Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029
Dot. wyznaczenia dodatkowych miejsc parkingowych przy nieużytkowanych bramach wjazdowych na podwórka kamienic
Numer: 471Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2024/08/19
Szanowny Panie Prezydencie,
w Szczecinie, jak w każdym wojewódzkim mieście, na terenie Śródmieścia jest problem z niewystarczającą liczbą miejsc parkingowych. Oczywistym jest, że nie ma sposobu na całkowite rozwiązanie problemu, jednak można to zjawisko ograniczyć.
Jednym ze sposobów na wygospodarowanie dodatkowych miejsc parkingowych jest inwentaryzacja bram wjazdowych na podwórka kamienic. Oznaczenia „zakaz parkowania” widniejące przed praktycznie każdą bramą nie odpowiadają rzeczywistości. Sprawdziłam to na przykładzie ul. Piłsudskiego. Stan faktyczny przejezdności prześwitów bramowych został zweryfikowany na podstawie wizji lokalnej: obecności trwałych i tymczasowych blokad przejazdu, wywiadów z mieszkańcami oraz sposobu zagospodarowania podwórza, a obserwacje zweryfikowano ze zdjęciami satelitarnymi z lat 2021 i 2022. Inwentaryzację można by pogłębić o konsultacje z zarządcami budynków.
Ogólne wnioski z obserwacji:
1. Prześwity bramowe można podzielić na następujące kategorie:
a. prześwity bramowe trwale zablokowane dla przejazdu pojazdów (np. betonowe blokady przejazdu lub organizacja podwórza wykluczająca wjazd);
b. prześwity bramowe tymczasowo zablokowane dla przejazdu, podwórza wolne od aut. Mieszkańcy zachowują możliwość przejazdu tylko dla sytuacji wyjątkowych, np. dowóz opału przed sezonem zimowym;
c. prześwity bramowe z dojazdem do miejsc postojowych niezgodnych z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowaniem, tj. stanowiska postojowe znajdują się zbyt blisko budynków mieszkalnych;
d. prześwity bramowe lub przejazdy między budynkami prowadzące do poprawnie wyznaczonych miejsc postojowych.
2. W około ⅓ przypadków organizacja ruchu przed bramą nie odpowiada rzeczywistości - tzn. wyznaczony jest wjazd do bramy, która w praktyce nie jest przejezdna. Zjawisko to kumuluje się między numerami 13–19 po północnej stronie odcinka między pl. Odrodzenia i pl. Grunwaldzkim. Kierowcy mając świadomość nieprzejezdności bramy, parkują na nich ukośnie zastawiając chodnik i drogę dla rowerów, a także utrudniają wyjechanie koszem na śmieci z bramy (odbiór odpadów).
Jako rozwiązanie proponuję nowe ustawienie słupków ograniczających wjazd i parkowanie: w przypadku przejezdnej bramy – rozstaw 2,5 m, a w przypadku bramy, z której są tylko odbierane odpady - 1,2 m (prześwit pozwalający przejechać kubłem). Tym sposobem zyskamy nowe miejsca parkingowe bez naruszenia interesu pieszych, rowerzystów i służb komunalnych.
Wnioskuję o przeprowadzenie podobnej inwentaryzacji na terenie całego Śródmieścia, nowe ustawienie słupków, a także włączenie nowych miejsc parkingowych do SPP.
----
W załączeniu graficznie przedstawienie wniosków z wizji.
Odcinek I: pl. Szarych Szeregów – pl. Odrodzenia
Odcinek ten posiada trzy prawdopodobne lokalizacja, które wymagają zmiany organizacji (numery 22, 24 i 24a). Odosobnionym przypadkiem jest nr 24c, do którego nie ma legalnego dojazdu, a mimo to przejazd ten jest użytkowany przez mieszkańców.
Odcinek II: plac Odrodzenia – plac Grunwaldzki
Odcinek ten posiada aż 7 miejsc, które wymagają zmiany organizacji (nr 13, 15–18, 25 i 30). Natężenie takich miejsc między numerami 13–19 prowadzi do chaosu parkingowego (który widać nawet na poniższym zdjęciu satelitarnym).
Odcinek III: plac Grunwaldzki – plac Rodła
Odcinek ten posiada organizację spójną z rzeczywistym użytkowaniem (i praktycznie nie występują na nim problemy z niepoprawnym parkowaniem).
Legenda:
- kolor zielony - bramy, przed którymi jest poprawna organizacja ruchu,
- kolor pomarańczowy - bramy, gdzie organizacja jest niespójna; z jednym wyjątkiem oznacza to nieprzejezdny prześwit bramowy, do którego (niepotrzebnie) prowadzi dojazd z jezdni,
- symbol “x” - prześwit nieprzejezdny,
- symbol “II” - prześwit przejezdny.
Interpelujący Radni:
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2024/08/19
- odpowiedzialny/a:
- Ewa Peryt
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2024/08/19 08:34:29
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2024/08/19 08:34:29 | Nowa pozycja |