przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania i opowiedzi 1-17


 

Szczecin 2014-01-28

 

 

 

Wykonawcy
biorący udział w postępowaniu

 

 

Nr pisma: BZP-S.271.1.6.2014.PD

Nasz znak: BZP/175/13

 

Dotyczy:

Postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Wykonanie aktualizacji dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego dla zadania pn. "Budowa, przebudowa i uzbrojenie ulic i sięgaczy na osiedlu Warszewo w Szczecinie - etap II - rejon ulic: Sarnia, Podmokła, Czeska, Jemiołowa oraz Regulacja cieku Bystry Rów (na odcinku od zbiornika retencyjnego do ul. Sarniej)”.

 

W Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 907 t.j), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

 

 

 

Pytanie nr 1.

Załączona do SIWZ dokumentacja projektowa (załącznik nr 10) w formacie PDF jest uszkodzona, co w rezultacie uniemożliwia zapoznanie się z pierwotnym projektem.
Dodatkowo stwierdzono brak możliwości pobrania Części 1 dokumentacji udostępnionej poprzez stronę internetową Zamawiającego.

Wnioskujemy o przekazanie poprawionej wersji elektronicznej pierwotnej dokumentacji projektowej. W związku z powyższym wnioskujemy również o przesunięcie terminu składania ofert, ponieważ dopiero po uzyskaniu przedmiotowej dokumentacji będzie możliwość zapoznania się w z materiałami przetargowymi.

Odpowiedź:

Załącznik nr 10 – dokumentacja projektowa do SIWZ została uzupełniona w dniu 22.01.2013 r. przez Zamawiającego o te elementy projektów, których nie można było pobrać ze strony internetowej Zamawiającego.

 

Pytanie nr 2.

Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia do obowiązków Wykonawcy należy sporządzenie projektów zamiennych w poszczególnych branżach oraz przygotowanie dokumentów niezbędnych do zmiany decyzji Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej Nr 10/2010 z dnia 08.11.2010 r. (z późn. zm.), zwanej dalej ZRID oraz zmiany Pozwolenia na budowę nr 245/2009 z dnia 25.11. 2009 r. . W związku z powyższym prosimy o udzielenie informacji czy Zamawiający dysponuje, na przykład w formie oświadczenia, zgodą projektantów poszczególnych branż będących autorami pierwotnej dokumentacji projektowej, na podstawie  której uzyskano wspomnianą wyżej decyzje, na wprowadzanie zmian do pierwotnej dokumentacji projektowej.

Jeśli Zamawiający nie dysponuje wspomnianą powyżej zgodą projektantów na dokonywanie zmian w dokumentacji, prosimy o wskazanie trybu postępowania, który ma przyjąć Wykonawca w celu uzyskania akceptacji zmian w dokumentacji przez autorów pierwotnej dokumentacji.
Prosimy również  w szczególności o przedstawienie toku postępowania w przypadku odmowy zaakceptowania zmian przez pierwotnych autorów dokumentacji projektowej.

 

Odpowiedź:

Wykonawca dokumentacji, Biuro Projektów PROJEKT Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie ul. Ku Słońcu 22c/3, 71-073 Szczecin, przeniósł na Zamawiającego całość autorskich praw majątkowych oraz własność utworu w tym również prawo wykonywania zależnego prawa autorskiego i wyraził zgodę na:

  1. dokonywanie w projekcie zmian wynikających z potrzeby zmiany rozwiązań projektowych, zastosowanie materiałów, ograniczenie wydatków, zmiany obowiązujących przepisów itd.,
  2. utrwalanie projektu w postaci cyfrowej np. na nośniku (CD-R)
  3. zwielokrotnienie projektu poprzez odbitki ksero,
  4. udostępnienie projektu osobom trzecim w celu wykonania przez nie nadzoru nad wykonywaniem prac realizowanych na podstawie tego projektu.

 

Pytanie nr 3.

Do obowiązków Wykonawcy, zgodnie z zapisami SIWZ, w zakresie sprawowania nadzoru autorskiego wchodzi między innymi uzgadnianie i ocena zasadności wprowadzonych rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, a zgłaszanych przez Zamawiającego lub Wykonawcę  prac budowlanych.  Prosimy o wskazanie kogo Zamawiający „rozumie” jako autora dokumentacji projektowej po uzyskaniu decyzji o zmianie decyzji ZRiD lub pozwolenia na budowę.

Czy autorami dokumentacji są autorzy dokumentacji pierwotnej, czy też autorami są projektanci dokonujący zmian w dokumentacji projektowej?

