przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. polityki rowerowej w mieście

Numer: 1086
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2025/01/21

Szanowny Panie Prezydencie, 
zwracam się z interpelacją dotyczącą kwestii rozwoju infrastruktury rowerowej w naszym mieście oraz propozycją stworzenia w ramach struktury Urzędu Miasta Szczecin biura odpowiedzialnego za tę ważną dziedzinę transportu. Uważam, że powołanie samodzielnego referatu ds. komunikacji rowerowej, kierowanego przez Pełnomocnika Prezydenta ds. rozwoju systemu komunikacji rowerowej (tzw. Oficera Rowerowego), stanowiłoby istotny krok w kierunku poprawy warunków transportowych i mobilności w Szczecinie. 

W tej sprawie interpelowali już wcześniej radni, natomiast do dzisiaj polityka rowerowa w mieście się nie zmieniła. W odpowiedzi na ostatnią interpelację można było przeczytać, że w opinii miasta, niemożliwe jest utworzenie stanowiska oficera rowerowego. Jednak gdy spojrzymy na miasta typu Wrocław, zobaczymy że w ostatnich latach powołali oni kolejne osoby na tę funkcję https://www.wroclaw.pl/komunikacja/katarzyna-kusowska-oficer-rowerowy-wroclaw-urzad-miejski-inwestycje-rowerowe-2030

Niestety, obecny stan polityki rowerowej w Gminie Miasto Szczecin wskazuje na brak strategii w tym obszarze. Brak dedykowanej jednostki organizacyjnej skutkuje tym, że nasze miasto nie korzysta w pełni z dostępnych możliwości w zakresie budowy dróg rowerowych i poprawy infrastruktury rowerowej. Dodatkowo, jedyne inwestycje realizowane w tym zakresie to te, które zdobyły środki w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Warto podkreślić, że lwia część z tych inwestycji to projekty inicjowane przez ostatniego Oficera Rowerowego, który w latach 2011-2018 odpowiadał za rozwój systemu rowerowego w Szczecinie. 

Brak dedykowanej komórki organizacyjnej w Urzędzie Miasta Szczecin ds. komunikacji rowerowej skutkuje również brakiem aktywności w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych na budowę dróg rowerowych. W tej sytuacji, mimo iż Szczecin jest stolicą najbardziej rowerowego województwa w Polsce, miasto pozostaje białą plamą w tej dziedzinie, szczególnie w obliczu dostępnych środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), dystrybuowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, oraz z Funduszu Europejskiego Pomocy Strukturalnej (FEPZ), którego alokacja czeka na absorpcję. 

Przykładem zaniedbania w tym zakresie jest realizacja nowej drogi (ulica Irydowa) do obsługi stref przemysłowych Trzebusz i Dunikowo w dzielnicy Prawobrzeże. Przewodniczący Rady Osiedla Wielgowo - Sławciesze – Zdunowo Roman Herczyński, który zwrócił się do mnie z tą sprawą, wskazał, że podczas przygotowywania tej inwestycji, zaprojektowano ciąg pieszo-rowerowy, jednak w trakcie uzbrajania terenu zaniechano jego budowy. Choć w okolicy powstają nowe miejsca pracy i rozwijają się firmy, pracownicy zmuszeni są do korzystania z samochodów, ponieważ nie zapewniono odpowiedniej infrastruktury rowerowej i pieszej. Z informacji uzyskanych od Przewodniczącego Rady Osiedla wynika, że decyzja o rezygnacji z zaplanowanych chodników i ścieżek rowerowych była błędna, a obecnie stanowi barierę dla zrównoważonego rozwoju transportu w tej części miasta. 

Szczecin pozostaje także jedynym miastem niezaangażowanym w rozwoju ścieżek rowerowych w Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Z dodatkowych informacji, które otrzymałem na ten temat, nasze miasto często nie angażuje się w procesy zmian legislacyjnych dotyczących transportu rowerowego (opiniowanych m.in przez tę korporację samorządową), co może wynikać z braku konkretnej osoby odpowiedzialnej ze tę politykę w Urzędzie Miasta. 

W obliczu tych wyzwań, chciałbym zapytać, czy śladem innych miast takich jak Warszawa i Wrocław, istnieje możliwość utworzenia w strukturach Urzędu Miasta Szczecin biura odpowiedzialnego za rozwój i koordynację polityki rowerowej, na czele którego stałby Pełnomocnik Prezydenta ds. rozwoju systemu komunikacji rowerowej, czyli tzw. Oficer Rowerowy? 

Jestem przekonany, że powołanie takiej jednostki nie tylko przyczyni się do rozwoju transportu rowerowego w Szczecinie, ale również podniesie jakość życia mieszkańców, poprawiając komfort i bezpieczeństwo codziennego poruszania się po mieście. 

 



Interpelujący Radni:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2025/01/21
odpowiedzialny/a:
Ewa Peryt
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2025/01/21 09:51:06
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2025/01/21 09:51:06 Nowa pozycja