Wyjaśnienia treści SIWZ
Pytania i wyjaśnienia (1-7)
Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Dostawę żywności do Zespołu Szkół Nr 6 im. M.Reja w Szczecinie na 2017 rok”
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U.
z 2015 r., poz. 2164 ze zm.) Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytania wraz z odpowiedzią:
Pytanie nr 1. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku gdy sprzedawca zobowiązuje się wydać towar we wskazanym przez kupującego miejscu (formuła franco) ryzyko utraty lub zniszczenia towaru przechodzi na kupującego w momencie wydania towaru. W § 2 ust 4 wymaga się opakowania towaru. Czy zamawiający wymaga szczególnego opakowania lub zabezpieczenia towarów?
Odpowiedz nr 1. Zamawiający nie wymaga szczególnych opakowań, natomiast zgodnie z art.545§1KC Sposób wydania i odebrania rzeczy sprzedanej powinien zapewnić jej całość i nienaruszalność; w szczególności sposób opakowania i przewozu powinien odpowiadać właściwościom rzeczy.
Pytanie nr 2,3 W § 3 ust 4 Zamawiający stwierdza, że w przypadku stwierdzenia dostawy towaru złej jakości, nie nadającego się do spożycia lub przeterminowanego lub braków ilościowych Zamawiający nie przyjmie określonej partii towaru, (…)
Co Zamawiający rozumie pod pojęciem „partii towaru” czy chodzi wyłącznie o towar złej jakości, nie nadający się do spożycia, uzupełnienie braków, czy całą dostawę?
Odpowiedź 2,3. Zamawiający pod pojęciem partii towaru rozumie uzupełnienie braków, towar złej jakości, nie nadający się do spożycia.
Pytanie nr 4. W § 6 ust 2 Zamawiający zastrzega niezmienność cen w trakcie trwania umowy. Czy zdaniem Zamawiającego postanowienie to wyklucza możliwość zastosowania art. 144 ust 1 pkt 6 lub art. 144 ust 1 pkt 1 Ustawy Prawo zamówień publicznych? Jeżeli zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmiany umowy, to jakie okoliczności będą podstawą do podjęciu decyzji o wyrażeniu zgody na zmianę umowy w zakresie ceny?
Odpowiedź 4.Zamawiający nie przewiduje zmiany w zakresie zapisu § 6 ust 2 umowy, zmiany umowy zostały przewidziane w § 15 umowy. Natomiast okoliczności w jakich może dojść do zmiany umowy określa ustawodawca w art.144
Pytanie nr 5 W § 10 ust 1 Zamawiający przewiduje karę umowną za opóźnienie w realizacji umowy. W jaki sposób Zamawiający będzie obliczał termin opóźnienia (godzina do godziny czy dzień do dnia) ? Co Zamawiający rozumie przez użyte w tym przepisie pojęcie „przedmiotu umowy” czy chodzi o poszczególne zamówienia, zamówienie dla konkretnego punktu odbioru? Czy w przypadku braku np. 1 sztuki jogurtu do godziny 9:00 naliczona zostanie kara umowna, a w przypadku nie dostarczenia go następnego dnia dodatkowo kara w wysokości 400 złotych? W jaki sposób Zamawiający ma uchylić skutki opóźnienia dla dostaw wykonywanych w piątek? Czy Zamawiający będzie naliczał kary umowne w okresie ferii lub wakacji w przypadku, gdy na skutek np. uszkodzenia nie zostanie wydany produkt w sytuacji, gdy faktycznie nie przez okres wakacji oraz w weekendy dostawy nie będą wykonywane?
Odpowiedź nr 5. Zamawiający będzie obliczał termin opóźnienia dzień do dnia. Zamawiający rozumie przedmiot umowy jako zamówienie do konkretnego punktu odbioru dzień do dnia, gdzie będą brane pod uwagę dni robocze. W trakcie wakacji lub ferii, Zgodnie z § 8 umowa zostaje zawarta z wyłączeniem okresu wakacji i ferii zimowych w zachodniopomorskim.
Pytanie nr 6. Wykonawca zwraca uwagę na fakt, że wprowadzone do umowy dotyczące kar umownych mogą narazić na straty strony umowy oraz mogą wywoływać spory pomiędzy wykonawcą a zamawiającym. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wysokość kar jest nieadekwatna do wartości towaru dostarczonego do poszczególnych punktów odbioru (stanowić może nawet 50% wartości towaru). Doświadczenie wskazuje że wartość poszczególnych dziennych dostaw do poszczególnych punktów kształtuje się w granicach około 800 do 1500 złotych. W tej sytuacji zastrzeżone kary są rażąco wygórowane stosownie do art. 484 § 2 kc. W tej sytuacji Wykonawca wnosi o dokonanie zmiany SIWZ.
Odpowiedź nr 6. Pierwszym krokiem jest dążenie obu stron do polubownego rozwiązania ewentualnego sporu. W sytuacji niewielkiego naruszenia umowy jest możliwość miarkowania kar umownych.
Pytanie nr 7. Co Zamawiający rozumie przez użycia pojęcia wad jakościowych? Czy w przypadku uszkodzenia w transporcie i odmowy przyjęcia z tego tytułu Zamawiający uznawał będzie, że towar był złej jakości?
Odpowiedź nr 7. Jeżeli opakowanie danego produktu np. Jogurt 150 g będzie naruszone, towar będzie niepełnowartościowy, wówczas Zamawiający będzie uznawał towar jako zły jakościowo.
- udostępnił:
- Zespół Szkół nr 6
- wytworzono:
- 2016/12/06
- odpowiedzialny/a:
- Emilia Drążek
- wprowadził/a:
- Emilia Superlak
- dnia:
- 2016/12/06 14:27:04
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Emilia Superlak | 2016/12/06 14:27:04 | pytania od nr 1do nr 7 i odpowiedzi |
Emilia Superlak | 2016/12/06 14:25:25 | pytania od nr 1do nr 7 i odpowiedzi |
Emilia Superlak | 2016/12/06 14:23:44 | pytania od nr 1do nr 7 i odpowiedzi |