Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Stanowiska Rady Miasta VI kadencji

Pełny Nr Uchwały: II/N/1/11

Data uchwalenia: 2011/01/17

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie planów zaniechania budowy S-3


STANOWISKO NR 1/11
Rady Miasta Szczecin
z dnia 17 stycznia 2011 r.

w sprawie planów zaniechania budowy S-3

Rada Miasta Szczecin z dużym zaniepokojeniem przyjęła informacje o zaniechaniu dalszej budowy drogi ekspresowej S-3. Przewidywane wstrzymanie robót ma dotyczyć zarówno kontynuacji inwestycji na odcinku między Goleniowem a Świnoujściem czyli w województwie zachodniopomorskim, ale także w województwie lubuskim (odcinek zawierający połączenie z budowaną autostradą A-2 w węźle Jordanowo) i dolnośląskim (od Legnicy do Lubawki).

Szczecin będący dużym miastem portowym położonym poza centrum kraju potrzebuje jako niezbędnej dla swojego istnienia i rozwoju zintegrowanej sieci komunikacyjnej. Dlatego uważamy, że decyzja o odsunięciu w czasie na bliżej nieokreślony termin inwestycji związanej z budową S-3, jest szkodliwa i niebezpieczna dla funkcjonowania Szczecina i regionu.

Droga ekspresowa S-3 jest newralgiczną częścią Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego, dlatego pominięcie w planowanych inwestycjach tej trasy nie jest li tylko dużą stratą dla polskiej sieci drogowej, ale jednocześnie pozbawia północno-zachodnią część naszego kraju bezpośredniego dostępu do południowej Europy. Co więcej, taka decyzja wymusza niejako zaistnienie konkurencji po stronie niemieckiej. Kompleksowa rozbudowa sieci autostrad w Niemczech powoduje 1w już dzisiaj odpływ przewoźników z naszych dróg i w konsekwencji pomijanie naszych portów w morskim transporcie towarów, w tym portu szczecińskiego. To niedopuszczalna marginalizacja Szczecina i całego Pomorza Zachodniego.

Brak zintegrowanej sieci drogowej, obok kolejowej i wodnej, decyduje także o osłabieniu atrakcyjności inwestycyjnej Szczecina i regionu, co prowadzi do pogłębienia się niekorzystnych zjawisk demograficznych, jak bezrobocie i zmniejszanie się liczby mieszkańców.

Wątpliwości budzi również traktowanie, jako sugerowanego źródła środków na ewentualną kontynuację budowy drogi ekspresowej S-3, przesunięcia tychże z inwestycji polegającej na modernizacji trasy kolejowej nr 351 łączącej Szczecin z Poznaniem. Pociąga to za sobą dalszą marginalizację Szczecina i regionu oraz pogłębianie się zasygnalizowanych powyżej niekorzystnych tendencji.

Mając na uwadze powyższe apelujemy o zapewnienie Szczecinowi i regionowi normalnych warunków funkcjonowania i rozwoju, co znajdzie swój wyraz w przywróceniu oraz niezbędnym przyspieszeniu inwestycji polegającej na budowie drogi ekspresowej S-3.
 

Jan Stopyra
Przewodniczący Rady Miasta Szczecin
 


Załączniki:


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2012/10/03, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/09/28 10:29:21
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/09/28 10:29:21 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/09/28 10:28:33 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/09/14 08:28:25 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2012/10/03 12:31:54 nowa pozycja