawy PZP Wykonawcy w ryczałcie nie mogą wykonywać wszelkich prac, w tym także tych będących poza zakresem.
Odpowiedź
Zapis §1 ust. 7 wzoru umowy zostanie wykreślony modyfikacją siwz.

Pytanie nr 13
§ 5 ust. 2 wzoru umowy – producenci dają gwarancję na okres jednego roku, więc wykonawca nie może zaoferować gwarancji na okres dłuższy, wynoszący aż trzy lata. Sugeruje się sformułowanie: „z wyłączeniem urządzeń na które gwarancji producent, z tym że gwarancja producent nie może być krótsza niż 12 miesięcy”.
Odpowiedź
Dopuszczalne jest postanowienie umowy zastrzegające dłuższy okres na gwarancji niż okres gwarancji określony przez producenta urządzenia zgodnie z zasadą swobody kontraktacji wyrażonej w art. 353(1) kc. Zapis we wzorze umowy w § 5 ust. 2 pozostaje bez zmian.

Pytanie nr 14
§ 4 ust. 2 wzoru umowy – Art. 145 ustawy PZP daje możliwość odstąpienia od umowy
w ściśle określonym przypadku, poza którym zamawiający nie może odstąpić od umowy.
W razie opóźnienia lub zwłoki wykonawcy zamawiający winien raczej skorzystać z instytucji kar umownych.
Odpowiedź
Uprawnienie zamawiającego do odstąpienia od umowy zawarte są w Kodeksie cywilnym .
Uprawnienie zamawiającego do odstąpienia od umowy określone w art. 145 ustawy –
Prawo zamówień publicznych jest uprawnieniem szczególnym mającym na celu ochronę
interesu publicznego. Przepis ten nie wyłącza stosowania przepisów K.c. regulujących uprawnienia stron do odstąpienia od umowy.
Zapis §4 ust. 2 wzoru umowy pozostaje bez zmian.

Pytanie nr 15
§ 7 ust. 2 pkt. 8) wzoru umowy uprawnienie zamawiającego do wstrzymania prac winno wiązać się z przesunięciem terminu wykonania przedmiotu umowy, a tę możliwość zamawiający wykluczył.
Odpowiedź
§ 7 ust. 2 pkt. 8) wzoru umowy zostanie wykreślony modyfikacją do siwz.

Pytanie nr 16
§ 7 ust. 2 pkt. 10 wzoru umowy – uwaga taka sama jak w pytaniu nr 11.
Odpowiedź
Odpowiedź jak w pytaniu nr 11.
 

Pytanie nr 17
§ 7 ust. 2 pkt. 11 wzoru umowy – w okresie usuwania wady dokumentacji projektowej termin wykonania zamówienia powinien ulegać zawieszeniu na czas wykonania stosownych korekt.
Odpowiedź
§ 7 ust. 2 pkt. 11 wzoru umowy zostanie wykreślony modyfikacją siwz. Termin wykonania zamówienia z powodu wykonywania korekt w dokumentacji projektowej nie ulega zawieszeniu.

Pytanie nr 18
§ 8 ust. 3 pkt. 2 wzoru umowy- art. 647 ¹ Kodeksu cywilnego nie daje inwestorowi możliwości ingerowania w treść umowy z podwykonawcami, w szczególności w zakresie zysku wykonawcy czy różnicy w cenach ofert wykonawcy i podwykonawcy. Wymagane jest jedynie przedstawienie przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie.
Odpowiedź
W § 8 wzoru umowy zostanie wykreślone w ust 1 zapis po wyrazie „podwykonawców”, cały ust. 2 i ust. 3, co zostanie wprowadzone modyfikacją siwz.

Pytanie nr 19
§ 8 ust. 3 pkt. 4 wzoru umowy – inwestor nie może ingerować w terminy płatności faktur pomiędzy wykonawcą a jego podwykonawcami. Powyższe należy do swobody zawierania umów pomiędzy nimi.
Odpowiedź
§ 8 ust. 3 zostaje w całości wykreślony modyfikacją siwz.

