Wyjaśnienia treści SIWZ
Pytanie nr 1
Dotyczy:
Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Kompleksowe Badania Ruchu w Szczecinie”
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz. Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 223, poz. 1655) Publicznych, Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie nr 1:
Czy w związku z terminami: otwarcia ofert, wyłonienia Wykonawcy, wymaganego czasu na ewentualne protesty, podpisania umowy (co może nastąpić najwcześniej około 15 kwietnia 2010 roku) oraz czasu na przygotowanie badań Zamawiający dopuszcza przeniesienie pomiarów na miesiące jesienne (wrzesień, a szczególnie październik i listopad są dobrymi miesiącami do wykonania tego typu badań)? W przypadku przeniesienia pomiarów na jesień, czy zamawiający przesunie termin końcowy wykonania KBR na 2011 rok? Całe Kompleksowe Badania Ruchu Szczecin 2010, a w szczególności ankiety gospodarstw domowych powinny być należycie przygotowane – nie w pospiechu i poprzedzone dobrze poprowadzoną kampanią medialną. Bardzo dużo czasu wymaga przygotowanie badań ankietowych kierowców (uzgodnienie punktów pomiarowych z Policją, co nie jest wymagane, ale bardzo potrzebne ze względu na współpracę) wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń (ZDiTM, WRD Komendy Miejskiej Policji, WRD Komendy Wojewódzkiej Policji, GDDKiA, ZZDW, ZDP ect.). Z naszego doświadczenia wynika, że przygotowanie takich badań wymaga 6 – 8 tygodni, co przy powyższych terminach oznaczałoby rozpoczęcie pomiarów na początku czerwca, co uniemożliwia zachowanie terminów SIWZ.
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje przeniesienia pomiarów na miesiące jesienne.
Pytanie nr 2:
Czy nie jest błędne stwierdzenie, że „Zamawiający zakłada, że KBR zostanie wykonany dla obszaru Szczecina w jego granicach administracyjnych”, a dla kilku punktów pomiarów ankietowych dla kierowców na kordonie miasta z założenia pomiar jest wykonywany poza granicami miasta?
Odpowiedź:
Zamawiający zakłada, że KBR będzie wykonany dla obszaru Szczecina w jego granicach administracyjnych, ale jeśli ze względów organizacyjnych wygodniejsze dla wykonawcy jest wykonanie takich badań poza obszarem Szczecina, to jest taka możliwość, o ile nie wypaczy to wyników badań.
Pytanie nr 3:
Czy ze względu na duży udział studentów, ankieterów i innych osób wykonujących zadania przedstawione w SIWZ Zamawiający przewiduje częściową zapłatę po skończeniu części pomiarowej (w momencie oddania raportu II wg pkt 8)?
Odpowiedź:
Zamawiający przewiduje możliwość zapłaty za wykonanie poszczególnych etapów przedmiotu umowy.
W związku z powyższym, zostanie dokonana modyfikacja siwz.
Pytanie nr 4:
Czy wszystkie badania i pomiary ruchu, jeżeli jest to odpowiednio zaznaczone (wtorek, środa, czwartek), należy wykonać i we wtorek i w środę i w czwartek czy we wtorek lub w środę lub w czwartek?
Odpowiedź:
Badania i pomiary ruchu powinny być wykonywane we wtorek lub środę lub czwartek.
W związku z powyższym, zostanie dokonana modyfikacja siwz.
Pytanie nr 5:
Czy można otrzymać przybliżone wielkości ruchu (dobowe, szczytowe, inne) w 17 punktach, w których należy wykonać pomiary ankietowe kierowców? Dane potrzebne są w celu prawidłowego określenia liczby ankieterów, aby zachować 5% próbę i wykonać nie mniej niż 800 ankiet. Czy Zamawiający może odstąpić od wymogu minimalnej liczby ankiet?
Odpowiedź:
Zamawiający udostępni „Pomiar natężenia ruchu w ciągu dróg krajowych i wojewódzkich w mieście Szczecin” wykonane w czerwcu 2007 r., w związku z tym zostanie dokonana modyfikacja siwz.
Zamawiający może odstąpić od wymogu minimalnej liczby ankiet na wniosek Wykonawcy, o ile nie wypaczy to wyników badań.
Pytanie nr 6:
W przypadku czasowej przerwy w wykonywaniu ankiet kierowców (późniejsze rozpoczęcie pomiarów w przypadku spóźnienia Policji, wykonywanie przez policjantów innych prac służbowych niezwiązanych z ankietowaniem, wypadki drogowe i inne) czy jest możliwe nie spełnienie wykonania 5% próby w godzinie pomiaru? Czy należy powtórzyć badanie w innym terminie? W jakim zakresie?
