Wyjaśnienia treści SIWZ
pytania i odpowiedzi
Szczecin 2012-07-12
Wykonawcy
Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy realizacji zadania inwestycyjnego pn.: Budowa „Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju” – Etap I”
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 t. j), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie 1
W związku z ogłoszonym przetargiem nieograniczonym na Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy realizacji zadania inwestycyjnego Budowa „Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju” – Etap I, oraz zapisem w SIWZ Rozdział V – Warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełnienia tych warunków. Wymagane dokumenty – pkt. 2 ppkt 2 – b) minimum 1 pracę polegającą na świadczeniu usług pełnienia funkcji Inżyniera Kontraktu, tj. świadczenia usług związanych z zarządzaniem, koordynacją, kontrolą i nadzorem zadania inwestycyjnego, przedmiotem którego była budowa lub przebudowa torowiska tramwajowego o długości minimum 500mb, zrealizowane wg warunków kontraktu na budowę dla robót budowlanych i inżynieryjnych projektowych przez Zamawiającego Międzynarodowej Federacji Inżynierów Konsultantów FIDIC lub równoważnego innego uznanego standardu warunków kontraktu, międzynarodowego lub europejskiego. Zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji czy Zamawiający uzna referencje z zapisem dot. Terminu: „Wykonanie Projektu pod nadzorem Inżyniera Kontraktu było realizowane w terminie od 29.08.2006 (podpisanie umowy) do dnia 31.06.2008 r. (zakończenie zasadniczych robót). Rozliczenie kontraktu oraz usługi w okresie zgłaszania wad i gwarancji były realizowane od 01.07.2008 do 31.12.2011 r. (upływ terminu wygaśnięcia umowy)”.
Odpowiedź:
Zamawiający nie uzna przedmiotowych referencji.
W związku z powyższym Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji treści SIWZ.
Pytanie 2
W rozdziale V pkt. 3.1.c. (Inżynier Rezydent) Zamawiający wymaga doświadczenia (…) na co najmniej dwóch inwestycjach drogowych o wartości nie mniejszej niż 40 mln zł. Prosimy o doprecyzowanie, czy w/w wartość dotyczy każdego z dwóch zadań osobno (tj. min. 40mln + min. 40 mln), czy też o sumę mającą powstać po dodaniu dwóch inwestycji?
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, iż wymaga wykazania dwóch inwestycji drogowych każda o wartości nie mniejszej niż 40 mln zł.
Pytanie 3
W rozdziale V pkt. 3.3 c. (Inspektor robót torowych) – czy Zamawiający formułując zapis miał na myśli – nie mniej niż 5-letnie doświadczenie zawodowe w pełnieniu samodzielnych funkcji w budownictwie tj. kierownik budowy, kierownik robót lub inspektor nadzoru robót torowych, w tym przy budowie lub przebudowie torowiska tramwajowego (minimum 500 mb).
Odpowiedź:
Tak, zapis w rozdziale V pkt. 3.3. c. należy rozumieć, iż 5-letnie doświadczenie zawodowe w pełnieniu samodzielnych funkcji w budownictwie tj. kierownik budowy, kierownik robót lub inspektor nadzoru robót torowych, w tym przy budowie lub przebudowie torowiska tramwajowego (minimum 500 mb).
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji treści SIWZ.
Pytanie 4
W rozdziale pkt. 3.8 (Inspektor nadzoru robót teletechnicznych) – Czy ze względu na charakter wykonanych prac Zamawiający zmieni warunek i dopuści osobę legitymującą się uprawnieniami budowlanymi w telekomunikacji do kierowania robotami budowlanymi w specjalnościach instalacyjnych w telekomunikacji przewodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w zakresie linii, instalacji i urządzeń liniowych.
Odpowiedź:
Wykonawca składający ofertę musi wykazać spełnianie warunków postawionych przez Zamawiającego opisanych w Rozdziale V SIWZ.
Pytanie 5
W rozdziale VII pa. 13 umowy – Czy Zamawiający dopuszcza rozwiązanie polegające na przedłożeniu polisy rocznej z oświadczeniem zarówno Ubezpieczyciela, jak i Inżyniera o woli ciągłości polisy na kolejny określony okres wraz z zobowiązaniem Inżyniera przedłożonym Zamawiającemu, w którym oświadczyłby, że będzie sukcesywnie przedłużał polisę OC?
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody.
