przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Zestaw pytań i odpowiedzi nr 1


Szczecin 2018-01-24

 

 

Wykonawcy

biorący udział w postępowaniu

 

Nasz znak: BZP-S.271.199.4.2017.MK

Znak sprawy: BZP/140/17

Dotyczy: Postępowania na „Budowę dróg dla rowerów w Szczecinie w ciągu
ul. 26 Kwietnia wraz z niezbędnymi połączeniami z istniejącą infrastrukturą”

 

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia zwanej dalej „siwz”. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017r. poz. 1579 ze zm.) Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami.

 

Pytanie 1

Programy sygnalizacji świetlnych projektowanych sygnalizacji ciągu ul. 26 Kwietnia. Umieszczony na stronie Zamawiającego folder pn: „Zał.2_SYGNALIZACJA ŚWIETLNA_programy” jest „pusty”

 

Odpowiedź 1

Zamawiający zmodyfikuje siwz poprzez dodanie prawidłowego załącznika pn. ZAŁ. 2_SYGNALIZACJA ŚWIETLNA_programy.

 

Pytanie 2

W opisie Projektu Budowlano-Wykonawczym sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu 26 Kwietnia-Santocka w punkcie 6 umieszczono informację, że przewiduje się wymianę wyłącznie jednego słupa z wysięgnikiem (G3), natomiast z punktu 16, tego projektu, wynika, że przewiduje się wymianę wszystkich słupów wysięgnikowych na skrzyżowaniu. Z uwagi na fakt, że wymiana słupa wysięgnikowego jest stosunkowo kosztowna, prosimy sprecyzować które słupy należy wymienić.

 

Odpowiedź 2

Zgodnie z pkt 6 opisu na skrzyżowaniu 26 Kwietnia / Santocka wymianie podlega istniejący słup G5 gdyż nie spełnia warunków wytrzymałości dla II strefy wiatrowej przy montażu trzech sygnalizatorów z ekranami i znakami „F” i ma za krótki wysięgnik. Pozostałe  słupy wysięgnikowe pozostają bez zmian.

 

Pytanie 3

Zwracamy się z prośbą o umieszczenie w projekcie budowlano-wykonawczym sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu 26 Kwietnia - Bohaterów Warszawy informacji dotyczących technologii wykonania pętli indukcyjnych w torowisku podsypkowym. W opisie przedmiotowego projektu punkt 12 podano jedynie sposób wykonania pętli w jezdni (w warstwie ścieralnej asfaltu).

 

Odpowiedź 3

Zamawiający zmodyfikuje siwz poprzez dodanie do pkt 12 opisu technicznego projektu budowlano-wykonawczego sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu 26 kwietnia – Bohaterów Warszawy zapisu o brzmieniu:

 „Pętle indukcyjne dla ruchu tramwajowego należy wykonać w rurkach instalacyjnych RB-20 pod warstwą tłucznia na głębokości ~6-8 cm i wyprowadzenie do studni kablowej wykonać pod szyną jezdną”.

 

Pytanie 4

Dotyczy załącznika nr 4 do SIWZ – Projekt Umowy - §6 ust. 2 pkt 21) i 22). Prosimy Zamawiającego o zmianę treści powyższych jednostek redakcyjnych poprzez wskazanie właściwego odnośnika, gdyż w przywołanym w ww. punktach §8 ust. 3 nie ma wzmianki o dokonywaniu jakichkolwiek wpisów.

 

Odpowiedź 4

Zamawiający dokona stosownej modyfikacji  § 6 ust. 2 pkt 21 i 22 wzoru umowy.

 

Pytanie 5

Czy Zamawiający przewiduje, że wykonawca w czasie trwania pełnej gwarancji będzie utrzymywał zieleń.

 

Odpowiedź 5

Tak zamawiający przewiduje utrzymywanie zieleni w czasie trwania pełnej gwarancji.

 

Pytanie 6

W dokumentacji projektowej nie otwiera się plik ZAL_7_WYTYCZNE_orgRuchu Rys_1_Orientacja. Prosimy o uzupełnienie dokumentacji.

