Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Stanowiska Rady Miasta VIII kadencji

Pełny Nr Uchwały: VI/3/19

Data uchwalenia: 2019/04/23

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie sporu pomiędzy środowiskiem pracowników oświaty reprezentowanym przez związki zawodowe a Rządem RP


STANOWISKO NR 3/19
Rady Miasa Szczecin
z dnia 23 kwietnia 2019 r.

w sprawie sporu pomiędzy środowiskiem pracowników oświaty reprezentowanym przez związki zawodowe a Rządem RP

Od wielu miesięcy trwa w Polsce spór pomiędzy środowiskiem pracowników oświaty reprezentowanym przez związki zawodowe a Rządem RP. Od 8 kwietnia 2019 roku spór ten przybrał charakter strajku generalnego, który objął większość szkół i placówek oświatowych w Polsce. Zgodnie z podawanymi przez organizatorów protestu informacjami w strajku bierze udział ponad 500 tysięcy nauczycieli. Wielkość strajku wskazuje, że jest on największy w historii polskiej edukacji. Jest też największym, powszechnym strajkiem w ostatnich 38 latach.

Protest odbywa się również w większości szkół i placówek oświatowych Szczecina. Jako demokratycznie wybrani reprezentanci społeczności naszego miasta, pragniemy wyrazić zrozumienie dla zgłaszanych przez nauczycieli postulatów i z całą mocą poprzeć ich postulaty. Wyrażamy również dezaprobatę dla sposobu prowadzenia negocjacji z protestującymi przez Rząd RP. To właśnie Rząd posiada wszystkie prawne i finansowe narzędzia, które powinny doprowadzić do społecznie oczekiwanego porozumienia.

Zgłoszona przez Premiera Mateusza Morawieckiego propozycja rozmów o przyszłości polskiej oświaty przy „okrągłym stole" może być krokiem w dobrym kierunku. Budzi jednak zastrzeżenie fakt, że wśród zaproszonych do udziału w tych rozmowach brakuje reprezentacji polskich samorządów, które każdego roku ponoszą w swoich budżetach coraz większe koszty potrzebne na utrzymanie szkół.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" napisał Jan Zamoyski Hetman Wielki Koronny w Akcie Fundacji Akademii Zamoyskiego w 1600 roku. Dzisiaj to zdanie jest ciągle aktualne i powinno stać się drogowskazem dla rządzących w drodze do uzyskania społecznego konsensusu dla dobra polskiej edukacji.


Michał Wilkocki
Przewodniczący Rady Miasta Szczecin

 udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/04/29, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2019/04/29 10:00:32
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2019/04/29 10:00:32 nowa pozycja