 

Odpowiedź:

Autorem projektu zamiennego będzie wykonawca tego projektu.

 

Jednocześnie przypominamy, że nadzór autorski zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest integralną częścią autorskich praw osobistych projektanta – twórcy.
Zamawiający nie ma prawa ograniczać, pomijać lub wyłączać projektanta – autora – z wykonywania praw należnych z tytułu nadzoru nad dziełem. Prawo budowlane w art. 21 zapewnia prawo projektanta do wstępu na budowę, dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji, w tym wstrzymania robót budowlanych, niezależnie od tego, czy nadzór był prowadzony na żądanie inwestora, czy z woli projektanta.
W związku z powyższym prosimy o wskazanie przez Zamawiającego toku postępowania, w przypadku gdy w trakcie prac budowlanych, projektant  będący autorem dokumentacji, która uzyskała pierwotną decyzję ZRID lub pozwolenie na budowę, nie zaakceptuje zmian do rozwiązań projektowych wprowadzonych przez Wykonawcę wyłonionego w trakcie przedmiotowego postępowania przetargowego.

 

Odpowiedź:

Zgodnie z odpowiedzią na pytanie nr 2.

 

Pytanie nr 4.

Prosimy o wskazanie kto według Zamawiającego w świetle odpowiedzialności cywilnej, odpowiada za przyjęte rozwiązania projektowe, w przypadku gdy aktualizacja dokumentacji nie umożliwia zmiany przyjętych w pierwotnej dokumentacji rozwiązań.

 

Odpowiedź:

Odpowiedzialny za projekt będzie Wykonawca dokumentacji zamiennej.

 

Pytanie nr 5.

Zwracamy się z wnioskiem o zmianę zapisów § 14 ust.1  wzoru umowy dla ww. usługi, w zakresie wymaganej kwoty polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej  w wysokości 1 000 000,00 zł   Uzyskanie polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na wskazaną kwotę jest znacznie utrudnione. Powyższa kwota nie ma uzasadnienia w dotychczasowej praktyce przy usługach podobnych, generując dodatkowo znacznie koszty po stronie Wykonawcy.

 

Odpowiedź:

Zapis w umowie pozostaje bez zmian.

 

Pytanie nr 6.

Prosimy o zmianę wymagań odnośnie dysponowania przez Wykonawcę odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia. Przyjęty w  SIWZ wymóg  5-letniego doświadczenia zawodowego wraz z jednoczesnym warunkiem wykonania przez projektanta  w specjalności drogowej co najmniej dwóch zadań inwestycyjnych polegających na budowie lub przebudowie drogi publicznej co najmniej klasy L, łamie według naszej opinii zasadę uczciwej konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Według naszej opinii zapis ten narusza następujące przepisy:

- art. 7 ust. 1 Prawa Zamówień Publicznych,

- art. 22 ust. 4 Prawa Zamówień Publicznych.

Zgodnie z orzecznictwem Krajowej Izby Odwoławczej Zamawiający formułując warunki udziału w postępowaniu, powinien opierać się na obiektywnych przesłankach, tak aby do udziału w postępowaniu dopuszczony był każdy wykonawca zdolny do wykonywania zamówienia.
Zwężenie kręgu potencjalnych wykonawców stanowi naruszenie przepisów ustawy.
Powyższy wymóg eliminuje na przykład osoby, które wykonały znacznej więcej zadań inwestycyjnych  polegających na przebudowie lub budowie dróg klasy L i większej, w okresie krótszym niż wymieniany w SIWZ okres 5-letni.

Przywołany zapis stoi również w sprzeczności z założeniem, że osoba która zdała państwowy egzamin i uzyskała uprawnienia do projektowania bez ograniczeń,  jest przygotowania pod względem merytorycznym do wykonywania samodzielnych funkcji projektanta.
Zwracamy również uwagę na fakt, że dla projektantów innych branż Zamawiający nie wprowadził podobnych wymagań.

Ewentualne pozostawienie pierwotnych zapisów dot. projektanta w specjalności drogowej  bez zmian jest, według naszej opinii, złamaniem zasad uczciwej konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Odpowiedź:

Zapisy  SIWZ nie naruszają zasad uczciwej konkurencji. Zamawiający oczekuje, że na kluczowym dla realizacji zadania stanowisku, Wykonawca wykaże dysponowanie osobą o odpowiednim doświadczeniu.

W związku z powyższym zapisy SIWZ pozostają bez zmian.