Odpowiedź:
Jeżeli wystąpi sytuacja losowa i przerwa w wykonywaniu ankiet w punkcie pomiarowym nie przekroczy 30 min. w jednej godzinie ankietowania to można ograniczyć minimalną liczbę ankiet do 5% próby liczonej dla okresu w którym ankiety były wykonywane. W przypadku gdyby przerwa w pomiarze ankietowym przekroczyła 30 min, w którejś godzinie ankietowania to należy powtórzyć pomiar ankietowy w innym dniu dla tej godziny.
Pytanie nr 7:
Czy w przypadku trudności w uzyskaniu danych (brak zgody Dyrekcji CH) o 16 centrach handlowych należy wykonać pomiar generacji i adsorpcji ruchu?
Odpowiedź:
Brak informacji nt. funkcjonowania centrum nie powinien mieć wpływu na wykonanie pomiarów natężenia ruchu.
Pytanie nr 8:
Kiedy należy wykonać pomiary ruchu na ciągach wg pkt 4.2.4?
Odpowiedź:
Badania i pomiary ruchu powinny być wykonywane we wtorek lub środę lub czwartek(patrz odpowiedź na pyt. Nr 4).
Pytanie nr 9:
Czy w pociągach InterRegio (PKP Przewozy Regionalne) także należy wykonywać pomiary ankietowe i ilościowe? Czy w pociągach obsługiwanych przez Deutche Bahn – kierunek Grambow (przewoźnikiem nie jest PKP Przewozy Regionalne, co jest wymagane w SIWZ) należy robić pomiary ilościowe i ankietowe?
Odpowiedź:
Pomiary ankietowe oraz ilościowe należy przeprowadzić u wszystkich przewoźników.
W związku z powyższym, zostanie dokonana modyfikacja siwz.
Pytanie nr 10:
Czy w badaniu ankietowym pasażerów komunikacji zbiorowej na kordonie miasta (pkt 4.2.5), można rozszerzyć miejsce badania poza wymieniony odcinek, jednocześnie eliminując ankiety niespełniające powyższego kryterium lub czy można zmienić metodę wykonywanego badania? W niektórych przypadkach, zwłaszcza w badaniach w pociągach, czas przejazdu wynosi od 5 do 10 minut pomiędzy stacjami, a zachowując 5% próbę należy wykonać sporą liczba ankiet (szacujemy, że w niektórych przypadkach będzie to liczba większa od 50) i nie ma możliwości wykonania na takim krótkim odcinku.
Odpowiedź:
W uzasadnionych przypadkach można rozszerzyć miejsce badania poza wymieniony odcinek, o ile nie wypaczy to wyników badań.
Pytanie nr 11:
Czy przy zastosowaniu metody video w badaniach należy przekazać „nieprzetworzone” nagrania, czy należy przepisać w formularze pomiarowe (forma papierowa) i w takiej formie przekazać Zamawiającemu?
Odpowiedź:
Należy przekazać nieprzetworzone nagrania wraz z pogrupowanymi wynikami pomiarów do 15-minutowych interwałów czasowych.
Pytanie nr 12:
Czy na podstawie punktu 6 (Harmonogram KBR Szczecin 2010), dobrze jest skonstruowana tablica 18 (poniedziałki zaznaczone jako dni pomiarowe, a piątki już nie; nie są zaznaczone jako dni wyłączone 6 oraz 27 – 29 kwietnia)?
Odpowiedź:
Tablica nr 18 jest błędnie skonstruowana w związku z czym Zamawiający dokona stosownej modyfikacji.
W związku z powyższym, zostanie dokonana modyfikacja siwz.
Pytanie nr 13:
Czy zamawiający dopuszcza wydłużenie terminu, w którym należy przedstawić podział na rejony komunikacyjne (uważamy, że termin 2 – tygodniowy jest za krótki, aby należycie poznać miasto)?
Odpowiedź:
Zamawiający nie zamierza wydłużyć terminu.
Pytanie nr 14:
P-t 4.1 OPZ
(…) Wykonawca jest odpowiedzialny za wylosowanie próby lokali mieszkalnych na potrzeby ankietowania gospodarstw domowych i ponosi koszt tego losowania. Zamawiający deklaruje pomoc w wykorzystaniu do tego celu rejestru TERYT, umożliwiającego wylosowanie próby budynków mieszkalnych z uzyskaniem listy lokali obejmującej: nazwę ulicy, adres budynku i liczbę osób zameldowanych. (…)
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie, czy losowanie próby lokali mieszkalnych na potrzeby ankietowania gospodarstw domowych powinno odbywać się z poziomu miasta czy rejonu, co umożliwi dobranie próby proporcjonalnie do populacji rejonu?
Odpowiedź:
Próba powinna być dobrana proporcjonalnie do wielkości rejonu.
