Wyjaśnienia treści SIWZ
pytanie nr 2
Szczecin 2011-06-06
Wykonawcy biorący udział w postępowaniu
Znak sprawy: BZP/101/11
Nasz znak: BZP/271/969/2011/WS
Dotyczy:
Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Budowa Systemu Zarządzania Ruchem (SZR) w Szczecinie”
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 ze. zm.) Publicznych, Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie nr 1
W części opisowej załącznika nr 8 do SIWZ rozdz. 2 Zamawiający stwierdza, że cyt: „W warunkach laboratoryjnych zostały przeprowadzone badania mikrosymulacyjne pozwalające na sprawdzenie przykładowych algorytmów działania przyszłego SRZ, z których wynika, iż jest możliwe podniesienie efektywności istniejącej infrastruktury do 30 % w sytuacjach występowania utrudnień w ruchu ulicznym spowodowanych np.: wzrostem natężenia ruchu pojazdów, występowaniem zdarzeń drogowych czy też innych sytuacjach awaryjnych” – koniec cytatu.
Czy Zamawiający poda sposób wykonania pomiarów w oparciu o który dokonał ww. analizy i kryteria oceny efektywności istniejącej infrastruktury?
Odpowiedź 1
Zamawiający dla potrzeb wykonania pomiarów ruchu w oparciu, o które dokonał ww. analizy i kryteriów oceny efektywności istniejącej infrastruktury uzyskał wyniki z badań bazujących między innymi na modelowaniu komputerowym, na podstawie których opracowano prognozy ruchu.
Pytanie nr 2
Czy po wybudowaniu SZR przez Wykonawcę Zamawiający zamierza wykorzystać dokładnie taki sam sposób oceny efektywności istniejącej infrastruktury?
W części dotyczącej przedmiotu zamówienia nr 8 do siwz rozdz. 3.1.3. Zamawiający sformułował wymagania w stosunku do tablic zmiennej treści natomiast w Tabeli 1 podaje, że Podsystem Informacji Podróżnych (PIP) będzie składał się z tablic zmiennej treści w ilości 5 szt., znaków VMS w ilości 10 szt. i kamer obrotowych w ilości 14 szt.
W związku z powyższym:
Odpowiedź nr 2
Zamawiający nie będzie stosował takiej samej metodologii po wdrożeniu SZR w Szczecinie, gdyż będzie możliwe dokonanie pomiarów ruchu warunków rzeczywistych a nie prognozowanych jak to miało miejsce na etapie prac planistycznych i koncepcyjnych. Zamawiający zdefiniował wymagania funkcjonalno - użytkowe oraz minimalne ilościowe, dla niektórych elementów SZR.
Pytanie nr 3
W jakiej technologii mają być wykonane znaki VMS, co mają wyświetlać i jakie są ich wymiary?
Odpowiedź nr 3
Znaki VMS mają być zgodne z zapisami specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Pytanie nr 4
Numer normy dla tablic zmiennej treści, która została przywołana w rozdz. 3.3.1 w odniesieniu do parametrów optycznych jest niepełny. W wykazie PKN aktualną wersją jest PN – EN 12966-1:2005+A1:2009. Czy zatem Zamawiający potwierdza, że w stosunku do wymagań dla tablic zmiennej treści ma zastosowanie PN – EN 12966-1:2005+A1:2009?
Odpowiedź nr 4
Zgodnie z wymaganiami SIWZ Wykonawca jest zobowiązany opierać się na aktualnie obowiązujących przepisach i normach.
Pytanie nr 5
Zamawiający opisał w części dot. Przedmiotu Zamówienia nr 8 do SIWZ rozdz. 3.1.3 funkcję ściemniania świecących diod LED w warunkach słabego oświetlenia. Czy Zamawiający miał na myśli automatyczną regulację światłości diod LED w warunkach ograniczonej widoczności?
Odpowiedź nr 5
Tak, Zamawiający miał na myśli automatyczną regulację światłości diod LED w warunkach ograniczonej widoczności.
Pytanie nr 6
Zamawiający określił wymóg w części dot. Przedmiotu zamówienia nr 8 do siwz rozdz. 3.1.3 w odniesieniu do rozdzielczości tablic o zmiennej treści za pomocą podania wymiarów pola pikselowego 112x160;pp=18,75 mm.
Czy należy rozumieć, że wymagana rozdzielczość tablic zmiennej treści jest wartością minimalną?
Odpowiedź nr 6
Zgodnie z zapisami Szczegółowych Warunków Technicznych – załącznik nr 9 do siwz.
Pytanie nr 7
Zamawiający określił wymóg w części dot. Przedmiotu zamówienia nr 8 do SIWZ rozdz. 3.1.3 w odniesieniu do liczby wyświetlanych znaków alfanumerycznych ustalając ich minimalną ilość na wiersz w liczbie 20 szt. Biorąc pod uwagę wysokość wyświetlanych znaków alfanumerycznych w linii tekstowej równą 240 mm, szerokość pola pikselowego równą 160 pikselom oraz zasady tworzenia wyświetlanych napisów gdzie szerokość powinna odpowiadać5/7 wysokości znaku alfanumerycznego, należy stwierdzić, że wymóg dotyczący 20 znaków alfanumerycznych w pojedynczej linii tekstowej jest nie do spełnienia.
Czy w świetle przytoczonej wyżej argumentacji Zamawiający zmieni wymóg w odniesieniu do liczby wyświetlanych znaków alfanumerycznych w pojedynczej linii, czy zmieni wymiary tablic o zmiennej treści?
Odpowiedź nr 7
Zgodnie z zapisami Szczegółowych Warunków Technicznych – załącznik nr 9 do siwz.
Pytanie nr 8
Czy są określone wymagania odnośnie liczby jednocześnie obsługiwanych przez portal PIP użytkowników?
Odpowiedź nr 8
Należy uwzględnić, iż z efektów wdrożenia będą mogli korzystać miedzy innymi mieszkańcy miasta Szczecin jak również jego obszaru metropolitalnego.
Pytanie nr 9
Czy dostęp do narzędzi do zarządzania treścią znaków zmiennej treści ma wymagać uprzedniego uwierzytelnienia użytkownika?
Odpowiedź nr 9
Tak, zgodnie z zapisami siwz.
Pytanie nr 10
Czy w ramach zamówienia wymagane jest wykonanie portalu PIP na urządzenia mobilne?
Odpowiedź nr 10
Tak, zgodnie z zapisami siwz.
Pytanie nr 11
Na jakie systemy operacyjne ma być przygotowany mobilny serwis?
Odpowiedź nr 11
Należy uwzględnić przygotowanie mobilnego serwisu dostępnego również w urządzeniach mobilnych przy wykorzystaniu przeglądarek internetowych.
Pytanie nr 12
Przez jaki okres czasu mają być przechowywane dane PIP? Czy okres ten jest rozumiany jako „pięcioletni okres trwałości projektu”?
Odpowiedź nr 12
W zależności od rodzaju danych po uzgodnieniu z Zamawiającym na etapie projektu.
Pytanie nr 13
Czy wszystkie dane mają być archiwizowane, czy też istnieje możliwość ich wstępnej agregacji (np. średnia prędkość przejazdu w ciągu godziny)?
Odpowiedź nr 13
W zależności od rodzaju danych po uzgodnieniu z Zamawiającym na etapie projektu.
Pytanie nr 14
Dlaczego Zamawiający wymaga konkretnej bazy danych beż możliwości wykorzystania jej odpowiedników?
Odpowiedź nr 14
Zamawiający poprzez wymóg dostarczenia konkretnej bazy danych bez możliwości wykorzystania jej odpowiedników chroni swoje poprzednie inwestycje.
Pytanie nr 15
Jakich interfejsów raportowania oczekuje Zamawiający – w formie aplikacji natywnej, czy aplikacji dostępnej przez przeglądarkę WWW?
Odpowiedź nr 15
W zależności od rodzaju danych po uzgodnieniu z Zamawiającym na etapie projektu.
Pytanie nr 16
Czy Zamawiający chce mieć możliwość definiowania raportów, czy raporty zostaną opracowane i wdrożone przez Wykonawcę na etapie wykonania projektu?
Odpowiedź nr 16
Funkcjonalność SZR w tym tworzenie raportów jest przedmiotem niniejszego zamówienia, które będzie przedmiotem projektu, uzgodnień i wdrożenia.
Pytanie nr 17
Do jakich rodzajów urządzeń wymagane jest dostarczenie oprogramowania diagnostycznego? (p. 1.1.1.11)
Odpowiedź nr 17
Funkcjonalność SZR w tym dostarczenie oprogramowania diagnostycznego jest przedmiotem niniejszego zamówienia, które będzie przedmiotem projektu, uzgodnień i wdrożenia.
Pytanie nr 18
Czy dostęp do archiwalnych materiałów video ma być zabezpieczony systemem uprawnień?
Odpowiedź nr 18
Tak
Pytanie nr 19
Czy system ARTR ma przekazywać pełne informacje o rozpoznanych tablicach rejestracyjnych (jeśli tak, to jakie są to informacje), czy przesyłane mają być tylko, wyliczone na ich podstawie, czasy przejazdów?
Odpowiedź nr 19
W zależności od zastosowanej technologii w celu uzyskania pełnej funkcjonalności SZR.
Pytanie nr 20
Czy Wykonawca ma dostarczyć radary mierzące prędkość, jeżeli tak, to czy Zamawiający określa wymagania jakie muszą spełniać te urządzenia?
Odpowiedź nr 20
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 21
Czy w serwisie Podsystemu Informacji Mobilnych mają być dostępne obrazy z wszystkich kamer CCTV, instalowanych w ramach zamówienia?
Odpowiedź nr 21
Tak
Pytanie nr 22
Czy są określone wymagania co do liczby użytkowników jednocześnie mogących korzystać z podglądu do systemu kamer CCTV?
Odpowiedź nr 22
Należy uwzględnić, iż z efektów wdrożenia będą mogli korzystać miedzy innymi mieszkańcy miasta Szczecin jak również jego obszaru metropolitalnego.
Pytanie nr 23
Zamawiający dla stacji roboczych określił wymagania dotyczące systemu operacyjnego jako „Windows 7 lub równoważne”. Jednocześnie wymagana jest obsługa pakietu biurowego Microsoft Office 2010, co skutecznie ogranicza wybór systemu operacyjnego przez Wykonawcę. Czy Zamawiający dopuszcza instalację pakietu biurowego Microsoft Office 2010 lub jego równoważnika?
Odpowiedź nr 23
Zamawiający wymaga obsługi pakietu Microsoft Office 2010 w celu ochrony swoich inwestycji.
Pytanie nr 24
W punkcie 6.2.3.16: „Rozwiązanie dla komunikacji miejskiej powinno uprzywilejować pojazdy komunikacji miejskiej poprzez wyznaczenie nowych pasów ruchu dla autobusów oraz wydłużenie lub modernizację już istniejących oraz wprowadzenie priorytetu przejazdu przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną z jednoczesnym wstrzymaniem innych uczestników ruchu mogących opóźnić przejazd pojazdów komunikacji miejskiej”. Czy Zamawiający wymaga, aby system proponował zmiany w organizacji ruchu i przydziału pasów jezdni?
Odpowiedź 24
Nie
Pytanie nr 25
Komu, w przypadku wykonania infrastruktury sieciowej przez Wykonawcę, ma zostać przekazane jej utrzymanie i zarządzanie?
Odpowiedź nr 25
Kwestia utrzymania i zarządzania SZR została opisana w siwz.
Pytanie nr 26
Co w przypadku ARTR oznacza „modułowa budowa”? Czy dopuszcza się rozwiązanie, w którym dostarczona zostanie kamera i komputer przetwarzający z niej obraz?
Odpowiedź nr 26
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 27
Co rozumie Zamawiający przez „otwartą platformę informatyczną” w stosunku do ARTR?
Odpowiedź nr 27
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 28
Czy strumień wideo z systemów ARTR ma być archiwizowany?
Odpowiedź nr 28
Tak.
Pytanie nr 29
Czy meta dane z sytemu ARTR (zdjęcia, czas rozpoznania itp.), mają być archiwizowane, jeśli tak, to przez jaki czas?
Odpowiedź nr 29
Tak. Mają być archiwizowane przez okres minimum 30 dni zgodnie z zapisami Szczegółowych Warunków Technicznych.
Pytanie nr 30
Co Zamawiający rozumie przez „otwarty edytor sieci” w kontekście edytowania i łączenia sieci w model ruchu. Czy otwarty oznacza „o znanym interfejsie programistycznym i formacie danych”, czy „otwarty” rozumie się przez definicję otwartego oprogramowania?
Odpowiedź nr 30
Otwarty edytor w tym przypadku oznacza otwarte oprogramowanie, które umożliwi między innymi edytowanie oraz wprowadzanie zmian w modelu sieci oraz ich zapis, np. przez operatora systemu lub planistę.
Pytanie nr 31
Obsługi jakich formatów map oczekuje Zamawiający? W punkcie 3.1.2. określone są „wszystkie standardowe formaty map”, co jest pojęciem zbyt ogólnym.
Odpowiedź nr 31
Przedmiotem zamówienia jest dostawa aplikacji razem z odpowiednimi licencjami na mapy, dlatego Zamawiający nie precyzuje jakie standardy są wymagane.
Pytanie nr 32
Co Zamawiający rozumie przez „utrzymywanie zależności źródłowych” i „algorytmy dopasowania sieci łączy” w kontekście edytowania i łączenia sieci?
Odpowiedź nr 32
Zależności związanych z danymi powiązanymi, np. z systemu informacji w celu prezentacji w systemie stanów ruchu online oraz krótkoterminowych prognoz ruchu, po zakończonym procesie edytowania sieci, modyfikacji sieci i jej ponownemu zapisaniu, np. przez operatora czy planistę. Proces ten ma umożliwiać kreowanie świadomej polityki w zarządzaniu ruchem w mieście.
Pytanie nr 33
Czy Zamawiający określa minimalną liczbę nadmiarowych włókien w sieci łączności przewodowej?
Odpowiedź nr 33
Włókien nadmiarowych powinna być co najmniej taka sama ilość jak wykorzystywanych w systemie.
Pytanie nr 34
Czy Zamawiający ingeruje w wybrane systemy serwerowe (określa ich minimalne wymagania), czy dopuszcza zupełną dowolność ich wyboru przez Wykonawcę?
Odpowiedź nr 34
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 35
Czy wyznaczenie ścieżek w portalu PIP ma odbywać się tylko między dowolnie wybranym punktem, a punktem użyteczności publicznej?
Odpowiedź nr 35
Zgodnie z SIWZ
Pytanie nr 36
W punkcie 3.6.2. Programu funkcjonalno-użytkowego Zamawiający pisząc „Przewiduje się konieczność dostosowania pięciu sygnalizacji świetlnych do pracy w SZR w zakresie sprzętowym, programowym z ewentualnie zmianami w organizacji ruchu i nieznaczna korektą w układzie komunikacyjnym. Wszystkie skrzyżowania będą pracowały w akomodacji”. W punkcie 6.1 Szczegółowych Warunków Technicznych wymaga się jedynie dostosowania programów sygnalizacji. Ponieważ z wytypowanych pięciu skrzyżowań dwa skrzyżowania nie posiadają elementów infrastruktury technicznej umożliwiających pracę akomodacyjną prosimy uściślić czy dostosowanie 5 skrzyżowań do pracy w SZR ogranicza się do zmian programów sygnalizacji pozostawiając sygnalizację bez istotnych zmian czy dodatkowo należy dwie sygnalizacje przebudować dostosowując je do pracy akomodacyjnej?
Odpowiedź nr 36.
Konieczność dostosowania sygnalizacji świetlnej do pracy w SZR w świetle zapisów SIWZ oznacza, iż należy zaprojektować oraz wdrożyć rozwiązania umożliwiające efektywne sterowanie potokami ruchu, oddziaływanie na zmienne warunki natężenia ruchu oraz zintegrowane współdziałanie z funkcjami PIP, w tym między innymi komunikatami wyświetlanymi na tablicach o zmiennej treści, np.: zalecającymi wybór trasy alternatywnej lub podobnymi. Należy w tym celu, między innymi dostosować wszystkie programy, pięciu sygnalizacji do pracy akomodacyjnej zgodnej z przyszłymi funkcjami PIP jak również dostosować istniejącą infrastrukturę wszystkich sygnalizacji świetlnych.
Pytanie nr 37
W punkcie 2.1.1.4 Szczegółowych Warunków Technicznych Zamawiający w zagadnieniu dotyczącym przycisków dla pieszych Zamawiający pisząc „… z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia – wyświetlenie sygnału „czekaj” za pomocą diod LED … W systemie szczecińskim na wszystkich skrzyżowaniach przyciski dla pieszych funkcjonują na nieco innych zasadach. Na stałe podświetlany jest napis „naciśnij” a przyjęcie zgłoszenia potwierdzone zostaje zgaszeniem (wyłączeniem) podświetlenia. Prosimy sprecyzować jaki system należy przyjąć.
Odpowiedź nr 37
Należy zaprojektować oraz wdrożyć rozwiązania zgodne z zapisami SIWZ.
Pytanie nr 38
Powołując się na Dz. U. Nr 19 poz. 177 z dnia 29 styczeń 2004 roku z późniejszymi zmianami prosimy o wyjaśnienie n/w wątpliwości:
W załączniku nr 9 do SIWZ, Zamawiający określa wymagania dla Tablic ( o Zmiennej Treści). Wymagania te zostały sformułowane w sposób ogólny niepozwalający na prawidłowe wykonanie kalkulacji ofertowej, która w związku z tym może zostać niedoszacowana lub przeszacowana. Zamawiający, jako jedyny wymóg narzucił spełnienie wymagań ww. urządzeń powołując się na „Szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach” oraz normę „Norma PN-EN 12966 „Pionowe znaki drogowe. Znaki drogowe o zmiennej treści”.
Zgodnie z Ustawą o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004 roku wyrób budowlany może być wprowadzony do obrotu, jeżeli nadaje się do stosowania przy wykonywaniu robót budowlanych, w zakresie odpowiadającym jego właściwościom użytkowym i przeznaczeniu, to jest ma właściwości użytkowe umożliwiające prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym, w których ma być zastosowany w sposób trwały, spełnienie wymagań podstawowych.
Wyrób budowlany, zgodnie z ustawą o wyrobach budowlanych może być stosowany, jeżeli jest:
Oznakowany CE, co oznacza, że dokonano oceny jego zgodności z normą zharmonizowaną albo europejską deklaracją zgodności bądź krajową specyfikacją techniczną państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego za zgodną z wymaganiami podstawowymi albo
Umieszczony jest w określonym przez Komisję Europejską wykazie wyrobów mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, dla których producent wydał deklaracje zgodności z uznanymi regułami sztuki budowlanej, albo
Oznakowany z zastrzeżeniem ust. 4 znakiem budowlanym, którego wzór określa załącznik nr 1 do ustawy o wyrobach budowlanych.
Ustawa o wyrobach budowlanych wdraża postanowienia dyrektywy UE 89/106/EWG z dnia 21 grudnia 1988 roku.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu ich znakowania znakiem budowlanym określa m.in. sposób deklarowania zgodności wyrobów budowlanych na podstawie oceny zgodności z Polską Normą (specyfikacja techniczna) wyrobu. Oceny zgodności wyrobu dokonuje producent, na podstawie zharmonizowanej specyfikacji technicznej wyrobu (Polska Norma).
Znaki o zmiennej treści zgodnie z aktualnie obowiązującą Polską Normą PN-EN 12966-1:2005+A1, załącznik ZA.2 podlegają obowiązkowej certyfikacji zgodności w systemie oceny zgodności 1. Nakłada to na producenta uzyskanie certyfikatów, przeprowadzenie badań przez jednostki akredytowane, a w szczególności:
wstępnego badania typu wyrobu,
wstępnej inspekcji zakładu produkcyjnego i zakładowej kontroli jakości,
ciągłego nadzoru, oceny i akceptacji zakładowej kontroli, jakości.
