Wyjaśnienia treści SIWZ
Nowe pytania
Nasz znak: BZP/ 35/08
Dotyczy:
Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 223, poz. 1655) Publicznych, Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie 1
W tabeli Elementów Rozliczeniowych – załącznik nr 6 do SIWZ, w cz. III w poz. 58 należy wycenić
Odpowiedź:
Załącznik nr 6 do specyfikacji istotnych warunków zamówienia – Tabela Elementów Rozliczeniowych zostanie zmodyfikowany
Pytania 2 - dotyczące załącznika nr 5 oraz 5a do siwz §15 ust. 1; kary umowne :
Pyt. 2a. W załączniku nr 5 i 5a do siwz – wzór umowy, Zamawiający przewiduje 0,1% wynagrodzenia umownego w okresie pierwszych 30 dni kalendarzowych opóźnienia, liczone za każdy dzień opóźnienia, – Czy Zamawiający akceptuje ustalenie kary na poziomie nie wyższym niż 0,01% – 0,05% za każdy dzień zwłoki?
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie akceptuje kary na poziomie nie wyższym niż 0,01%-0,05% za każdy dzień zwłoki.
Pyt. 2b. W załączniku nr 5 i 5a do siwz – wzór umowy, Zamawiający przewiduje 0,3% wynagrodzenia umownego w okresie kolejnych 30 dni kalendarzowych opóźnienia, liczone za każdy dzień opóźnienia, –Czy Zamawiający akceptuje ustalenie kary na poziomie nie wyższym niż 0,01% – 0,05% za każdy dzień zwłoki?
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie akceptuje kary na poziomie nie wyższym niż 0,01%-0,05% za każdy dzień zwłoki.
Pyt. 2c.W załączniku nr 5 i 5a do siwz – wzór umowy, Zamawiający przewiduje 0,5% wynagrodzenia umownego za każdy następny dzień opóźnienia – Czy Zamawiający akceptuje ustalenie kary na poziomie nie wyższym niż 0,01% – 0,05% za każdy dzień zwłoki?
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie akceptuje kary na poziomie nie wyższym niż 0,01%-0,05% za każdy dzień zwłoki
Pyt. 2d.W załączniku nr 5 i 5a do siwz – wzór umowy, Zamawiający przewiduje 0,2% wynagrodzenia umownego za przedmiot umowy za każdy dzień opóźnienia, liczone od dnia wyznaczonego na usunięcie wad –Czy Zamawiający akceptuje ustalenie kary na poziomie nie wyższym niż 0,01% – 0,05% za każdy dzień zwłoki?
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie akceptuje kary na poziomie nie wyższym niż 0,01%-0,05% za każdy dzień zwłoki.
Pyt.2e. W załączniku nr 5 i 5a do siwz – wzór umowy, nie przewidziano kar z przyczyn Zamawiającego, które mogą przyczynić się do opóźnienia realizacji przedmiotu umowy, co powoduje nierówność stron umowy. Czy Zamawiający akceptuje karę płaconą przez Zamawiającego z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn Zamawiającego innych, niż określone w art. 145 ustawy Prawo zamówień publicznych, w wysokości adekwatnej do płaconej przez Wykonawcę za odstąpienie z przyczyn Wykonawcy?
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie akceptuje kary płaconej przez Zamawiającego z tytułu odstąpienia od Umowy z przyczyn Zamawiającego innych, niż określone w art. 145 ustawy Prawo zamówień publicznych, w wysokości adekwatnej do płaconej przez Wykonawcę za odstąpienie z przyczyn Wykonawcy.
Pyt.
Odpowiedź:
Nie, zamawiający nie akceptuje ustalenia limitu kar z tytułu opóźnień w wysokości 10% wynagrodzenia brutto.
Pyt. 2g. W załączniku nr 5 i 5a do siwz – wzór umowy: Czy Zamawiający akceptuje zastąpienie słowa „opóźnienie” – które może nie wynikać z przyczyn Wykonawcy i konieczności ponoszenia konsekwencji opóźnienia przez Wykonawcę niekoniecznie przez niego zawinionego, słowem „zwłoka” – która jednoznacznie wynika z przyczyn Wykonawcy, za którą jednoznacznie konsekwencje powinien ponosić Wykonawca?