Pytanie nr 20
Zamawiający, we wzorze umowy stanowiącym załącznik nr 7 do SIWZ zawarł postanowienia nakładające na wykonawcę obowiązek dostarczenia Zamawiającemu najpóźniej w dniu zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego polisy ubezpieczeniowej dotyczącej ubezpieczenia budowy od wszystkich ryzyk – CAR z sumą ubezpieczenia odpowiadającą wartości zamówienia z rozszerzeniem odpowiedzialności: za szkody w mieniu stanowiącym własność Zamawiającego lub znajdujące się w jego pieczy z sublimatem odpowiedzialności do 6 000 000 PLN, za szkody powstałe w dodatkowym okresie ubezpieczenia spowodowane przez Ubezpieczonego/ Ubezpieczającego w trakcie wykonywania czynności mających na celu wypełnienie zobowiązań gwarancyjnych przewidzianych w kontrakcie oraz o szkody powstałe w wyniku błędów projektowych (§10 ust 1 pkt 1 wzoru umowy).
Czy w związku z faktem, iż dokumentacja projektowa, za pomocą której Zamawiający dokonał opisu przedmiotu niniejszego zamówienia została przygotowana przez Zamawiającego i stanowi ona załączniki 8 - 13 do SIWZ, zapis powyższy w zakresie obowiązku ubezpieczenia Wykonawcy od odpowiedzialności w zakresie szkód powstałych w wyniku błędów projektowych należy traktować jako zamieszczony omyłkowo? Nie sposób bowiem żądać, by wykonawca robót budowlanych realizowanych w oparciu o dokumentację projektową otrzymaną od Zamawiającego, ponosił odpowiedzialność za szkody wynikające z błędów projektowych.
Mając na uwadze powyższe, w oparciu o art. 38 ust 4 PZP uprzejmie wnosimy o wykreślenie z §10 ust. 1 pkt 1) Wzoru Umowy obowiązku dostarczenia Zamawiającemu polisy ubezpieczeniowej w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności za szkody powstałe
w wyniku błędów projektowych.
Odpowiedź.
We wzorze umowy w §10 ust. 1 pkt 1) wykreślone zostanie modyfikacją do siwz słowo „oraz o szkody powstałe w wyniku błędów projektowych”.
 

Pytanie nr 21
Prośba o wyjaśnienie przedmiarów robót:
ROZBIÓRKI – ul. Przestrzenna 21 – w przedmiarze i projekcie nie występują nazwy obiektów takich jak „Wiata drewniana” i „Bosmanka”, które należy rozebrać (zakres SIWZ). Prosimy o nazwanie tych obiektów tak jak w przedmiarze.
Odpowiedź.
Wiata drewniana jest na planie rozbiórek oraz w przedmiarze oznaczona nr 8, natomiast bosmanka to jeden z domków letniskowych oznaczony na planie i w przedmiarze nr 3 (jako całość).

Pytanie nr 22
Prośba o wyjaśnienie przedmiarów robót:
ZIELEŃ – ul. Przestrzenna 19 i 21 – po wyłączeniu zaznaczonych w SIWZ elementów
z przedmiaru, nie zostaje żaden do wyceny. Czy należy rozumieć, że zieleń jest wyłączona
z zakresu przetargu?
Odpowiedź.
Zakres na zieleń jak w przedmiarze oznaczonym 03.03 - zieleń nasadzenia. Dotyczy to nasadzenia trawy na działkach przy ul. Przestrzennej 19 i 21 oraz nasadzenia drzew
i krzewów w zamian na wycinkę. Nasadzenia będą przy ul. Przestrzennej 19 oraz w kilku innych miejscach na terenie placówek oświatowo-wychowawczych w Szczecinie.
W dokumentacji przetargowej są to pliki o nazwie 04-NAS...*

Pytanie nr 23
Prośba o wyjaśnienie przedmiarów robót:
DROGI, CHODNIKI … - ul. Przestrzenna 21 – w dokumentacji dostępnej na Państwa stronie są dwa przedmiary drogowe z adresem Przestrzenna 21. Jeden z nich to „Plac manewrowy”.
Zgodnie z zakresem zawartym w SIWZ należy wycenić „Plac apelowy”. Czy to pomyłka z nazewnictwie i należy wycenić „Plac manewrowy”? Jeżeli nie, to prosimy o dokładne określenie co należy wycenić w tych robotach. W projekcie również nie można zlokalizować „Plac apelowy”.
Odpowiedź.
Lokalizacja placu apelowego ujęta jest w projekcie zagospodarowania terenu
(ul. Przestrzenna 21 w części północno-zachodniej działki) 01-PROJ-ZAG-TER/PZT-00-PLAN/PTZ-00-P01.pdf. W przedmiarze plac apelowy jest ujęty jako nawierzchnia chodnikowa, a nie jako osobny obiekt. Powierzchnia placu apelowego wynosi ok. 360 m2.
W zakres budowy placu apelowego wchodzi również przeniesienie istniejące masztu flagowego, znajdującego się na obecnym placu apelowym.

Pytanie nr 24
Prośba o wyjaśnienie przedmiarów robót:
W zakresie prac które należy wycenić (SIWZ) jest punkt nr 24.0 – opracowanie projektu aranżacji wnętrz… Prosimy o wyjaśnienie co należy przez to rozumieć. W przedmiarze występują wszystkie roboty wykończeniowe (malowanie, wykładziny, okładziny ceramiczne). Prosimy o komentarz.
Odpowiedź.
Chodzi tu o specjalną aranżację wnętrz w reprezentacyjnych pomieszczeniach zgodnie z zapisem w projekcie, cytuję: " Dla budynku przewiduje się aranżację wnętrz nawiązującą do marynistycznego charakteru ośrodka w którym jest on położony. Aranżacja opracowana zostanie przez architekta wnętrz, dlatego na etapie projektu nie uszczegóławia się kolorystyki pomieszczeń i elementów wystroju wewnętrznego.", koniec cytatu.