Komunikat Komisji Europejskiej z dnia 8 czerwca 2006 r. o nadaniu normom europejskim statusu norm zharmonizowanych z Dyrektywą 89/106/EWG podaje, że koniec okresu przejściowego dla normy PN-EN 12966 minął z dnie 31 stycznia 2007 roku (wspomina o tym również norma – zapis na str. 3). Końcowa data okresu przejściowego jest tożsama z datą wycofania niezgodnych, narodowych specyfikacji technicznych, których domniemanie zgodności musi być dokonane na podstawie europejskich, zharmonizowanych specyfikacji (normy zharmonizowane lub europejskie aprobaty techniczne).
Polska jako uczestnik Rynku Jednolitego jest zobowiązana do przestrzegania podpisanych porozumień. W obrocie towarowym, fundamentalnymi są przepisy dotyczące certyfikacji i normalizacji produktów, zasad wprowadzania na rynek oraz przepisy w zakresie bezpieczeństwa wyrobów. Przepisy te dotyczą wszystkich uczestników Jednolitego Rynku w tym również producentów lokalnych.
Znaki o zmiennej treści wchodzą w skład urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i mają niezwykle istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Zamawiający nie przewiduje zastosowania normy wyrobu PN-EN 12966-1+A1:2009 do opisu przedmiotu zamówienia i powołuje się jedynie na rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki umieszczania ich na drogach, czego skutkiem jest zbyt ogólny i niejednoznaczny opis przedmiotu zamówienia. Narusza to art. 29 oraz 30 ustawy Pzp.
Zgodnie z ustawą Pzp przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych i jakościowych, z zachowaniem Polskich Norm przenoszących normy europejskie. Zamawiający nie może opisywać przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Wspomniana norma techniczna PN-EN 12966-1+A1:2009 ma status polskiej normy od dnia 31.10.2005 r.
Ponadto powołany załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, które nie mają w tym przypadku zastosowania.
Pytanie nr 38a
Czy norma PN-EN 12966-1+A1:2009 ma mieć wyłącznie zastosowanie dla parametrów znaków o zmiennej treści wchodzących w skład ww. postępowania przetargowego w zakresie wymagań dla wyrobu określonego przedmiotową normą?
Odpowiedź nr 38a
Należy zaprojektować oraz wdrożyć rozwiązania zgodne z zapisami SIWZ.
Pytanie nr 38b
Czy w świetle przytoczonych przepisów należy rozumieć, że dostawca musi wykazać się na etapie weryfikacji ofert certyfikatem na podstawie, którego wyrób jest dopuszczony do stosowania zgodnie z systemem certyfikacji określonym w załączniku ZA.2 PN-EN 12966-1+A1:2009?
Odpowiedź nr 38b
Zamawiający na etapie składania ofert nie wymaga przedstawienia takich dokumentów.
Pytanie nr 39
Podane przez Zamawiającego wymagania sprzętowe w stosunku do tablic zmiennej treści zawarte w załączniku nr 8 do SIWZ pkt. 3.1.3 oraz w załączniku nr 9 do SIWZ pkt. 1.1.2 są rozbieżne. Zarówno w stosunku do wymiarów fizycznych znaków o zmiennej treści jak i wymiarów panelu przedniego, powierzchni obrazowej, panelu przedniego, rozdzielczości (odległości pomiędzy pikselami pp). Brak spójności obu dokumentów uniemożliwia rzetelne przygotowanie oferty przez wykonawcę.
Pytanie nr 39a
Prosimy o ujednolicenie rozbieżności w dokumentacji przetargowej i ponowne sprecyzowanie wymiarów fizycznych wszystkich elementów znaków o zmiennej treści zgodnie z terminologią przedmiotowej normy wyrobu PN-EN 12966-1+A1:2009.
Odpowiedź nr 39a
Zamawiający modyfikacją nr 1 wprowadził hierarchię ważności dokumentów, wskazując jednoznacznie pierwszeństwo Szczegółowych warunków technicznych w odniesieniu do Programu funkcjonalno-użytkowego.
Pytanie nr 40
W Załączniku nr 9 pkt. 1.1.2.2.7. Zamawiający stwierdza: „Elementy wyświetlaczy muszą być zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych bez stosowania dodatkowych elementów grzewczych lub chłodzących”.
Pytanie nr 40a
Czy Zamawiający miał na myśli, że elementy (obiekt emitujący światło na powierzchni obrazowej) muszą być na trwałe wprasowane w powierzchnię obrazową znaków o zmiennej treści w taki sposób, aby zapobiegać działaniu wszelkich czynników atmosferycznych?
Odpowiedź nr 40a
Tak.
Pytanie nr 41
W SIWZ brak jest jakichkolwiek wymagań niezawodnościowych oraz dotyczących trwałości dotyczących znaków o zmiennej treści. Jednak znaki o zmiennej treści zalicza się do tzw. obszaru krytycznego, co oznacza że są elementem rozwiązań systemowych, których działanie ma istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz odbioru społecznego całej inwestycji. Przedmiotowa norma PN-EN 12966-1+A1:2009 przewiduje również, co najmniej 10 letnią trwałość znaków o zmiennej treści, co naszym zdaniem leży w interesie publicznym.
Pytanie nr 41a
W jaki sposób Zamawiający będzie oceniał przydatność, w tym niezawodność oferowanych przez wykonawców znaków o zmiennej treści do celu, w jaki jest przewidywany w SIWZ?
Odpowiedź nr 41a
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe.
Pytanie nr 41b
W jaki sposób Zamawiający będzie oceniał trwałość oferowanych znaków o zmiennej treści?
Odpowiedź nr 41b
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe.
Pytanie nr 42
W załączniku nr 8 do SIWZ rozdz. 2.1 Zamawiający stwierdza, że cyt.: „SZR… będzie posiadał architekturę otwartą, która umożliwi w przyszłości integrację z innymi podsystemami, które będą implementowane w ramach dalszego rozwoju technologii ITS w Szczecinie…” – koniec cytatu.
Czy Zamawiający mógłby konkretnie określić standardy, np.: protokół wymiany danych do komunikacji pomiędzy elementami SZR, który pozwoli osiągnąć wymóg otwartości?
Odpowiedź nr 42
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe.
Pytanie nr 43
Zamawiający nie może opisywać przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Parametry optyczne znaków o zmiennej treści są jednymi z wielu wymagań PN-EN12966-1:2005+A1:2009 koniecznych do spełnienia w celu uzyskania certyfikatu CE zgodnego ze zharmonizowaną normą. W Szczegółowych warunkach technicznych oraz w Programie funkcjonalno użytkowym w zakresie tablic o zmiennej treści VMS brakuje odniesienia do:
trwałości,
niezawodności,
odporności na obciążenie poziome,
udarności,
wymagań środowiskowych,
równomierności,
widocznego migotania,
substancji niebezpiecznych.
A przecież Znaki o zmiennej treści mają odgrywać istotną rolę w SZR a ich prawidłowe działanie przekłada się na poziom bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego i społecznego odbioru całej inwestycji. Ww. norma wymaga, aby trwałość znaków o zmiennej treści zarówno pod względem zachowania wszystkich parametrów fotometrycznych, (na, co najmniej minimalnych poziomach przewidzianych przedmiotową normą) jak i odporności na agresywne środowisko korozyjne wynosiła minimum 10 lat a dostawca znaków o zmiennej treści powinien zapewnić takie rozwiązanie techniczne, które spełnia ten warunek. O spełnieniu tego warunku świadczy certyfikat CE wraz ze skróconymi wynikami badań modułu testowego, które przeszło procedurę oceny zgodności wyrobu ze wszystkimi wymaganiami normy i zawiera m.in. informację o maksymalnym prądzie zasilającym diody LED dla każdej barwy z osobna, który nie może przekraczać 40% wartości znamionowej dla podanego typu diody. W świetle powołanych powyżej przepisów tylko oferenci, których produkty (znaki o zmiennej treści) przeszły pozytywnie wszystkie wymagane normą badania mogą się ubiegać o uzyskanie certyfikatu CE
Prosimy zatem o doprecyzowanie wymagań dla tablic i znaków o zmiennej treści w pełnym zakresie, w odniesieniu do obowiązujących norm i przepisów.
Odpowiedź nr 43
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe.
Pytanie nr 44
Zamawiający określił w części dot. Przedmiotu Zamówienia nr 8 do SIWZ rozdz. 3.1.3 klasy parametrów charakterystyki optycznej na C2, L3, R2, B3., Ponieważ parametr luminancji i współczynnika luminancji są ze sobą ściśle powiązane zgodnie z załącznikiem E.5 Skuteczne łączenie klas normy PN-EN 12966-1+A1:2009 stosuje się łączenie klas odpowiadające temu samemu poziomowi, np.: L2, R2 lub L3, R3. Ponadto w pewnych warunkach oświetlenia słonecznego, zwłaszcza przy niskim położeniu słońca ww. norma zaleca stosowanie klasy luminancji L3(*). Stosowanie tej klasy luminancji jest uzasadnione, gdy droga przebiega na kierunku wschód – zachód, południowo-wschodnich, zachodnich i południowo-zachodnich raz gdy teren jest otwarty (np. niezalesiony lub osłonięty wysokim budownictwem).
Czy zatem Zamawiający w świetle przytoczonej wyżej zasad doboru klas zmieni dla luminancji i współczynnika luminancji na L3(*) i R3?
Odpowiedź nr 44
Zgodnie z SIWZ.
Pytanie nr 45
Zamawiający określił w części dot. Przedmiotu Zamówienia nr 8 do SIWZ rozdz. 3.1.3 szerokość dystrybucji wiązki świetlnej dla tablic zmiennej treści w klasie B3. Szerokość dystrybucji wiązki świetlnej dobiera się do parametrów geometrycznych drogi, np. : w przypadku, gdy wyświetlany komunikat na tablicy zmiennej treści ma być czytelny dla kierujących pojazdami poruszającymi się po wszystkich pasach ruchu stosuje się szerszą wiązkę dystrybucji B5 lub B6, natomiast w przypadku, gdy wyświetlany komunikat dedykowany jest kierującemu, który porusza się po konkretnym pasie ruchu stosuje się węższą wiązkę dystrybucji B1, B2, B3. Na podstawie opisu funkcji tablic zmiennej treści (opisu funkcji do znaków VMS brakuje) wynika, że powinno się zastosować szerszą wiązkę niż zostało to określone.
Czy zatem Zamawiający w świetle przytoczonej wyżej argumentacji zmieni klasę dystrybucji wiązki świetlnej na B5 lub B6?
Odpowiedź nr 45
Zamawiający zmienia klasę dystrybucji wiązki świetlnej na B5 i wprowadzi stosowną modyfikację.
Pytanie nr 46
Zamawiający określił w części dot. Przedmiotu Zamówienia nr 8 do SIWZ rozdz. 3.1.3 wymaganie dot. Zakresu temperatury pracy tablicy zmiennej treści. W przedmiotowej normie zakres pracy dla znaków o zmiennej treści został określony w 3 klasach, z których żadna nie odpowiada wymaganiu w zakresie od – 30 do + 50 oC., Ponieważ kraje członkowskie UE leżą na różnych szerokościach geograficznych począwszy od krajów basenu śródziemnego a skończywszy na Skandynawii, dlatego wprowadzono różne klasy temperatury otoczenia T1, T2, T3. W Polsce, która leży w klimacie umiarkowanym odpowiednie jest zastosowanie klasy T2 odpowiadającej zakresowi temperatury od – 25 do + 55oC.
Czy Zamawiający określi zakres pracy tablic i znaków o zmiennej treści z powołaniem normy PN-EN 12966-1+A1:2009?
Odpowiedź nr 46
Zgodnie z wymaganiami SIWZ Wykonawca jest zobowiązany opierać się na aktualnie obowiązujących przepisach i normach.
Pytanie nr 47
Zamawiający określił wymóg w Załączniku nr 8 do SIWZ rozdz. 3.1.3 w odniesieniu do rozdzielczości tablic o zmiennej treści za pomocą podania wymiarów pola pikselowego 112 x 160; pp=18,75 mm, która jest niezgodna z Załącznikiem nr 9 pkt. 1.1.2.2.3.
Pytanie nr 47a
Prosimy o ujednolicenie wymagań w zakresie rozdzielczości (odległości pomiędzy pikselami).
Odpowiedź nr 47a
Zgodnie z modyfikacją nr 1 Szczegółowe warunki techniczne są dokumentem nadrzędnym w stosunku do Programu funkcjonalno-użytkowego.
Pytanie nr 47b
Czy należy rozumieć, że wymagana rozdzielczość tablic zmiennej treści jest wartością minimalną?
Odpowiedź nr 47b
Tak.
Pytanie nr 47c
Zamawiający w załączniku nr 8 do SIWZ stwierdza, że „Proces wdrożenia Systemu Zarządzania Ruchem w Szczecinie opiera się na Koncepcji SZR…” oraz, że „Koncepcja Systemu Zarządzania Ruchem jest załącznikiem do niniejszego Programu Funkcjonalno – Użytkowego…” Przywołana przez Zamawiającego Koncepcja nie znalazła się jednak w dokumentach przetargowych, co naszym zdaniem uniemożliwia skuteczne przygotowanie oferty. Na mocy art. 181.1 informujemy, że Zamawiający naruszył art. 29.1 UPZP w związku z tym wnioskujemy o wstrzymanie procedury przetargowej, uzupełnienie SIWZ i wyznaczenie nowego terminu składania ofert i terminu wyjaśnień do
Odpowiedź 47c
Zamawiający modyfikacja nr 1 zmienił zapisy SIWZ.
Pytanie nr 48
Prosimy o wskazanie miejsca oraz czasu, w jakim można wejrzeć do dokumentacji miejskiego systemu łączności przewodowej.
Odpowiedź nr 48
Zamawiający przewiduje udostępnienie posiadanej dokumentacji po podpisaniu umowy.
Pytanie nr 49
W punkcie 1.1.3.2.7. Zamawiający jako wymagane polecenie dostępne dla operatora systemu wymienia włączenie/wyłączenie urządzeń. Czy chodzi tutaj o kamery? Jeśli tak wydaje się to wprowadzać znaczący element ryzyka dla prawidłowej pracy systemu CCTV.
Odpowiedź nr 49
Po stronie Wykonawcy jest zaprojektowanie oraz wdrożenie w pełni funkcjonalnych i bezpiecznych rozwiązań spełniających wymagania dla SZR w Szczecinie.
Pytanie nr 50
Jak rozumieć zapis „system powinien nadzorować wszystkie pasy ruchu jednocześnie w jedną lub obie strony” zawarty w punkcie 2.2.2. Czy wymieniona w punkcie 2.2.1. ilość 6 zespołów pomiarowych ARTR uwzględnia konieczność monitorowania wszystkich pasów ruchu w oby kierunkach dla wymienionych lokalizacji? Informacja ta jest niezbędna do opracowania rzetelnej wyceny prac.
Odpowiedź 50
Po stronie Wykonawcy jest zaprojektowanie oraz wdrożenie w pełni funkcjonalnych i bezpiecznych rozwiązań spełniających wymagania dla SZR. Zamawiający nie określa technologii i ilości oraz rodzaje urządzeń detekcji w tym wideodetekcji lub innych rozwiązań.
Pytanie nr 51
Czy przez zapis „ w przypadku wystąpienia usterki łącza transmisji danych, powodującej dłuższą przerwę w działaniu systemu, musi być zapewniona możliwość prostego przejścia na awaryjne, alternatywne łącze transmisji danych” z punktu 2.2.2. Zamawiający rozumie, że każdy z oferowanych punktów pomiarowych powinien zostać wyposażony w modem/inne urządzenie do transmisji alternatywnej?
Odpowiedź nr 51
Zamawiający nie przesądza rozwiązań technologicznych na tym etapie. Po stronie Wykonawcy będzie zaprojektowanie, uzgodnienie i wdrożenie rozwiązań technologicznych dla zapewnienia pełnej funkcjonalności SZR. Zgodnie z SIWZ wymagane jest zapewnienie redundancji newralgicznych elementów systemu.
Pytanie nr 52
W punkcie 4.2. Zamawiający wymaga zapewnienia nadmiarowości włókien światłowodowych do przyszłych zastosowań. Ile procent zakładanego kabla światłowodowego należy przyjąć jako wystarczający zapas?
Odpowiedź nr 52
Włókien nadmiarowych powinna być co najmniej taka sama ilość jak wykorzystywanych w systemie.
Pytanie nr 53
Prosimy o udostępnianie zwymiarowanych podkładów pomieszczeń, w których znaleźć się ma Centrum Zarządzania Ruchem. Są one niezbędne przy obliczeniach wydajnościowych klimatyzacji oraz określaniu tras kablowych.
Odpowiedź nr 53
Zamawiający udostępni zwymiarowane podkłady pomieszczeń stosowną modyfikacją siwz.
Pytanie nr 54
Co oznacza zapis PFU: „Sieć bezprzewodowa zostanie zrealizowana przy uwzględnianiu przez Wykonawcę przynajmniej pięcioletniego okresu koniecznego na zachowanie trwałości projektu”? Czy oznacza to konieczność uwzględniania w cenie oferty opłat za 5 lat transmisji danych GPRS?
Odpowiedź 54
Rozwiązanie wdrożone przez Wykonawcę ma zapewnić przy najmniej pięcioletni okres trwałości projektu. Po stronie Wykonawcy jest przygotowanie ceny oferty zgodnie z SIWZ.
Pytanie nr 55
Czy Zamawiający posiada rozeznanie co do kosztów proponowanych w SIWZ znaków zmiennej treści ( 5 na 3 metry, pełna gama kolorów)? Koszt pięciu takich znaków wykonanych zgodnie z PN-EN 12966 może pochłonąć nawet połowę budżetu przedsięwzięcia.
Odpowiedź nr 55
Zgodnie z najlepsza wiedzą Zamawiającego istnieje wielu producentów oferujących tego typu urządzenia. Po stronie Wykonawcy jest przygotowanie ceny oferty zgodnie z SIWZ.
Pytanie nr 56
Czy zawarte w szczegółowych warunkach technicznych zdanie: „ W ramach realizacji SZR należy dostarczyć model ruchu z odwzorowaniem sieci uliczno drogowej miasta Szczecina.” Oznacza konieczność wykonania modelu dla całego miasta Szczecina?
Odpowiedź nr 56
Należy dostarczyć w tym znaczeniu obszar modelu ruchu z odwzorowaniem sieci uliczno drogowej miasta Szczecina związany z modelem ruchu online i predykcją ruchu dla potrzeb oferowanego systemu informacji.
Pytanie nr 57
W punkcie 5.2.2. SIWZ zawarty jest zapis, który wymaga od wykonawców doświadczenia w zakresie „ zarządzanie ruchem i prezentacja warunków ruchu w mieście przy wykorzystaniu Internetowego portalu zawierającego przynajmniej informacje o aktualnych warunkach ruchu w sieci miejskiej oraz informacje o krótkoterminowych prognozach dla określonych interwałów czasowych, np. 15 minutowy, 30 minutowy, godzinny, rano, południe, wieczór.” Zapis ten dyskwalifikuje wykonawców posiadających doświadczenie w zakresie realizacji systemów zarządzania i sterowania ruchem działającym w czasie rzeczywistym. W systemach takich nie występuje potrzeba prognozowania stanu ruchu. Konieczność tworzenia prognoz ruchu występuje w systemach niedziałających w czasie rzeczywistym – wówczas parametry sterowania przesyła się cyklicznie, co np. 15 minut i dlatego na ten okres należy stworzyć prognozę ruchu. W systemach czasu rzeczywistego brak jest przydatności prognoz ruchu, dlatego nie są zwykle stosowane, ale oczywiście istnieje możliwość tworzenia takich prognoz na życzenia klienta poprzez dodatkowe oprogramowanie.