Odpowiedź:
Nie, Wykonawca nie akceptuje zastąpienia słowa „opóźnienie” słowem „zwłoka”.
Pyt. 2h. W załączniku nr 5 i 5a do siwz – wzór umowy: Czy Zamawiający akceptuje usunięcie progresji kar z tytułu opóźnień?
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie akceptuje usunięcia progresji kar z tytułu opóźnień.
Pytanie 3
W siwz, rozdz. XIV ust. 2 Zamawiający wymaga, by Wykonawca, z dniem przedłożenia umowy do akceptacji dostarczy Zamawiającemu gwarancję bankową lub ubezpieczeniową opiewającą na kwotę o 20% wyższą niż wartość prac zlecanych podwykonawcom.- Wobec wymaganego przez Zamawiającego zabezpieczenia należytego wykonania umowy zgodnie z art. 150 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych kwocie 10% ceny całkowitej, czy Zamawiający akceptuje odstąpienie od wymogu przedłożenia dodatkowych gwarancji przez Wykonawcę na zapłatę podwykonawcom, jako niezgodnych z art. 150 ust. 2 ustawy?
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie akceptuje odstąpienia od wymogu przedłożenia dodatkowych gwarancji przez Wykonawcę na zapłatę podwykonawcom, jako niezgodnych z art. 150 ust. 2 ustawy, ponieważ zabezpieczenie należytego wykonania umowy nie jest tożsame z gwarancją wymagana przez podwykonawców.
Pytanie 4
W załączniku nr 5a do siwz §6 ust. 3 pkt 4Zamawiający wymaga, by umowa z podwykonawcą musiała zawierać: warunki płatności – zapłata wynagrodzenia za wykonanie zakresu robót nastąpi po ich odbiorze a termin płatności faktury wyniesie 14 dni od dnia przekazania faktury – Wobec nierówności stron umowy, spowodowanej wymogiem Zamawiającego zapłaty przez Wykonawcę podwykonawcy w terminie 14 dni przy terminie płatności Zamawiającego dla Wykonawcy wynoszącym 21 dni dla płatności częściowych i 30 dni dla płatności końcowej, czy Zamawiający akceptuje termin płatności Wykonawcy dla podwykonawcy zgodnie z zapisem umowy z podwykonawcą lub co najmniej analogiczny jak Zamawiającego dla Wykonawcy i liczony od daty zapłaty Wykonawcy przez Zamawiającego?
Odpowiedź:
§ 6 ust. 3 pkt 4 załącznika nr 5a do siwz zostanie zmodyfikowany
Pytanie 5
W załączniku nr 5 oraz 5a do siwz § 9 ust. 5 Zamawiajacy stwierdza, że wartość przedmiotu umowy, określona w ust 1 może ulec obniżeniu w końcowym rozliczeniu Umowy, nie upoważnia to Wykonawcy do wysuwania jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Zamawiającego. – Czy Zamawiający może jednoznacznie doprecyzować kryteria i zasady obniżenia wynagrodzenia Wykonawcy z tytułu realizacji Umowy wobec zapisu faktycznie dopuszczającego jednostronne i uznaniowe obniżenie wynagrodzenia Wykonawcy, co raczej nie jest intencją Zamawiającego?
Odpowiedź:
Obniżenie wynagrodzenia w ramach rozliczenia kosztorysowego może nastąpić w przypadku gdy rzeczywisty obmiar robót będzie niższy niż określony w TER.
Pytania 6 Dotycze załącznika nr 5 oraz 5a do siwz §10 - odbiory robót
Pyt. 6a. W jakim terminie od dnia zgłoszenia Zamawiający zakończy odbiór częściowy – proponuje się 7 dni?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje odbiorów częściowych, a tylko płatności przejściowe raz w miesiącu w oparciu o obmiar wykonanych robót potwierdzonych przez inspektora nadzoru
Pyt. 6b. W jakim terminie od dnia zgłoszenia Zamawiający zakończy odbiór końcowy – proponuje się 14 dni?