Pytanie nr 25
Dotyczy instalacji wod-kan w budynku nr1 (Schronisko Młodzieżowe)
Prosimy o potwierdzenie, że w budynku nr 1 przybory sanitarne (umywalki, miski ustępowe, pisuary i brodziki ) mają być wykonane ze stali nierdzewnej. Czy zastosowana armatura ma być czasowa, z zabezpieczeniem przed kradzieżą?
Odpowiedź.
Armatura powinna być zabezpieczona przed kradzieżą i "wandaloodporna".


Pytanie 26
Ponieważ boisko i kort wyłączony jest z przetargu zwracamy się z pytaniem do Zamawiającego - czy należy wycenić element „Wyposażenie boisk” zawarty w przedmiarze „Mała architektura – ul. Przestrzenna 21”?
Odpowiedź.
Z wyceny należy wyłączyć wyposażenie boisk.

Pytanie 27
W związku z olbrzymią ilością przedmiarów, które należy wycenić, zwracamy się z prośbą
o udostępnienie ich w wersji edytowalnej .ath lub .kst. Bardzo przyspieszyło i ułatwiło by to pracę kosztorysantów nad wyceną. Jeżeli jest to nie możliwe prosimy chociaż
o udostępnienie zestawień materiałów dla przedmiarów elektrycznych.
Odpowiedź.
Zamawiający nie posiada przedmiaru robót zapisanych w wersji elektronicznej, edytowalnej w związku z czym nie ma możliwości udostępnienia ich Wykonawcom.

Pytanie 28
Proszę o potwierdzenie czy w przebudowywanych Budynkach nr 1,2 i 3 wszystkie okna na kondygnacjach parteru należy zamontować jako antywłamaniowe.
Brak w/w informacji uniemożliwia obliczenie ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź.
Wszystkie okna na parterze mają być antywłamaniowe zgodnie z dokumentacją (patrz
zestawienie okien)


Pytanie 29
Przedmiar robót załączony do SIWZ nie uwzględnia dostawy i montaż parapetów zewnętrznych z blachy cynkowo-tytanowej.
Czy w związku z powyższym w ofercie należy uwzględnić wykonanie:
- 24 m2 parapetów zewnętrznych w Budynku nr 1?
-13 m2 perapetów zewnętrznych w Budynku nr 2?
- 34 m2 parapetów zewnętrznych w Budynku nr 3?
Brak w/w informacji uniemożliwi obliczenie ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź.
W budynkach nr 1, 2 i 3 są parapety ceglane i takie pozostaną. Należy wykonać tylko
zabezpieczającą obróbkę na styku okno-parapet.

Pytanie 30
Przedmiar robót Budynek nr 3 branża „Instalacja elektryczne wnętrzowa-oświetlenie” /pozycja 21/ podobnie jak i projekt wykonawczy w pomieszczeniu 08 „Sala konferencyjna” przewiduje montaż opraw oświetleniowych zawieszanych w ilości 35 szt. Zamawiający nie precyzuje typu opraw informując „Typ opraw uzgodnić z projektantem i zamawiającym na etapie aranżacji wnętrza”. Jako że wynagrodzenie za przedmiot zamówienia ma charakter ryczałtowy prosimy zamawiającego o jednoznaczne określenie parametrów technicznych w/w opraw co umożliwi prawidłową wycenę przedmiotu zamówienia?
Odpowiedź.
W zakresie wykonawcy leży sporządzenie projektu aranżacji wnętrz, który określi typ oprawy oświetleniowej.

Pytanie nr 31
Projekt wykonawczy instalacje elektryczne Budynek nr 3 przewiduje montaż opraw oświetleniowych typu:
-oprawa plafoniera sufitowa 75W – sztuk 2
-oprawa plafoniera sufitowa 75W z modułem awaryjnym – sztuk 4
- oprawa oświetleniowa szczelna OPK 136 IE 1x36W TLD5- sztuk 17
Przedmiar robót Budynek nr 3 branża „Instalacja elektryczne wnętrzowa – oświetlenie” nie zawiera nakładów na w/w oprawy. W związku z małą czytelnością części rysunkowej projektu, a tym samym ograniczoną możliwością umiejscowienia opraw wyszczególnionych powyżej prosimy zamawiającego o udzielenie odpowiedzi na pytanie-czy przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż opraw oświetleniowych w ilości wyszczególnionej powyżej, a jeżeli tak to w której pozycji kosztorysu ofertowego należy je ująć?
Odpowiedź.
Na rysunkach nr 2E, 3E, 4,E projektu wykonawczego pokazano następującą ilość ww
opraw:
- oprawa plafoniera sufitowa 75W – sztuk 2
- oprawa plafoniera sufitowa 75W z modułem awaryjnym – sztuk 5
- oprawa oświetleniowa szczelna OPK 136 IE 1x36W TLD5 – sztuk 17
Stosowne zmiany zapisów zostaną wprowadzone modyfikacją do siwz.