 

Pytanie nr 7.

Zgodnie z zapisami  § 8 ust.1  punkt 1 termin wykonania przedmiotu umowy w zakresie aktualizacji dokumentacji projektowej  wynosi 2 miesiące od daty podpisania umowy. Według naszej opinii oraz doświadczenia w zakresie realizacji umów o podobnym zakresie rzeczowym, założony przez Zamawiającego termin realizacji zamówienia jest nierealny.

W związku z powyższym, wnioskujemy o przedstawienie przez Zamawiającego roboczego harmonogramu prac projektowych lub innego sposobu wyliczenia czasu niezbędnego do realizacji przedmiotowego zamówienia, uzasadniający przyjęcie powyższego terminu.

 

Odpowiedź:

Termin wykonania zamówienia pozostaje bez zmian.

 

Pytanie nr 8.

Opis przedmiot zamówienia, według naszej opinii, nie został opisany w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. W związku z powyższym mając na uwadze zapisy art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych  (Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 ze zm.), nie jesteśmy wstanie złożyć rzetelnej wyceny prac do momentu uszczegółowienia przedmiotu zamówienia.
Poniżej przedstawiamy część naszych uwag odnośnie opisu przedmiotu zamówienia  oraz zapisów projektu umowy dotyczącego przedmiotowego postępowania.

a) zapis § 2 ust.1  punkt 5 projektu umowy nakłada na Wykonawcę sporządzenie projektów usunięcia kolizji ujawnionych w trakcie sporządzenia przekopów kontrolnych, w liczbie oraz zakresie przez Zamawiającego nie ustalonej. Ponadto ujawnienie potrzeby sporządzenia dodatkowej dokumentacji projektowej może wiązać się z konieczności zmiany niektórych decyzji administracyjnych, na przykład decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia;

b) zapisy projektu umowy nieokreślają i nierozdzielają obowiązków wykonawców pierwotnej dokumentacji projektowej od Wykonawcy aktualizacji przedmiotowej dokumentacji;

d) projekt umowy nie określa również zasad współpracy autorów pierwotnej dokumentacji z Wykonawcą przedmiotowej aktualizacji w trakcie wykonywania nadzoru autorskiego.

 

Odpowiedź:

a)         Zamawiający zleca aktualizację dokumentacji i stawia wymóg przeprowadzenia inwentaryzacji w terenie poprzez wykonanie przekopów kontrolnych w miejscach przebiegu uzbrojenia podziemnego.

b)        Odpowiedzi udzielono w odpowiedziach na pytania 2 i 3.

d)        Zamawiający nie narzuca Wykonawcom zasad współpracy z autorami pierwotnej dokumentacji i nie ingeruje w skład zespołu Projektanta.

.

Pytanie nr 9.

W celu umożliwienia właściwego skalkulowania ceny ofertowej wnioskujemy o przedstawienie przez Zamawiającego sposobu wyliczenia zakładanej ilości pobytów na budowie w trakcie sprawowania nadzoru autorskiego.

 

Odpowiedź:

Liczba pobytów na budowie została określona w rozdziale X SIWZ. W celu właściwego skalkulowania ceny ofertowej Wykonawca winien przemnożyć, zakładaną wstępnie przez Zamawiającego, ilość 77 pobytów nadzoru na budowie przez cenę jednostkową brutto za jeden pobyt na budowie, związany ze sprawowaniem nadzoru autorskiego. Ilość pobytów została wyliczona przez Zamawiającego szacunkowo w oparciu o Środowiskowe zasady wycen prac projektowych IPB-2009. Wielkość ta może ulec zmianie, gdyż zależna jest od rzeczywistych potrzeb wynikłych w trakcie realizacji inwestycji.

 

Pytanie nr 10.

Zgodnie z zapisami § 2 ust.1  punktu 1 projektu umowy Wykonawca jest zobowiązany do wykonania przekopów kontrolnych w odległościach nie większych niż co 15 metrów celem ustalenia rzeczywistego przebiegu istniejącej infrastruktury z  wyłączeniem sieci kanalizacyjnej.

W związku z powyższym prosimy o szczegółowe opisanie przez Zamawiającego metody wykonania przekopów kontrolnych w miejscach występowania nawierzchni utwardzonej, na przykład w ciągu istniejącej nawierzchni asfaltowej. Prosimy również o szczegółowe opisanie metody odtworzenia nawierzchni po wykonaniu przekopów kontrolnych. Ponadto w związku z tym, że wykonanie części przekopów kontrolnych będzie wymagało zajęcia istniejącego pasa drogowego (w tym istniejących chodników oraz jezdni), zwracamy się z zapytaniem do Zamawiającego czy w cenie ofertowej Wykonawca ma również ująć konieczność uzyskania koniecznych uzgodnień zajęcia pasa drogowego oraz konieczność wykonania czasowej organizacji ruchu na czas wykonywania prac w pasie drogowym.