Odpowiedź:
Zamawiający przystąpi do procedury odbiorowej niezwłocznie po zgłoszeniu przez Kierownika Budowy
Pytanie 7
W załączniku nr 5 oraz 5a do siwz §10 ust. 9 Zamawiający stwierdza, że wstrzyma do czasu ustania przyczyny, płatności bieżących faktur w całości lub w części – w przypadku nie wywiązania się Wykonawcy, z któregokolwiek ze zobowiązań wynikających z umowy. W takim przypadku nie przysługują Wykonawcy odsetki z tytułu opóźnienia w zapłacie. – Czy Zamawiający może enumeratywnie wymienić istotne przyczyny, skutkujące wstrzymaniem płatności celem uniknięcia swobody interpretacji i nieporozumień w tym zakresie?
Odpowiedź:
Wstrzymanie płatności może nastąpić w wyniku nie spełnienia przez Wykonawcę warunków zapisanych w umowie § 10 pkt 3, pkt 6.
Pytanie 8
W załączniku nr 5 oraz 5a do siwz §15 ust. 4 Zamawiający stwierdza, że w przypadku nie usunięcia wad w terminach wskazanych przez Zamawiającego w protokole końcowym odbioru robót i przekazania do eksploatacji, Wykonawca wyraża zgodę na usunięcie wad na koszt Wykonawcy. – Czy Zamawiający akceptuje usunięcie wad w terminie uzgodnionym przez Wykonawcę z Zamawiającym, uwzględniającym technologiczne możliwości i reguły sztuki budowlanej?
Odpowiedź:
Tak.
Pytania 9 Dotyczą rozdziału XIV ust. 1 siwz
Pyt. 9a. „W jakim terminie Zamawiający zobowiązany jest do zajęcia stanowiska w przedmiocie akceptacji przedłożonego mu wzoru umowy z podwykonawcą?”
Odpowiedź:
Zamawiający zobowiązany jest do zajęcia stanowiska w przedmiocie akceptacji przedłożonego mu wzoru umowy z podwykonawcą w terminie przewidzianym w art. 6471Kodeku Cywilnego.
Pyt. 9b. „Czy Zamawiający zobowiązany jest do udzielenia pisemnego uzasadnienia w przypadku odmowy akceptacji przedłożonego mu wzoru umowy z podwykonawcą? W jakim terminie Zamawiający zobowiązany jest do przedłożenia Wykonawcy tego uzasadnienia?”
Odpowiedź:
Tak.
Pyt. 9c. „Czy w przypadku gdy Zamawiający odmówi akceptacji wzoru umowy z podwykonawcą, termin realizacji robót ulega przedłużeniu?
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie 10 – dotyczy rozdziału XVI ust. 5.9 siwz
„Czy zamawiający wyraża zgodę na zapis w umowie, iż jeśli materiały posiadają atesty, aprobaty techniczne, deklaracje zgodności bądź inne dokumenty potwierdzające ich dopuszczenie do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie to Zamawiający nie może odmówić ich akceptacji?”
Odpowiedź:
Zapis w siwz pozostaje bez zmian.
Pytanie 11
Rozdział XVI Ust. 5.11. siwz „Czy Zamawiający zastrzega jakąś specyficzną procedurę postępowania reklamacyjnego? Jeśli tak, to proszę udostępnić jej warunki”.
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie zastrzega żadnej specyficznej procedury postępowania reklamacyjnego.
Pytania 12 – dotyczą załącznika nr 5a do siwz
Pyt. 12a. dotyczy § 7 ust. 2.10. „W jakim terminie od dnia zgłoszenia przez wykonawcę wykonania prac ulegających zakryciu, Zamawiający zobowiązany jest dokonać ich odbioru?”
Odpowiedź:
Zamawiający jest zobowiązany dokonać odbioru prac ulęgających zakryciu niezwłocznie po zgłoszeniu ich wykonania przez Wykonawcę.
Pyt. 12b. Czy niedochowanie przez Zamawiającego terminu odbioru prac ulegających zakryciu uznaje się za ich odebranie bez zgłaszania jakichkolwiek uwag, usterek i wad?