Pytanie nr 32
Przedmiar robót Budynek nr 3 branża elektryczna „Sieć bezprzewodowa WLAN” przewiduje montaż wraz z zainstalowaniem sieci WLAN – 1kpl., natomiast w dokumentacji technicznej brak jest projektu w/w sieci bezprzewodowej. Istnieje tylko zapis „Wykonawca winien poprzedzająco wykonać projekt sieci bezprzewodowej po sprecyzowaniu założeń przez Zamawiającego.” W związku z powyższym prosimy o zamieszczenie na stronie zamawiającego w/w projektu oraz sprecyzowanie jego założeń, co umożliwi jego wycenę.
Odpowiedź.
Wykonawca winien wykonać sieć WLAN na podstawie projektu opracowanego we własnym zakresie. Założenia do projektu sieci WLAN są podane w opisie technicznym do projektu wykonawczego – budynek nr 3 [branża: instalacje elektryczne] w pkt 1.1.7.

Pytanie nr 33
Przedmiar robót Budowa kompleksu dydaktyczno-socjalnego branża „Instalacja oświetlenia”
/pozycja 11/ przewiduje montaż opraw oświetleniowych z modułem awaryjnym zawieszanych w ilości 1 szt., natomiast projekt budowlano-wykonawczy/ instalacje elektryczne/ w ilości 20 szt. Wobec powyższego prosimy zamawiającego o jednoznaczne określenie ilości w/w opraw jakie należy ująć w przedmiarze robót w pozycji 11?
Odpowiedź.
Pozycja 11 przedmiaru dotyczy montażu opraw 4x18W z modułem awaryjnym, których na
rysunku nr 1E projektu pbw i w opisie jest sztuk 10. Zapis zostanie wprowadzony modyfikacją do siwz.

Pytanie nr 34
Projekt budowlano-wykonawczy budowy kompleksu dydaktyczno-socjalnego/instalacje elektryczne/ przewiduje montaż łączników 1 – biegunowych szczelnych w ilości 32 szt.
Przedmiar robót budowy kompleksu dydaktyczno – socjalnego – instalacja oświetlenia – nie zawiera nakładów na w/w łączniki. Czy w wycenie przedmiotu zamówienia należy uwzględnić montaż łączników 1-biegunowych szczelnych w ilości 32 szt. , a jeżeli tak to w której pozycji przedmiaru?
Odpowiedź.
W wycenie należy ująć wszystkie zaprojektowane elementy, także montaż łączników
1-biegunowych szczelnych.

Pytanie 35
Projekt budowlano – wykonawczy budowy kompleksu dydaktyczno – socjalnego/ instalacje elektryczne/ przewiduje układanie przewodów typu YLY 1x16 mm2 w ilości 135 m, natomiast przedmiar robót budowy kompleksu dydaktyczno – socjalnego – instalacja siłowa /pozycja 39/ - w ilości 116 m. Wobec powyższego prosimy zamawiającego o jednoznaczne określenie długości w/w przewodu jaką należy ująć w przedmiarze robót w pozycji nr 39?
Odpowiedź.
Należy ująć 135m, co zostanie wprowadzone modyfikacją siwz.

Pytanie 36
W związku z dużymi rozbieżnościami między przedmiarem robót a projektem wykonawczym „Hangar nr 3-instalacja oświetlenia” co do ilości układanych przewodów prosimy zamawiającego o jednoznaczną odpowiedź na poniższe pytanie.
Czy przedmiotem zamówienia jest ułożenie w budynku „Hangar nr 3-instalacja oświetlenia” następującej ilości przewodów wg poniższego zestawienia tak jak to zakłada projekt wykonawczy?
-Kabel typu YKY żo 5x4 mm2 -mb 425
-Przewód typu YDY 2x1,5 mm2 -mb 157
- Przewód typu YDY 3x2,5 mm2 - mb 210
-Kabel typu YKY żo 5x4 mm2 - mb 150
- Przewód typu YDY 3x1,5 mm2 - mb 850
Czy w cenie oferty ująć koszt wykonania w/w robót?
Odpowiedź.
W ofercie należy ująć zaprojektowane ilości kabli i przewodów.


Pytanie 37
W związku z dużymi rozbieżnościami między przedmiarem robót a projektem wykonawczym „Hangar nr 3 – instalacja siłowa” co do ilości układanych kabli prosimy zamawiającego o jednoznaczna odpowiedź na poniższe pytanie.
Czy przedmiotem zamówienia jest ułożenie w budynku „Hangar nr 3-instalacja siłowa” następującej ilości kabli wg poniższego zestawienia tak jak to zakłada projekt wykonawczy?
-Kabel typu YKY żo5x2,5 mm2 -mb 390
- Kabel typu YKY żo 3x2,5 mm2 -mb 123
- Kabel typu YKY żo 5x4 mm2 - mb 788
- Kabel typu YKY żo 5x10 mm2 - mb 500
- Kabel typu YKY żo 5x25mm2 - mb 20
Czy w cenie oferty ująć koszty wykonania w/w robót?
Odpowiedź
W ofercie należy ująć zaprojektowane ilości kabli i przewodów.