Dodatkowo inwentaryzacja sieci wodociągowej będzie wymagała zastosowania i zaprojektowania wzmocnienia ścian wykopów w celu wykonania inwentaryzacji.

Wnioskujemy również o potwierdzenie Zamawiającego, że Wykonawca powinien w cenie ofertowej ująć wszelkie prace związane z wykonaniem przekopów kontrolnych.

 

Odpowiedź:

Sposób wykonania przekopów, uzyskanie odpowiednich uzgodnień i pozwoleń pozostaje po stronie Projektanta. Projektant powinien uwzględnić w ofercie wszystkie koszty jakie poniesie w związku z realizacją Zamówienia i sprawowaniem nadzoru autorskiego.

 

Pytanie nr 11.

Prosimy o informację czy przebudowa urządzeń infrastruktury związana z przedmiotową inwestycją jest ograniczona tylko i wyłącznie do istniejącego pasa drogowego ? Czy do wykonania przebudowy infrastruktury technicznej niezbędne będzie czasowe zajęcie działek nie wchodzących w istniejący pas drogowy ? W przypadku wystąpienia konieczności zajęcia czasowego działek niewchodzących w istniejący pas drogowy prosimy Zamawiającego o sporządzenia zestawienia tych działek oraz o podanie podstawy prawnej umożliwiającej wejście na te działki w celu wykonania przekopów kontrolnych zgodnie z wymaganiami SIWZ.

 

Odpowiedź:

Usytuowanie poszczególnych elementów oraz zakres przebudowy określa Projektant. Dokumentacja zamienna nie powinna naruszać istniejących podziałów działek oraz zmieniać przebiegu pasa drogowego.

 

Pytanie nr 12.

W warunkach wykonania zamówienia w SIWZ, Zamawiający wskazuje konieczność skoordynowania dokumentacji projektowej z innymi opracowaniami projektowanymi dotyczącymi terenu przedmiotowej inwestycji. W związku z powyższym, w celu umożliwienia właściwego skalkulowania ceny ofertowej,  wnioskujemy o przekazanie przez Zamawiającego zestawienia aktualnie prowadzonych prac projektowych oraz budowlanych w rejonie przedmiotowej inwestycji. Prosimy również o informację Zamawiającego, czy w cenie ofertowej ma być również zawarta cena  uzgadniania innych opracowań projektowych po uzyskaniu decyzji ZRID.

 

Odpowiedź:

Zamawiający nie posiada takich informacji. Projektant powinien uzyskać informacje na temat planowanych inwestycji.

Projektant powinien uwzględnić w cenie oferty wszystkie składniki mające wpływ na jej wysokość.

 

 

 

Pytanie nr 13.

W załączonych do SIWZ załączników nie wynika jednoznacznie czy Zamawiający dysponuje aktualną Decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Prosimy zatem o informację czy Zamawiający posiada wyżej wymienioną aktualną decyzję środowiskową. Jeśli wspomniana decyzja utraciła ważność, przygotowanie niezbędnych materiałów do przygotowania wniosku o wydanie nowej decyzji środowiskowej, w tym również  raportu środowiskowego, będzie wymagało czasu znacznie przekraczającego zakładany termin realizacji aktualizacji dokumentacji projektowej, co będzie wiązało się z koniecznością zmiany zapisów umowy w zakresie terminu realizacji prac. Czy w przypadku braku aktualnej decyzji środowiskowej, Wykonawca ma wycenić opracowanie niezbędnych materiałów do uzyskania nowej decyzji środowiskowej ?

 

Odpowiedź:

Zamawiający posiada decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.: „Przebudowa i uzbrojenie ulic: Nowokresowa, Kresowa, Jemiołowa, Cieszyńska, Polnych Kwiatów, Czeska, Pilska, Domowa, Sarnia, Podmokła, Rodzinna, Ogródkowa, Pozdawilska oraz regulacja cieku „Bystry Rów” na osiedlu Warszewo w Szczecinie”.

