Wyjaśnienia treści SIWZ
Zestaw pytań numer 2
Szczecin, 22.06.2017 r.
Wykonawcy uczestniczący w postępowaniu
Nasz znak: BZP-S.271.72.8.2017.KSD
Znak sprawy: BZP/57/17
Dotyczy: Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na:„Wymianę istniejących posadzek na wykładziny PCV wraz z pracami towarzyszącymi w placówkach oświatowych w Szczecinie”.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 ze zm.), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie 1
W złączniku zatytułowanym: „06_Zał. 5 dokumentacja placówek projektowo-kosztorysowa” znajdują się w każdej placówce opisy projektów, w których widnieje zapis:
„Przyjęto wykładziny PCV uwzględniając zgodność projektowanych wykładzin z istniejącymi już w innych pomieszczeniach w wyniku dokonanych wcześniejszych wymian, w celu zachowania względów estetycznych (kolor, wzór) oraz ujednolicenia zasad konserwacji. Zaproponowana kolorystyka została uzgodniona z użytkownikami placówek.”
W celu spełnienia w/w warunku postępowania i złożenia prawidłowej oferty cenowej, niezbędnym jest wskazanie przez Zamawiającego przynajmniej nazwy producenta wykładzin już istniejących w Placówkach. Z uwagi, iż procedura zamówienia nie uwzględniała wizji lokalnej nie było możliwości osobistego sprawdzenia jakiego rodzaju jest wykładzina. Na Polskim rynku działa co najmniej pięciu producentów wykładzin i wykładzina każdego z nich może być zainstalowana.
Odpowiedź 1
Z uwagi na precyzyjny opis przedmiotu zamówienia Zamawiający nie widzi konieczności wskazywania producenta już istniejących wykładzin w placówkach. W dokumentacji projektowej podano minimalne wymagane parametry oraz kolorystykę wykładzin.
Pytanie 2
W związku z udzielonymi odpowiedziami na pytania odnośnie przedmiarów w w/w postępowaniu wnosimy zastrzeżenia co do jasności sformułowań SWIZ i Państwa wyjaśnień:
W Rozdziale X
pkt. 1, istnieje zapis: „Zamawiający przewiduje wynagrodzenie ryczałtowe”
pkt. 4, istnieje zapis: „Podstawą wyliczenia ceny ofertowej powinna być dla Wykonawcy jego własna, oparta na rachunku ekonomicznym kalkulacja. Załączone do siwz przedmiary robot nie są podstawą sporządzenie przez Wykonawcę wyceny, a mają jedynie charakter pomocniczy, informacyjny. Wobec powyższego mogą występować rozbieżności pomiędzy ilością i zakresem prac wykazanych w załączonych przedmiarach robot, a ilością i zakresem prac do wykonania wynikających z dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robot oraz opisu przedmiotu zamówienia. Ilość i zakres prac wskazany w przedmiarach robot, nie jest wiążący dla wykonawcy. Wykonawca przy wycenie prac nie musi korzystać z załączonych do siwz przedmiarów robot oraz może je modyfikować”
Natomiast w Opisie przedmiotu zamówienia (złącznik nr 7) w pkt. 12 jest zapis:
„Najpóźniej w dniu podpisania umowy wybrany Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć Zamawiającemu kosztorys ofertowy sporządzony metodą kalkulacji szczegółowej, zaakceptowany przez Zamawiającego. Wartość kosztorysu musi być równa wartości ceny ofertowej. Kalkulacja szczegółowa polegać powinna na obliczeniu ceny kosztorysowej jako sumy iloczynów: ilości ustalonych jednostek przedmiarowych, jednostkowych nakładów rzeczowych i ich cen oraz doliczonych odpowiednio kosztów materiałów pomocniczych nieobjętych nakładami rzeczowymi, kosztów pośrednich i zysku, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług - według formuły: Ck
= Σ L * (n * c + Kpj + Zj) + PV „
Zapis o wynagrodzeniu ryczałtowym i przedmiarach wyklucza zapisz o kosztorysach szczegółowych, składanych najpóźniej w dniu podpisania Umowy, czyli jeszcze przed rozpoczęciem prac. Nie da się sporządzić prawidłowego kosztorysu szczegółowego w oparciu o przedmiary które nie są adekwatne do stanu faktycznego, a nie są, o czym informowaliśmy w zapytaniu nr 1 z dnia 14.06.2017r. Drugim niezrozumiałym zapisem jest rozliczenie ryczałtowe, skoro ma taką formę skąd wymóg sporządzania kosztorysów szczegółowych. Prosimy wyjaśnienie rozbieżności w zapisach.
Odpowiedź 2
Konieczność złożenia szczegółowych kosztorysów ofertowych podyktowana jest kilkoma czynnikami:
- W celu umożliwienia realizacji zapisów §16 ust 4 pkt. 2) oraz ust. 5 wzoru umowy stanowiącej załącznik nr 4 do siwz, jeśli zaistnieje taka potrzeba, w związku z czym Zamawiający musi znać sposób kalkulowania ceny przez Wykonawcę.
- W celu skontrolowania rzetelności wykonania harmonogramu rzeczowo-finansowego.
- W celu kontroli realizacji robót i płatności częściowych.
- Zamawiający przewiduje udzielenie zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych, w związku z powyższym konieczna jest znajomość poziomu cen jakim posługiwał się Wykonawca przy składaniu oferty.
Z uwagi na fakt, że kosztorys stanowić będzie załącznik do umowy, musi zostać złożony przed jej podpisaniem.
Jednocześnie Zamawiający przypomina, że Wykonawca może dowolnie zmodyfikować załączone do siwz przedmiary. Wycena powinna opierać się na dokumentacji projektowej, specyfikacji istotnych warunków zamówienia, opisie przedmiotu zamówienia oraz wiedzy i doświadczeniu Wykonawcy.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2017/06/22
- odpowiedzialny/a:
- Bartłomiej Miluch
- wprowadził/a:
- Katarzyna Stachowicz
- dnia:
- 2017/06/22 12:35:15
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Stachowicz | 2017/06/22 12:35:15 | nowe pytania |