Pytanie nr 15:
Prosimy o wyjaśnienie, ile dni pomiarowych należy przeznaczyć na każdy punkt w ankietowych pomiarach ruchu?
Odpowiedź:
Jeden dzień pomiarowy.
Pytanie nr 16:
Prosimy o wyjaśnienie, ile dni pomiarowych należy przeznaczyć na każdy punkt do pomiaru natężeń ruchu pojazdów?
Odpowiedź:
Jeden dzień pomiarowy.
Pytanie nr 17:
Prosimy o wyjaśnienie, ile dni pomiarowych należy przeznaczyć na każdy punkt do pomiaru generacji i absorpcji ruchu przez centra handlowe?
Odpowiedź:
Jeden dzień pomiarowy.
Pytanie nr 18:
Prosimy o wyjaśnienie, ile dni pomiarowych należy przeznaczyć na każdy punkt do pomiaru liczby pasażerów w pojazdach komunikacji zbiorowej?
Odpowiedź:
Jeden dzień pomiarowy.
Pytanie nr 19:
Prosimy o wyjaśnienie, ile dni pomiarowych należy przeznaczyć na każdy punkt do pomiaru liczby pasażerów korzystających ze stacji kolejowych i dworców autobusowych?
Odpowiedź:
Jeden dzień pomiarowy.
Pytanie nr 20:
Prosimy o wyjaśnienie, ile dni pomiarowych należy przeznaczyć na każdy wlot na potrzeby przeprowadzenia badań ankietowych pasażerów komunikacji zbiorowej na kordonie miasta?
Odpowiedź:
Jeden dzień pomiarowy.
Pytanie nr 21:
W punkcie 4.4 OPZ Zamawiający określa sposób oszacowania ruchu wewnętrznego samochodów ciężarowych. Wydaje się, że zaproponowana metoda nie umożliwi zameldowania wewnętrznego ruchu samochodów przewożących towary. Miasto Szczecin jest zbyt duże i rozległe, aby zaproponowana metoda była odpowiednią. Prosimy o modyfikację OPZ w tym zakresie. Proponujemy wykonanie badań ankietowych wśród przewoźników/zarządzających transportem towarowym, mającym źródła i cele podróży wewnątrz miasta.
Odpowiedź:
Rozszerzenie badań ankietowych wśród przewoźników i zarządzających transportem towarowym jest zadaniem trudnym i niewątpliwie znacznie podniesie koszt i wydłuży czas wykonania opracowania. Zamawiający przyjął zasadę, że transport towarów pomiędzy rejonami miasta jest proporcjonalnie niewielki w stosunku do ruchu ogólnego w godzinach szczytów komunikacyjnych. Stąd też Zamawiający jest zdania, że ruch pojazdów ciężarowych rozwożących towary pomiędzy rejonami wewnątrz miasta można określić w sposób uproszczony.
Pytanie nr 22:
Zamawiający przewiduje realizację KBR w czterech etapach:
Etap I – przygotowanie badań ruchu i uzgodnień;
Etap II – wykonanie badań ruchu;
Etap III – opracowanie wyników badań ruchu;
Etap IV – wykonanie komputerowego modelu ruchu.
Wg zapisów Umownych wynagrodzenie będzie płatne jednorazowo po zrealizowaniu Zamówienia. Pragniemy zauważyć, iż koszt badań stanowi znaczna część zadania i jest znacznie obciążający dla Wykonawcy. Wnosimy o zmodyfikowanie SIWZ w sposób taki, aby umożliwić płatności przejściowe.
Proponujemy następujące płatności częściowe:
Etap I – 15%;
Etap II – 50%;
Etap III – 15%;
Etap IV – 20%
Odpowiedź:
Zamawiający przewiduje możliwość zapłaty za wykonanie poszczególnych etapów przedmiotu umowy (patrz odpowiedź na pyt. nr 3).
Pytanie nr 23:
Zamawiający w projekcie umowy (paragraf 8) ustalił, że płatność za realizację przedmiotu umowy nastąpi jednorazowo po realizacji przedmiotu umowy. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę umowy polegającą na zmianie warunków płatności. Wykonawca wnosi o wprowadzenie płatności częściowej po realizacji każdego etapu umowy. Proponowane rozwiązanie obniży koszty realizacji zamówienia.
Odpowiedź:
Zamawiający przewiduje możliwość zapłaty za wykonanie poszczególnych etapów przedmiotu umowy (patrz odpowiedź na pyt. nr 3).
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2010/03/16
- odpowiedzialny/a:
- Bartłomiej Miluch
- wprowadził/a:
- Elżbieta Sęk
- dnia:
- 2010/03/16 11:14:27
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Elżbieta Sęk | 2010/03/16 11:14:27 | nowe pytania i odpowiedzi |