Pytanie 6
Postawione przez Zamawiającego w rozdziale V punkcie 2.3) (dysponowanie odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia) ppkt 3.1 wymagania dotyczące osoby Inżyniera Rezydenta w naszej ocenie wykraczają poza zakres wymagań, jakie mogą być związane z jego rolą w realizacji zamówienia. Zamawiający wymaga aby posiadał on „uprawnienia do kierowania robotami w specjalności konstrukcyjno – budowlanej bez ograniczeń lub w specjalności drogowej bez ograniczeń”. Zwracamy uwagę, że funkcja Inżyniera Rezydenta to stanowisko zarządcze, które w żadnym razie nie wymaga aby osoba pełniąca te funkcje była osobą pełniącą, zgodnie z Prawem Budowlanym, samodzielną funkcje techniczną określoną Prawem Budowlanym. Wymagania dla pełnienia tej funkcji nie są określone w żadnej ustawie, znajdują się wyłącznie w procedurach FIDIC, gdzie nie stawia się wymogu posiadania przez osobę pełniącą to stanowisko jakichkolwiek uprawnień. Uprawnienia budowlane zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem muszą posiadać osoby sprawujące nadzór nad robotami zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Stanowisko Inżyniera Rezydenta nie mieści się w katalogu osób o których mowa w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19.05.2006 (Dz. U. 2006, nr 87, poz. 605) – w sprawie dokumentów jakich może żądać Zamawiający a uprawnienia budowlane w jego przypadku nie będą miały żadnego zastosowania, gdyż odpowiedzialność zawodową z tytułu nadzorowania robót ponoszą Inspektorowie nadzoru. W opisanej sytuacji stwierdzamy, ze wymagane posiadania uprawnień budowlanych przez Inżyniera Rezydenta nie posiada podstawy prawnej ani merytorycznej.
Odpowiedź:
Wykonawca składający ofertę musi wykazać spełnianie warunków postawionych przez Zamawiającego opisanych w Rozdziale V SIWZ.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji treści SIWZ.
Pytanie 7
W odniesieniu do zapisu SIWZ w rozdziale V punkcie 2.3) (dysponowanie odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia) ppkt 3.3 dotyczącego wymagań dla Inspektora nadzoru robót torowych czy Zamawiający uzna warunek za spełniony jeżeli Wykonawca wykaże na ww. stanowisku osobę, która posiada wymagane doświadczenie ale posiada uprawnienia w specjalności kolejowej.
Odpowiedź:
Wykonawca składający ofertę musi wykazać spełnianie warunków postawionych przez Zamawiającego opisanych w Rozdziale V SIWZ.
Pytanie 8
W nawiązaniu do rozdziału VII (Wadium) punkt 2. „Wadium może być wnoszone:
2) poręczeniach bankowych (…) – w kasie wewnętrznej Urzędu Miasta Szczecin, pok. Nr 126 od poniedziałku do piątku od 8.30 – 14.30.” zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgodny na dołączenie do oferty w osobnej kopercie oryginału dokumentu wadium wnoszonego w innej formie niż pieniądz oraz dołączenie do oferty kopii tego dokumentu poświadczonej „za zgodność z oryginałem” przez Wykonawcę.
Odpowiedź:
Wadium ma zabezpieczać składaną przez Wykonawcę ofertę i musi zostać złożone Zamawiającemu przed upływem terminu składania ofert.
Pytanie 9
W nawiązaniu do rozdziału VII (Wadium) prosimy o wykreślenie lub zmianę zapisu w punkcie 4 podpunktu nr 3), który mówi, iż w przypadku wnoszenia gwarancji w formie gwarancji bankowej lub gwarancji ubezpieczeniowej, z jej treści bezpośrednio musi wynikać:
„3) miejsce i termin zwrotu gwarancji”. Zapis wydaje się bezpodstawny, ponieważ Wykonawca na dzień składania ofert nie będzie posiadał wiedzy na ten temat. Gwarancja zostaje zwrócona Wykonawcom na ich adres niezwłocznie po dokonaniu przez Zamawiającego wyboru najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem Wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji treści SIWZ.
Pytanie 10
Na jakiej podstawie (prosimy o podanie podstawy prawnej) Zamawiający żąda dostarczenia następujących dokumentów:
– w § 13 Umowy „Inżynier zobowiązany jest przedstawić polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zgodnie z zakresem wynikającym z niniejszej umowy (…)”
podczas gdy § 1 pkt. 1 ppkt. 10) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.12.2009 r. w sprawie rodzaju dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane znajdującego zastosowanie do niniejszego postępowania – mówi: że zamawiający może żądać, następujących dokumentów:
10) opłaconej polisy, a w przypadku jej braku innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy prawo zamówień publicznych do umów w sprawach zamówień publicznych, stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Art. 3531 k.c. stanowi natomiast, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Celem żądania polisy ubezpieczeniowej zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane od wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego jest jedynie ocena ich sytuacji ekonomicznej i finansowej. Polisa OC składana przez wykonawców w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu przetargowym.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2012/07/12
- odpowiedzialny/a:
- Bartłomiej Miluch
- wprowadził/a:
- Marek Chrzanowski
- dnia:
- 2012/07/12 15:22:55
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marek Chrzanowski | 2012/07/12 15:22:55 | nowe pytania i odpowiedzi |