Pytanie 38
Czy Zamawiający zmieni-przedłuży termin składania ofert o czas niezbędny dla uwzględnienia w ofercie zmian, odpowiedzi, ewentualnych modyfikacji, tak aby wykonawcy mogli obliczyć cenę za jaką wykonają przedmiot zamówienia?
Odpowiedź
Termin został przesunięty modyfikacja siwz na dzień 08.04.2010 r.

Pytanie nr 39
Prosimy o podanie dokładnej nazwy i adresu Beneficjenta gwarancji wadialnej.
Odpowiedź
Gmina Miasto Szczecin, Pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin

Pytanie nr 40
Projekt budowlano-wykonawczy budowy kompleksu dydaktyczno-socjalnego/instalacje okablowania strukturalnego/przewiduje montaż serwera sieciowego dwuprocesowego. Zamawiający nie załączył szczegółowej specyfikacji w/w serwera informując jedynie „szczegółowa specyfikacja winna być uzgodniona na etapie wykonawstwa”. Stwierdzamy, że na podstawie takiego zapisu braku jest możliwości wyceny przedmiotowego serwera.
W związku z powyższym prosimy zamawiającego o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na następujące pytanie: Czy przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż w kompleksie dydaktyczno – socjalnym serwera sieciowego, a jeżeli tak to w oparciu o jakie materiały/specyfikacje, dane techniczne itp./należy go wycenić?
Odpowiedź
Opis Projektu budowlano-wykonwaczego budowy kompleksu dydaktyczno-socjalnego /instalacje okablowania strukturalnego/ zostanie uzupełniony modyfikacją siwz o odpowiedni zapis z parametrami serwera:
„Serwer RACK dwuprocesorowy
a) Obudowa Dedykowana do zamontowania w szafie rack 19" z zestawem szyn do mocowania w szafie i wysuwania do celów serwisowych.
b) Procesor Procesor klasy x86 czterordzeniowy dedykowany do pracy w serwerach, o wydajności równoważnej lub lepszej procesorowi Intel Xeon 2,66 GHz (seria 5400), pracującemu na magistrali systemowej 1333 MHz.
c) Ilość procesorów 2
d) Płyta główna Dwuprocesorowa, z chipsetem zaprojektowanym do pracy w urządzeniach serwerowych w układach dwuprocesorowych.
e) Sloty PCI Minimum 4 sloty PCI-Express
f) Porty 2x RJ-45 1GbE, 3 porty USB (co najmniej 1 z przodu), 1x VGA (15-pin video), 1 port szeregowy.
g) Pamięć RAM 16 GB z technologią ECC. Możliwość rozszerzenia pamięci do max 32 GB.
h) Kontroler macierzowy Kontroler macierzowy SAS, umożliwiający konfigurację dysków w macierzach RAID 0/1/1+0/5, posiadający 256 MB wewnętrznej pamięci cache
i) Dyski HDD Zainstalowane w wewnętrznych zatokach serwera.3 dyski 147 GB SAS Hot-Plug
j) Napęd optyczny 8x DVD+RW
k) Karty sieciowe 4 porty sieciowe Gbit Ethernet 10/100/1000 ponad to co oferuje płyta główna
l) Karta graficzna Zintegrowana karta graficzna (16 MB).
m) Zasilanie Zasilacz redundantny (1+1).
n) OS Support Windows 2008 Hyper-V, VMware ESXi”


Pytanie 41
Projekt wykonawczy Instalacje elektryczne/instalacja okablowania strukturalnego/ Budynek nr 1 przewiduje dostawę i montaż USP urządzeń teleinformatycznych i UPS dla podtrzymania pracy serwera. Zamawiający nie załączył szczegółowej specyfikacji w /w UPS-ów, a także serwera. Stwierdzamy, że na podstawie zapisu „Projektuje się indywidualne układy stabilizacji/podtrzymania zasilania UPS urządzeń teleinformatycznych i UPS dla podtrzymania pracy serwera”, brak jest możliwości wyceny przedmiotowych UPS-ów
i serwera. W związku z powyższym prosimy zamawiającego o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na następujące pytanie: Czy przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż w Budynku Nr 1/Schronisko młodzieżowe/ UPS-ów i serwera, a jeżeli tak to w oparciu o jakie materiały/specyfikacje, dane techniczne itp./ należy go wycenić?
Odpowiedź
W budynku nr 1 nie projektowano serwera, a jedynie szafę ze switchem. Opis projektu wykonawczego Instalacje elektryczne /instalacja okablowania strukturalnego/ zostanie uzupełniony modyfikacją siwz o odpowiednie zapisy parametrów:
„Indywidualne stabilizacji/podtrzymania zasilania UPS urządzeń teleinformatycznych w ilości sztuk 2 /pomieszczenie 0.18, 0.19/ o następujących parametrach:
Moc wyjściowa: 1200.00 VA; Moc wyjściowa: 850.00 W; Napięcie wejściowe: 230.00 V;
Częstotliwość: 55.00 Hz; Zakres napięcia wyjściowego: 184.000 V; Kształt napięcia
wyjściowego: sinusoidalny; Filtracja napięcia wyjściowego: filtr przeciwzakłóceniowy
RFI/EMI, tłumik warystorowy; Zabezpieczenie przeciwzwarciowe akumul.: elektroniczne; Zabezpieczenie przeciążeniowe akumul.: elektroniczne; Czas podtrzymania: 4.000 min.; Czas przełączania na UPS: 3.00 ms; Czas powrotu na pracę z sieci: 0.00 ms; Czas ładowania: 5.00 godz.; Ilość gniazd wyjściowych: 4.00 szt.; Interfejs: RS-232;”