Modyfikacja: Zamawiający dokona modyfikacji SIWZ poprzez dodanie załącznika nr 14 do siwz - Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.: „Przebudowa i uzbrojenie ulic: Nowokresowa, Kresowa, Jemiołowa, Cieszyńska, Polnych Kwiatów, Czeska, pilska, Domowa, Sarnia, Podmokła, Rodzinna, Ogródkowa, Pozdawilska oraz regulacja cieku „Bystry Rów” na osiedlu Warszewo w Szczecinie” – wersja elektroniczna bez załączników  (plik PDF)

 

Pytanie nr 14.

W przypadku gdy Zamawiający dysponuje aktualną decyzją środowiskową, może wystąpić konieczność sporządzenia  raportu o oddziaływaniu na środowisko w ramach ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w trakcie uzyskiwania zmiany  ZRID.

Wiąże się  to między innymi z faktem, że od czasu uzyskania pierwotnej decyzji środowiskowej, zmianie uległy przepisy dotyczące ocenianych poszczególnych elementów środowiska . Dotyczy to na przykład dopuszczalnych poziomów hałasu w obszarze oddziaływania inwestycji.

Ponadto może pojawić się konieczność uwzględnienia zmian w zagospodarowaniu terenu jakie miały miejsce od czasu uzyskania pierwotnej decyzji środowiskowej. Przykładowo może wystąpić konieczność uwzględnienia zwiększonego natężenia ruchu pojazdów samochodowych, związanego z oddaniem kolejnego etapu Obwodnicy Śródmiejskiej, sąsiadującej bezpośrednio z rejonem przedmiotowej inwestycji.
Czy Wykonawca ma uwzględnić konieczność sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko w ramach ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w trakcie uzyskiwania zmiany  ZRID ? Jeśli tak to wiąże się to z koniecznością zmiany terminu realizacji aktualizacji przedmiotowej dokumentacji.

Dodatkowo wnioskujemy o przekazanie przez Zamawiającego, trakcie przedmiotowego postępowania przetargowego, wersji elektronicznej raportu o oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko, będącego podstawą do uzyskania pierwotnej decyzji środowiskowej.

 

 

 

Odpowiedź:

Zamawiający dysponuje decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach oraz Postanowieniem o odstąpieniu od obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Modyfikacja: Zamawiający dokona modyfikacji SIWZ poprzez dodanie załącznika nr 15 do siwz - Postanowienie o odstąpieniu od obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko planowanego przedsięwzięcia – wersja elektroniczna (plik PDF)

 

Pytanie nr 15.

W związku z zapisami  § 2 ust.1  punkt 3 projektu umowy dotyczącego konieczności wykonania nowej analizy geologicznej terenu objętego projektem, wnioskujemy o przekazanie pierwotniej analizy geologicznej będącej podstawą do sporządzenia pierwotnej dokumentacji projektowej.

 

Odpowiedź: Zamawiający oczekuje wykonania nowej analizy geologicznej terenu zgodnie z opisem w SIWZ, bez przywoływania starej opinii o geotechnicznych warunkach posadowienia do projektu budowlanego.

„Opinia o geotechnicznych warunkach posadowienia do projektu budowlanego” znajduje się w załączniku nr 10 do SIWZ dokumentacja projektowa, w folderze Opinia geotechniczna.    

 

Pytanie nr 16.

Projekt umowy w części dotyczącej sprawowania nadzoru autorskiego nie określa sposobu działania Zamawiającego i Wykonawcy w przypadku wystąpienia konieczności wykonania dodatkowych opracowań projektowych niezbędnych do realizacji zadania podstawowego a nie wynikających z błędów projektowych. Wnioskujemy o wprowadzenia stosownych zapisów do umowy, regulujących wykonanie dodatkowych opracowań projektowych.

 

Odpowiedź:

Zamawiający zlecając aktualizację dokumentacji oczekuje, że będzie ona kompletna i nie będzie konieczności wykonywania dokumentacji dodatkowej na etapie realizacji.

 

 

 

Pytanie nr 17.

Prosimy o udzielenie informacji czy Zamawiający dysponuje, edytowalną elektroniczną wersją pierwotnej dokumentacji projektowej ?

 

Odpowiedź:

Zamawiający nie dysponuje edytowalną wersją dokumentacji.


udostępnił:
wytworzono:
2014/01/28
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Wioleta Sadowska
dnia:
2014/01/28 13:46:29
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wioleta Sadowska 2014/01/28 13:46:29 pytania i odpowiedzi
Wioleta Sadowska 2014/01/28 13:25:02 pytania i odpowiedzi
Paweł Durka 2014/01/28 12:20:40 pytania i odpowiedzi