Wyjaśnienia treści SIWZ
pytania i odpowiedzi
Szczecin 2014-03-11
Wykonawcy
biorący udział w postępowaniu
Dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów zielonych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Szczecin”
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 t. j), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
1) W SIWZ - rozdział V ust. 3. pkt 2) i 3) – są zapisy dotyczące warunku posiadania wiedzy i dysponowania potencjałem. Pytanie brzmi: Czy warunki odnoszą się do całości zamówienia czy tylko do jednego sektora?
Odp. Zamawiający informuje, iż rozdział V ust.3 pkt. 2) i 3) odnosi się do całości zamówienia.
2) Załącznik Nr 9 – wzór umowy – w par. 1 ust. 2 pkt d)
Jest: d) Załącznik nr 4 – Oferta wykonawcy z dnia 8 kwietnia 2013
Powinno być: d) Załącznik nr 4 – Oferta wykonawcy z dnia 14 marca 2014 (lub …..)
Odp. Zamawiający zmodyfikował wzór umowy w dniu 06.03.2014r.
§1 ust.2 pkt d) brzmi : oferta Wykonawcy z dnia...
3) Załącznik Nr 9 – wzór umowy – w par. 3 ust. 1 pkt b) – jest zapis, że wykonawca powinien mieć zezwolenie lub umowę z podmiotem posiadającym zezwolenie na odzysk z terminem ważności do 23 stycznia 2015 r. Skąd ten termin?
Odp. Termin 23 stycznia 2015 wynika z przepisu art. 232. ust 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r, o odpadach, który stanowi że decyzje na zbieranie odpadów oraz zezwolenie na odzysk i unieszkodliwianie odpadów, wydane na podstawie przepisów starej ustawy o odpadach, zachowują ważność na czas na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od wejścia w życie nowej ustawy, to jest do dnia 23 stycznia 2015 r.
4) Załącznik Nr 9 – wzór umowy – w par. 15 ust. 4 – jest zapis, że zabezpieczenie nie może wygasnąć wcześniej aniżeli 30 dni od dnia przekazania kompletu dokumentów dotyczących wykonania przedmiotu zamówienia za miesiąc grudzień 2015 r. Skąd ten termin?
Odp. Zamawiający zmodyfikował wzór umowy w dniu 06.03.2014r.
§ 15 ust. 4 brzmi : Zabezpieczenie, o którym mowa w ust.3, wniesione w formie innej aniżeli w pieniądzu nie może wygasnąć wcześniej niż w terminie 30 dni od dnia przekazania przez Wykonawcę kompletu dokumentów opisanych w § 7 ust. 5 Umowy dotyczących wykonania przedmiotu Umowy za miesiąc listopad 2014 roku.
5) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział I ust. 5 pkt 2 – informuje, że pojemniki należy oznaczyć z wykorzystaniem etykiet i elektronicznych identyfikatorów. Pytania do tych zapisów:
- Kto drukuje etykiety identyfikacyjne i kto dystrybuuje?
Odp. Zamawiający dał prawo wyboru Wykonawcom w zakresie oznaczenia w zabudowie jednorodzinnej pojemników do gromadzenia odpadów zielonych z wykorzystaniem etykiet lub elektronicznych identyfikatorów. W związku z powyższym oznakowanie leży po stronie Wykonawcy.
- czy właściciele pojemników nie będą mieli roszczeń do wykonawcy o „uszkodzenie” pojemników w związku z założeniem na nich czipów? Co z czipami po zakończeniu usługi?
Odp. Wykonawca będzie miał prawo zdemontować czipy i je zabrać. Odnośnie roszczeń właścicieli nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie czy takie sytuacje wystąpią.
W sytuacjach spornych Wykonawca poinformuje Zamawiającego o utrudnieniach w oznaczeniu pojemnika w sposób przewidziany w SIWZ
6) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział III ust. 1 pkt 8) – jest zapis „dokumentowanie nieprawidłowości, o których mowa w ppkt 6)….” A powinno być: „dokumentowanie nieprawidłowości, o których mowa w ppkt 7)….”
Odp. Zamawiający potwierdza omyłkę pisarską.
Rozdział III ust. 1 pkt 8) otrzymuję brzmienie: dokumentowanie nieprawidłowości, o których mowa w ppkt 7), poprzez wykonywanie zdjęć lub zapisów wideo, w sposób umożliwiający jednoznaczne potwierdzenie nieprawidłowości i identyfikację miejsca, daty oraz nieruchomości.
7) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział III ust. 4 – jest zapis, że jak w kontenerze będą inne odpady niż zielone Wykonawca po realizacji odbioru może dokonać rozliczenia wg ceny brutto za odbiór i zagospodarowanie 1Mg odpadów zmieszanych stanowiącej 125% ceny jednostkowej brutto za odbiór i zagospodarowanie 1 Mg odpadów zielonych…” Pytania:
- jeżeli w kontenerze będą zgromadzone np. odpady niebezpieczne to poziom 125% może nie pokryć kosztów związanych z ich zagospodarowaniem, a i przeklasyfikowanie na zmieszane komunalne nie będzie możliwe. Co wówczas?
Odp. Wykonawca zagospodarowuje odpady w sposób przewidziany przepisami prawa a jednocześnie ma prawo dochodzenia roszczeń na zasadach ogólnych
- rozliczenie usługi ma następować w oparciu o rozliczenie za tonę. Tylko w przypadku zmieszania odpadów zielonych z innymi jest zaproponowane rozwiązanie ww. A jak będzie wyglądało rozliczenie w przypadku gdy po 48h Wykonawca podjedzie po odbiór pustego kontenera? Lub też dojazd do kontenera nie będzie możliwy i trzeba będzie podjechać w innym terminie?
Odp. W umowie określona została, w zapisach dotyczących wynagrodzenia, opłata ryczałtowa za brak możliwości odbioru kontenera w określonym umową terminie.
- Podobne pytanie rodzi się przy zabudowie jednorodzinnej – co w przypadku gdy Wykonawca będzie miał w wykazie daną nieruchomość, ale nie będzie wystawianego pojemnika?
Odp. W takiej sytuacji Wykonawca sporządza notatkę i nie odbiera odpadów.
Czy Zamawiający przewiduje wprowadzić jakąś dodatkową odpłatność np. za gotowość świadczenia usługi?
Odp. Zamawiający nie przewiduje takiej formy wynagrodzenia
8) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział III ust. 5 – jest zapis, że szczegółowy wykaz nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, które zadeklarowały chęć przekazywania odpadów zielonych Zamawiający dostarczy przed zawarciem umowy. Czy Zamawiający mógłby przekazać taki wykaz ze stanem na dzień obecny jako punkt wyjściowy do kalkulacji? Podobne dane byłyby bardzo przydatne również jeśli chodzi o budynki wielorodzinne – prosimy o taki wykaz – zgodnie z zapisami Załącznika nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział III ust. 6.
Odp. Zamawiający informuję iż zgłoszenia właścicieli nieruchomości będą przyjmowane od 10 marca 2014 r. Lista zostanie udostępniona Wykonawcy, którego oferta zostanie wybrana jako najkorzystniejsza, przed podpisaniem umowy.
9) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział III ust. 8 – jest tabela przedstawiająca częstotliwość odbioru odpadów zielonych. Pytania do tej tabeli:
- jest wpisany kod 20 02 01 – powinno być „ex 20 02 01” ponieważ nie wszystkie odpady ulegające biodegradacji są zaliczane do odpadów zielonych (zgodnie z definicjami zawartymi w Ustawie o odpadach z dn. 14.12.2012)
Odp. Zamawiający zmodyfikował opis przedmiotu zamówienia.
- czy zabudowa jednorodzinna i zagrodowa jest traktowana również w odniesieniu do budynków obejmujących nie więcej niż 7 lokali i Wykonawca powinien tam oczekiwać pojemników? Czy taki jest podział w przypadku ujęcia ilościowego budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych w tabeli w rozdziale VII Załącznika 10?
Odp. W zabudowa wielorodzinnej w której liczba lokali nie jest większa niż siedem, odbiór odpadów odbywa się w sposób przewidziany dla zabudowy jednorodzinnej, w związku z powyższym stosowane będą pojemniki.
Tabela odzwierciedla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej czyli takiej, w której wyodrębniono nie więcej niż 2 lokale.
- Częstotliwość wywozu odpadów w budynkach wielorodzinnych ma wynosić 24 razy. Czy te 24 razy odnosi się do 8 miesięcy okresu zamówienia?
Odp. Zgodnie z prawem lokalnym na terenie Gminy Miasto Szczecin odbiór odpadów zielonych odbywa się w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada z częstotliwością 24 razy w roku w zabudowie wielorodzinnej, w terminach uzgodnionych z podmiotem odbierającym odpady.
10) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział III ust. 11 – jest zapis: „Wykonawca jest zobowiązany odbierać odpady w każdej zebranej przez właściciela nieruchomości ilości, z zastrzeżeniem pkt. 10.” Powinno być: „Wykonawca jest zobowiązany odbierać odpady w każdej zebranej przez właściciela nieruchomości ilości, z zastrzeżeniem pkt. 12.”