Ponadto wymieniony zapis stanowi ograniczenie konkurencji, ponieważ według naszego rozeznania brak w Polsce portalu internetowego przedstawiającego informacje o prognozach ruchu. W związku z tym prosimy o zmianę treści SIWZ poprzez usunięcie słów: „ oraz informacje o krótkoterminowych prognozach dla określonych interwałów czasowych, np. 15 minutowy, 30 minutowy, godzinny, rano, popołudnie, wieczór” co poprawi konkurencyjność postępowania, a tym samym zwiększy szansę Zamawiającego na możliwości otrzymania korzystniejszej oferty.
Odpowiedź nr 57
Zamawiający informuje, iż przedmiotem zamówienia nie jest system sterowania ruchem działający w czasie rzeczywistym jak również przedmiotem zamówienia nie jest inny system sterowania ruchem - „niedziałający w czasie rzeczywistym”. Natomiast Zamawiający informuje, iż przedmiotem zamówienia jest między innymi system informacji, który ma bazować na modelu ruchu online wraz ze zdefiniowanymi w dokumentacji przetargowej właściwościami funkcjonalno - użytkowymi, które według najlepszej wiedzy Zamawiającego są oferowane od wielu lat powszechnie w tym również na polskim rynku technologii ITS - Inteligentnych Systemów Transportowych. Zdefiniowane przez Zamawiającego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną nie wymagają włączenia do jakiegokolwiek systemu sterowania ruchem w przedmiotowym projekcie SZR.
Pytanie nr 58
W pkt. 4.2. szczegółowych warunków technicznych (załącznik nr 9 do SIWZ) jest informacja o nadmiarowych włóknach światłowodowych do wykorzystania w przyszłych zastosowaniach, a w pkt. 4.3. charakterystyka kabla światłowodowego wskazuje, że powinien mieć minimum 16 włókien. Czy włókna nadmiarowe mogą zawierać się w tej ilości i ile ich powinno być?
Odpowiedź nr 58
Włókien nadmiarowych powinna być co najmniej taka sama ilość jak wykorzystywanych w systemie.
Pytanie nr 59
W pkt. 4.2. wymaga się m.in. następujących cech „ wyposażenie sieci w narzędzia administracyjne umożliwiające monitorowanie, zarządzanie i konserwację sieci.”
Czy wystarczająca będzie możliwość zalogowania się do każdego urządzenia i jego zdalne administrowanie?
Odpowiedź 59
Tak.
Pytanie nr 60
W pkt. 4.3. wymaga się od urządzeń WiFi pracy w częstotliwości 2,4 GHz oraz standardzie 802.11b, 802.11 g lub 802.11 n. Czy zamawiający dopuszcza możliwość zastosowania urządzeń pracujących w częstotliwości 5 GHz oraz standardzie 802,11 a, który lepiej sprawdzi się w warunkach ewentualnych zakłóceń?
Odpowiedź nr 60
Zamawiający nie dopuszcza takiej możliwości.
Pytanie nr 61
W specyfikacji Podsystemu Łączności nie wyszczególniono typu studni telekomunikacyjnych. Czy Zamawiający pozostawia możliwość wyboru rozwiązania Wykonawcy, czy podobnie jak w przypadku kanalizacji kablowej sygnalizacji jest wymagane stosowanie studni SKR-1?
Odpowiedź nr 61
Wymagane jest stosowanie studni SKR-1.
Pytanie nr 62
W pkt. 4.3. Zamawiający bardzo szczegółowo opisał parametry techniczne urządzeń, jednakże większość wymagań nie będzie wykorzystywanych, ze względu na specyfikę projektu. Czy Zamawiający dopuszcza odstępstwa od parametrów technicznych, przy zachowaniu takiej samej funkcjonalności zastosowanych urządzeń?
Odpowiedź nr 62
Zgodnie z trybem zaplanowanej realizacji projektu po stornie przyszłego Wykonawcy będzie zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązań technicznych w tym dostarczenie urządzeń, które zapewnią pełną funkcjonalność SZR. Na etapie realizacji projektu po stronie Wykonawcy będzie uzgodnienie warunków technicznych.
Pytanie nr 63
W pkt. 1.1.3.2.6. wymaga się realizacji m.in. monitoringu i nadzoru systemu transmisji danych. Czy informacja powinna trafiać wyłącznie do Dyżurnego Technicznego Miasta, czy również powinna przy każdym aktywnym elemencie sieci istnieć sygnalizacja zewnętrzna informująca o awarii?
Odpowiedź nr 63
Zamawiający nie wymaga takiej funkcjonalności.
Pytanie nr 64
Czy skrzynie telekomunikacyjne powinny być wyposażone w czujniki antywłamaniowe oraz inne elementy systemu zabezpieczeń?
Odpowiedź nr 64
Zamawiający nie wymaga takiej funkcjonalności.
Pytanie nr 65
Jakiej mocy jest istniejący agregat prądotwórczy i jaką posiada rezerwę do wykorzystania?
Odpowiedź nr 65
Agregat ma moc 800 kVA. Gmach UM Szczecin potrzebuje maksymalnie ok. 600 kVA, czyli rezerwa agregatu wynosi ok. 200 kVA.
Pytanie nr 66
Czy czasy podtrzymania podane w załączniku 9 podane są dla zasilacza UPS czy dla systemu zasilania Agregat + UPS?
Odpowiedź nr 66
Czas podtrzymania jest podany dla systemu zasilania Agregat +UPS.
Pytanie nr 67
Czy budynek posiada jedno czy dwa przyłącza energetyczne?
Odpowiedź nr 67
Budynek posiada trzy przyłącza o mocy zamówionej: 27 kW (przyłącze nie połączone z awaryjnym systemem zasilania) oraz 270 kW i 290 kW
Pytanie nr 68
Jaką rezerwę mocy elektrycznej posiada RG budynku?
Odpowiedź nr 68
Urządzenia użyte w RG mają bardzo dużą rezerwę, jesteśmy natomiast ograniczeni zabezpieczeniem głównym 2 x 3 x 630 A, co pozwoliłoby maksymalnie na pobór mocy: 2 x 3 x 630 [A] x 230 [V] = 869,4 kVA
Pytanie nr 69
Czy w budynku istnieje system detekcji pożaru?
Odpowiedź nr 69
Tak, w nielicznych pomieszczeniach.
Pytanie nr 70
Jaka jest wysokość pomieszczeń?
Odpowiedź nr 70
3,36 m – 3,40 m
Pytanie nr 71
Czy w pomieszczeniach występuje sufit podwieszony?
Odpowiedź nr 71
Nie
Pytanie nr 72
Czy zamawiający wymaga we wszystkich pomieszczeniach podłóg technicznych?
Odpowiedź nr 72
To zależy od projektu aranżacji i sposobu prowadzenia instalacji, który przedstawi do uzgodnienia Wykonawca.
Pytanie nr 73
Czy w serwerowniach ma być zaprojektowana i wykonana instalacja suchego gaszenia?
Odpowiedź nr 73
Tak
Pytanie nr 74
Czy nowoprojektowany system SSP ma objąć tylko pomieszczenia dla systemu sterowania ruchem czy cały budynek?
Odpowiedź nr 74
Nowoprojektowany system ma objąć pomieszczenia Centrum Zarządzania Ruchem.
Pytanie nr 75
Czy zamawiający dopuszcza wspólny agregat chłodniczy dla całego systemu z możliwością regulacji niezależnie dla każdego pomieszczenia?
Odpowiedź nr 75
Tak.
Pytanie nr 76
W SIWZ w punkcie 5.2.2. określono wymogi dotyczące wykazania się Wykonawcy realizacją zadania o podobnym zakresie. Czy kierunek dotyczący zarządzania ruchem przy wykorzystaniu modelu ruchu miasta z pełnym odwzorowaniem geometrii sieci dróg i ulic określa konieczność wykazania się realizacją systemu zarządzania w oparciu o tzw. Dynamiczny model ruchu „ online” wraz z predykcją. Czy chodzi o wykorzystanie modelu ruchu w procesie projektowym i planistycznym?
Odpowiedź nr 76
Zamawiający wymaga wykazania się Wykonawcy realizacją systemu zarządzania ruchem, w którym wykorzystywany był model dynamiczny online wraz z predykcją stanów ruchowych.
Pytanie nr 77
Jak duży obszar miasta należy objąć modelem ruchu?
Odpowiedź nr 77
Modelem ruchu należy objąć obszar wdrażanego systemu.
Pytanie nr 78
W procesie projektowania należy opracować scenariusze działania systemu. Proszę podać orientacyjną liczbę wymaganych scenariuszy?
Odpowiedź nr 78
Ostateczna liczba scenariuszy zostanie dokładnie sprecyzowana w procesie projektowym.
Pytanie nr 79
PFU- Rysunek 1 przedstawia ogólną architekturę SZR, na rysunku zobrazowano zdalny pulpit umieszczony w siedzibie Policji. Proszę o wyjaśnienie, czy w zakresie zadania należy wykonać takie stanowisko, jeśli tak to proszę o podanie szczegółowych warunków technicznych. Czy Zamawiający wymaga uruchomienia dodatkowych stanowisk w innych lokalizacjach? Jeśli tak to proszę o ich wskazanie i podanie warunków technicznych?
Odpowiedź nr 79
Należy uwzględnić to jako możliwość systemu zarządzania ruchem. W zakresie zadania nie jest wskazane wykonanie takiego stanowiska.
Pytanie nr 80
Czy Zamawiający dysponuje statycznym modelem ruchu wraz z macierzami popytu dla miasta Szczecina? Jeśli tak, to czy przekaże go Wykonawcy?
Odpowiedź nr 80
Zamawiający jest w posiadaniu Kompleksowych Pomiarów Ruchu w Szczecinie. Materiał zostanie udostępniony Wykonawcy po podpisaniu umowy.
Pytanie nr 81
Czy Zamawiający przewiduje prowadzenie jakichkolwiek prac instalacyjnych (detektory, tablice itp.) na autostradzie A6, która jest w kompetencjach GDDKIA? Jeśli tak, to czy istnieją porozumienia UM Szczecin i GDDKIA w tej sprawie?
Odpowiedź nr 81
Nie przewiduje się w ramach niniejszego projektu żadnej instalacji infrastruktury na autostradzie A6.
Pytanie nr 82
W punkcie 5.3.5.6. Zamawiający określa wymogi na dostawę oprogramowania dodatkowego. Wymienione oprogramowanie VISSIM 5.x. Jeśli jest to pomyłka Zamawiającego to prosimy o sprostowanie, jeśli nie to prosimy o wyjaśnienia szczegółowe. Zamawiający nie określił również wymogów dotyczących wielkości licencji?
Odpowiedź nr 82
Zamawiający informuje, iż należy dostarczyć oprogramowanie PTV VISSIM 5.3 lub równoważny z licencją na Zamawiającego. Oprogramowanie musi umożliwiać tworzenie sieci drogowej 10km na 10km, jednoczesne symulowanie minimum 10 sterowników ruchu ulicznego w trybie akomodacyjnym (pojazdy, piesi), symulowanie scenariuszy systemu informacji dla podróżnych, dynamiczną prezentację danych w 2D oraz 3D (pojazdy, piesi, sygnały świetlne sygnalizacji świetlnej oraz scenariusze wyświetlane na tablicach o zmiennej treści. Zamawiający dokona stosownej modyfikacji siwz.
Pytanie nr 83
W załączniku nr 8 do SIWZ zatytułowanym „ Program funkcjonalno - użytkowy” (PFU) w tabeli 1 na stronie 13 Zamawiający opisuje minimalne wymagania dla Centrum Zarządzania Ruchem. W wymaganiach Zamawiającego można przeczytać „ sala dla operatorów: trzy stanowiska dla operatorów, trzy stanowiska dla planistów systemu w zakresie zarządzania ruchem”. W dalszej części opracowania na stronie 27 w punkcie 3.5.1. Zamawiający wymaga, aby zapewniona była sala dla operatorów z minimum 3 stanowiskami roboczymi. W związku z rozbieżnością w zapisach, Wykonawca prosi o informację czy Zamawiający wymaga wybudowania w Sali operatorów 6 stanowisk?
Odpowiedź nr 83
Zamawiający informuje, iż w Centrum Zarządzania Ruchem wymaga minimum 3 stanowiska robocze w sali dla operatorów. W Centrum Zarządzania Ruchem należy również przewidzieć między innymi trzy stanowiska dla planistów systemu w zakresie zarządzania ruchem. Po stronie Wykonawcy będzie opracowanie projektu adaptacji pomieszczeń o pow. ok. 120 m2 przeznaczonych dla CZR w sposób optymalny i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Pytanie nr 84
W załączniku nr 8 do SIWZ zatytułowanym „Program funkcjonalno – użytkowy” w tabeli 1 na stronie 13 Zamawiający wymaga ustawienia ściany graficznej, natomiast w dalszej części opracowania w punkcie 3.5.1. na stronie 27 Zamawiający wymaga przeprowadzenia adaptacji pomieszczeń, tak aby możliwa była instalacja ściany graficznej. W związku z rozbieżnością w zapisach, Wykonawca prosi o informację czy Zamawiający wymaga wybudowania ściany graficznej?
Odpowiedź nr 84
Zgodnie z zapisami SIWZ po stronie Wykonawcy jest zaprojektowanie Centrum Zarządzania Ruchem o pow. ok. 120 m2 . Po stronie Wykonawcy będzie wykonanie adaptacji w sposób optymalny i zgodny z przepisami. Wybudowanie ściany graficznej zgodnie z SIWZ.
Pytanie nr 85
W załączniku nr 8 do SIWZ zatytułowanym „Program funkcjonalno – użytkowy” w punkcie 3.5.1. na stronie 27 Zamawiający przewiduje zainstalowanie systemu przeciwpożarowego, jednocześnie system ten nie jest wymieniony w tabeli nr 1 na stronie 13 określającej minimalne wymagania dla CZR. Czy Zamawiający może jednoznacznie określić czy system przeciwpożarowy jest wymagany?
Odpowiedź nr 85
Jest wymagany system przeciwpożarowy zgodnie z SIWZ.
Pytanie nr 86
W załączniku nr 8 do SIWZ zatytułowanym „Program funkcjonalno – użytkowy” w punkcie 3.1.1. na stronie 19 Zamawiający wymaga zainstalowania kamer w obszarze lokalizacji tablic zmiennej treści. W Załączniku nr 9 zatytułowanym „Szczegółowe warunki techniczne” Zamawiający informuje natomiast, że kamery będą zamontowane w rejonie skrzyżowań. Przedstawione na rysunku 3 na stronie 16 PFU lokalizacje tablic zmiennej treści, nie pokrywają się z lokalizacjami skrzyżowań. Czy Zamawiający może jednoznacznie określić czy kamery mają być zamontowane na skrzyżowaniach?
Odpowiedź nr 86
Po stronie Wykonawcy jest wykonanie projektu systemu i uzgodnień. Rysunek na stronie 16 PFU ma charakter poglądowy.
Pytanie nr 87
W załączniku nr 8 do SIWZ zatytułowanym „Program funkcjonalno – użytkowy” w punkcie 3.5.2. na stronie 27 Zamawiający wymaga podtrzymania awaryjnego dla sprzętu komputerowego i komunikacyjnego przez 20 min. Oraz agregatu zapewniającego podtrzymanie minimum 24h. W załączniku nr 9 zatytułowanym „Szczegółowe warunki techniczne” Zamawiający wymaga natomiast podtrzymania 1h na sprzęt komputerowy oraz informuje, że Wykonawca może skorzystać z agregatu istniejącego w UM. W związku z dużymi różnicami Wykonawca prosi o potwierdzenie czy realizowane mają być zapisy z PFU.
Odpowiedź nr 87
Zgodnie z modyfikacją nr 1 Szczegółowe warunki techniczne są dokumentem nadrzędnym w stosunku do Programu funkcjonalno-użytkowego.
Pytanie nr 88
W załączniku nr 8 do SIWZ zatytułowanym „Program funkcjonalno – użytkowy” w punkcie 3.5.2. na stronie 27 Zamawiający wymaga wyposażenia w klimatyzacji wszystkich pomieszczeń, przeznaczonych do pracy stałej, natomiast w załączniku nr 9 w punkcie 5.3.1. na stronie 18 Zamawiający wymaga wyposażenia w klimatyzację wszystkich pomieszczeń centrum. Według Wykonawcy pomieszczenie socjalne nie jest pomieszczeniem przeznaczonym do pracy ciągłej. Czy Zamawiający może potwierdzić, ze nie wymaga instalacji klimatyzacji w tym pomieszczeniu?
Odpowiedź nr 88
Zamawiający wymaga zapewnienia klimatyzacji w całym Centrum Zarządzania Ruchem.
Pytanie nr 89
W załączniku nr 9 zatytułowanym „Szczegółowe warunki techniczne” w punkcie 2.2 Zamawiający opisuje system Automatycznego Rozpoznania Tablic Rejestracyjnych.
Pytanie nr 89a
Czy Zamawiający wymaga, by kamera ARTR posiada hermetyczne zamknięcie osłony zapewniające pełne zabezpieczenie wnętrza przez wilgocią?
Odpowiedź nr 89a
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89b
Czy Zamawiający wymaga, by kamera ARTR posiadała przezroczyste okno frontowe przepuszczające promienie podczerwone?
Odpowiedź 89b
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89c
Czy Zamawiający wymaga, by kamera była zintegrowana w jednej obudowie z oświetlaczem podczerwieni, zwiększając tym samym pewność działania i niezawodność?
Odpowiedź nr 89c
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89d
Czy Zamawiający wymaga, by kamera rozpoznawała numery rejestracyjne była kamerą mega pikselową?
Odpowiedź nr 89d
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89e
Czy Zamawiający wymaga, by wtyki połączeniowe kamery były zabezpieczone hermetycznie?
Odpowiedź nr 89e
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89f
Czy Zamawiający wymaga, by rozpoznanie tablic rejestracyjnych odbywało się bezpośrednio na kamerze, z pominięciem dodatkowych terminali i komputerów, zwiększając tym samym niezawodność działania?
Odpowiedź nr 89f
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89g
Czy Zamawiający wymaga, by szerokość skanowanego pasa przez kamerę ARTR wynosiła co najmniej 3,5 m zapewniając tym samym szczelny system?
Odpowiedź nr 89g
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89h
Czy Zamawiający wymaga, by obudowa kamery ARTR posiadała klasę szczelność IP68, zapewniając tym samym niezawodność działania oraz chroniąc przed uszkodzeniami?
Odpowiedź nr 89h
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89i
Czy Zamawiający wymaga, by oprogramowanie zarządzające systemem ARTR było zabezpieczone kluczem np. PKCS#11?
Odpowiedź nr 89i
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89j
Czy Zamawiający wymaga, by oprogramowanie zarządzające systemem ARTR miało zaimplementowane użycie czytnika odcisku palca?
Odpowiedź nr 89j
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89k
Czy Zamawiający wymaga, by oprogramowanie zarządzające systemem ARTR umożliwiało wyszukiwanie pojazdów z użyciem filtru czasowego?
Odpowiedź nr 89k
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89l
Czy Zamawiający wymaga, by oprogramowanie zarządzające systemem ARTR umożliwiało wyszukiwanie pojazdów po numerze rejestracyjnym?
Odpowiedź 89l
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89ł
Czy Zamawiający wymaga, by oprogramowanie zarządzające systemem ARTR umożliwiało wyświetlanie wartości natężenia ruchu dla poszczególnych punktów kamerowych?
Odpowiedź nr 89ł
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89m
Czy Zamawiający wymaga, by oprogramowanie zarządzające systemem ARTR umożliwiało import bazy danych pojazdów poszukiwanych z zewnętrznej bazy danych?
