przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029

Dot. zanieczyszczenia jeziora Dąbie Małe

Numer: 452
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/08/08

Szanowny Panie Prezydencie, niestety w bieżącym sezonie letnim na miejskim kąpielisku w Dąbiu kilkakrotnie obowiązywał już zakaz kąpieli z uwagi na skażenie wody z różnych powodów, między innymi sinice czy występowanie bakterii E.coli.
Sytuacja ta może świadczyć o tym, że do jeziora Dąbie trafiają fekalia/ścieki bytowe, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców oraz dla środowiska naturalnego.
Kąpielisko miejskie w Dąbiu jest miejscem wyjątkowym, które powinno służyć mieszkańcom jako czyste i bezpieczne miejsce do rekreacji.
Zmodernizowana infrastruktura kąpieliska przyciąga wielu mieszkańców oraz turystów, a możliwość kąpieli w czystej wodzie znacząco podnosi walory tego miejsca. Zależy nam na tym, abyśmy mogli korzystać z tego miejsca z przyjemnością, bez obaw o swoje zdrowie.
Nasi mieszkańcy są głęboko zaniepokojeni sytuacją, która niestety nasila się z każdym rokiem, co jest wyraźnie widoczne w dyskusjach na osiedlowych forach internetowych. Cytuję niektóre komentarze:
- "a działki na jeziornej. Cały duży kompleks obok rzeczka która wpada do jeziora, na odcinku działek woda brudna i śmierdząca",
- "dokładnie tak, sam widziałem jak wieczorem na działkach węże są rozwijane i ścieki wypompowywane do tej rzeczki. Ktoś powinien się zainteresować tymi nielegalnymi mieszkańcami",
- "Z rzeczką Chełszcząca wzdłuż działek przy jeziornej płynie syf, woda sina i śmierdząca. Kończą się działki i woda nagle czysta. Przecież na tych działkach nie ma kanalizacji. Ciekawe kiedy ktoś połączy kropki",
- "zakwit sinic tez „z powietrza” sie nie bierze. Sinice rozwijają się gdy maja dostęp do składników odżywczych: martwa materia organiczna, fekalia, ścieki czy spływające z pól nawozy sztuczne. Pol uprawnych w okolicy nie mamy, wiec te przyczynę możemy wykluczyć".
- "Kilka dni temu E. Coli poszybowała tak wysoko, ze nic dziwnego ze w zbiorniku zasilonym wtedy w fekalia doszło do rozwoju sinic".
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gmina jest zobowiązana do zapewnienia mieszkańcom dostępu do odpowiedniej jakości wody oraz skutecznego odprowadzania i oczyszczania ścieków.
W związku z powyższym, zwracam się z prośbą o podjęcie działań w celu zbadania powyżej opisanych sytuacji, tj. zbadania "podejrzanych" miejsc, w których może dochodzić do odprowadzania nielegalnie ścieków do dopływów jeziora Dąbie (https://tiny.pl/dk1m8 Płonia czy Chełszcząca) i ewentualne podjęcie działań w celu wyeliminowania takich sytuacji. Uprzejmie proszę o przeprowadzenie szczegółowej kontroli posesji czy działalności gospodarczych funkcjonujących w tych okolicach także w kontekście realizacji obowiązków właścicieli nieruchomości przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub wyposażenia nieruchomości w zbiorniki bezodpływowe nieczystości ciekłych lub przydomowe oczyszczalnie ścieków bytowych.
Mając powyższe na uwadze, uprzejmie proszę o informacje czy GMS zainteresuj się tematem oraz jakie podejmie działania.
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2024/08/08
odpowiedzialny/a:
Edyta Sowińska
wprowadził/a:
Edyta Sowińska
dnia:
2024/08/08 14:19:37
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2024/08/08 14:19:37 Nowa pozycja
Edyta Sowińska 2024/08/08 14:16:10 Nowa pozycja
Marzena Arciszewska 2024/08/08 14:12:27 Nowa pozycja