Interpelacje i zapytania radnych - IX kadencja 2024-2029
Dot. analiz zakupu starych, niemieckich tramwajów
Numer: 1066Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2025/01/14
Szanowny Panie Prezydencie,
w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, jakoby miasto Szczecin miało iść w ślady Poznania w pozyskaniu niemieckich, starych tramwajów. Rzecznik Tramwajów Szczecińskich przyznał, że monitorowana i analizowana jest sytuacja w miastach, które wymieniają tabor, a jednym z nich jest Berlin. Sprawa jest traktowana poważnie, gdyż dowiadujemy się, że Spółka Tramwaje Szczecińskie wysłała w tej sprawie wstępne zapytanie do niemieckiego przewoźnika BVG.
Tabor tramwajowy w Berlinie, który będzie wymieniany, ma już powyżej 20 lat, a nierzadko pojazdy są użytkowane już trzecią dekadę. Władze Poznania argumentują zakup starych tramwajów niską ceną. Jednak sam zakup pojazdów to nie jedyne koszty, największe nakłady zostaną poniesione na dostosowanie tramwajów. W Szczecinie, kilka miesięcy temu, wprowadzono na rympał uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu. Radni nie otrzymali szczegółów, co do funkcjonowania tego obszaru. Władze miasta powoływały się wyłącznie na to, że dzięki uchwale intencyjnej, Szczecin będzie mógł ubiegać się o środki na zakup 8 tramwajów niskopodłogowych z dofinansowaniem z KPO. Wobec tak niejednoznacznych zapowiedzi i informacji napływających ze strony miasta w sprawie modernizacji taboru tramwajowego, proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy i kiedy Tramwaje Szczecińskie wysłały zapytanie do niemieckiego przewoźnika BVG w sprawie wymiany i oferty zakupu taboru tramwajowego? Czy Spółka otrzymała odpowiedź w tej sprawie? Czy Spółka określiła, jaką liczbą pojazdów jest zainteresowana do zakupienia? Czy Spółka Tramwaje Szczecińskie ma informację, ile lat mają berlińskie tramwaje, jaki mają przeciętny przebieg, ile pojazdów z tego taboru byłoby dwukierunkowych? Czy pojazdy spełniałyby szczecińskie normy, co do torów i infrastruktury tramwajowej, czy będzie wymagane dostosowywanie pojazdów? Co jest brane pod uwagę w analizowaniu wymiany i pozyskania taboru tramwajowego? Czy są na ten cel zarezerwowane środki finansowe, jeśli tak, to w jakiej wysokości?
- Jak wygląda sytuacja ze środkami na zakup 8 tramwajów niskopodłogowych, które w dużej mierze miały być dofinansowane z pożyczki tzw. KPO? Z informacji medialnych wynika, że Szczecin nie zakwalifikował się do dofinansowania kolejnych tramwajów z tych środków. Proszę o podanie powodu odmowy dla tego wniosku, czy jest możliwość ponownego ubiegania się o dofinansowanie z KPO na ten cel, czy będą prowadzone działania w celu pozyskania środków z ewentualnie innych programów? Czy w związku z odrzuceniem wniosku Szczecina, uchwała podejmowana specjalnie dla tego zadania o utworzeniu Strefy Czystego Transportu nie będzie wykonana? Tworzenie obszaru czystego transportu argumentowany był wyłącznie tym, że będzie to dodatkowy atut dla pozyskania środków z KPO na zakup nowych tramwajów.
- Czy Tramwaje Szczeciński składały zapytania w sprawie zakupienia „używanego” taboru tramwajowego do innych miast? Jeśli tak, to do jakich? Czy były odpowiedzi na te zapytania? Jeśli, tak proszę o udostępnienie tej informacji.
-
Które tramwaje mają być wymienione, w jakiej liczbie, ile lat mają pojazdy „aspirujące” do wymiany np. na stare, niemieckie tramwaje?
Interpelujący Radni:
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2025/01/14
- odpowiedzialny/a:
- Marzena Arciszewska
- wprowadził/a:
- Marzena Arciszewska
- dnia:
- 2025/01/14 09:03:40
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marzena Arciszewska | 2025/01/14 09:03:40 | Nowa pozycja |