Pytanie 42
Dokumentacja projektowa zakłada dostawę i montaż drzwi wewnętrznych D2 w kompleksie dydaktyczno-socjalnym. W udostępnionym przez Zamawiającego zestawieniu stolarki drzwiowej brak jest rysunku w/w drzwi. Proszę o uzupełnionym zestawienia stolarki drzwiowej kompleksu dydaktyczno socjalnego. Brak pełnego zestawienia stolarki uniemożliwia obliczenie ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź
W projekcie branży architektonicznej dla kompleksu dydaktyczno-socjalnego drzwi
o symbolu D2 nie występują, dlatego nie ma ich w zestawieniu.

Pytanie 43
Dokumentacja projektowa zakłada dostawę i montaż ściany rozsuwanej w kompleksie dydaktyczno-socjalnym. W udostępnionym przez Zamawiającego zestawieniu stolarki drzwiowej brak jest rysunku w/w ściany. Proszę o uzupełnienie zestawienie stolarki drzwiowej kompleksu dydaktyczno – socjalnego. Brak pełnego zestawienia stolarki uniemożliwia obliczenie ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź
Należy zastosować rozwiązanie systemowe (wielkość poszczególnych segmentów określi producent). Opis techniczny zostanie odpowiednio zmodyfikowany, wprowadzeniem punktu
punkt 4.8.10.3 „Ściany przesuwane” o następującej treści:
„W budynku dydaktyczno - administarcyjnym zaprojektowano pomiędzy pomieszczeniami świetlicowymi ścianę przesuwaną o następujących parametrach:
- Profile aluminium/stal
- Ściany pokryte laminatami
- Maksymalna izolacja dźwięku do Rw 60 dB
- Grubość elementu 120 mm
- Płyty ścienne w systemie prowadnic sufitowych
- Obsługa w trybie ręcznym
- Zamocowanie płyt wierzchnich – wolnowiszące
- Elementy łączone profilami o kształcie wklęsło - wypukłym z listwą magnetyczną”

Zapis zostanie wprowadzony modyfikacją siwz.


Pytanie 44
Dokumentacja projektowa zakłada dostawę i montaż kraty aluminiowej rolowanej
w kompleksie dydaktyczno-socjalnym. W udostępnionym przez Zamawiającego zestawieniu stolarki drzwiowej brak jest rysunku w/w kraty. Proszę o uzupełnienie zestawienie stolarki drzwiowej kompleksu dydaktyczno – socjalnego. Brak pełnego zestawienia stolarki uniemożliwia obliczenie ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź
Krata rolowana jest zaprojektowana w kompleksie dydaktyczno-socjalnym w budynku stołówki, a budynek stołówki zgodnie z ogłoszeniem o zamówieniu jest wyłączony z postępowania przetargowego na etapie I.


Pytanie 45
Przedmiar robót załączony do SIWZ nie uwzględnia wykonania tynków cementowo-wapiennych gr. 1,5 cm na ścianach wewnętrznych murowanych w kompleksie dydaktyczno – socjalnym.
Czy w związku z powyższym w ofercie należy uwzględnić wykonanie:
- 486,526 m2 tynków cementowo-wapiennych gr 1,5 cm w budynku stołówki?
- 533,7 m2 tynków cementowo-wapiennych gr 1,5 cm w budynku zaplecza administracyjnego?
- 519,585 m2 tynków cementowo-wapiennych gr 1,5 cm w budynku sanitariatów?
Odpowiedź
Na ścianach wewnętrznych należy wykonać tynk cmentowo – wapienny o grubości 1,5 cm. Przedmiar uwzględnia wykonanie tynków, lecz o grubości 1,0 cm. Odpowiednie korekty w przedmiarze zostaną wprowadzone modyfikacją siwz.