Odpowiedź nr 89m
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89n
Czy Zamawiający wymaga, by oprogramowanie zarządzające systemem ARTR generowało operatorowi alarm dla pojazdów poszukiwanych?
Odpowiedź 89n
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 89o
Czy Zamawiający wymaga, by oprogramowanie zarządzające systemem ARTR umożliwiało wydruk raportów z wynikami wyszukiwania pojazdów?
Odpowiedź nr 89o
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 90
Wykonawca zwraca się z prośbą do Zamawiającego o udostępnienie wersji edytowalnych załączników nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, nr5, nr 6 do SIWZ.
Odpowiedź nr 90
Wersją obowiązującą są załączniki do siwz znajdujące się na stronie internetowej dotyczącej przedmiotowego zamówienia w programie pdf. Zamawiający pomocniczo załączy przedmiotowe załączniki w programie Word.
Załącznik nr 1 – oferta cenowa (Word pomocniczo);
Załącznik nr 2 – oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia (Word pomocniczo);
Załącznik nr 3 – oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu (Word pomocniczo);
Załącznik nr 4 – wykaz prac podobnych; (Word pomocniczo);
Załącznik nr 5 – wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia (Word pomocniczo);
Załącznik nr 6 – oświadczenie o posiadaniu uprawnień (Word pomocniczo).
Pytanie nr 91
W Rozdziale IX SIWZ w pkt. 4 istnieje następujący zapis: „ W przypadku przekazywania dokumentów faksem lub e-mailem dowód transmisji danych oznacza, że wykonawca otrzymał korespondencję w momencie jej przekazania przez zamawiającego, niezależnie od ewentualnego potwierdzenia faktu jej otrzymania. Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za niesprawne działanie urządzeń wykonawcy. „ Wykonawca zwraca się z wnioskiem do Zamawiającego o wprowadzenie następujących zmian do przytoczonego zapisu: „W przypadku przekazania dokumentów faksem lub e-mailem dowód transmisji danych oznacza, że strona będąca adresatem otrzymała korespondencję w momencie jej przekazania przez nadawcę, niezależnie od ewentualnego potwierdzenia za niesprawne działanie urządzeń drugiej strony”.
Odpowiedź nr 91
Zamawiający nie przychyla się do wniosku Wykonawcy.
Pytanie nr 92
W treści Programu Funkcjonalno - Użytkowego będącego załącznikiem nr 8 do SIWZ Zamawiający zamieścił następujący zapis: „ Przedstawione poniżej wymagania są wymaganiami koniecznymi do spełnienia, pomocnymi przy definiowaniu przedmiotu zamówienia i pomocnymi na etapie oceny ofert. Fakt pominięcia w opisie elementów systemu, bez których osiągnięcie wymaganych przez Zamawiającego celów byłoby możliwe, nie możliwe być podstawą do żądania dopłat ponad cenę ofertową” Wykonawca zwraca się z wnioskiem o usunięcie tego zapisu ( i jemu podobnych) z treści SIWZ oraz załączników SIWZ, gdyż w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia, mogą nastąpić okoliczności niemożliwe doprze widzenia na etapie składania ofert, które wymusza na Wykonawcy zastosowanie innych niż przewidziane rozwiązania. Ponadto jak sam Zamawiający zaznacza przedstawione wymagania są jedyne pomocne przy definiowaniu przedmiotu zamówienia.
Odpowiedź nr 92
Zamawiający nie przychyla się do wniosku Wykonawcy.
Pytanie nr 93
Zgodnie z zapisami PFU Wykonawca w ramach dostawy Podsystemu Informacji dla podróżnych powinien dostarczyć sprzęt, oprogramowanie i metody do realizacji określonych przez Zamawiającego celów. Czy Zamawiający może wyjaśnić co ma na myśli pisząc „dostarczyć metody”?
Odpowiedź nr 93
Zamawiający pisząc metody miał na myśli aplikacje.
Pytanie nr 94
W części PFU dotyczącej Podsystemu informacji Pasażerskiej w pkt. 3.1.2. Struktura funkcjonalna Zamawiający umieścił następujący zapis: „ Zadania poziomu nadrzędnego to obsługa komunikacyjna” Czy Zamawiający może doprecyzować obsługę o jaką i czego komunikacyjną chodzi”?
Odpowiedź nr 94
Kwestie obsługi komunikacyjnej opisuje pkt 3.1.2 PFU.
Pytanie nr 95
Zgodnie z klauzulą 1.12 Zamawiający ma prawo naliczyć Wykonawcy karę w wysokości 50.000,00 zł za każde naruszenie zasad poufności. Czy w celu zapewnienia równego traktowania Stron Zamawiający wprowadzi zapis zgodnie z którym Zamawiający zapłaci równoważną do w/w karę w przypadku naruszenia zasad poufności przez Zamawiającego w stosunku do Wykonawcy.
Odpowiedź nr 95
Zamawiający nie przychyla się do wniosku Wykonawcy.
Pytanie nr 96
Czy zamawiający wymaga aby oprogramowanie ARTR pracowało jako aplikacja WWW umożliwiająca obsługę przez standardową przeglądarkę internetową?
Odpowiedź nr 96
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy.
Pytanie nr 97
Czy Zamawiający pod nazwą „Wykaz cen” (klauzula 1.1.1.6.) rozumie uzupełniony Załącznik nr 1 do SIWZ?
Odpowiedź nr 97
W odpowiedzi na wątpliwości Wykonawcy Zamawiający potwierdza, iż za Wykaz Cen uważa załącznik nr 1 do siwz.
Pytanie nr 98
Zamawiający w części dot. Warunków Szczegółowych Kontraktu nie odniósł się do klauzuli 1.1.1.7., zgodnie z którą załącznikiem do Kontraktu jest dokument przedłożony przez Wykonawcę wraz z ofertą, zawierający propozycję realizacji przedmiotu zamówienia. Biorąc pod uwagę, iż w żaden z nadrzędnych dokumentów przekazanych przez Zamawiającego, nie wspomina o w/w dokumencie, Wykonawca zakłada iż nie ma obowiązku tworzenia takowego na etapie składania ofert.
Odpowiedź nr 98
Klauzula 1.1.1.7 nie ma zastosowania w niniejszym Kontrakcie.
Pytanie nr 99
Zamawiający w klauzuli 1.1.4.15 przy wyjaśnianiu pojęcia „cena jednostkowa” odnosi się do kosztorysu ofertowego. Jaki dokument ma na myśli Zamawiający wspominając o kosztorysie ofertowym?
Odpowiedź nr 99
Przez kosztorys ofertowy Zamawiający rozumie Wykaz Cen stanowiący załącznik nr 1 do siwz.
Pytanie nr 100
Zgodnie z klauzulą 1.12 „ Wykonawca ujawni wszystkie poufne i inne informacje jakich Inżynier może rozsądnie wymagać w celu sprawdzenia, czy Wykonawca stosuje się do Kontraktu”. Wykonawca wnioskuje o dodanie do niniejszej klauzuli zapisu „ Inżynier i Zamawiający zobowiązują się do nie ujawniania uzyskanych poufnych informacji, zwłaszcza będących tajemnicą przedsiębiorstwa, uzyskanych w celu sprawdzenia, czy Wykonawca stosuje się do Kontraktu”. Ponadto Wykonawca prosi o wyjaśnienie co Zamawiający rozumie poprzez wyrażenie „ może rozsądnie wymagać”?
Odpowiedź nr 100
Zamawiający wyjaśnia, iż pod pojęciem „rozsądnie wymaganych dokumentów” rozumie takie dokumenty, które będą obiektywnie konieczne i zasadne do prawidłowego zrealizowania przedmiotu Kontraktu, a ponadto wyjaśnia, iż powyższy zapis jest z założenia zapisem nieostrym, który będzie podlegał każdorazowej weryfikacji dopiero w konkretnej sytuacji faktycznej.
Pytanie nr 101
Zgodnie z klauzulą 2.1 Wykonawca zobowiązany będzie w terminie 30 dni przed planowanym rozpoczęciem Robót zgłosić Inżynierowi gotowość do rozpoczęcia, a Zamawiający przekaże prawo dostępu do budowy wykonawcy w terminie przez siebie wskazanym, o którym Wykonawca zostanie powiadomiony przynajmniej 7 dni wcześniej. Wobec krótkiego terminu realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca wnioskuje o skrócenie terminu poinformowania Zamawiającego o gotowości do rozpoczęcia do 14 dni, oraz dodanie zapisu gwarantującego Wykonawcy przekazanie dostępu do budowy nie później niż 7 dni od proponowanego przez Wykonawcę terminu rozpoczęcia robót.
Odpowiedź nr 101
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie. Zamawiający przekaże wykonawcy prawo dostępu do budowy w terminach niezwłocznych mając na uwadze termin realizacji.
Pytanie nr 102
Zamawiający zamieścił w klauzuli 4.1 następujący zapis: „Wykonawca będzie odpowiedzialny za zapoznanie się z wymaganiami Zamawiającego i dogłębne zrozumienie zakresu prac projektowych i Robót, do których wykonania jest zobowiązany zgodnie z Kontraktem. Wykonawca zapewni i zrobi wszystko, co niezbędne do odpowiedniego wykonania prac projektowych i Robót zgodnie z prawdziwą intencję i znaczeniem Wymagań Zamawiającego. W przypadku jakichkolwiek niezgodności lub wątpliwości dotyczących tych wymagań, Wykonawca powinien niezwłocznie na piśmie powiadomić Inżyniera celem uzyskania niezbędnych wyjaśnień, a ten zobowiązany jest do ich udzielenia w terminie do 10 dni roboczych od dnia otrzymania pisemnego powiadomienia.” Wykonawca wnioskuje o wykreślenie wyrażenia „ z prawdziwą intencją i znaczeniem Wymagań Zamawiającego” gdyż nie może odgadywać prawdziwych znaczeń i intencji Zamawiającego, które zgodnie z klauzulą 1.1.1.5 stanowią zapisy Programu Funkcjonalno – Użytkowego zdefiniowanego w klauzuli 1.1.1.11 oraz zapisy opisu przedmiotu zamówienia zawarte w rozdziale XV specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Odpowiedź nr 102
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie. Jak podnosi sam Wykonawca „znaczenia i intencje” zamawiającego zawarte są w treści SIWZ i załączników.
Pytanie nr 103
Zamawiający wprowadził do klauzuli 4.2 zapis zgodnie z którym Zamawiający jest uprawniony do żądania całej kwoty Zabezpieczenia Wykonania w przypadku nie dostarczenia przez Wykonawcę Zamawiającemu dowodu przedłużenia okresu ważności Zabezpieczenia Wykonania w terminie poprzedzającym o 28 dni datę wygaśnięcia, jeśli warunki Zabezpieczenia Wykonania wymieniają datę wygaśnięcia. Wykonawca wnioskuje o skrócenie terminu dostarczenia dowodu przedłużenia okresu ważności Zabezpieczenia do 10 dni przez datą wygaśnięcia.
Odpowiedź nr 103
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie.
Pytanie nr 104
Zamawiający wprowadził do klauzuli 4.2 zapis zgodnie z którym Zamawiający jest uprawniony do żądania kwoty Zabezpieczenia Wykonania ( do której jest uprawniony według Kontraktu) w przypadku nie usunięcia przez Wykonawcę uchylenia lub wady w trakcie trwania Kontraktu lub w Okresie Rękojmi Okresie Zgłaszania Wad, w terminie wskazanym przez Zamawiającego. Wykonawca wnioskuje o dodanie na końcu pkt. c) klauzuli 4.2. słów „i racjonalnie możliwym do realizacji”.
Odpowiedź nr 104
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie.
Pytanie nr 105
Zgodnie z zapisami klauzuli 4.4 „ Wykonawca przed zawarciem umowy z Podwykonawcą musi uprzednio uzyskać pisemną zgodę Zamawiającego na powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcy”. Czy Wykonawca dobrze odczytuje zapis Zamawiającego, iż ten miał na myśli wniosek o powierzenie wykonania części zamówienia konkretnemu podwykonawcy? Ponadto Zamawiający w tej samej klauzuli zapisał, iż Wykonawca musi wykazać zdolność podwykonawcy do wykonania powierzonej części robót. Czy Zamawiający określi w jaki sposób Wykonawca może wykazać w/w zdolność?
Odpowiedź nr 105
Zgodnie z przedmiotowym zapisem Wykonawca powinien uzyskać zgodę przed zawarciem umowy z podwykonawcą zgoda Zamawiającego powinna nastąpić zgodnie z art. 60 Kc, jednocześnie podwykonawca powinien w szczególności posiadać odpowiednie kwalifikacje.
Pytanie nr 106
Zgodnie z wprowadzonymi zapisami klauzuli 4.10: „ Zamawiający winien udostępnić do wiadomości Wykonawcy wszelkie będące w jego posiadaniu dane dotyczące miejsc wiadomości prowadzenia Robót, które posiada”. W dalszej części tej samej klauzuli znajduje się zaś następujący zapis: „ Będzie się uważało, że Wykonawca uzyskał, w zakresie praktycznie możliwym ( biorąc pod uwagę koszt i czas), wszelkie konieczne informacje odnośnie zagrożeń, nieprzewidzianych wydatków oraz innych okoliczności, które mogą wpływać na Dokumenty Ofertowe lub na Roboty. W tym samym zakresie będzie uważało się, że Wykonawca obejrzał i sprawdził Plac budowy (…)”. Wykonawca w świetle zapisów klauzuli 4.11 wnioskuje o przekazanie wszelkich posiadanych przez Zamawiającego danych dot. Robót które posiada, a które dotyczą zakresu wymienionego w klauzuli 4.10.
Odpowiedź nr 106
Powyższy zapis dotyczy Wykonawcy w znaczeniu Warunków Kontraktowych FIDIC, a zatem podmiotu, z którym Zamawiający zawarł Kontrakt. Dlatego też powyższe dokumenty zostaną niezwłocznie przekazane Wykonawcy po podpisaniu umowy.
Pytanie nr 107
Zgodnie z klauzulą 4.14 Wykonawca zapłaci Zamawiającemu odszkodowanie i przejmie od niego odpowiedzialność materialną, w związku z wszystkimi odszkodowaniami, stratami i wydatkami (włącznie z opłatami sądowymi i innymi wydatkami prawnymi), wynikłymi z każdego takiego niepotrzebnego lub nieprawidłowego zakłócenia. Wykonawca wnioskuje o dodanie zapisów: „spowodowanego z wyłącznej winy Wykonawcy” oraz „ Zapis nie ma zastosowania w przypadku gdy było wynikiem realizacji polecenia Zamawiającego”.
Odpowiedź nr 107
Zamawiający nie przychyla się do wniosku Wykonawcy
Pytanie nr 108
Zgodnie z klauzulą 4.29 Wykonawca będzie zobowiązany zaprojektować, wykonać, umieścić i utrzymywać przez czas realizacji umowy tablice informacyjne oraz 1 tablicę pamiątkową. Czy Zamawiający może wyjaśnić co rozumie poprzez „tablicę pamiątkową”, tzn. czy Zamawiający posiada wymagania dot. wyglądu w/w tablicy, materiału z jakiego ma zostać wykonana itd.? Czy Zamawiający może określić gdzie będzie umieszczona w/w tablica?
Odpowiedź nr 108
Przez tablicę pamiątkową Zamawiający rozumie tablicę informującą na temat źródła finansowania inwestycji, tj. zgodną z wymogami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Pytanie nr 109
W klauzuli 8.8 znajduje się zapis, zgodnie z którym Inżynier może powiadomić o przyczynie polecenia zawieszenia prowadzenia części lub całości Robót. Wykonawca wnioskuje o zamianę zapisów, tak aby nakładały na Inżyniera obowiązek powiadomienia przyczynie zawieszenia prowadzenia części lub całości robót zarówno Wykonawcę jak i Zamawiającego.
Odpowiedź nr 109
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie.
Pytanie nr 110
Zamawiający w SIWZ, w warunkach udziału w postępowaniu Rozdział V pkt. 2 ppkt 2 i 3 wymaga aby Wykonawca wykazał, że posiada:
• Kierownika ds. Projektu ( Wykształcenie wyższe techniczne Nie mniej niż 2 lata doświadczenia zawodowego w kierowaniu projektami infrastrukturalnymi związanymi z transportem drogowym, telematyką drogową, systemami sterowania ruchem w mieście z funkcjonującym transportem tramwajowym, w tym doświadczenie w kierowaniu minimum jednym projektem o minimalnej wartości 5 000 000 zł brutto.
• Z-cy Kierownika ds. Projektu ( Wykształcenie wyższe ekonomiczne Nie mniej niż 3 lata doświadczenia w kierowaniu pracami związanymi z rozliczeniami projektów z funduszy pomocowych).
• Kierownika ds. automatyki przemysłowej ( Wykształcenie wyższe techniczne z zakresu automatyki i/lub informatyki i/ lub cybernetyki. Doświadczenie we wdrażaniu oprogramowania związanego z układami sterowania ruchem drogowym zarówno w zakresie programowania związanego z układami sterowania ruchem drogowym zarówno w zakresie programowym jak i sprzętowym dla minimum dwóch projektów o łącznej wartości minimum 5 000 000 zł brutto.
• Kierownika ds. projektowych, planistycznych, inżynierii ruchu drogowego ( Wykształcenie wyższe techniczne z zakresu inżynierii ruchu drogowego Nie mniej niż 5 lat doświadczenia w projektowaniu układów sterowania ruchem drogowym w dziedzinie inżynierii ruchu.
• Kierownika ds. integracji oprogramowania (Doświadczenie we wdrażaniu oprogramowania związanego z układami sterowania ruchem drogowym zarówno w zakresie programowym jak i sprzętowym dla minimum dwóch projektów o łącznej wartości minimum 5 000 000 zł brutto).
• Kierownika ds. teleinformatyki (Wykształcenie wyższe techniczne Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności telekomunikacyjnej i projektowania w specjalności telekomunikacyjnej. Nie mniej niż 5 lat doświadczenia w kierowaniu robotami budowlanymi lub pracy na stanowisku inspektora nadzoru w specjalności telekomunikacyjnej ( doświadczenie liczone od dnia uzyskania uprawnień).
• Kierownika ds. elektrycznych (Wykształcenie wyższe techniczne Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz projektowania w specjalności instalacyjnej
w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Nie mniej niż 5 lat doświadczenia w kierowaniu robotami budowlanymi lub pracy na stanowisku inspektora nadzoru specjalności).
• Kierownika ds. drogowych (Wykształcenie wyższe techniczne Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności drogowej oraz projektowania w specjalności drogowej. Nie mniej niż 5 lat doświadczenia zawodowego w kierunku robotami budowlanymi lub pracy na stanowisku inspektora nadzoru w specjalności drogowej ( doświadczenie liczone od dnia uzyskania uprawnień).
• Kierownika ds. konstrukcyjno-budowlanych ( wykształcenie wyższe techniczne Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Nie mniej niż 5 lat doświadczenia zawodowego w kierowaniu robotami budowlanymi lub pracy na stanowisku inspektora nadzoru w specjalności elektrycznej ( doświadczenie liczone od dnia uzyskania uprawnień) oraz doświadczenie w co najmniej dwóch zadaniach obejmujących budowę lub przebudowę obiektów użyteczności publicznej w rozumieniu Rozporz.)
Czy żądane przez Zamawiającego wymagania dotyczące personelu jakie muszą zostać przez Wykonawcę spełnione są zadaniem Zamawiającego adekwatne do wartości i wielkości przedmiotu zamówienia?
W ocenie Wykonawcy wymagania dotyczące warunków udziału zbyt mocno ograniczają grono Wykonawców, mogących wziąć udział w realizacji przedmiotu zamówienia. Wobec powyższego zdaniem Wykonawcy naruszają zapisy art...7 ust. 1 ustawy Pzp, a tym samym ograniczają konkurencję. Czy Zamawiający zmieni wymagania dotyczące warunków udziału w zakresie posiadania przez Wykonawcę wiedzy i doświadczenia dotyczącego warunków udziału w zakresie posiadania przez Wykonawcę wiedzy i doświadczenia dotyczącego posiadania wymaganego personelu?