Odp. Zamawiający zmodyfikował opis przedmiotu zamówienia w dniu 06.03.2014r.
Rozdział III ust.11 brzmi : Wykonawca jest zobowiązany odbierać odpady w każdej zebranej przez właściciela nieruchomości ilości, z zastrzeżeniem pkt. 12.
11) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział III ust. 14 – jest zapis, że jeżeli w pojemniku są inne odpady aniżeli zielone Wykonawca zostawia odpady i przykleja żółtą kartkę. Pytania:
- Jak będzie wyglądało rozliczenie za zrealizowaną częściowo usługę bez tonażu?
Odp. Zamawiający nie przewiduje rozliczenia innego niż rozliczenie przedstawione w Specyfikacji
- kto ponosi koszt druku żółtych kartek?
Odp. Zamawiający zgodnie z opz, tylko przekazuje wzór naklejki.
12) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział III ust. 16 – jest zapis: „Wykonawca odpowiada za zniszczenie lub uszkodzenie pojemników do gromadzenia odpadów stanowiących własność właścicieli nieruchomości w sytuacji, gdy jest spowodowane z przyczyn leżących po stronie właściciela.” Powinno być: „Wykonawca nie odpowiada za zniszczenie lub uszkodzenie pojemników do gromadzenia odpadów stanowiących własność właścicieli nieruchomości w sytuacji, gdy jest spowodowane z przyczyn leżących po stronie właściciela.”
Odp. Odp. Zamawiający potwierdza omyłkę pisarską.
Rozdział III ust. 16 otrzymuje brzmienie: Wykonawca nie odpowiada za zniszczenie lub uszkodzenie pojemników do gromadzenia odpadów stanowiących własność właścicieli nieruchomości w sytuacji, gdy jest spowodowane z przyczyn leżących po stronie właściciela.
13) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział IV ust. 1 pkt 5) – na końcu punktu jest zapis „wg wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do SIWZ”, powinno być: „wg wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do SIWZ”
Odp. Zamawiający zmodyfikował opis przedmiotu zamówienia w dniu 06.03.2014r.
Rozdział IV ust.1 pkt. 5 brzmi:
sporządzania i przekazywanie Zamawiającemu w formie papierowej i elektronicznej
miesięcznych sprawozdań zawierających informacje o:
a. masie odebranych w ramach realizacji umowy odpadów zielonych oraz sposobie ich
zagospodarowania, wraz ze wskazaniem instalacji, do której zostały przekazane
odebrane od właścicieli nieruchomości odpady zielone;
b. liczbie punktów wywozowych, z których zostały odebrane odpady zielone w ramach
realizacji umowy;
c. wskazanie punktów wywozowych w których właściciele zbierają odpady zielone w
sposób niezgodny z Regulaminem.
wg wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do SIWZ.
14) Załącznik nr 10 – Opis przedmiotu zamówienia – Rozdział IV ust. 4 – jest zapis, że rozliczenie ilości odpadów zmieszanych i odpadów zielonych odbywa się na podstawie Kart Przekazania Odpadów. Powinno być na podstawie kwitów wagowych. Nawet jeśli Wykonawca dostarczy kontener z zielonymi pomieszanymi z komunalnymi nie będzie w stanie podać odrębnych wag.
Odp.
Zamawiający zmodyfikował opis przedmiotu zamówienia w ten sposób, że wykreślił zapis Rozdziału IV ust. 4, a sposób rozliczenia został opisany w rozdziale III ust.4
15) Jak wykonawca ma postąpić gdy wskazane miejsce dla kontenera jest niedostępne (brak dojazdu, zajęte np. przez samochód), a nie ma możliwości kontaktu z Zamawiającym, ani z właścicielem/zarządzającym nieruchomością? Podstawić kontener w inne miejsce? Jeśli tak na czyją odpowiedzialność? Nie podstawiać kontenera? Jeśli tak, jak nastąpi rozliczenie za usługę?
Jeśli wskazane przez właściciela nieruchomości miejsce dla kontenera jest niedostępne, oraz w przypadku, gdy odbiór kontenera jest uniemożliwiony z winy leżącej po stronie właściciela nieruchomości, a kontakt z właścicielem nieruchomości oraz z Zamawiającym jest uniemożliwiony, zdarzenie winno być udokumentowane (zarówno zapotrzebowanie i wskazówki zarządcy nieruchomości, określające dokładne usytuowanie kontenera, oraz zaistniałe niezgodności związane z obsługą kontenera). Usługa Wykonawcy będzie rozliczana wówczas w oparciu o stawkę ryczałtową, 150 złotych brutto (sto pięćdziesiąt złotych brutto) za każde udokumentowane zdarzenie.