Pytanie 46
Projekt Wykonawczy w zakresach dotyczących opracowania pn.:
ZEWNĘTRZNA INSTALACJA WOD.-KAN.,
PRZYŁĄCZE GAZOWE I ZEWNĘTRZNA
INSTALACJA GAZOWA
ZEWNĘTRZNA INSTALACJA C.O. i C.W.U.
zawiera na stronie internetowej tylko rysunki wymienione jn.:
Rys nr 10/W - Profil przyłącza
Rys nr 11/W - Schemat studni wodomierzowej
Rys nr 20/ID - Profil kanalizacji deszczowej
Rys nr 2/IDK - Posadowienie separatora z piaskownikiem
Rys. nr 3/IDK - Opaska balastowa piaskownika
Rys. nr 13/IS - Profil kanalizacji sanitarnej
Rys. nr 2/ISK - Posadowienie zbiornika bezodpływowego
Rys. nr 3/ISK - Płyta fundamentowa zbiornika bezodpływowego
Rys. nr 4/ISK - Obejma OB.-1 zbiornika bezodpływowego
Rys nr 15/CO - Profil zewn. instalacji grzewczej
Rys nr 3/GZ - Profil zewn. instalacji gazowej

Prosimy o uzupełnienie pozostałych rysunków zgodnie z ich wykazem w rozdz. II. CZĘŚĆ GRAFICZNA powyższego opracowania.
Odpowiedź.
Dokumentacja znajduje się w załączniku nr 8 do SWIZW w katalogach 01-PROJ-ZAG-
TER\PZT-07... DO PZT-12...

Pytanie 47
Dotyczy rozdz. X siwz i zapisu „……Cena ofertowa ma obejmować wszystkie prace
wynikające z Projektu budowlanego pn.……”. Ponieważ dokumentacja na stronie
internetowej zamawiającego zawiera również Projekt wykonawczy, prosimy o
potwierdzenie, że podstawą wyliczenia ceny ofertowej jest tylko wzmiankowany wyżej projekt budowlany.
Odpowiedź.
Cena ofertowa winna obejmować wszystkie prace wynikające z projektu budowlanego
i projektu wykonawczego.

Pytanie 48
Projekt Wykonawczy w zakresach dotyczących opracowania pn.:
ZEWNĘTRZNA INSTALACJA WOD.-KAN.,
PRZYŁĄCZE GAZOWE I ZEWNĘTRZNA
INSTALACJA GAZOWA
ZEWNĘTRZNA INSTALACJA C.O. i C.W.U.
zawiera na stronie nr 28 opisu technicznego stwierdzenie:
„Faktyczna ilość gruntu do wymiany winna być określona na budowie przez inspektora
nadzoru” Prosimy o wyjaśnienie jak Zamawiający (przy cenie ryczałtowej całego zadania)
przewiduje rozliczenie wymiany gruntu, której zakres na etapie przetargu nie jest możliwy
do dokładnego określenia.
Odpowiedź
Należy przyjąć wymianę gruntu na głębokości 1,5 m. Zapis ten zostanie wprowadzony modyfikacją siwz.

Pytanie 49
Dokumentacja projektowa zakłada wykonanie gładzi gipsowych o grubości 0,2 cm podczas
gdy przedmiar robót załączony do SIWZ uwzględnia wykonanie gładzi gipsowych grubości
0,1 cm. Proszę o podanie grubości gładzi gipsowych jakie należy wykonać.
Brak w/w informacji uniemożliwia obliczenie ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź.
Gładź należy wykonać zgodnie z opisem technicznym do projektu. Gładź gipsowa na suficie ma być grubości 0,2 mm, gładź wapienno-cementowa na ścianach również grubości 0,2mm.

Pytanie 50
Dokumentacja projektowa zakłada budynkach kompleksu dydaktyczno – socjalnego
dostawę i montaż kraty rolowanej.Proszę o podanie typy napędu w/w kraty.
Brak w/w informacji uniemożliwia obliczenie ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź.
Krata rolowana znajduje się w budynku stołówki (patrz przedmiot zamówienia). Stołówka nie jest przedmiotem przetargu.

Pytanie 51
Dokumentacja projektowa zakłada w budynkach kompleksu dydaktyczno – socjalnego
dostawę i montaż stolarki drzwiowej i okiennej drewnianej w kolorze zielonym.
Proszę o sprecyzowanie czy podana barwa to kolor z palety RAL (jeśli tak to proszę o
podanie numeru) czy kolor lazur (jeśli tak to proszę o podanie rodzaju)
Brak w/w informacji uniemożliwia obliczenie ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź.
RAL 6033

Pytanie 52Dokumentacja projektowa w zakresie wykonywania warstw wyrównujących z zaprawy
samopoziomującej w budynkach kompleksu dydaktyczno – socjalnego jest niejednoznaczna.
Proszę o potwierdzenie, że warstwę wyrównującą z zaprawy samopoziomującej należy
wykonać we wszystkich trzech budynkach zarówno pod płytki gresowe jak i wykładziny
PCV. Brak w/w informacji uniemożliwia obliczenie ceny za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź.
Z opisu oraz przekrojów wyraźnie wynika, że masa samopoziomująca występuje
w pomieszczeniach suchych pod płytkami gresowymi i wykładzinami pcv.
W pomieszczeniach wilgotnych w posadzkach należy ukształtować spadki do wpustów.