Można bowiem sądzić, iż wymagany personel został dobrany w taki sposób, aby ofertę mogła otrzymać wybrana firma bądź konkretnie wybrane osoby.
Odpowiedź nr 110
Zamawiający nie podziela argumentacji wykonawcy w przedmiocie zbyt wygórowanych wymagań i uważa je za adekwatne do zaawansowania inwestycji dlatego też nie widzi zasadności zmiany wymagań. W warunku opisanym w Rozdziale V pkt 3 ppkt i) siwz Zamawiający skoryguje omyłkę stosowną modyfikacją.
Pytanie nr 111
Czy w związku z przesunięciem terminu składnia ofert, a w związku z tym wydłużeniem procedury przetargowej, termin zakończenia prac zostanie wydłużony i data zostanie zmieniona na 15 grudnia 2011 r.?
Odpowiedź nr 111
Termin wykonania zamówienia zgodnie z siwz i przy uwzględnieniu ewentualnego zaistnienia okoliczności o których mowa w Klauzuli 13.
Pytanie nr 112
Zmawiający wymaga wizualizacji na mapach? Czy Zamawiający dostarczy Wykonawcy mapy i będzie je regularnie uaktualniał?
Odpowiedź nr 112
Wykonawca ma zaprojektować i wykonać kompletne rozwiązanie systemu zgodnie z SIWZ.
Pytanie nr 113
W klauzuli 4.1 Zamawiający wskazuje, że w przypadku zwiększania wartości Kontraktu o więcej niż 10 %, wykonawca będzie zobowiązany dostarczyć Zamawiającemu zabezpieczenie wykonania na zwiększoną wartość kontraktu. Czy Zamawiający wyjaśni w jakich okolicznościach dopuszcza zwiększenie wartości Kontraktu?
Odpowiedź nr 113
Zamawiający przewiduje możliwość zmiany wielkości Kontraktu w razie gdy Zamawiający wraz z Inżynierem uznają zasadność zmiany wartości, a będzie to podyktowane zmianami przedmiotu świadczenia wynikającymi z klauzuli 13 Warunków Kontraktowych.
Pytanie nr 114
Czy Zamawiający pisząc o priorytecie przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej w opracowaniu „Szczegółowe warunki techniczne” w pkt. 6.2.3.1.6 (str. 26) przewiduje wykonanie nowej sygnalizacji świetlnej dla dwóch jezdni w rejonie Mostu Długiego na kierunku wjazdowym do centrum miasta? Jeśli tak to czy wymagania odnośnie sygnalizacji i konstrukcji wsporczych są takie same jak w pkt. 6.2.3.1.2?
Odpowiedź nr 114
Projekt i wdrożenie jest po stronie Wykonawcy.
Pytanie nr 115
Czy Zamawiający pisząc o priorytecie przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej w opracowaniu „Szczegółowe warunki techniczne” w pkt. 6.2.3.1.6 (str. 26) wymaga wyposażenia wszystkich tramwajów oraz autobusów korzystających w przejazdu przez Most Długi w urządzenia nadawcze, informujące o zbliżaniu się do newralgicznego punktu?
Odpowiedź nr 115
Projekt i wdrożenie jest po stronie Wykonawcy.
Pytanie nr 116
Czy Zamawiający pisząc o priorytecie przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej w opracowaniu „Szczegółowe warunki techniczne” w pkt. 6.2.3.1.6 ( str. 26) kierunku wjazdowego do Centrum Miasta miał również na myśli priorytet dla komunikacji miejskiej w okolicach Mostu Długiego uwzględniający skręt w ulicę Celną?
Odpowiedź nr 116
Projekt i wdrożenie jest po stronie Wykonawcy.
Pytanie nr 117
Czy Zamawiający udostępni swoje pomieszczenia na czas przeprowadzenia przez Wykonawcę szkolenia dla pracowników wskazanych przez Zamawiającego?
Odpowiedź nr 117
Wyłącznie w przypadku szkoleń w zakresie działania CZR lecz po jego uruchomieniu.
Pytanie nr 118
Czy Zamawiający może wskazać ilość jednostek oraz ich liczebność, które zamierza przeszkolić w zakresie utrzymania i użytkowania SZR?
Odpowiedź nr 118
Pracownicy Urzędu Miasta Szczecin oraz Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie w zależności od zakresu i charakterystyki zaprojektowanych przez Wykonawcę ostatecznych rozwiązań systemowych.
Pytanie nr 119
W załączniku nr 9 w punkcie 2.1.1.4 na stronie 11 Zamawiający wymaga zainstalowania przycisków dla pieszych, nie podając jednocześnie, na których przejściach mają być one zamontowane.
Czy w przyciski dla pieszych mają być tylko wyposażone 5 skrzyżowań wymienionych
w dokumentacji?
Odpowiedź nr 119
Tak.
Pytanie nr 120
W pkt. 5.5.5.1 załącznika do SIWZ w części dot. procesora Zamawiający zamieścił następujący zapis dotyczący procesora: „ wynik zaproponowanego procesora musi znajdować się na stronie http:// www.cpubenchmark.net w dniu składania ofert – wydruk ze strony załączyć do oferty” Czy niedołączenie wydruku ze strony spowodowane na przykład brakiem danego procesora na podanej przez Zamawiającego stronie lub przerwą w działaniu w/w strony WWW będzie skutkowało odrzuceniem oferty?
Odpowiedź nr 120
Zamawiający zmieni przytoczony zapis stosowną modyfikacją.
Pytanie nr 121
Zgodnie z zapisem pkt. 13 Rozdziału I SIWZ Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających. W jakich okolicznościach Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających?
Odpowiedź nr 121
Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających w przypadku gdy w okresie trzech lat od udzielenia niniejszego zamówienia zajdzie konieczność powtórzenia tego samego rodzaju zamówienia i będzie spełniona okoliczność określona w art. 67 ust 1
pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych
Pytanie nr 122
Z treści PFU wynika, iż jednym z zadań do wykonania jest Centrum Zarządzania Ruchem – CZR. Według zapisów w TABELI 1 w nowo utworzonym CZR Wykonawca powinien wydzielić salę dla operatorów, pomieszczenie dla Kierownika CZR, pomieszczenie dla UPS/ agregatu prądotwórczego, pomieszczenie socjalne, serwerownię. W dalszej części PFU mowa jest z kolei o zapewnieniu Sali dla operatorów, pokoju dla inżyniera ruchu, jednego pokoju o pow. 14 m2 , zapleczu socjalnym, oraz pomieszczeniu dla UPS/generatora prądotwórczego. Z kolei w załączniku nr 9 do SIWZ w części dot. CZR Zamawiający wymienia: salę operatorów, pomieszczenie nadzorcy CZR, pomieszczenia pracowników CZR, serwerownię i zaplecze socjalne. Wykonawca zwraca się z prośbą do Zamawiającego o ujednolicenie wymagań i nazewnictwa w stosunku do Centrum Zarządzania Ruchem, w szczególności w odniesieniu do ilości i przeznaczenia pomieszczeń CZR.
Odpowiedź nr 122
Zgodnie z zapisami SIWZ po stronie Wykonawcy jest zaprojektowanie Centrum Zarządzania Ruchem o pow. ok. 120 m2. Po stronie Wykonawcy będzie wykonanie adaptacji w sposób optymalny i zgodny z przepisami.
Pytanie nr 123
W załączniku do umowy w pozycji dotyczącej Okresu rękojmi za wady (klauzula 10.10) Zamawiający umieścił następujący zapis: „36 ( czterdzieści osiem) miesięcy” Wykonawca zwraca się z prośbą do Zamawiającego o usunięcie błędnego zapisu w nawiasie sugerującego wydłużenie okresu rękojmi o dodatkowe 12 miesięcy”.
Odpowiedź nr 123
Zapis zostanie skorygowany przez Zamawiającego do 36 miesięcy stosowną modyfikacją.
Pytanie nr 124
W pkt. 13.3 Procedura zmian zapisano, że „ każda zmiana mająca wpływ na (…) przedłużenie czasu na Wykonanie musi być dokonana poprzez sporządzenie Zmiany do Kontraktu. Zmiana do kontraktu nie może być podpisana później niż 45 dni przez upływem Czasu na Ukończenie Robót” Wobec krótkiego terminu realizacji przedmiotu zamówienia wnioskujemy o skrócenie terminu do 30 dni, który i tak będzie terminem silnie ograniczającym Wykonawcę w kwestii możliwości przedłużenia terminu realizacji, nie stwarzającej zagrożenia strat dla Zamawiającego.
Odpowiedź nr 124
Zamawiający wyraża zgodę w związku z tym przygotuje stosowną modyfikację.
Pytanie nr 125
Zapisy klauzuli 13 Zmiany i Korekty, pkt I, mówią o możliwościach zmian czasu na ukończenie robót, natomiast w pkcie 13.3 Procedura zmian zapisano, że „każda zmiana mająca wpływ na (…) przedłużenie czasu na Wykonanie musi być dokonana poprzez sporządzenie Zmiany do Kontraktu. Zmiana do kontraktu nie może być podpisana później niż 45 dni przed upływem Czasu na Ukończenie Robót”. Czy wobec tych 2 zapisów Wykonawca ma rozumieć, że w ostatnim miesiącu realizacji przedmiotu zamówienia nawet w przypadku np. zaistnienia sytuacji spowodowanej Siłą Wyższą nie będzie miał prawa zgłosić do Zamawiającego potrzeby przedłużenia terminu wykonania przedmiotu zamówienia?
Odpowiedź nr 125
Zamawiający potwierdza, iż jego wolą jest aby w okresie 30 dni przed upływem Czasu na Ukończenie Robót nie dokonywać zmian w przedmiocie świadczenia.
Pytanie nr 126
Zamawiający w punkcie 2.1 PFU pisze: „Istnieje również możliwość częściowego wykorzystania istniejących odcinków miejskiego systemu łączności przewodowej (przebiegi tych odcinków będą do wglądu w siedzibie Zamawiającego)”.
Zgodnie z Art.. 42 ust. 1 Pzp Zamawiający ma obowiązek udostępnić całą niezbędną do wykonania zadania specyfikację na stronie internetowej. Prosimy o zamieszczenie informacji na temat przebiegów odcinków miejskiego systemu łączności przewodowej, które można będzie wykorzystać w ramach realizacji kontraktu.
Odpowiedź nr 126
Zapis ten należy rozumieć, że zamawiający w swojej siedzibie udostępni posiadaną dokumentację wykonawcy z którym podpisze umowę. Dokumentacja ta nie ma żadnego wpływu na określenie ceny oferty.
Pytanie nr 127
Dotyczy PFU punkt 2 (strona 2):
Napisano, że proces wdrożenia SZR w Szczecinie oparty jest na Koncepcji SZR,,(..), która powstała na bazie analiza i warunków ruchu w mieście przy wykorzystaniu modeli komputerowych sieci ulicznej miasta w skali marko i mikrostymulacji oraz przy uwzględnieniu możliwości wykorzystania infrastruktury miejskiej.”
Prosimy o dokładniejsze informacje, jakiego typu dane posiada już Zamawiający (modele miasta, modele skrzyżowań, wyniki symulacji makro i mikroskopowej, kompleksowe badania ruchu łącznie z badaniami ankietowanymi i pomiarami ruchu na ekranach i kordonach miasta, nazwy oprogramowania symulacyjnego użyte przy tych analizach, itp.) a także, jakie z tychże danych zostaną udostępnione przyszłemu Wykonawcy?
Odpowiedź nr 127
Zamawiający posiada wyniki obliczeń badań i analiz, które zostały przeprowadzone w ramach procesu pozyskania środków dofinansowania z RPO WZ, którego elementem było opracowanie Koncepcji. Dane te zostały przygotowane między innymi dla obliczeń efektywności ekonomicznej projektu SZR. Wyniki obliczeń zostały wygenerowane na bazie komputerowych modeli ruchu w programach VISUM i VISSIM firmy BIT. Urząd Miasta Szczecin udostępni Wykonawcy posiadane Kompleksowe Badania Ruchu w Szczecinie oraz Ankietowe badania gospodarstw domowych po podpisaniu umowy.
Pytanie nr 128
Dotyczy PFU punkt 2 (strona 7):
Napisano, że „proces wdrożenia Systemu Zarządzania Ruchem w Szczecinie opiera się na Koncepcji SZR” a także, że „koncepcja Systemu Zarządzania Ruchem jest załącznikiem do niniejszego Programu Funkcjonalno - Użytkowego”.
Prosimy o udostępnienie koncepcji, o której wspomina PFU. Nie została ona zamieszczone na stronie internetowej Zamawiającego.
Odpowiedź nr 128
Kwestię Zamawiający uregulował modyfikacją nr 1 do siwz.
Pytanie nr 129
Dotyczy PFU punkt 3.6.2 (strona 28):
W związku, że konieczne jest „dostosowanie pięciu sygnalizacji świetlnych do pracy w SZR w zakresie sprzętowym, programowym z ewentualnymi zmianami w organizacji ruchu i nieznaczną korektą w układzie komunikacyjnym” prosimy o udostępnienie aktualnej dokumentacji projektowej przedmiotowych pięciu sygnalizacji świetlnych (branża organizacji ruchu z programami ruchowymi oraz branży elektrycznej).
Odpowiedź nr 129
Zamawiający udostępni posiadane dokumentacje po podpisaniu umowy.
Pytanie nr 130
W PFU w punkcie 3.1.1 (strona 18) oraz punkcie 3.1.2 (strona 19) wspomniane jest, że system SZR ma zapewniać możliwość przekazywania dla uczestników ruchu drogowego informacji dotyczących panujących warunków atmosferycznych i warunków środowiskowych. Prosimy o informacje, jakie urządzenia/stacje pomiarowe dla warunków środowiskowych i atmosferycznych są obecnie zainstalowane na terenie miasta Szczecina i czy zadaniem Wykonawcy będzie podłączenie tych urządzeń do SZR.
Odpowiedź nr 130
W ramach realizacji SZR zadaniem Wykonawcy będzie między innymi zaprojektowanie i wdrożenie własnych rozwiązań technologicznych zapewnienie możliwości przekazywania dla uczestników ruchu drogowego informacji dotyczących panujących warunków atmosferycznych i warunków środowiskowych.
Pytanie nr 131
Dotyczy PFU punkt 3.3.2 (strona 25):
Co Zamawiający miał na myśli pisząc: „Serwis powinien być dostępny również poprzez wykorzystywanie ogólniedostępnych na rynku osobistych urządzeń mobilnych oraz dostępnych w pojazdach”
Prosimy o uszczegółowienie, w jakich urządzeniach i w jakiej postaci ma być dostępna usługa PIM. Czy chodzi jedynie o dostosowanie serwisu WWW do przeglądarek internetowych używanych w urządzeniach mobilnych typu PDA, palm top, telefon komórkowy itp. czy też zintegrowanie jej programowo z przenośnymi i/lub wbudowanymi w pojazdach urządzeniami nawigacyjnymi GPS?
Odpowiedź nr 131
Chodzi o dostosowanie serwisu WWW do przeglądarek Internetowych używanych w urządzeniach mobilnych typu PDA, plamtop, tablet, telefon komórkowy lub podobnymi oraz przekazywanie informacji, np. o utrudnieniach w ruchu oraz zalecanych objazdach z wykorzystaniem technologii typu RDS lub podobnych po przez standardowe urządzenia radiowe montowane w pojazdach samochodowych.
Pytanie nr 132
Dotyczy SWT punkt 6.2.3.1.7 (strona 26):
„W przypadku konieczności wymiany sterownika, nowy sterownik musi współpracować ze sterownikami istniejącymi na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wzdłuż ciągów komunikacyjnych, w których zlokalizowane jest skrzyżowanie z wymienianym sterownikiem.”
Prosimy o przekazanie informacji dotyczącej ciągów skrzyżowań powiązanych z pięcioma skrzyżowaniami, których modernizacja jest m.in. przedmiotem prac w ramach budowy SZR, tj. :
a) Nazwa ciągu wraz z nazwami wszystkich skrzyżowań wchodzących w skład tego ciągu komunikacyjnego
b) Typy sterowników ruchu zainstalowanych na wymienionych w podpunkcie
a) skrzyżowaniach
c) Dokumentacje projektowe (branży elektrycznej i organizacji ruchu) dla wymienionych w podpunkcie a) skrzyżowaniach
d) Dane dotyczące sygnałów (protokół komunikacji), jakie wykorzystywane są do komunikacji sterowników sygnalizacji, z którymi należy zapewnić współpracę.
Odpowiedź nr 132
Zamawiający udostępni posiadane dokumentacje po podpisaniu umowy.
Pytanie nr 133
Czy Zamawiający przewiduje zaliczkowanie kontraktu lub płatność na podstawie faktur częściowych?
Odpowiedź nr 133
Zamawiający przewiduje płatności na podstawie zatwierdzonych faktur częściowych
Pytanie nr 134
Zgodnie z pkt. 3.4.1 PFU
Sieć bezprzewodowa zostanie zrealizowana przy uwzględnieniu przez Wykonawcę przynajmniej pięcioletniego okresu koniecznego na zachowania trwałości projektu.
Oraz z pkt. 1.1.1.9. Szczegółowych warunków technicznych:
Z uwagi na fakt, iż projekt dofinansowany ze środków UE i musi on mieć zachowany pięcioletni okres trwałości projektu, po stronie Wykonawcy leży właściwe skonfigurowanie i dostosowanie do optymalnej pracy systemu i baz danych. Należy opracować plan archiwizacji i plan szczegółowego zarządzania procesem archiwizacji.
Czy Wykonawca ma wydłużyć gwarancję z 36 miesięcy (wymagana w rozdz. VII, pkt. 2 SIWZ) do 5 lat?
Odpowiedź nr 134
Zamawiający nie żąda od Wykonawców przedłużenia Okresu Zgłaszania Wad ani Okresu Rękojmi w związku z okresem trwałości projektu.
Pytanie nr 135
W punkcie 3.1.3 PFU Zamawiający pisze o matrycach LED o wymiarach 2,5x3m. Dostawy i montażu ilu takich tablic wymaga Zamawiający w tym postępowaniu?
Odpowiedź nr 135
Zgodnie z SIWZ
Pytanie nr 136
Gdzie będą rozmieszczone tablice LED?
Odpowiedź nr 136
Zadaniem Wykonawcy będzie między innymi zaprojektowanie lokalizacji tablic oraz uzyskanie wszelkich uzgodnień i ich wdrożenie w ramach SZR zgodnie z SIWZ
Pytanie nr 137
Gdzie będą rozmieszczone Znaki VMS (10szt.), o których pisze Zamawiający w TABELI 1 pkt 2.2 PFU? Prosimy o wskazanie przynajmniej przybliżonych miejsc.
Odpowiedź nr 137
Zamawiający wymaga zamontowania znaków VMS przynajmniej w 5 różnych lokalizacjach innych niż tablice zmiennej treści. Znaki powinny spełniać normy i przepisy analogiczne do tablic zmiennej treści. Szczegółowe znaki wyświetlane na znakach VMS będą przedmiotem projektu.
Pytanie nr 138
Gdzie będą rozmieszczone Kamery szybkoobrotowe (6 szt.), o których pisze Zamawiający w TABELI 1 pkt 2.2 PFU? Prosimy o wskazanie przynajmniej przybliżonych miejsc.
Odpowiedź nr 138
Zadaniem Wykonawcy będzie między innymi zaprojektowanie lokalizacji wszystkich kamer szybkoobrotowych oraz uzyskanie wszelkich uzgodnień i ich wdrożenie w ramach SZR zgodnie z SIWZ. Przybliżone, poglądowe miejsca wdrożenia zostały określone w obszarze wdrożenia SZR i są zawarte w SIWZ. Zamawiający nie ogranicza na obecnym etapie możliwych rozwiązań technologicznych.
