przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Zestaw pytań nr 3 z dnia 27.03.2019 r.


 

                                                                                                                                                                                                                                                            Szczecin, dn. 2019-03-27

                                    

 

Wykonawcy

uczestniczący w postępowaniu

 

 

 

Nasz znak: BZP-S.271.206.7.2018.KB

Znak sprawy: BZP/149/18

Dotyczy:postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Wykonanie robót projektowo- budowlanych dla zadania pn. "Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych w Szczecinie- etap II w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020”

 

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj.Dz. U. 2018 poz. 1986 ze zm.) Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść zestawu pytań nr 3 wraz z odpowiedziami:

Pytanie nr 1:

Prosimy o uzupełnienie brakujących Programów Funkcjonalno-Użytkowych (załącznik nr 6 PFU) zgodnie z listą umieszczoną w załączniku nr 3 do umowy.

Odpowiedź:

 Zamawiający dokona w powyższym zakresie modyfikacji treści siwz poprzez dodanie brakujących Programów Funkcjonalno-Użytkowych.

Pytanie nr 2:

Prosimy o informacje czy instalacje fotowoltaiczne będą pracowały tylko na potrzeby własne poszczególnych obiektów, i w związku z tym w celu zapobiegnięcia wypływowi energii do sieci dystrybucyjnej należy zastosować tzw. blokady wypływu energii? Czy jednak w przypadku nadmiaru wytworzonej energii elektrycznej ma ona być oddawana do zewnętrznej sieci dystrybucyjnej?

Odpowiedź:

Zamawiający przewiduje oddawanie energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej.

Pytanie nr 3:

Co Zamawiający rozumie pod pojęciem „gwarancji i rękojmi” dla paneli fotowoltaicznych i falowników (na czym ma polegać, jak ma być realizowana, i inne)? Czy gwarancja i rękojmia dla tych urządzeń ma być zapewniona przez wykonawcę czy producenta urządzeń?

Odpowiedź:

Termin wykonania zamówienia, warunki gwarancji i  rękojmi za wady zostały opisane Rozdziale VII siwz. Okresy gwarancji i rękojmi na panele fotowoltaiczne i falowniki stanowią kryteria oceny ofert i zostały opisane w Rozdziale XII siwz. Ponadto Wymagany okres rękojmi za wady i gwarancji jakości przedmiotu zamówienia został opisany w § 15 wzoru umowy, który stanowi załącznik nr 4 do siwz.

Pytanie nr 4:

Zgodnie z SIWZ Zamawiający nie dopuszcza łączenia przez jedną osobę funkcji Kierownika Budowy z pozostałymi funkcjami, a czy Zamawiający dopuści aby inne osoby poza Kierownikiem Budowy mogły łączyć więcej niż jedną funkcję w trakcie realizacji inwestycji?

Odpowiedź:

Zamawiający zgodnie z treścią SIWZ nie zakazał, aby inne osoby poza Kierownikiem Budowy nie mogły łączyć więcej niż jedną funkcję w trakcie realizacji inwestycji.

Pytanie nr 5:

W związku z zadanymi pytaniami zwracamy się z wnioskiem o wydłużenie terminu składania ofert.

Odpowiedź:

Zamawiający dokonał modyfikacji treści siwz w powyższym zakresie i przedłużył terminu składania i otwarcia ofert oraz wnoszenia wadium do dnia 08.04.2019  r.

Pytanie nr 6:

Czy zamiast modułów monokrystalicznych można zastosować moduły polikrystaliczne?

Odpowiedź:

Zamawiający nie dopusza zastosowania modułów polikrystalicznych.

Pytanie nr 7:

W związku z zapisami SIWZ w części V.2.pkt. 1 (sytuacja ekonomiczna lub finansowa) w części dotyczącej rocznego obrotu w obszarze objętym zamówieniem wnioskujemy o dopuszczenie spełnienia tego warunku w dowolnych trzech latach na przestrzeni ostatnich 5 lat na poziome 2,5mln.  Dotychczasowy zapis mówi o obrocie w ostatnich trzech latach (2018,2017 i 2016) w wysokości 5 mln zł średniorocznie.  Biorąc pod uwagę warunek doświadczenia sformułowany w części dotyczącej zdolności technicznej i zawodowej (wskazana konkretna ilość robót i moc instalacji) te dwa warunki nie są ze sobą w żaden sposób skorelowane. Jesteśmy firmą posiadającą daleko większe doświadczenie w wykonawstwie instalacji fotowoltaicznych niż opisany w tym punkcie tj. więcej wykonaliśmy  instalacji i o większej mocy a mimo to nie dają one obrotu na poziomie 5 mln. Zatem mając wymagane doświadczenie  w wykonawstwie instalacji fotowoltaicznych, mamy utrudniony dostęp do pozyskania przedmiotowego Zamówienia z powodu  zapisów dotyczących sytuacji ekonomicznej lub finansowej, której wiarygodnym potwierdzeniem powinna być zdolność kredytowa czy polisa OC, których pozyskanie wymaga potwierdzenia faktycznej sytuacji finansowej firmy a nie średnioroczny obrót. Tymczasem obrót w obszarze objętym zamówieniem na poziomie 5 mln zł jest nie adekwatny do warunku doświadczenia dyskryminując takie firmy jak nasza. Zatem wnioskujemy o urealnienie tych dwóch warunków, które przy aktualnych zapisach się wykluczają, co pokazuje nasz przykład  i wprowadzenie zmiany jak zaproponowaliśmy na wstępie.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona w powyższym zakresie modyfikacji treści siwz.


udostępnił:
Biuro ds Zamówień Publicznych
wytworzono:
2019/03/27
odpowiedzialny/a:
Bartłomiej Miluch
wprowadził/a:
Klaudia Brudło
dnia:
2019/03/27 11:14:17
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Klaudia Brudło 2019/03/27 11:14:17 nowy zestaw pytań