Pytanie 53
Dotyczy zapisu zawartego w Rozdziale III punkt 4 ppkt.2) d) SIWZ mówiącego, że „kopie dokumentów dotyczących każdego z wykonawców składających ofertę wspólną muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby upoważnione do reprezentowania tych wykonawców (a nie np. pełnomocnika konsorcjum)”.
Tymczasem w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzaju dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane §6 ust. 2 mówi wprost, że : „W przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku podmiotów, o których mowa w §1 ust.2 i 3 kopie dokumentów dotyczących odpowiednio wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczone za zgodność z oryginałem przez wykonawcę lub te podmioty”.
Dla przypomnienia - §1 ust.2 i 3 mówi o podmiotach, na zasobach których wykonawca wykazuje spełnianie przez siebie warunku udziału w postępowaniu. Natomiast wykonawcą jest jedna firma (podmiot) lub kilka firm (podmiotów) występujących wspólnie w ramach konsorcjum. Więc skoro w §6 ust. 2 Rozporządzenia jest mowa o podpisywaniu za zgodność z oryginałem przez wykonawcę to w przypadku składania oferty przez konsorcjum ustawodawca ma na myśli podpisanie tych dokumentów przez wykonawcę, tj. Konsorcjum. Z tego wynika, że dokumenty mogą być podpisane za zgodność z oryginałem w dwójnasób: - przez każdego z partnerów konsorcjum osobno – każdy z partnerów podpisuje dokumenty, które jego dotyczą, lub
- wszystkie dokumenty podpisuje Pełnomocnik konsorcjum – o ile ma stosowne
Pełnomocnictwo do tego typu czynności załączone do Oferty.
Reasumując: uważamy, że zapis zawarty w Rozdziale III punkt 4 ppkt 2) d) siwz jest niezgodny z treścią powyższego Rozporządzenia i stanowi jego nadinterpretację. Prosimy o dokonanie zmiany tego zapisu umozliwiającą Pełnomocnikowi konsorcjum poświadczenie za zgodność z oryginałem wszystkich kopii dokumentów każdego z wykonawców składających ofertę wspólną o ile Pełnomocnictwo dla Lidera konsorcjum załączone od Oferty upoważnia Lidera do tego typu czynności.
Odpowiedź.
W §6 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzaju dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane jest wprost zapisane, iż kopie dokumentów dotyczących odpowiednio wykonawcy (jednego z wykonawców składających ofertę wspólna) są poświadczone za zgodność z oryginałem przez tegoż wykonawcę. Ponadto Zamawiający pragnie zauważyć, iż w §6 ust.1 jest mowa o poświadczaniu za zgodność z oryginałem kopii dokumentów przez wykonawcę, w sytuacji kiedy sam jeden wykonawca składa ofertę w postępowaniu. W sytuacji wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia kopie dokumentów, które dotyczą jednego z wykonawców są poświadczane przez tegoż wykonawcę.


Pytanie 54
Dotyczy par. 12 ust. 1 wzoru umowy :
Z zapisów tego ust. wynika, że kwota na fakturze końcowej części I i II nie może być
mniejsza niż 30 % wartości tej części zadania. Czy należy przez to rozumieć ,że
fakturowanie częściowe I i II części zadania jest do 70 % .
Kiedy na te części będzie można wystawić fakturę końcową. Czy Zamawiający przewiduje
odbiór końcowy poszczególnych części i czy bieg terminu gwarancji i rękojmi będzie liczony od odbioru końcowego poszczególnych części , czy też od odbioru całego zadania.
Odpowiedź
a) fakturowanie częściowe do 70 % wartości całego zadania
b) Zamawiający nie przewiduje odbiorów końcowych poszczególnych części zadania
c) Bieg terminu gwarancji i rękojmi będzie liczony od dnia odbioru końcowego całego przedmiotu zamówienia

Pytanie 55
Dotyczy par. 14 wzoru umowy
Wnosimy o wprowadzenie analogicznych kar umownych po stronie Zamawiającego tj.
Zamawiający płaci Wykonawcy karę umowną za odstąpienie od umowy z przyczyn
leżących po stronie Zamawiającego w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego brutto.
W przypadku gdy szkoda poniesiona przez Wykonawcę przekroczy zastrzeżone kary
umowne Wykonawcy przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania uzupełniającego na
zasadach ogólnych Kodeksu Cywilnego.
Obecny zapis, powodujący jednostronne znaczne uprzywilejowanie jednej ze stron, jest
niezgodny z istotą zobowiązania i powoduje zniesienie zasady równoważności zobowiązań
Stron umowy.
Odpowiedź.
Obowiązkiem Zamawiającego jako inwestora jest terminowa zapłata wynagrodzenia wykonawcy. Za opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia wykonawca może żądać od Zamawiającego odszkodowania na zasadach ogólnych, jeżeli zamawijący wyrządzi mu szkodę.



 


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2010/03/17
odpowiedzialny/a:
Magdalena Pietrzykowska
wprowadził/a:
Magdalena Pietrzykowska
dnia:
2010/03/17 11:54:00
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Magdalena Pietrzykowska 2010/03/17 11:54:00 nowe pytania
Magdalena Pietrzykowska 2010/03/17 11:53:31 nowe pytania