Pytanie nr 139
Gdzie będą rozmieszczone Elementy Podsystemu Detekcji Ruchu (14szt.), o których pisze Zamawiający w TABELI 1 pkt 2.2 PFU? Na rysunku 3 w pkt. 2.4 Zamawiający przedstawił tylko 7 przybliżonych lokalizacji.
Odpowiedź nr 139
Zadaniem Wykonawcy będzie między innymi zaprojektowanie lokalizacji wszystkich elementów podsystemu detekcji ruchu oraz uzyskanie wszelkich uzgodnień i ich wdrożenie w ramach SZR zgodnie z SIWZ. Przybliżone, poglądowe miejsca wdrożenia zostały określone w obszarze wdrożenia SZR i są zawarte w SIWZ. Zamawiający nie ogranicza na obecnym etapie możliwych rozwiązań technologicznych.
Pytanie nr 140
W punkcie 3.1.3 PFU Zamawiający pisze o matrycach LED o wymiarach 2,5x3m. Czy 2,5m w tym przypadku to wysokość czy szerokość tablicy
Odpowiedź nr 140
Minimalne wymiary matryc należy przyjąć ze Szczegółowych warunkach technicznych jako dokumentu nadrzędnego względem Programu funkcjonalno-użytkowego (modyfikacja nr 1) jako 5 x 6 m. Pierwszy element określa wysokość, drugi szerokość tablic.
Pytanie nr 141
W punkcie 3.1.3 PFU Zamawiający pisze o matrycach LED o wymiarach 2,5x3m i rozdzielczości 112x160 co daje różne odległości między punktami świetlnymi w pionie i poziomie (pitch). Pitch dla długości 3m rzeczywiście wynosi 18,75, ale dla długości 2,5 to aż 22,32. Czy Zamawiający na pewno wymaga takiej właśnie tablicy?
Odpowiedź nr 141
Wymagania sprzętowe matryc należy przyjąć ze Szczegółowych warunkach technicznych jako dokumentu nadrzędnego względem Programu funkcjonalno-użytkowego (modyfikacja nr 1).
Pytanie nr 142
Dotyczy PFU punkt 2.3 (strona 14):
PFU wskazuje, że system będzie po wykonaniu zarządzany i utrzymywany przez UM WGKIOŚ. Czy w ramach wykonania prac wchodzących w zakres przedmiotowego kontraktu będzie można wykorzystać infrastrukturę (np. kanalizację) podległej zarządcy drogi (ZDiTM)?
Odpowiedź nr 142
Zadaniem przyszłego Wykonawcy będzie zaprojektowanie i wdrożenie SZR. W ramach prac projektowych po stronie Wykonawcy będzie leżał obowiązek zaprojektowania rozwiązania i uzyskania wszelkich niezbędnych zatwierdzeń i pozwoleń w tym w ZDITM.
Pytanie nr 143
Prosimy o informacje czy na obiektach mostowych (tj. Most Długi, estakady Trasy Zamkowej) istnieje drożna kanalizacja kablowa, którą można wykorzystać podczas realizacji przedmiotowego kontraktu?
Odpowiedź nr 143
Zadaniem przyszłego Wykonawcy będzie zaprojektowanie i wdrożenie SZR. W ramach prac projektowych po stronie Wykonawcy będzie leżał obowiązek zaprojektowania rozwiązania i uzyskania wszelkich niezbędnych zatwierdzeń i pozwoleń również w zakresie prac teleinformatycznych.
Pytanie nr 144
Dotyczy pkt. 5.2.4 zał. nr 9. Serwerownia. Zamawiający pisze, że możliwe jest wykorzystanie istniejącej serwerowni w UM Szczecin. Prosimy o informacje jakich rozmiarów jest pomieszczenie obecnej serwerowni? Ile miejsca zajmują obecnie zainstalowane w serwerowni urządzenia?
Odpowiedź nr 144
Wizja lokalna poszczególnych pomieszczeń Urzędu Miasta Szczecin będzie możliwa po podpisaniu umowy.
Pytanie nr 145
Dotyczy pkt. 5.3.2 zał. nr 9. System zasilania awaryjnego. Zamawiający pisze że możliwe jest wykorzystanie istniejącego agregatu w UM Szczecin. Prosimy o informacje jaki agregat jest w tej chwili zainstalowany w UM Szczecin?
Odpowiedź nr 145
Agregat o mocy 800 kVA
Pytanie nr 146
Czy Agregat z UM Szczecin załącza się automatycznie w przypadku braku zasilania w budynku UM Szczecin lub jego części?
Odpowiedź nr 146
Tak
Pytanie nr 147
Dotyczy pkt. 1.1.1.9 zał. Nr 9 Bazy danych i interfejsy. Zamawiający wymaga dostawy bardzo drogiego systemu MS SQL 2008:
„Wymaganym systemem bazy danych jest MS SQL 2008 Enterprise”
Z jakich powodów Zamawiający wymaga bazy danych w wersji Enterprise jeśli jej funkcjonalność wykracza poza wymagania w tym projekcie? Naszym zdaniem do realizacji zadania wystarczy system MS SQL 2008 Standard. Czy Zamawiający podtrzymuje że będzie wymagał systemu MS SQL 2008 Enterprise?
Odpowiedź nr 147
Zamawiający wymaga bazy danych w wersji Enterprise lub równoważnej.
Pytanie nr 148
Dotyczy pkt. 5.3.8 zał. Nr 9 Rejestrator sygnału wizyjnego. Jakiego sprzętu i oprogramowania wymaga tutaj Zamawiający? Gdzie znajdują się kamery o których mowa w w/w punkcie (16 sztuk)?
Odpowiedź nr 148
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy
Pytanie nr 149
Dotyczy pkt. 5.3.9 zał. Nr 9 Sieć telefoniczna. Kto ma pokrywać koszty połączeń z 3 dodatkowych linii telefonicznych i przez jaki okres czasu?
Odpowiedź nr 149
Koszty połączeń z 3 dodatkowych linii telefonicznych będzie pokrywał Zamawiający.
Pytanie nr 150
Dotyczy pkt. 5.3.9 zał. Nr 9 Sieć telefoniczna. Jakie możliwości rozbudowy daje istniejąca centrala abonencka w UM Szczecin?
Odpowiedź nr 150
W chwili obecnej do centrali podłączonych jest 1000 linii. Możliwe jest podłączenie do 1200 linii.
Pytanie nr 151
Czy Zamawiający wymaga modernizacji 5 sygnalizacji świetlnych z TABELI 1 pkt 2.2 PFU strona 13? Czy obecnie skrzyżowania te są stało czasowe czy pracują w akomodacji?
Odpowiedź nr 151
Konieczność dostosowania sygnalizacji świetlnej do pracy w SZR w świetle zapisów SIWZ oznacza, iż należy zaprojektować oraz wdrożyć rozwiązania umożliwiające efektywne sterowanie potokami ruchu, oddziaływanie na zmienne warunki natężenia ruchu oraz zintegrowane współdziałanie z funkcjami PIP, w tym między innymi komunikatami wyświetlanymi na tablicach o zmiennej treści, np.: zalecającymi wybór trasy alternatywnej lub podobnymi. Należy w tym celu, między innymi dostosować wszystkie programy, pięciu sygnalizacji do pracy akomodacyjnej zgodnej z przyszłymi funkcjami PIP jak również dostosować istniejącą infrastrukturę wszystkich sygnalizacji świetlnych.
Pytanie nr 152
Jeżeli skrzyżowania z pytania 26 pracują w akomodacji to jakiego rodzaju detekcja jest tam zainstalowana?
Odpowiedź nr 152
Zamawiający udostępni posiadane dokumentacje dla sygnalizacji świetlnych po podpisaniu umowy.
Pytanie nr 153
Zamawiający w punkcie 2.2.1 zał. Nr 9 wymienia 4 trasy, na których chce mierzyć czas przejazdu m.in. czas dojazdu do centrum – przez Szosę Stargardzką, ul. Struga, ul. Batalionów Chłopskich, ul. Autostrada Poznańska, ul. Południową? Ul. Południowa nie dochodzi do samego centrum Szczecina. Czy Zamawiającemu wystarczy pomiar do skrzyżowania Południowa – Krakowska – Mieszka I (granica funkcjonowania SZR wg. specyfikacji)?
Odpowiedź nr 153
Tak
Pytanie nr 154
Na rysunku 3 pkt. 2.4 PFU str. 16 Zamawiający zaznaczył odcinek drogi od węzła A6 Kijewo do skrzyżowaniem Granitowa – Autostrada Poznańska (jadąc autostradą A6 do parku Leśnego Zdroje i ulicami Morwowa, Radosna, Marmurowa, Granitowa). Zgodnie z opisem w pkt. 2.4 PFU ten obszar nie wchodzi w skład systemu SZR. Prosimy wyjaśnienie czy ten odcinek drogi znajduje się w obszarze SZR?
Odpowiedź nr 154
Zawarte w PFU rysunki są jedynie poglądowe. Zmawiający nie ogranicza na obecnym etapie przyszłej funkcjonalności SZR.
Pytanie nr 155
Jeżeli odcinek drogi z pytania 29 wchodzi w obszar SZR, top jakie urządzenia należy zainstalować na tym odcinku?
Odpowiedź nr 155
Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy
Pytanie nr 156
Prosimy o zamieszczenie Rysunków nr 2 i 3 str. 14 i 16 PFU w rozdzielczości umożliwiającej odczytanie umieszczonych na nich danych oraz uzupełnienie ich o pełne legendy.
Odpowiedź nr 156
Poszczególne rysunki są jedynie poglądowe. Zamawiający wymaga aby system został zaprojektowany tak, aby spełniał wszystkie wymogi funkcjonalno-użytkowe. Propozycja doboru urządzeń i technologii należy do Wykonawcy
Pytanie nr 157
Czy w przypadku odstąpienia przez Zamawiającego od umowy przewiduje się zwrot kosztów na prace jeszcze niewykonane?
Odpowiedź nr 157
Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów za prace niewykonane w razie odstąpienia od umowy.
Pytanie nr 158
Czy ubezpieczenie Wykonawcy musi obejmować podwykonawców, jeżeli posiadają oni własne polisy spełniające warunki opisane w formularzu umowy? Jeżeli tak, to na jaką sumę ma być ta polisa?
Odpowiedź nr 158
Wykonawca musi zapewnić aby mianowani przez niego Podwykonawcy posiadali ubezpieczenie spełniające warunki opisane w formularzu umowy, jeżeli więc Podwykonawca dysponuje takim ubezpieczeniem Wykonawca nie ma obowiązku obejmowania Podwykonawcy dodatkowym ubezpieczeniem.
Pytanie nr 159
Zgodnie z klauzulą 8.4 pkt. e Wykonawca będzie uprawniony do przedłużenia Czasu na Ukończenie, jeśli i w takim zakresie w jakim kończenie dla celów Subklauzuli 10.1 jest, lub przewiduje się że będzie opóźnione z powodu jakiegokolwiek opóźnienia, utrudnienia lub uniemożliwienia, spowodowanego przez Personel Zamawiającego lub innych wykonawców Zamawiającego na placu Budowy, lub możliwe im do przypisania. Z kolei Zamawiający w Klauzuli 2.1 wprowadza zmianę zgodnie z którą Wykonawca może wystąpić o przedłużenie Czasu na Ukończenie jeśli opóźnienie przekazania Terenu Budowy wystąpi z wyłącznej winy Zamawiającego, oraz zapis w klauzuli 10.3 zgodnie z którym Wykonawca będzie uprawniony do przedłużenia Czasu na Ukończenie jeżeli Wykonawcy uniemożliwione zostanie wykonanie Prób Końcowych tak, że opóźnią się one o więcej niż 14 dni z przyczyn, za które odpowiada wyłącznie Zamawiający. Wykonawca wnioskuje o usunięcie przez Zamawiającego z w/w zapisów wyrażenia „wystąpi z wyłącznej winy Zamawiającego” oraz wprowadzenie zmian zgodnie, z którymi Wykonawcy będzie przysługiwało prawo do przedłużenia Czasu na Ukończenie w/w przypadkach (dot. przekazania Terenu Budowy oraz wykonania Prób Końcowych) zgodnie z zapisami Klauzuli 8.4 pkt. e.
Odpowiedź nr 159
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie.
Pytanie nr 160
W dniu 15.06.2011 może nastąpić złożenie ofert, zatem można założyć optymistycznie, że najwcześniejsza możliwa Data Rozpoczęcia to 01.07.2011. Analizując obowiązki kontraktowe Wykonawcy i fakt, że Czas na Ukończenie Robót został wyznaczony na 15.12.2011 można przyjąć, że:
a) do 16.11.2011 Wykonawca powinien wystąpić o wydanie Świadectwa Przejęcia,
b) przed 16.11.2011 Wykonawca zobowiązany jest, zgodnie ze wskazówkami Inżyniera i pod jego nadzorem, sporządzić wszelkie dokumenty i dokonać wszelkich czynności niezbędne do uzyskania przez Zamawiającego pozwolenia na użytkowanie Robót, odcinka lub odpowiednio Przedsięwzięcia, od właściwych władz lokalnych jeśli jest to wymagane prawem. Optymistycznie można przyjąć, że na zgromadzenie i przekazanie dokumentów oraz uzyskanie pozwolenia potrzebny jest 1 miesiąc. Zakładamy, że niezbędnym dokumentem do uzyskania pozwolenia na użytkowanie będzie Protokół Przejęcia, a zatem:
c) do około 17.10.2011 Wykonawca powinien Ukończyć Roboty (w tym przeprowadzić Próby Końcowe), aby aplikować o Wydanie Świadectwa Przejęcia. Optymistycznie można założyć, że Wykonawca przeprowadzi wszystkie Próby Końcowe w ciągu 2 tygodni, a zatem:
d) do około 08.09.2011 Wykonawca powinien dać powiadomienie o dacie, po której będzie gotowy do przeprowadzenia Prób Końcowych.
Biorąc pod uwagę powyższe należy zauważyć, że optymistyczny okres, w którym Wykonawca powinien Ukończyć Roboty wynosi około 12 tygodni. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w ramach przedsięwzięcia należy przeprowadzić pełną procedurę związaną z uzyskaniem pozwolenia na budowę to zakładając, że kompletowanie dokumentacji budowlanej zajmie 1 miesiąc, urząd w ciągu kolejnych 65 dniu wyda decyzję o pozwoleniu na budowę z klauzulą natychmiastowej wykonalności to Wykonawca nie ma czasu na wykonanie robót….
Biorąc pod uwagę powyższe prosimy o to, aby okres na Ukończenie Robót został oznaczony został, jako ilość miesięcy liczonych od daty podpisania Kontraktu.
Odpowiedź nr 160
Zamawiający nie przychyla się do prośby Wykonawcy, jednak Zamawiający zawarł możliwość zmiany terminu realizacji przedmiotu umowy w projekcie Kontraktu.
1 Pytanie nr 161
do klauzuli 1.2 Interpretacje:
Wykonawca wnosi o wyjaśnienie wprowadzenia w Kontrakcie ograniczenia zysku do 5% Kosztu? W tych wszystkich przypadkach, w których Kontrakt (FIDC) przewiduje prawo dla Wykonawcy do dochodzenia zwrotu Kosztu, daje również możliwość dochodzenia ‘rozsądnego zysku’. Niejednokrotnie ten ‘rozsądny zysk’ może przewyższać zastrzeżone ograniczenie do 5% Kosztu, co w ocenie Wykonawcy jest nieuzasadnione, zwłaszcza, że możliwość zwrotu Kosztu dotyczy przypadków, których Wykonawca nie jest w stanie przewidzieć ani skalkulować na etapie zawierania umowy; Dlaczego zatem Wykonawca nie może być uprawniony do rzeczywistego (odpowiedniego) zysku tylko dlatego, że Kosztu takiego nie jest w stanie skalkulować w cenie (dotyczy to przypadków które jedynie mogą wystąpić)?
Odpowiedź nr 161
Zamawiający nie uznaje zasadności modyfikowania Kontraktu poprzez wprowadzenie „rzeczywistego” zysku i pozostaje przy ustaleniu rozsądnego zysku na poziomie 5%.
Pytanie nr 162
do Klauzuli 13.1
Wykonawca zwraca uwagę, że obowiązkiem zmiany umowy (w zakresie przedłużenia Czasu na Ukończenie a także dochodzenia Kosztów z tym związanych), powinny być objęte te wszystkie sytuacje, które są poza kontrolą stron i nie dało się ich przewidzieć na etapie podpisywania umowy. Dotyczy to w szczególności wszystkich przypadków, które są opisane w Klauzuli 13.1 ppkt. I.4 oraz II.1. Wykonawca nie może przecież odpowiadać za to, że organy administracji nie będą, w zastrzeżonych czy przyjętych terminach, załatwiać pozwoleń warunkujących realizację inwestycji, czy nie wydadzą ich z przyczyn niezawinionych przez Wykonawcę (np. pakt. B) I.4 Klauzuli 13.1).
Wykonawca wnosi, aby zmiany opisane w Klauzuli 13.1, w punktach I, I.2, I.4: a), b), c), e), l), oraz w punkcie II.1 a), c), II.2, III. b) i c oraz IV, rodziły obowiązek dokonania zmian Kontraktu, chyba, że strony postanowią inaczej.
Odpowiedź nr 162
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie.
Pytanie nr 163
Wiele zapisów podanych w Załączniku 8 i Załączniku 9 do SIWZ są w stosunku do siebie sprzecznych. Prosimy o podanie, który dokument jest ważniejszy i w przypadku sprzeczności, zapisy którego dokumentu są obowiązujące.
Odpowiedź nr 163
Kwestię nadrzędności dokumentów Zamawiający uregulował modyfikacją nr 1 do siwz. Ważność dokumentów przetargowych ustalono następująco:
1. Umowa
2. SIWZ
3. Szczegółowe warunki techniczne
4. Program Funkcjonalno Użytkowy
Pozostałe dokumenty
Jeśli w poszczególnych dokumentach znajdują się rozbieżności to należy brać pod uwagę zapisy zawarte w dokumencie nadrzędnym wg kolejności począwszy od Umowy.
Pytanie nr 164
W pkt 4.3 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) są bardzo szczegółowo opisane parametry techniczne urządzeń. Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie urządzeń o innych parametrach, ale funkcjonalnie spełniających wymagania podsystemu łączności?
Odpowiedź nr 164
Zamawiający dopuszcza stosowanie urządzeń o parametrach nie gorszych i funkcjonalnie spełniających wymagania podsystemu łączności. Szczegółowe parametry techniczne urządzeń powinny zostać określone w projekcie wykonawczym sieci łączności opracowanym przez Wykonawcę. Po stronie Wykonawcy leży również obowiązek uzyskania wszelkich uzgodnień dokumentacji.
Pytanie nr 165
W pkt 1.1 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) zapisane, że podsystem musi przekazywać informacje o panujących warunkach atmosferycznych ( stan nawierzchni i temperatura).
W związku, z tym przy przedmiotem zamówienia jest wykonanie stacji pogodowych, które będą zbierały wymagane dane o stanie nawierzchni oraz temperaturze? Jeżeli tak, to prosimy o podanie ile i jakich miejscach objętych projektem oraz jakie pomiary należy wykonywać.
Prosimy o podanie parametrów czujników pogodowych, jakie należy zastosować w projekcie
Odpowiedź nr 165
Przedmiotem zamówienia jest instalacja czujników dotyczących warunków atmosferycznych przynajmniej na Moście Pionierów oraz trasie Zamkowej dla obu kierunków ruchu. Czujniki winny dokonywać pomiaru i przekazywać do CZR przynajmniej następujące parametry pomiarowe:
- stan nawierzchni (sucha, wilgotna, mokra, śnieg, lód),
- grubość warstwy roztworu (niezależnie dla wody, śniegu oraz lodu),
- przyczepność nawierzchni (parametr fizyczny w skali od 0 do 1 proporcjonalny do współczynnika tarcia),
- widoczność [m].
