Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Stanowiska Rady Miasta VIII kadencji

Pełny Nr Uchwały: XVIII/8/20

Data uchwalenia: 2020/05/27

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie 100-rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II


STANOWISKO Nr 8/20
Rady Miasta Szczecin
z dnia 26 maja 2020 r.

w sprawie 100-rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II

Jan Paweł II, honorowy obywatel naszego miasta to przede wszystkim przywódca kościoła katolickiego w świecie, humanista, filozof, poeta. Był pierwszym w historii polskim papieżem. Odegrał on ogromną rolę w obaleniu komunizmu w Europie. Stał na straży wolności. Niósł Polakom nadzieję w trudnych latach komunizmu. Pierwsza pielgrzymka do Polski w 1979 r. była iskrą, która spowodowała zmiany w naszym kraju, czego efektem były strajki w sierpniu 1980 r. Powstała wówczas "Solidarność". Papież stał się jej patronem i ambasadorem. Jej idee niósł po całym świcie przez cały swój pontyfikat.

Jan Paweł II zainicjował dialog międzyreligijny. Był wielokrotnym gościem min. w synagodze, meczecie, cerkwi, kościele protestanckim. Był również zwolennikiem dialogu w rozwiązywaniu konfliktów politycznych i społecznych. Szczególne znaczenie dla Szczecina miała pielgrzymka Jana Pawła II do naszego miasta w 1987r., gdzie na Jasnych Błoniach zgromadziły się dziesiątki tysięcy mieszkańców. Słowa wypowiedziane tam o "wietrze od morza" napawały nas wszystkich nadzieją. W 1992r. Jan Paweł II podniósł Szczecin do rangi stolicy diecezji metropolitalnej. Tym samym podkreślił jego polskość i wyznaczył metropolitalne zadania dla Szczecina.

Dzisiaj w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II Rada Miasta Szczecina pragnie przypomnieć tę szczególną postać. W ten sposób chcemy zainspirować obecnych i przyszłych mieszkańców Szczecina do śledzenia nauki społecznej Jana Pawła II, ze szczególnym wskazaniem dialogu jako metody rozwiązywania problemów i konfliktów. Jednocześnie podkreślamy decydujące znaczenie Jana Pawła II w odzyskaniu przez Polskę wolności i niepodległości.

 

Renata Łażewska
Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin
 


Załączniki:


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/05/27, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2020/05/27 15:05:04
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2020/05/27 15:05:04 nowa pozycja