16) Czy w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na kontenery będzie znacznie większe niż wynikające z SIWZ (tj. 50 szt.), Wykonawca może odmówić świadczenia usług? Czy też może np. wydłużyć czas podstawienia kontenera od momentu zgłoszenia powyżej 14 dni?
Podstawienie kontenera ma mieć miejsce w terminie do 14 dni od daty zgłoszenia przez zarządcę/ właściciela nieruchomości wielorodzinnej, na czas do 48 godzin. Liczba kontenerów, ujęta w Opisie Przedmiotu Zamówienia, jest minimum jakim Wykonawca powinien dysponować. Dane ujęte w OPZ są szacowanymi wskazaniami, gdyż właściciele nieruchomości mają możliwość wykorzystania innych sposobów zagospodarowania odpadów zielonych. W sytuacji udokumentowanego zagospodarowania ilości kontenerów (określonych jako minimum dla danej części) Wykonawca ma prawo wydłużyć czas podstawienia kontenera (od momentu zgłoszenia powyżej 14 dni) lub rozszerzyć zakres wyposażenia.
17) Czy zarządca danych zasobów mieszkaniowych ma nieograniczoną możliwość zamawiania kontenerów? Czy ilościowe zgłaszanie zapotrzebowania będzie limitowane przez Zamawiającego?
Zarządca nieruchomości ma możliwość zamówienia kontenera, o pojemności mieszczącej się w przedziale od 5 m3 do 10 m3. Prawo to przysługuje do 24 razy we wskazanym okresie, szczegółowe wyposażenie opierać się powinno o indywidualne potrzeby właściciela oraz potencjał, jakim dysponować będzie Wykonawca. W uzasadnionych przypadkach, wystąpienia wątpliwości dotyczących skali zapotrzebowania, Wykonawca ma prawo do ich zgłoszenia Zamawiającemu, celem weryfikacji wskazanego zapotrzebowania przez właściciela nieruchomości.
18) Kto decyduje o pojemności zamawianych kontenerów? Czy Wykonawca stawia dowolny kontener mieszczący się w przedziale od 5 do 10 m3?
Wszystkie ustalenia, co do wielkości kontenera odbywać się mają w porozumieniu z wymaganiami indywidualnymi zarządców i właścicieli nieruchomości. Szczegółowe zapotrzebowanie przekazuje każdorazowo właściciel nieruchomości. Ostateczna realizacja zamówienia leży każdorazowo po stronie Wykonawcy, który podejmuje decyzję o pojemności podstawianych kontenerów.
19) Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku pojemniki powinny być koloru brązowego o pojemności 120 lub 240l. Co w przypadku, gdy pojemnik będzie np. koloru czarnego ale opisany, że to odpady zielone, albo też brązowego ale o pojemności 1100l.? Wykonawca ma odbierać odpady czy też nie?
Zgodnie z regulaminem pojemnik ma mieć kolor brązowy, Wykonawca ma prawo do odbioru odpadów zielonych umieszczonych w innym pojemniku niż systemowy, z zastrzeżeniem że Zamawiający będzie każdorazowo informowany o zaistniałych niezgodnościach.
20) W projekcie umowy jest wskazanie, że wyznaczony przez Zamawiającego koordynator będzie dostępny dla Wykonawcy w godzinach 8.00-15.30. Z kim może się kontaktować Wykonawca po godzinie 15.30, jeżeli zorganizuje sobie pracę w systemie dwuzmianowym?
Bezpośredni kontakt telefoniczny będzie umożliwiony w dniu następnym, w godzinach wskazanych w Umowie. Natomiast, pracownicy wykonujący usługę poza wskazanymi godzinami pracy Koordynatora Umowy z Urzędu Miasta Szczecin, będą mieli zapewnioną możliwość kontaktu, poprzez przesyłanie korespondencji na adres mailowy koordynatora.
21) Jeżeli właściciel nieruchomości wrzuci odpady zielone popakowane w worki, będą to już odpady zanieczyszczone innymi odpadami. Stąd – z pojemników nie powinny zostać odebrane, a w przypadku kontenerów naliczona opłata podwyższona (125%). Czy Zamawiający przychyla się do takiej interpretacji?
Tak. Odpady te należałoby traktować jako odpady zmieszane, w związku z czym powinny być odebrane oraz zagospodarowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2014/03/11
- odpowiedzialny/a:
- Bartłomiej Miluch
- wprowadził/a:
- Marek Chrzanowski
- dnia:
- 2014/03/11 15:09:59
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marek Chrzanowski | 2014/03/11 15:09:59 | pytania i odpowiedzi |