przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania 1 i 2


 

Szczecin 2011-12-19

 

 

                                                                                  Wykonawcy

 

 

Nr pisma: BZP/S/PD/271/2248/11

Nasz znak: BZP/247/11

 

Dotyczy:

Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na Dostawę materiałów eksploatacyjnych do drukarek i frankownicy na potrzeby Urzędu Miasta Szczecin

 

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 t. j), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

Pytanie 1

Zgodnie z art. 38 ust. 1 PZP bardzo proszę o wyjaśnienie zasadności zapisu treści umowy §9 ust .1, gdzie „Zamawiający może natychmiast odstąpić od niniejszej umowy, jeżeli Wykonawca dwukrotnie opóźni się z realizacją zamówienia bez względu na przyczyny opóźnienia, chyba że opóźnienie jest następstwem działania siły wyższej”.

                Czy należy sądzić, iż zapis ten ma na celu wyeliminowanie dostaw towau przy użyciu firm kurierskich z uwagi na czas transportu. Nie mniej jednak wysyłki kurierskie, które realizowane są z reguły w ciągu jednego dnia roboczego są powszechną praktyką transportu towaru do klienta i nie niosą żadnego większego ryzyka dla Zamawiającego niż transport bezpośredni przez Wykonawcę. Jednak zdarza się, iż przyczyną opóźnienia dostawy może być również chilowy brak towaru, lecz konsekwencją nie powinno być natychmiastowe zerwanie umowy wraz z naliczeniem kar za zerwanie umowy.

                Ten nieuzasadniony niczym zapis poważnie i bezpodstawnie ogranicza krąg wykonawców mogących ubiegać się o udzielenie zamówienia. Zamawiający jest zobligowany do przeprowadzenia postępowania zgodnie z Ustawą PZP.

                Nie ulega wątpliwości, że intencją Zamawiającego jest terminowa realizacja dostaw oraz niczym nie zakłócona praca urządzeń. Niestety cel ten nie może zostać osiągnięty poprzez działanie niezgodne z prawem.

                Zatem prosimy o wykreślenie lub zmianę zapisów we wskazanym zakresie tak, aby były zgodne z Ustawą PZP oraz KC.

 

Odpowiedź: Zapis treści umowy §9 ust .1 nie ma na celu wyeliminowania dostaw przy użyciu firm kurierskich z uwagi na czas transportu. Ma natomiast na celu zagwarantowanie terminowych dostaw do zamawiającego.

 

Pytanie 2

Zwracamy się do Zamawiającymi z prośbą o wyjaśnienie i sprecyzowanie wymagań dotyczących spełniania wymogów przez zaoferowane materiał równoważne.

                Zamawiający w SIWZ umieścił zapis, iż „Wykonawca może zaproponować wyłącznie taki produkt, który będzie spełniał wszystkie wymagane parametry, normy i standardy jakościowe, co produkt określony w SIWZ” oraz „ Parametry produktów należy porównać odrębnym zestawieniu z parametrami produktów oryginalnych dokumentując równoważność ofert.”

                Producenci materiałów oryginalnych tacy jak HP, Xerox, Konica Minolta, Samsung itp. Produkują swoje materiały w oparciu o systemy zarządzenia jakością (ISO 9001) oraz normy środowiskowe (ISO 14001).

                Wszystkie produkowane przez w/w producentów materiały eksploatacyjne testowane są zgodnie z normami ISO/TEC 19752 dla materiałów monochromatycznych, ISO/TEC 19798 dla materiałów kolorowych, ISO/TEC 24711 dla tuszy czarnych oraz ISO/TEC 24712 dla tuszy kolorowych.

Zapis umieszczony przez Zamawiającego informuje, jakich materiałów oczekuje. Natomiast brak wymagań w zakresie złożenia dokumentacji do zaoferowanych materiałów równoważnych uniemożliwia jednak Zamawiającemu, jak również innym oferentom biorącym udział w postępowaniu, zweryfikowanie ofert na etapie ich oceny i rozpatrywania pod kątem równoważności z materiałami oryginalnymi, spełniania norm wydajności oraz prawdziwości złożonego oświadczenia woli, jakim jest oferta.

                Dlatego też zwracamy się z prośbą o wprowadzenie wymogu dołączenia do eferty dokumentów potwierdzających jakość i wydajność oferowanych wyrobów równoważnych, tj.:

-Raportów z testów wydajności przeprowadzanych zgodnie z normami ISO/TEC 19752 dla tonerów monochromatycznych, ISO/TEC 19798 dla wkładów do drukarek kolorowych, ISO/TEC 24711 oraz 24712 dla materiałów do drukarek atramentowych,

-Certyfikatów ISO 9001 oraz ISO 14001 dla producentów materiałów równoważnych.

                Istnieje duże ryzyko, że materiały nieposiadające takich dokumentów nie będą spełniały wymagań bezawaryjności i jakości wydruku.

                Powyższe dokumenty, w przypadku zgody na wymóg ich złożenia, pozwalają Zamawiającemu ocenić jakość i wydajność tych produktów w porównaniu z materiałami oryginalnymi, a także ich kompatybilność, a tym samym zabezpieczyć interes Zamawiającego w postaci oferowania produktów odpowiedniej jakości oraz zgodność zaoferowanych materiałów z wymaganiami zawartymi w SIWZ.

                Wprowadzenie wymogu złożenia dokumentów również powoduje niezłożenie oferty przez nierzetelnych i nieuczciwych wykonawców, a więc zmniejsza ryzyko zaoferowania materiałów niezgodnych z wymaganiami.

                Ponadto jako jednostka budżetowa Zamawiający zobowiązany jest do racjonalnego wydatkowania środków publicznych, a zatem powinien wziąć również pod uwagę fakt, iż zaoferowane materiały złej jakości (a jest to bardzo prawdopodobne w przypadku braku wymagań dołączenia dokumentów potwierdzających jakość i wydajność) mogą spowodować awarie sprzętu a tym samym powodować utrudnienia w systematycznej pracy Państwa jednostki.

 

Odpowiedź: Zamawiający dokona stosownej modyfikacji SIWZ.


udostępnił:
wytworzono:
2011/12/19
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Paweł Durka
dnia:
2011/12/19 13:09:08
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Paweł Durka 2011/12/19 13:09:08 pytania i odpowiedzi