 

Odpowiedź 6

Zamawiający zmodyfikuje siwz poprzez dodanie rysunku.

 

Pytanie 7

Zamawiający nie podał czasu trwania budowy, jedynie datę zakończenia. Prosimy o podanie sprecyzowanie okresu trwania inwestycji, ponieważ wykonawca nie jest w stanie oszacować np. ile zajmie procedura zaprojektowania i zatwierdzenia TOR oraz kiedy będzie przekazany plac budowy, a co się z tym idzie termin realizacji może zostać skrócony.

 

Odpowiedź 7

Zgodnie z  § 8 ust. 1 wzoru umowy termin wykonania całości przedmiotu umowy to 30 września 2018 r., przy czym przekazanie terenu budowy nastąpi w terminie 7 dni od dnia podpisania umowy. Zgodnie z procedurą WGKiOŚ-XLVIII dot. zatwierdzania czasowej organizacji ruchu termin załatwienia sprawy wynosi maksymalnie 30 dni. Procedura dostępna jest na stronie:


http://eurzad.szczecin.pl/chapter_51065.asp?soid=3676A77EAE3C49C4AB279E289B3E2068

 

Pytanie 8

Dotyczy skrzyżowanie Boh. Warszawy, Krzywoustego i 26 Kwietnia:

Czy zamawiający przewiduje remont torowiska tramwajowego z płyt EPT, ponieważ po

wizji lokalnej stwierdzamy:

  • torowisko na całej długości jest zapadnięte
  • występuje siatka spękań oraz koleiny w obrębie skrzyżowania i torowiska tramwajowego

     świadcząca o braku nośności podbudowy.

  • na styku z nawierzchnią degradacja płyt EPT powoduje jej pękanie

Z tego względu Wykonawca ma wątpliwości co do dotrzymania minimalnego okresu gwarancji.

 

Odpowiedź 8

Projekt nie przewiduję remontu/przebudowy istniejącego torowiska.

 

Pytanie 9

Poz nr 67 Frezowanie nawierzchni asfaltowych średnia grubość 6 cm. Na jakiej podstawie zamawiający obliczył średnią grubość frezowania skoro dokumentacja nie podaje niwelety, spadków oraz wysokości projektowych. Do kogo ma należeć ocena grubości frezowania na danych odcinkach. Z tego względu prosimy o uzupełnienie dokumentacji o przekroje podające projektowane wysokości i spadki na skrzyżowaniach i dojazdach.

 

Odpowiedź 9

Projekt zakłada frezowanie nawierzchni, ze względu na konieczność osadzenia w jezdni pętli indukcyjnych oraz wykonanie nowego oznakowania poziomego (w rejonach skrzyżowań). Odtworzenia nawierzchni należy dokonać bazując na rzędnych istniejących, niweleta jezdni oraz spadki poprzeczne nie ulegają zmianie w stosunku do stanu istniejącego. Średnią grubość frezowania (6 cm) założono w oparciu o przyjętą konstrukcję odtworzenia jezdni po frezowaniu (warstwa ścieralna 4 cm, warstwa wyrównawcza 2 cm).

 

Pytanie 10

Na skrzyżowaniach i drogach dojazdowych występują koleiny siatka spękań spękania odbite - uszkodzenia te spowodowane są degradacją warstw niższych konstrukcji jezdni. Przewidywany zakres robót - wymiana warstwy ścieralnej oraz wyrównanie warstwą wiążącą o średniej grubości warstwy 2cm nie poprawi stanu rzeczywistego i nie zagwarantuje podczas użytkowania poprawy w okresie minimalnej gwarancji. Wykonawca wnosi o zmianę konstrukcji jezdni o warstwę wiążącą większą niż 2cm oraz wzmocnienie siatką.

Odpowiedź 10

Zamawiający nie przychyla się do wniosku Wykonawcy i pozostawia dotychczasowe zapisy siwz bez zmian.

