przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

pytanie nr 1


Urząd Miasta Szczecin
Biuro ds. Zamówień Publicznych
pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin
tel. +4891 42 45 102, fax +4891 42 45 104
bzp@um.szczecin.eu - www.szczecin.eu

 
 
Szczecin 2010-04-16

 

                                                                                                             
Wykonawcy
biorący udział w postępowaniu
znak sprawy: BZP/56/10          
 
Dotyczy:
Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Opracowanie programu funkcjonalno - użytkowego dla przedsięwzięcia pn. „Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów (ZTUO) dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”
 
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 223, poz. 1655) Publicznych, Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie 1:
W jakim terminie wykonawca otrzyma od zamawiającego wszystkie dokumenty i informacje, którymi zamawiający dysponuje? Czy według par. 2 ust. 7 wzoru umowy będzie to dzień podpisania umowy?
Odpowiedz 1:
Zamawiający przekaże dokumenty i informacje, którymi dysponuje w dniu podpisania umowy.
Pytanie 2:
Czy zamawiający dostarczy wykonawcy dokumenty oraz informacje, które nie znajdują się w jego posiadaniu, a są niezbędne do wykonania przedmiotowego zadania na swój koszt?
Odpowiedz 2:
Dokumenty i informacje, którymi zamawiający nie dysponuje, a są niezbędne do wykonania przedmiotowego zadania pozyska Wykonawca we własnym zakresie w ramach umownego
wynagrodzenia.
Pytanie 3:
Czy wykonawca powinien dostarczyć przedmiot umowy najpóźniej 14 dni przed umówionym terminem w liczbie określonej w par. 4 ust. 1 wzoru umowy? Czy też wystarczy jeden egzemplarz, który zostanie sprawdzony przez zamawiającego pod względem wymagań formalnych, co byłoby racjonalnie uzasadnione, natomiast w pięciu egzemplarzach wykonawca dostarczy przedmiot umowy do 25 czerwca 2010 roku, a więc przed końcowym terminem wykonania zadania?
Odpowiedz 3:
Wykonawca na 14 dni przed umówionym terminem tj. przed 25.06.2010 r. może przekazać przedmiot umowy zamawiającemu, celem oceny i sprawdzenia, w 1 egzemplarzu w formie pisemnej oraz w wersji elektronicznej – płyta CD.
Pytanie 4:
W par. 7 ust 1 wzoru umowy określone zostały kary umowne. Prosimy o dodanie do ust 1 pkt 4, który będzie mówił o tym, że zamawiający zapłaci karę umowną wykonawcy za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, w wysokości 10% wynagrodzenia umownego brutto określonego w par. 5 ust 1 wzoru umowy. Swoja prośbę opieramy na tym, iż do umów podpisanych z wykonawcami wyłonionym w wyniku prowadzonych postępowań stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, wśród których jedną z ważniejszych zasad jest zasada równości (równouprawnienia) kontrahentów.
Odpowiedz 4:
Zamawiający nie zamierza dodać do wzoru umowy zapisu mówiącego o zapłacie kary umownej wykonawcy za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie zamawiającego.
Pytanie 5:
Prosimy o wydłużenie terminu na usunięcie wad powstałych w okresie rękojmi, gdyż wskazany przez zamawiającego w par. 6 ust. 2 wzoru umowy termin nie dłuższy niż 5 dniowy, jest stanowczo zbyt krótki, co grozić może, że wykonawca nie będzie w stanie rzetelnie odnieść się do wskazanych uwag. Prosimy, żeby wykonawca został zobowiązany do usunięcia wad w terminie nie dłuższym niż 7 dni, analogicznie zatem jak w par. 5.
Odpowiedz 5:
Zamawiający nie zamierza wydłużyć terminu na usunięcie wad powstałych w okresie rękojmi.
Pytanie 6:
W par. 4 ust. 3 zamawiający stwierdził, iż z chwilą podpisania protokołu odbioru zamawiający nabywa własność egzemplarzy, natomiast w par 2 ust. 6 umowy skonstatowano, że zapłata wynagrodzenia wyczerpuje roszczenia wykonawcy z tytułu przeniesienia własności egzemplarzy. Przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz własności egzemplarzy, na których przedmiot umowy został utrwalony, powinno nastąpić z chwilą zapłaty wynagrodzenia. Prosimy o wykreślenie par. 4 ust. 3, ponieważ jest on sprzeczny z tym, co wyrażono w par. 2 ust. 6 wzoru umowy.
Odpowiedz 6:
Paragraf 4 i paragraf 2 umowy nie istnieją w sprzeczności, gdyż z chwilą odebrania własności egzemplarzy przez Zamawiającego, nabywa on autorskie prawa majątkowe do przedmiotu umowy, a wykonawca nabywa roszczenia o zapłatę należnego jemu wynagrodzenia. Zapisy umowy regulują sytuację nabycia własności przedmiotu umowy i nośników, na których przedmiot umowy utrwalono w ramach należnego wykonawcy wynagrodzenia.
Pytanie 7:
Prosimy o zmianę par. 7 umowy w ten sposób, że usunie się z obecnego brzmienia przedmiotowego paragrafu słowo „rozpoczęty”. Kary umowne nie powinny być naliczane za dzień, w którym zamawiający otrzymał przedmiot umowy oraz mógł z niego swobodnie korzystać. Prosimy o zmniejszenie kar umownych za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy, z obecnej w wysokości 0,3 % do zwyczajowej stopy procentowej w wysokości 0,1 %, która to stopa procentowa jest powszechnie przyjętą przy karach umownych za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy. Ponadto prosimy o zmniejszenie kary umownej za nieusunięcie w terminie wad za każdy dzień zwłoki z obecnej w wysokości 0,2 % do 0,1 %.
Odpowiedz 7:
Przyjęta konstrukcja naliczania kar umownych nie naraża wykonawcy na naliczenie kary umownej w sytuacji kiedy nie pozostaje on w zwłoce. Zamawiający nie zamierza zmienić wysokości kar umownych.
Pytanie 8:
W par. 5 ust. 1 zamawiający określił maksymalną kwotę zobowiązań zamawiającego względem wykonawcy z tytułu wykonania niniejszej umowy. Prosimy o wyjaśnienie czy powyższy zapis oznacza, że wynagrodzenie wykonawcy może ulec wyłącznie pomniejszeniu? Jeżeli tak to prosimy o enumeratywne określenie okoliczności, które będą powodowały, ze zamawiający obniży wynagrodzenie.
Odpowiedz 8:
Zamawiający przewidział, iż wynagrodzenie za wykonany przedmiot umowy ma charakter wynagrodzenia ryczałtowego. Jeśli przedmiot umowy zostanie wykonany terminowo, kompletnie i bez wad, nie wystąpi sytuacja pomniejszenia należnego wykonawcy wynagrodzenia.
Pytanie 9:
W par 5 ust. 3 określono, że wynagrodzenie wykonawcy nie podlega podwyższeniu. Prosimy o podanie, czy w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba wykonania prac dodatkowych, wynagrodzenie również nie będzie podlegało podwyższeniu?
Odpowiedz 9:
Wynagrodzenie wykonawcy ma charakter ryczałtowy, obejmuje wszystkie koszty związane z wykonaniem przedmiotu umowy, w tym te których wykonawca wcześniej nie przewidział. Zamawiający wyjaśnia, iż zamówień dodatkowych udziela się zgodnie z art. 67 pkt 1 ppkt 5) ustawy Prawo zamówień publicznych.
Pytanie 10:
Prosimy o uzupełnienie par 6 wzoru umowy przez podanie okresu rękojmi, który powinien znaleźć się we wzorze umowy. Obecnie jest on wysłowiony jedynie w IDW w rozdziale VII, s.7.
Odpowiedz 10:
Nie ma potrzeby uzupełnienia wzoru umowy przez podanie okresu rękojmi. Okres trwania rękojmi został określony w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, która jest integralną częścią umowy, a wykonawca zgodnie z par. 2 ust.6 umowy zobowiązany jest wykonać przedmiot umowy m.in. zgodnie z siwz. Przyjęty w siwz okres trwania rękojmi wynika z przepisów Kodeksu cywilnego, art. 568 par. 1 w związku z art. 638.
Pytanie 11:
Prosimy o dodanie do niniejszego wzoru umowy paragrafu, który będzie odnosił się do zmiany umowy, gdyż zgodnie z art. 144 ustawy Prawo zamówień publicznych, możliwość wprowadzenia zmian powinna być określona już w siwz lub w ogłoszeniu o zamówieniu.
Odpowiedz 11:
Zamawiającemu znana jest treść art. 144 ustawy Prawo zamówień publicznych. Zamawiający nie przewiduje wprowadzania istotnych zmian postanowień zawartej umowy.
Pytanie 12:
Prosimy o wyjaśnienie, co zamawiający rozumie, iż „co najmniej jedna z prac podobnych uzyskała pozytywna opinię Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska”? Rozdział V IDW s.5
Odpowiedz 12:
Zamawiający za pracę podobną, która uzyskała pozytywną opinię Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, uzna pracę polegającą na wykonaniu programu funkcjonalno-użytkowego dla projektów aplikujących o środki unijne, poddanych ocenie lub sprawdzeniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz dla których Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wydał opinię w procesie uzgadniania.
Pytanie 13:
Czy do zakresu obowiązków wykonawcy należy uzyskanie uzgodnień oraz warunków przyłączenia do sieci elektroenergetyczne?
Odpowiedz 13:
Do zakresu obowiązków wykonawcy nie należy uzyskanie uzgodnień oraz warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Zamawiający przekaże uzgodnienia w zakresie przyłączenia do sieci elektroenergetycznej wyłonionemu wykonawcy w trakcie realizacji przedmiotu.
Pytanie 14:
Czy do zakresu obowiązków wykonawcy należy uzyskanie uzgodnień oraz warunków przyłączenia do sieci wodnokanalizacyjnej?
Odpowiedz 14:
Do zakresu obowiązków wykonawcy nie należy uzyskanie uzgodnień oraz warunków przyłączenia do sieci wodnokanalizacyjnej. Zamawiający przekaże uzgodnienia w zakresie przyłączenia do sieci wodnokanalizacyjnej wyłonionemu wykonawcy w trakcie realizacji przedmiotu umowy.
Pytanie 15:
Czy inwestor przekaże aktualną mapę zasadniczą terenu inwestycji?
Odpowiedz 15:
Wykonawca we własnym zakresie pozyska aktualną mapę zasadniczą terenu inwestycji w ramach umownego wynagrodzenia.
Pytanie 16:
Czy inwestycja obejmuje również modernizację dróg zewnętrznych?
Odpowiedz 16:
Inwestycja nie obejmuje modernizacji dróg zewnętrznych.
Pytanie 17:
Zakres opracowania obejmuje „Rurociąg ciepłowniczy w kierunku sieci SEC”. Jaki jest stan uzgodnień do warunków przyłączenia?
Odpowiedz 17:
Zamawiający przekaże uzgodnienia warunków przyłączenia wyłonionemu wykonawcy w trakcie realizacji przedmiotu umowy.
Pytanie 18:
Zakres opracowania obejmuje „Rurociągi ciepłownicze (para i woda) w kierunku S.W. Międzyodrze”. Jaki jest stan uzgodnień do warunków przyłączenia?
Odpowiedz 18:
Zamawiający przekaże uzgodnienia warunków przyłączenia wyłonionemu wykonawcy w trakcie realizacji przedmiotu umowy.
Pytanie 19:
Co oznacza zapis „optymalny odzysk energii zawartej w odpadach poprzez współpracę z turbiną upustowo – ciepłowniczym … opcjonalnie upustowo-kondensacyjny”. Kto dokona wyboru rozwiązań na potrzeby PFU?
Odpowiedz 19:
Zapis wskazuje parametry ujęte w „Raporcie oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zlokalizowanego przy ul. Przejazd – Ostrów Grabowski” i oznacza, iż parametry standardowe nie są preferowane a tylko wymienione jako przykład wymagań minimalnych. Wyboru rozwiązań na potrzeby PFU dokona zamawiający na podstawie dokumentów wymienionych w Rozdziale XV specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
           
 
Z poważaniem

udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2010/04/16
odpowiedzialny/a:
Iwona Miller
wprowadził/a:
Wioleta Sadowska
dnia:
2010/04/16 12:57:23
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wioleta Sadowska 2010/04/16 12:57:23 nowe pytania
Wioleta Sadowska 2010/04/16 12:54:17 nowe pytania
Wioleta Sadowska 2010/04/16 12:43:52 nowe pytania