przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

pytanie nr 01


Zamawiający informuje, że w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2007 roku, Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.) zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

Pytanie nr 1:
Wymagacie Państwo aby osoba, która zostanie zaproponowana przez Wykonawcę na stanowisko Asystenta Inspektora nadzoru robót budowlanych w zakresie konstrukcji stalowych ( Rozdział V pkt 1 ppkt 5) a.3 SIWZ) posiadała uprawnienia budowlane w pełnym zakresie cyt.: „… uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno- budowlanej bez ograniczeń” i wykazała w swoim doświadczeniu zawodowym, że nadzorowała lub kierowała budową, robotami przynajmniej na jednej zakończonej inwestycji przy cyt.: „…budowie przekrycia budynku kubaturowego, stadionu, hali itp., wykonanego w konstrukcji stalowej o rozpiętości min. 60 mb”.
Wykonawca zwraca się do Państwa z prośbą o odstąpienie dla tej osoby od wymagania uprawnień budowlanych lub złagodzenia wymagania cyt. „… budowie przekrycia budynku kubaturowego, stadionu, hali itp. wykonanego w konstrukcji stalowej o rozpiętości min. 60 mb”.
Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce zrealizowano do tej pory jedną inwestycję polegającą na budowie przekrycia budynku kubaturowego o konstrukcji stalowej o rozpiętości min. 60 mb, która spełnia wymagania stawiane przez Państwa w siwz, t.j.: Stadion TORWAR w Warszawie, a w budowie są: Hala widowiskowo- sportowa w Sopocie, Łodzi i Stadion Śląski w przebudowie. W planach do realizacji na EURO 2012 są stadiony w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie.
Wiele budynków, które spełniają wymagania siwz powstało poza granicami Polski, jednak osoby, które je nadzorowały nie posiadają uprawnień budowlanych obowiązujących w Polsce, lecz mają praktyczne doświadczenie i kwalifikacje do nadzorowania i kierowania robotami w zakresie konstrukcji stalowych przy budowie przekrycia budynku kubaturowego, wykonanego w konstrukcji stalowej o rozpiętości min. 60 mb.
Uzyskanie uprawnień budowlanych przez obywatela spoza granic Polski trwa ok. 6 m-cy, stwierdzamy to na podstawie uzyskanych uprawnień przez inżyniera z Danii, zatrudnionego w jednym z naszych konsorcjów.
Biorąc powyższe pod uwagę Wykonawca zwraca się z prośbą do Zamawiającego o odstąpienie od posiadania przez Asystenta Inspektora nadzoru robót budowlanych uprawnień budowlanych obowiązujących w Polsce, gdyż wymaganie takie w znacznym stopniu ogranicza konkurencję.

Odpowiedź 1:
Zamawiający informuje, że nie zmieni wymagań postawionych dla osoby Asystenta Inspektora nadzoru robót budowlanych w zakresie konstrukcji stalowych ( Rozdział V pkt 1 ppkt 5) a.3 SIWZ) . Zgodnie z zapisami w SIWZ osoba ta musi posiadać uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno - budowlanej bez ograniczeń, być wpisana na listę członków odpowiedniego samorządu zawodowego i posiadać minimum 5 letnie doświadczenie zawodowe w kierowaniu lub nadzorowaniu wykonywania konstrukcji stalowych - w tym na jednej zakończonej budowie przekrycia budynku kubaturowego, stadionu, hali itp., wykonanego w konstrukcji stalowej o rozpiętości min. 60 mb.

Zamawiający nie może odstąpić od wymagań w stosunku do w/w osoby nadzorującej, ponieważ obiekt nowobudowanej hali posiada przekrycie w konstrukcji stalowej o większej rozpiętości niż 60 mb ( jest 82mb) i zarówno jego wykonywanie jak i nadzorowanie robót musi być prowadzone przez osoby z odpowiednio udokumentowanym doświadczeniem i kwalifikacjami.

Jeśli w Polsce brakuje tego typu specjalistów, może to być osoba z państw członkowskich Unii Europejskiej, posiadająca kwalifikacje zawodowe inżyniera budownictwa, która prowadzi zgodnie z prawem działalność w zakresie tego zawodu, w innym niż Rzeczpospolita Polska kraju członkowskim.
Zgodnie z art. 20a ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. 01.5.42. z późn. zmianami), osoba ta ma prawo do tymczasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu inżyniera budownictwa na terytorium Rzeczypospolitej, zwanego dalej „świadczeniem usług transgranicznych”, bez konieczności uznawania kwalifikacji zawodowych z zastrzeżeniem wymogów określonych w ustępach 2 -11 tegoż artykułu.

Na czas składania ofert (dla ważności oferty) osoba ta musi przedstawić odpowiednie dokumenty obowiązujące w kraju pochodzenia, przetłumaczone na język polski.
Po ewentualnym wygraniu przetargu na roboty, przed rozpoczęciem świadczenia usług, należy postępować zgodnie z zapisami art. 20a wyżej przywołanej ustawy.


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2009/02/10
odpowiedzialny/a:
Wojciech Krysztofik
wprowadził/a:
Wojciech Krysztofik
dnia:
2009/02/10 15:09:03
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wojciech Krysztofik 2009/02/10 15:09:03 nowe pytanie