Pytanie nr 166
W pkt 1.1.1.1.1.2 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest zapisane, że należy uruchomić serwisy internetowe dla kierowców. Czy funkcja wyznaczania optymalnych tras dojazdowych do punktów użyteczności publicznej ma brać pod uwagą aktualną sytuację drogową w sieci?
Odpowiedź nr 166
Tak.
Pytanie nr 167
W pkt 1.1.1.9 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest zapisane, że wymaganym systemem baz danych jest MS SQL 2008 Enterprise.
Ponieważ zapis jest niezgodny z Ustawą o Zmówieniach Publicznych prosimy o jego wykreślenie.
Odpowiedź nr 167
Zamawiający wymaga systemu baz danych MS SQL 2008 Enterprise lub równoważnego.
Pytanie nr 168
W pkt 1.1.1.10 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest zapisane, że Zamawiający wymaga metody sterowania sygnalizacją świetlną oraz komputerów kontroli ruchu bazujących na języku XML. Zapis w języku XML służy w systemach sterowania ruchem do zapisu danych w formacie umożliwiających wymianę danych pomiędzy systemami i ich modułami. Język XML nie służy do zapisu samych metod sterowania ruchem i nie stanowi też języka programowania systemu sterowania/ kontroli ruchu. Zapis jest bardzo nieprecyzyjny w związku z tym prosimy o jego usunięcie lub bardziej szczegółowe wytłumaczenie, co jest przedmiotem zamówienia.
Odpowiedź nr 168
Zamawiający miał na myśli wymianę danych pomiędzy wyznaczonymi sygnalizacjami świetlnymi a planowanym do zaprojektowania i wdrożenia systemem informacji dla podróżnych z wykorzystaniem tablic o zmiennej treści opartą na zapisie w języku XML.
Pytanie nr 169
W pkt 1.1.2.2.3 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest zapisane, że należy dostarczyć 5 sztuk matryc LED o wymiarach min. 5 x 6m i rozdzielczości min. 250x300 punktów (maksymalny pitch 20). Wymaganie minimalnego rozmiaru 5x6m i maksymalnego pitch 20 przy zadanej rozdzielczości jest wzajemnie sprzeczne. Przy zastosowaniu pitch mniejszego niż 20 warunek wielkości matrycy nie będzie spełniony, z czego wynika, że można zastosować tylko pitch 20. Prosimy o poprawienie zapisów SIWZ.
Odpowiedź nr 169
Zamawiający zmienia zapis z maksymalny na minimalny stosowna modyfikacją.
Pytanie nr 170
W pkt 1.1.2.2.5 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) są zapisane parametry optyczne tablic. Według naszej wiedzy lepiej się sprawdzą tablice o kącie rozsyłu światła – klasa B5 według PN-EN 12966 (szersze kąty widzenia treści na tablicach). Prosimy o wprowadzenie stosownych zmian w wymaganiach, umożliwiających zastosowanie znaków z kątem rozsyłu światła w klasie B5.
Odpowiedź nr 170
Zamawiający zmienia zapis dotyczący kątu rozsyłu światła dla tablic zmiennej treści na B5 według PN-EN 12966 stosowną modyfikacją.
Pytanie nr 171
W pkt 1.1.2.5 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest napisane „W celu bezpiecznej obsługi serwisowej (o ile jest to możliwe) należy w poboczu drogi przewidzieć miejsce postojowe dla pojazdu serwisowego w bezpośredniej bliskości konstrukcji wsporczej “. Wykonanie miejsca postojowego wraz z drogą dojazdową może wymagać wykonania projektu budowlanego – drogowego a co za tym idzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Czy Zamawiający potwierdza, że wykonanie miejsc postojowych jest przedmiotem zamówienia mając na względzie bardzo krótki termin wykonania zadania?
Odpowiedź nr 171
Budowa miejsc postojowych nie jest przedmiotem zamówienia. Zamawiający miał na myśli ich ewentualne wyznaczenie.
Pytanie nr 172
W pkt 2.1.1.2 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest zapis „Wymagania szczegółowe dla detektorów systemowych” natomiast nie ma następnie podanych żadnych wymagań. Prosimy o uzupełnienie SIWZ o stosowne zapisy.
Odpowiedź nr 172
Zadaniem Wykonawcy będzie zaprojektowanie i wdrożenie odpowiednich rozwiązaniach detekcji dla zapewnienia pełnej funkcjonalności Systemu Zarządzania Ruchem w Szczecinie.
Pytanie nr 173
W pkt 2.2.1. szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest zapisane „Elementami głównymi są stanowiska punktów kamerowych zintegrowanych z radarami mierzącymi prędkość poruszających się pojazdów. Stanowiska w ilości nie mniejszej niż 6 zespołów winny być wybudowane na terenie obszaru wdrożenia”.
Rolą systemu automatycznego rozpoznawania tablic jest określanie czasu przejazdu pomiędzy 2 punktami sieci. Radary umieszczone w miejscu wykonywania zdjęć dla automatycznego rozpoznawania tablic będą mierzyły tylko prędkość chwilową pojazdów, których to danych nie da się wykorzystać do określenia prędkości średniej na odcinku, dlatego takie radary wydają się być zbędne z punktu widzenia funkcjonalności systemu.
Czy w związku z tym można dostarczyć rozwiązanie bez stosowania radarów mierzących prędkość chwilową poruszających się pojazdów?
Odpowiedź nr 173
Zamawiający dopuszcza zastosowania radarów mikrofalowych mierzących prędkość poruszających się pojazdów. Wykonawca w ramach projektu jest odpowiedzialny za zastosowanie odpowiednich metod i urządzeń pomiarowych wystarczających do spełnienia wymagań projektu.
Pytanie nr 174
W pkt 2.2.2. szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest zapisane, że należy w punktach pomiarowych zainstalować radary mikrofalowe.
Ponieważ dane uzyskane z radarów mikrofalowych są nieprzydatne do mierzenia średniej prędkości na odcinkach drogi to czy można zastosować rozwiązanie bez instalacji radarów mikrofalowych.
Odpowiedź nr 174
Zamawiający dopuszcza zastosowania radarów mikrofalowych mierzących prędkość poruszających się pojazdów. Wykonawca w ramach projektu jest odpowiedzialny za zastosowanie odpowiednich metod i urządzeń pomiarowych wystarczających do spełnienia wymagań projektu.
Pytanie nr 175
W pkt 2.2.2. szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest zapisane „zespół pomiarowy powinien posiadać budowę modułową, która umożliwi późniejszą jego rozbudowę o kolejne punkty kamerowe czy stanowiska obsługi „.
Ponieważ system obsługi kamer ARTR będzie umieszczony w Centrum Zarządzania Ruchem (CZR) czy Zamawiający rozumie rozbudowę o stanowiska obsługi w CZR?
Odpowiedź nr 175
Zamawiający miał na myśli rozbudowę o kolejne kamery ANPR dołączone do CZR oraz dołączanie kolejnych stanowisk obsługi w CZR.
Pytanie nr 176
W pkt 2.2.2. szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest zapisane, że „system winien realizować odczyt tablic rejestracyjnych z co najmniej 95% skutecznością rozpoznania numerów tablic pojazdów w ruchu przy dużej prędkości (do 200km/h). Prosimy o potwierdzenie, że parametr skuteczności dotyczy rozpoznanych tablic pojazdów wśród zarejestrowanych pojazdów.
Odpowiedź nr 176
Zamawiający potwierdza, że 95% skuteczność rozpoznania numerów dotyczy ilości pojazdów przejeżdżających punkty pomiarowe, których tablice system mógł fizycznie zarejestrować oraz posiadały czytelne tablice rejestracyjne.
Pytanie nr 177
W pkt Zadanie 3 szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest napisane, że system ma wykorzystywać mierzone natężenia ruchu w określonych punktach sieci i na ich podstawie oraz na podstawie danych historycznych oszacowywać warunki ruchu panujące na większości dróg objętych systemem. Opisana metoda zawęża możliwość stosowanie systemów i ogranicza możliwość zastosowania do wyznaczania warunków panujących na drogach danych z kamer ARTR. Czy inne metody niż podane w tym punkcie są dopuszczalne do zastosowania jak metody wyznaczania aktualnych warunków ruchu na podstawie danych z kamer ARTR?
Odpowiedź nr 177
Zamawiający dopuszcza metody wyznaczania aktualnych warunków ruchu także w oparciu o inne urządzenia. Po stronie Wykonawcy będzie zaprojektowanie i wdrożenie tych elementów w celu uzyskania pełnej funkcjonalności SZR w Szczecinie.
Pytanie nr 178
W pkt 3.1.2. szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) Zamawiający wymaga rozwiązań zgodnych z wszystkimi standardowymi formatami map. Zapis jest nieprecyzyjny, prosimy o uszczegółownie zapisu.
Odpowiedź nr 178
Przedmiotem zamówienia jest dostawa aplikacji razem z odpowiednimi licencjami na mapy, dlatego Zamawiający nie precyzuje jakie standardy są wymagane.
Pytanie nr 179
W pkt 3.1.1. szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest napisane, że należy dostarczyć taką technologię, dzięki której będzie możliwe realizowanie w modelu ruchu on-line funkcji informacji o warunkach ruchu w postaci graficznych schematów w czasie rzeczywistym jak również krótkoterminowe prognozy ruchu, np. 15 minutowe, godzinne, dobowe z możliwością budowania wielu scenariuszy dla charakterystycznych sytuacji, które mogą występować w sieci ulicznej miasta Szczecin. Ponieważ zapis ten zawiera sprzeczności (prognozą krótkoterminową można nazwać prognozę o 15 min.), a dłuższe prognozy są raczej oparte o metody statystyczne, głównie na podstawie danych historycznych, prosimy o zmianę wymagań na prawidłowe.
Odpowiedź nr 179
Zamawiający zdefiniował wymagania zgodnie z powszechną wiedzą. Prognozy krótkoterminowe mogą być wyznaczane np. dla przedziałów czasowych od 15 min do 45 min lub większych. Ponadto dostarczona technologia ma dostarczać funkcje i narzędzia do budowania wielu scenariuszy dla charakterystycznych sytuacji ruchowych w mieście. Po stronie Wykonawcy będzie zaprojektowanie i dostarczenie rozwiązań w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności SZR w Szczecinie.
Pytanie nr 180
W pkt 5.3.5.1. szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest napisane, że wymaga się systemu Microsoft Windows 7 Professional PL 64-bit lub równoważny. Ponieważ część oprogramowania instalowanego na stacjach roboczych może nie działać prawidłowo z systemem 64-bitowym, czy Zamawiający dopuszcza stosowanie systemu 32-bitowego?
Odpowiedź nr 180
Zamawiający dopuszcza stosowanie systemów 32-bitowych w związku tym wprowadzi stosowna modyfikację do Szczegółowych warunków technicznych.
Pytanie nr 181
W pkt 5.3.5.6. szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest napisane, że należy dostarczyć licencję na oprogramowanie do mikrosymulacji typu PTV VISSIM 7 lub równoważne. Program PTV VISSIM występuje obecnie w wersji 5.3, dlatego prosimy o zmianę zapisu na PTV VISSIM wersja 5.3.
Odpowiedź nr 181
Zamawiający informuje, iż należy dostarczyć oprogramowanie PTV VISSIM 5.3 lub równoważny z licencją na Zamawiającego. Oprogramowanie musi umożliwiać tworzenie sieci drogowej 10km na 10km, jednoczesne symulowanie minimum 10 sterowników ruchu ulicznego w trybie akomodacyjnym (pojazdy, piesi), symulowanie scenariuszy systemu informacji dla podróżnych, dynamiczną prezentację danych w 2D oraz 3D (pojazdy, piesi, sygnały świetlne sygnalizacji świetlnej oraz scenariusze wyświetlane na tablicach o zmiennej treści. Zamawiający dokona stosownej modyfikacji siwz.
Pytanie nr 182
W pkt 5.3.5.6. szczegółowych warunków technicznych (zał. nr 9 do SIWZ) jest napisane, że należy dostarczyć licencję na zintegrowane oprogramowanie inżynierii ruchu umożliwiającego projektowanie sygnalizacji świetlnych i algorytmów sterowników sygnalizacji. Ponieważ zapis jest bardzo lakoniczny i nie precyzuje przedmiotu zamówienia prosimy o sprecyzowanie wymogów odnośnie zintegrowanego oprogramowania inżynierii ruchu.
Odpowiedź nr 182
Zamawiający uszczegółowi zapis stosowną modyfikacją siwz.
Pytanie nr 183
W Tabeli 1 Programu Funkcjonalno-Użytkowego (zał. nr 8 do SIWZ) są podane ilości min/szt. Czy podane ilości są ilościami minimalnymi do wykonania w ramach budowy Systemu Zarządzania Ruchem w Szczecinie?
Odpowiedź nr 183
Tak, to są wartości minimalne wymagane do wykonania.
Pytanie nr 184
W Tabeli 1 Programu Funkcjonalno-Użytkowego (zał. nr 8 do SIWZ) jest podana informacja, że w ramach projektu przewiduje się zainstalowanie znaków VMS. W żadnej ze specyfikacji nie ma informacji na temat tych znaków. Prosimy o podanie informacji, jakiego typu) wymagania techniczne i funkcjonalne) oraz gdzie należy zainstalować znaki VMS.
Odpowiedź nr 184
Zamawiający wymaga zamontowania znaków VMS przynajmniej w 5 różnych lokalizacjach innych niż tablice zmiennej treści. Znaki powinny spełniać normy i przepisy analogiczne do tablic zmiennej treści. Szczegółowe znaki wyświetlane na znakach VMS będą przedmiotem projektu.
Pytanie nr 185
W Tabeli 1 Programu Funkcjonalno-Użytkowego (zał. nr 8 do SIWZ) jest podana informacja, że w ramach projektu przewiduje się zainstalowanie 14 szt. wideodetekcji (obraz plus detekcja). Czy podana ilość określa minimalną ilość kamer wideodetekcji zdarzeń i kamer ARTR jakie należy zainstalować w ramach projektu.
Odpowiedź nr 185
Zamawiający potwierdza że w ramach projektu należy zainstalować ogółem minimum 14 szt. kamer wideodetekcji zdarzeń i kamer ANPR.
Pytanie nr 186
W punkcie 3.3.2 Programu Funkcjonalno-Użytkowego (zał. nr 8 do SIWZ) jest podana informacja, że serwis internetowy ma być dostępny również poprzez wykorzystanie ogólnodostępnych na rynku osobistych urządzeń mobilnych oraz dostępnych w pojazdach. Zapis za mało precyzyjnie opisuje przedmiot zamówienia, dlatego prosimy o uszczegółowienie, jakich urządzeń mobilnych i jakich urządzeń dostępnych w pojazdach dotyczy wymóg.
Odpowiedź nr 186
Zamawiający nie precyzuje urządzeń a wymaganie dotyczy dostępności minimum przy pomocy przeglądarek internetowych zainstalowanych na urządzeniach mobilnych.
Pytanie nr 187
W punkcie 3.6.2 Programu Funkcjonalno-Użytkowego (zał. nr 8 do SIWZ) jest podana informacja, że wymieniane sterowniki ruchu ulicznego powinny realizować pracę akomodowaną zgodnie ze standardami obowiązującymi w Szczecinie. Prosimy o podanie, jakich standardów obowiązujących w Szczecinie a różnych od obowiązujących przepisów zapis dotyczy. Prosimy o udostępnienie wyżej wymienionych standardów.
Odpowiedź nr 187
Sterowniki powinny realizować pracę akomodacyjną z optymalizacją przynajmniej długości oraz kolejności faz ruchu. Zamawiający udostępni posiadaną dokumentacje w zakresie sygnalizacji świetlnych po podpisaniu umowy.
Pytanie nr 188
W punkcie 4 Programu Funkcjonalno-Użytkowego (zał. nr 8 do SIWZ) Zamawiający powołuje się wielokrotnie na prawo budowlane. Czy w związku z tym Zamawiający przewiduje realizację zadania w oparciu o przepisy budowlane i pozwolenie na budowę?
Jeżeli tak, to według posiadanej wiedzy oraz doświadczenia realizacja prac typu projektuj i zbuduj w oparciu o pozwolenie na budowę w tak krótkim terminie realizacji jest praktycznie niemożliwy do zrealizowania. Czy w związku z tym, w przypadku konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, Zamawiający przewiduje wydłużenie terminu realizacji zadania?
Odpowiedź nr 188
Zamawiający nie wskazuje i nie przesądza rozwiązań projektowych dla SZR w Szczecinie jak również dla poszczególnych rozwiązań systemowych i metod ich wdrożeń w tym instalacji poszczególnych elementów wykonawczych. Jednakże w przypadku zastosowania przez Wykonawcę rozwiązań, których wdrożenie będzie musiało być poprzedzone uzyskaniem określonych uzgodnień czy pozwoleń, będą one obowiązkiem Wykonawcy. Zamawiający nie określa konieczności oraz trybu uzyskiwania pozwoleń, określa jedynie konieczność wykonanie przedmiotu SIWZ zgodnie z obowiązującym prawem i przepisami. Zamawiający przewidział taką możliwość w klauzuli 13.1 I.4.b) Warunków Szczególnych Kontraktu.
Pytanie nr 189
W punkcie 3 b rozdziału V SIWZ są podane wymagania dla Z-cy Kierownika ds. Projektu. Wymaga się wykształcenia wyższego ekonomicznego i doświadczenia w kierowaniu pracami związanymi z rozliczeniami projektów z funduszy unijnych. Przedmiotem zamówienia nie jest prowadzenie rozliczenia projektu unijnego, dlatego prosimy o zmianę lub usunięcie stosownych wymagań.
Odpowiedź nr 189
Zamawiający dokona stosownej modyfikacji siwz w zakresie doświadczenia Z-cy Kierownika Projektu.
Pytanie nr 190
W punkcie 3 b rozdziału V SIWZ są podane wymagania dla Kierownika ds. drogowych z uprawnieniami budowlanymi. Czy w związku z tym przedmiotem zamówienia jest wykonywanie projektów i robót drogowych zgodnych z prawem budowlanym?
Odpowiedź nr 190
Wykonawca ma obowiązek realizować Kontrakt zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami prawa,
Pytanie nr 191
W punkcie 3 b rozdziału V SIWZ są podane wymagania dla Kierownika ds. konstrukcyjno-budowlanych z uprawnieniami budowlanymi oraz doświadczeniem w pracy na stanowisku inspektora nadzoru w specjalności elektrycznej.
Prosimy o skorygowanie zapisu i wykreślenie informacji o doświadczeniu w specjalności elektrycznej.
Odpowiedź nr 191
Zamawiający skoryguje omyłkę stosowną modyfikacją modyfikacją.
Pytanie nr 192
We wzorze kontraktu (Zał. nr 7 do SIWZ) nie ma odniesienia do załącznika nr 9 – Szczegółowe specyfikacje techniczne oraz nie ma informacji na temat hierarchii ważności dokumentów przetargowych. Prosimy o wprowadzenie odpowiednich zapisów.
Odpowiedź nr 192
Zamawiający uregulował kwestię modyfikacją nr 1.
Pytanie nr 193
W załącznik nr 9 do SIWZ Szczegółowe warunki techniczne punkt. 1.1.1.1.1.2 Metoda propagacji Zamawiający:
Należy uruchomić serwisy internetowe kierowców wspomagające odszukanie miejsc użyteczności publicznej oraz wyznaczanie optymalnych tras dojazdowych do tych punktów.