 

Pytanie 11

Czy Zamawiający wykonał badania nośności jezdni na skrzyżowaniach i dojazdach do nich? Wykonawca z uwzględnieniem wykonania zalecanych robót, uznaje brak możliwości spełnienia podstawowych warunków , kryteriów przydatności na podany okres (5 lat gwarancji jakości i rękojmi). Podłoże powinno być tak przygotowane, aby zapewniło przeniesienie obciążenia przekazywanego przez nawierzchnię . Najniższa warstwa podłoża powinna być wzmocniona tak, aby zapewniała obciążenia ruchem technologicznym pojazdów. Należy uwzględnić warunki topograficzne oraz organizacyjne ruchu (dojazd do skrzyżowania z sygnalizacją świetlna , wzniesienia oraz podjazdy). Szczególne warunki obciążenia ruchem wymagają większą odporność na deformacje trwałe nawierzchni asfaltowej -dotyczy to zwłaszcza podbudowy i warstwy wiążącej. Przewidywany zakres robót nie poprawi stanu rzeczywistego i nie zagwarantuje wzmocnienia podczas użytkowania. W obecnej formie projektowej proponujemy zmniejszenie maksymalnej gwarancji.

Odpowiedź 11

Projekt nie przewidywał przebudowy istniejącej konstrukcji jezdni, a co za tym idzie wykonywania badań nośności jezdni istniejących. Zamawiający nie przychyla się do wniosku Wykonawcy o zmniejszenie maksymalnego okresu trwania gwarancji.

 

Pytanie 12

Dotyczy poz. 73, 74,75,76,77. oznakowania poziomego, materiałami grubowarstwowymi (gładkie, chemoutwardzalne). Z uwagi, iż sami producenci mas chemoutwardzalnych nie dają gwarancji na produkt dłuższej niż 4 lata wnosi się o u usunięcie - wyłączenie oznakowania z kryterium oceny oferentów i wyłączenie pozycji z gwarancji.

Zamawiający nie powinien żądać od Wykonawcy dania wyższej gwarancji niż producent danego asortymentu.

Odpowiedź 12

Zamawiający pozostawia wskazane okresy trwania gwarancji wskazane w SIWZ i załącznikach.

 

Pytanie 13

W dokumentacji przetargowej występuje niespójność w zakresie uziarnienia mieszanki SMA. W opisie technicznym i na przekrojach wskazano SMA8, natomiast zgodnie ze specyfikacją D.05.03.13 należy wbudować SMA11. Prosimy o wyjaśnienie.

 

Odpowiedź 13

Zgodnie z opisem technicznym oraz rysunkami należy wbudować mieszankę SMA 8. Zamawiający dokona stosownej modyfikacji punktu D. 05.03.13 STWIOR.

 

Pytanie 14

SMA 8 na polimerach jest zbyt drogą masą dla nawierzchni KR1 na ścieżce rowerowej. Wydaje się nie zasadne zastosowanie tego materiału. Czy zamawiający przewiduje zmianę materiału dla ścieżki rowerowej?

 

Odpowiedź 14

SMA modyfikowane polimerami należy bezwzględnie wbudować na warstwę ścieralną w jezdni (odtworzenie po frezowaniu oraz poszerzenie jezdni).  Projekt dopuszcza mieszankę SMA nie modyfikowaną polimerami na ścieżkach rowerowych oraz zjazdach. Zamawiający dokona modyfikacji pkt 14.4 w opisie Projektu zagospodarowania terenu projektu budowlano-wykonawczego.

 

Pytanie 15

Dotyczy grubości warstwy wiążącej/wyrównawczej. Grubości warstwy przy uziarnieniu mieszanki AC16W powinien minimalnie wynosić 4 cm. Prosimy o wyjaśnienie zastosowanej grubości.

 

Odpowiedź 15

Zastosowana mieszanka pełni funkcję wyrównawczą - dlatego przyjęto grubość min. 2 cm.


udostępnił:
Biuro ds Zamówień Publicznych
wytworzono:
2018/01/24
odpowiedzialny/a:
Barłomiej Miluch
wprowadził/a:
Małgorzata Kaczmarek
dnia:
2018/01/24 14:31:22
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Małgorzata Kaczmarek 2018/01/24 14:31:22 nowa pozycja