Co Zamawiający rozumie poprzez optymalną trasę dojazdową? Jakie parametry mają być optymalizowane? Czy Zamawiający miał na myśli tylko optymalizację odległość czy też realny czas dojazdu z uwzględnieniem aktualnego obciążenia sieci i dostarczanych danych przez Centrum Zarządzania Ruchem lub inny algorytm wyznaczania optymalnej trasy oparty o inne wskazane prze Zamawiającego zmienne?
Odpowiedź nr 193
Funkcja wyznaczania optymalnych tras dojazdowych do punktów użyteczności publicznej ma brać pod uwagą drogę dojazdu oraz aktualną sytuację drogową w sieci.
Pytanie nr 194
Czy, biorąc pod uwagę, że obrotowe kamery CCTV będą instalowane w mieście oraz będą posiadać bardzo duży zoom, Zamawiający nie będzie wymagał, aby kamery posiadały definiowane strefy prywatności?
Odpowiedź nr 194
Wymagane są strefy prywatności.
Pytanie nr 195
W załączniku nr 9 do SIWZ Szczegółowe warunki techniczne punkt. 1.1.4.1 Wymagania sprzętowe zamawiający wymaga zoom min 30x. Czy Zamawiający miał na myśli zoom optyczny (krotność ogniskowej obiektywu) czy cyfrowy (powiększenie utrwalonego przez matrycę obrazu cyfrowego z pogorszeniem jakości zbliżonej części obrazu)?
Odpowiedź nr 195
Zoom optyczny
Pytanie nr 196
W jaki sposób, ze względu na bardzo krótki termin wykonania, Zamawiający przewiduję wsparcie wykonawcy w przeprowadzeniu procedury uzyskania pozwolenia na budowę tablic i znaków zmiennej treści? Czy wykonawca będzie musiał ubiegać się o takie pozwolenie zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym i punktem 4.1 Umowy, czy też Zamawiający przewiduje zastosowanie innej procedury lub posiada odpowiednie pozwolenia?
Odpowiedź nr 196
Zamawiający nie wskazuje i nie przesądza rozwiązań projektowych dla SZR w Szczecinie jak również dla poszczególnych rozwiązań systemowych i metod ich wdrożeń w tym instalacji poszczególnych elementów wykonawczych. Jednakże w przypadku zastosowania przez Wykonawcę rozwiązań, których wdrożenie będzie musiało być poprzedzone uzyskaniem określonych uzgodnień czy pozwoleń, będą one obowiązkiem Wykonawcy. Zamawiający nie określa konieczności oraz trybu uzyskiwania pozwoleń, określa jedynie konieczność wykonanie przedmiotu SIWZ zgodnie z obowiązującym prawem i przepisami.
Pytanie nr 197
Załącznik do umowy: Okres rękojmi za wady - 36 (czterdzieści osiem) miesięcy. Prosimy o potwierdzenie, że słownie powinno być: (trzydzieści sześć).
Odpowiedź nr 197
Zamawiający potwierdza, że słownie powinno być: (trzydzieści sześć) i dokona w tym zakresie stosownej modyfikacji.
Pytanie nr 198
Załącznik do umowy: Kara umowna za zwłokę: 0,2% Zatwierdzonej Kwoty Kontraktowej netto określonej w Akcie Umowy za każdy dzień opóźnienia.
Prosimy o potwierdzenie, że powinno być: 0,2% Zatwierdzonej Kwoty Kontraktowej netto określonej w Akcie Umowy za każdy dzień zwłoki.
Odpowiedź nr 198
Zamawiający potwierdza i dokona stosownej modyfikacji siwz.
Pytanie nr 199
Pytanie do klauzuli 8.7 załącznik do umowy – Załącznik do Umowy: Kary zostały przewidziane za zwłokę, zatem wnosimy o zmianę w tabeli przy klauzuli 8.7 gdzie w opisie wskazano, iż kara liczona jest za każdy dzień opóźnienia; powinno być ‘zwłoki”.
Odpowiedź nr 199
Zamawiający dokona stosownej modyfikacji siwz.
Pytanie nr 200
Pytanie do tabeli Załącznik do umowy: W ocenie wykonawcy, zwłaszcza w przypadku inwestycji ‘zaprojektuj i wybuduj’, zastrzeganie terminu zakończenia inwestycji datą dzienną jest obarczone bardzo dużym ryzykiem. W przypadku, gdy dotrzymanie realizacji Kontraktu zależy w dużej mierze od organów administracji, wydających zezwolenia, pozwolenia i inne dokumenty wymagane do wykonania przedmiotu umowy, biorąc pod uwagę, że termin ten jest bardzo krótki, czy Zamawiający zgadza się, aby termin oznaczony został, jako ilość miesięcy liczonych od daty podpisania Kontraktu?
Odpowiedź nr 200
Zamawiający nie przychyla się do wniosku Wykonawcy.
Pytanie nr 201
Pytania do Części II Rozdział 3 Warunki Szczególne Kontraktu do klauzuli 1.7 Cesje:
Wnosimy o potwierdzenie, że pierwsze zdanie w klauzuli 1.7 tj., że Wykonawca nie sceduje realizację kontraktu na osobę trzecią” dotyczy całości robót? W przeciwnym razie wnosimy o wyjaśnienie jak należy rozumieć możliwość podzlecenia (cedowania realizacji kontraktu) podwykonawcom robót, co Kontrakt dopuszcza.
Odpowiedź nr 201
Zgodnie z zapisem przedmiotowej Klauzuli Wykonawca nie ma prawa scedować całości prac na inny podmiot, bowiem stanowiłoby to zmianę Wykonawcy. Wykonawca ma prawo posługiwać się Podwykonawcami niemniej jednak w takim wypadku pozostaje on nadal odpowiedzialny za zrealizowanie zobowiązania.
Pytanie nr 202
Pytania do Części II Rozdział 3 Warunki Szczególne Kontraktu do klauzuli 1.12 Poufne szczegóły:
Za każdy wypadek naruszenia obowiązku zachowania poufności została przewidziana kara umowna w wys. 50 tys. Złotych. Z uwagi na to, że obowiązek zachowania poufności jest bezterminowy, w zasadzie w każdym czasie po ustaniu Kontraktu Zamawiający będzie uprawniony do naliczenia kary. Jest to rygor nadmierny i nieuzasadniony, dlatego Wykonawca wnosi o ograniczenie w czasie obowiązku zachowania poufności na okres np. 2 lat po zakończeniu obowiązywania umowy; Nadto Wykonawca wskazuje, że z uwagi na obowiązującą w zamówieniach publicznych zasadę jawności – wymaganie, aby Kontrakt objęty był obowiązkiem zachowania poufności przez Wykonawcę, jest niemożliwe. Nadto Zamawiający powinien wskazać, co znaczy stwierdzenie ‘szczegóły Kontraktu’? O jakie szczegóły w tym miejscu chodzi? Z zastrzeżeniem wyraźnie wskazanych wyjątków wszystkie dokumenty postępowania są, co do powszechnie obowiązującej zasady jawności, dostępne. Zatem zastrzeżenie poufności w odniesieniu do Kontraktu powinno dotyczyć ściśle określonych dokumentów lub informacji, nie może zaś dotyczyć całości, jako że pozostaje w sprzeczności z zasadami prawa zamówień publicznych. W świetle powyżej wskazanych okoliczności zastrzeganie kary umownej na wypadek naruszenia obowiązku, którego dotrzymanie nie jest możliwe, jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, i przez to nieważne (art. 58 par 2 k.c.).
W świetle powyższego Wykonawca wnosi o wykreślenie dodanej klauzuli w całości, albo takie doprecyzowanie zakresu dokumentów i informacji objętych poufnością, aby obowiązek ten był możliwy do przestrzegania przez Wykonawcę.
Odpowiedź nr 202
Zgodnie z brzmieniem Kontraktu strony będą uważać szczegóły Kontraktu za poufne w takim zakresie, w jakim zezwala Prawo Kraju, a Wykonawca winien powstrzymać się od składania publicznych oświadczeń na temat wykonywanych robót w ramach kontraktu bez uprzedniej zgody Zamawiającego. Wykonawca nie będzie również publikował lub pozwalał na publikowanie, ani ujawniał żadnych szczegółów robót w żadnym periodyku zawodowym czy technicznym lub gdziekolwiek indziej, bez uprzedniej zgody Zamawiającego. Zdaniem Zamawiającego powyższy zapis jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa i nie zachodzą przesłanki nieważności wskazane w art. 58 §2 Kc dlatego też Zamawiający nie uznaje koniczności wprowadzenia modyfikacji do Kontraktu.
Pytanie nr 203
Pytania do Części II Rozdział 3 Warunki Szczególne Kontraktu do klauzuli 2.1:
Jaki będzie termin wskazany przez Zamawiającego w odniesieniu do przekazania dostępu do Terenu Budowy? Z klauzuli 2.1. wynikają jedynie terminy dla Wykonawcy i Inżyniera, a termin na przekazanie dostępu do Terenu Budowy ma być wskazany przez Zamawiającego. Jaki to będzie termin? Wziąwszy pod uwagę krótkie terminy realizacji przedmiotu Kontraktu, żądanie wprowadzenia takiego terminu jest uzasadnione;
Odpowiedź nr 203
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie. Zamawiający przekaże wykonawcy prawo dostępu do budowy w terminach niezwłocznych mając na uwadze termin realizacji.
Pytanie nr 204
Pytania do Części II Rozdział 3 Warunki Szczególne Kontraktu do klauzuli 4.2. Zabezpieczenie:
W związku z uprawnieniem Zamawiającego do zgłoszenia roszczenia do całości kwoty, o czym mowa w klauzuli dodany punkt (a), i zastrzeżeniem obowiązku Wykonawcy do przedłużenie Zabezpieczenia, w razie nie uzyskania Świadectwa Wykonania na 28 dni przed wygaśnięciem ustanowionego Zabezpieczenia, czy Zamawiający może skrócić termin na dostarczenie zabezpieczenia ustanowiony również na 28 dni przed wygaśnięciem poprzedniego zabezpieczenia? (dodany akapit szósty). Jeżeli zdarzeniem, z którego wynika konieczność przedłużenia Zabezpieczenia jest nie uzyskanie Świadectwa Wykonania na 28 dni przed wygaśnięciem poprzedniego zabezpieczenia to nie jest możliwe, aby Wykonawca uzyskał w tym samym czasie przedłużenie Zabezpieczenia na ‘przedłużony okres’, który nie będzie przecież wówczas stronom wiadomy? Czy Zamawiający zaakceptuje, aby Wykonawca w takiej sytuacji dostarczył zabezpieczenie najpóźniej 7 dni przed upływem ważności poprzedniego Zabezpieczenia?
Odpowiedź nr 204
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie .
Pytanie nr 205
Pytania do Części II Rozdział 3 Warunki Szczególne Kontraktu do klauzuli 4.4 Podwykonawcy:
W związku z przewidzianą w pkt. 4.4. procedurą akceptacji podwykonawców:
Pytanie nr 205a
jaki będzie termin, w jakim Inżynier wyrażać będzie swoją opinię Zamawiającemu?
Procedura akceptacji nie może trwać prze czas nieograniczony, gdyż będzie hamować realizację prac. Poza tym Wykonawca musi wiedzieć ile trwa proces akceptacji, aby występować o nią z odpowiednim (przewidywalnym) wyprzedzeniem;
Pytanie nr 205b
Czy Zamawiający celowo ominął możliwość akceptacji podwykonawcy przez przyjęcie, że jego milczenie w tej kwestii oznacza zgodę? Taki skutek przewiduje kodeks cywilny i w ocenie Wykonawcy wprowadzona procedura jest pod tym względem niezgodna z przepisem art. 647 k.c. Wnosimy o dokonanie korekty poprzez przyjęcie, że brak stanowiska Zamawiającego w terminie 14 dni od złożenia przez Wykonawcę wniosku będzie uznany za zgodę Zamawiającego.
Pytanie nr 205c
Jaki Zamawiający będzie oceniał wartość dowodów przedstawianych przez Wykonawcę, o czym mowa w akapicie drugim klauzuli 4.4. pkt (d) i e)? Czy „uzasadniony sposób” w jaki wykonawca jest uprawniony do wstrzymania lub odmowy zapłaty kwot podwykonawcom, to np. opóźnienia podwykonawcy które Wykonawca wykaże, wezwania do poprawienia jakości i tempa prac, skutkiem czego mogą być koszty wykonawstwa zastępczego lub kary umowne naliczone podwykonawcy przez Wykonawcę? Nadto czy zapłata podwykonawcy całości lub części kwot dotyczyć będzie tylko sytuacji, gdy, zgodnie z pakt. (i) i (ii) Wykonawca nie przedstawił dowodów, o których tam mowa?
Odpowiedź 205a
Terminy odpowiedzi na wystąpienie wykonawcy regulują Warunki Kontraktu
Odpowiedź 205b
Zamawiający nie wyraża zgody na wprowadzenie takiego zapisu.
Odpowiedź 205c
W przypadku wątpliwości Inżynier Kontraktu będzie działał w myśl klauzuli 3.5. i prowadził konsultacje przy udziale Stron
Pytanie nr 206
Pytania do Części II Rozdział 3 Warunki Szczególne Kontraktu do klauzuli 8.7:
Czy Zamawiający skłonny jest zgodzić się na wprowadzenie, na zasadzie równowagi stron, karę umowną zastrzeżoną dla Wykonawcy na wypadek odstąpienia od umowy z przyczyn za które Zamawiający ponosi odpowiedzialność, w wysokości np. 10% ZKK oraz zastrzeżenie prawa dochodzenia odszkodowania przewyższającego karę dla obu stron (nie tylko dla Zamawiającego)?
Czy w związku z przyjęciem limitu kar za zwłokę – klauzula 8.7 Zamawiający skłonny jest zgodzić się, aby limit kar dotyczył wszystkich kar przewidzianych w umowie? W klauzuli 1.12 zostały przewidziane kary za naruszenie obowiązku poufności, co pomimo tego, iż w ocenie Wykonawcy pozostaje w sprzeczności z obowiązującymi przepisami, zostało zastrzeżone w umowie i może stanowić poważne ryzyko dla Wykonawcy, jeżeli nie zostanie w umowie ograniczone, np. objęcie limitem kar, który został zastrzeżony wyłącznie dla kar za zwłokę?
Odpowiedź nr 206
Zamawiający nie uznaje za zasadne objęcie limitem kar za zwłokę kar wynikających z naruszenia zasad poufności, które to zdaniem Zamawiającego zostały sprecyzowane w sposób nie naruszający obowiązującego porządku prawnego.
Pytanie nr 207
Pytania do Części II Rozdział 3 Warunki Szczególne Kontraktu do klauzuli 11.3:
Czy Zamawiający dopuszcza odstępstwa od sztywnie wskazanego terminu na usuwania wad w klauzuli 11.3, w sytuacji, gdy z przyczyn technicznych Wykonawca nie będzie mógł w czasie wskazanym w klauzuli wady usunąć?
Odpowiedź nr 207
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji terminów usuwania wad w przedmiocie umowy.
Pytanie nr 208
Pytania do Części II Rozdział 3 Warunki Szczególne Kontraktu do klauzuli 13.1 pkt. I j):
Wykonawca wnosi o przyjęcie, aby wzrost stawki podatku VAT był podstawą do zmiany ZKK. Z uwagi na to, że katalog zmian wprowadzony w 13.1 nie stanowi zobowiązania do zmiany Kontraktu, tak też będzie w przypadku wzrostu stawki podatku VAT, w sytuacji, gdy realizacja kontraktu wkroczy w rok 2012. Wykonawca wnosi o uwzględnienie wzrostu tej stawki, jako obligatoryjnej podstawy do zmiany ZKK.
Wykonawca wnosi, aby w celu uniknięcia wątpliwości dodano w Kontrakcie klauzulę o obowiązku zachowania formy pisemnej dla każdej zmiany Kontraktu, pod rygorem nieważności. W ocenie Wykonawcy, wprowadzony w klauzuli 13.1 katalog zmian stanowi wskazanie istotnych okoliczności uprawniających do zmiany w razie ich zaistnienia, stosownie do art. 144 ustawy PZP, ale nie jest obowiązkiem dla żadnej ze stron. Nie jest, zatem, w świetle powyższego uzasadnione udzielanie takiego uprawnienia wyłącznie Zamawiającemu (ostatni dodany akapit). Zatem, z uwzględnieniem postulatu Wykonawcy dotyczącego wzrostu stawki VAT (jak w pytaniu wyżej) zarówno Zamawiający jak i wykonawca nie będą zobowiązani do wyrażenia zgody na zmiany, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w zapisach Kontraktu.
Odpowiedź nr 208
Zamawiający nie uwzględnia postulatu Wykonawcy.
Pytanie nr 209
Pytania do Części II Rozdział 3 Warunki Szczególne Kontraktu do klauzuli18:
W związku z określeniem szczegółowych warunków ubezpieczenia, oraz faktem, że Wykonawca posiada w związku z prowadzoną działalnością polisy ubezpieczenia zarówno OC jak i EAR, czy Zamawiający dopuszcza, aby w miejsce zobowiązania do zawarcia polis, wprowadzono alternatywnie uprawnienie dla Wykonawcy do przedstawienia polis posiadanych w związku z prowadzoną działalności gospodarczą a spełniających wymagania Zamawiającego określone w Rozdziale 4 Aktu Umowy?
Odpowiedź nr 209
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie. Wymagane ubezpieczenia muszą w pełni zabezpieczać interesy Stron, zgonie z postanowieniami Warunków kontraktu.
Pytanie nr 210
Z uwagi na wymogi korporacyjne obowiązujące u Wykonawcy, które przewidują konieczność wprowadzania limitów zarówno kar umownych, jak i odpowiedzialności odszkodowawczej, a także z uwagi na to, że brak takich klauzul znacznie podnosi koszty realizacji inwestycji z uwagi na konieczność skalkulowania tych ryzyk w cenie, wnosimy o rozważenie wprowadzenia limitu odpowiedzialności wykonawcy w odniesieniu do wszelkich szkód jakie mogą powstać w związku z realizacją umowy, na poziomie procentowo określonej stawki w odniesieniu do wartości wynagrodzenia netto Proponujemy wprowadzenie następującej klauzuli:
„Łączna odpowiedzialność Wykonawcy będąca w związku lub wynikająca z niniejszej Umowy niezależnie od podstawy prawnej dochodzonego roszczenia (w tym w szczególności z tytułu odpowiedzialności deliktowej, kontraktowej, kar umownych, zastępczego wykonania itp.), ograniczona jest do …..% wynagrodzenia netto. Przy tym, Wykonawca będzie odpowiadał wyłącznie za bezpośrednie straty, w szczególności wyłączona jest odpowiedzialność Wykonawcy za szkody pośrednie, następcze, incydentalne, następstwa przerw w pracy, koszty odsetek lub inne koszty finansowe, utratę informacji i danych; odszkodowania, kary lub inne świadczenia płacone przez Zamawiającego osobom trzecim. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności nie dotyczy sytuacji, gdy zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa odpowiedzialności ograniczyć nie można, w tym, gdy szkoda została wyrządzona z winy umyślnej.”
Odpowiedź nr 210
Zamawiający nie przewiduje zmiany treści SIWZ w tym zakresie. Wymogi korporacyjne Wykonawcy nie mogą stanowić podstawy do określenia Warunków Kontraktu ustanawianych dla realizacji zamówienia publicznego.
Z poważaniem
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2011/06/06
- odpowiedzialny/a:
- Bartłomiej Miluch
- wprowadził/a:
- Wioleta Sadowska
- dnia:
- 2011/06/06 08:42:11
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Wioleta Sadowska | 2011/06/06 08:42:11 | nowe pytania |
Wioleta Sadowska | 2011/06/06 08:39:32 | nowe pytania |
Wioleta Sadowska | 2011/06/06 08:32:06 | nowe pytania |