Odpowiedź:
Zamawiający jest zobowiązany dokonać odbioru prac ulęgających zakryciu niezwłocznie po zgłoszeniu ich wykonania przez Wykonawcę. Roboty ulegające zakryciu każdorazowo wymagają odbiorowi przez inspektora nadzoru zgodnie z Prawem Budowlanym.
Pyt. 12c. Czy niedochowanie przez Zamawiającego terminu odbioru prac ulegających zakryciu powoduje przedłużenie terminu wykonania robót o okres opóźnienia Zamawiającego?”
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający jest zobowiązany dokonać odbioru prac ulęgających zakryciu niezwłocznie po zgłoszeniu ich wykonania przez Wykonawcę.
Pytanie 13
dotyczy § 9 ust. 3. „Czy możliwa jest zmiana zapisu na „Wykonawca uprawniony będzie do podwyższonego wynagrodzenia w oparciu o rzeczywiście wykonaną ilość robót”.
Odpowiedź:
Dotychczasowy zapis nie ulega zmianie.
Pytania 14
Pyt. 14a. Czy Zamawiający wyraża zgodę na zastąpienie słów w § 15 ust. 1 pkt 3 załącznika nr 5a do siwz na „z przyczyn leżących po stornie Wykonawcy” na słowa „z przyczyn zawinionych przez Wykonawcę”?
Odpowiedź:
Nie.
Pyt. 14b.„Czy Zamawiający akceptuje zastrzeżenie umownego odstąpienia od umowy przez Wykonawcę w przypadku nie spełnienia przez Zamawiającego jego zobowiązań wynikających z umowy?”
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie przewiduje takiej sytuacji.
Pyt. 14c. „Czy Zamawiający akceptuje zastrzeżenie kary umownej na rzecz Wykonawcy w przypadku odstąpienia przez niego od umowy z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego (względnie z przyczyn zawinionych przez Zamawiającego”).
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie przewiduje takiej sytuacji.
Pytania 15 dotyczą § 6 ust. 2 załącznika nr 5a do siwz
Pyt. 15a. „Czy Zamawiający wyraża zgodę na włączenie do treści umowy zapisu o treści: „Zamawiający jest zobowiązany do zajęcia stanowiska w przedmiocie przedłożonej mu umowy w terminie 3 dni od jej przedłożenia. Nie zajęcie stanowiska w tym terminie oznacza akceptację Zamawiającego na zawarcie przez Wykonawcę umowy z Podwykonawcą zgodnie z przedłożonym mu wzorem umowy. W przypadku braku akceptacji Zamawiającego na zawarcie przez Wykonawcę umowy z Podwykonawcą, Zamawiający zobowiązany jest wskazać przyczyny braku akceptacji na piśmie wraz ze wskazaniem, w jakiej treści akceptuje negowane zapisy umowy. Zamawiający nie może odmówić ponownie zgody na zawarcie przez Wykonawcę umowy z Podwykonawcą, gdy umowa ta odpowiada oczekiwaniom Zamawiającego wskazanym w uzasadnieniu pierwszej umowy”.
Odpowiedź:
Zapisy umowy pozostają bez zmian zgodnie z art. 6471 Kodeksu Cywilnego. W przypadku braku akceptacji Zamawiający zobowiązany jest do wskazania przyczyn braku akceptacji danej umowy.
Pyt. 15b. „Czy brak akceptacji Zamawiającego w przedmiocie przedłożonej mu umowy powoduje przedłużenie okresu wykonania robót o okres prowadzonych przez Wykonawcę renegocjacji z Podwykonawcą/poszukiwania innego Podwykonawcy?”.
Odpowiedź:
Nie.
Pytanie 16– dotyczy § 6 ust. 3 pkt 5 załącznika nr 5a do siwz :
„Czy Zamawiający akceptuje zawarcie przez Wykonawcę z Podwykonawcą zapisu o wyższych karach umownych niż jest to przewidziane w § 15 Umowy o Roboty Budowlane?”
Odpowiedź:
Załącznik nr 5a do siwz zostanie zmodyfikowany
Pytanie 17 – dotyczy § 6 ust. 8 załącznika nr 5a do siwz
„Czy Zamawiający wyraża zgodę na zstąpienie słów „wszelkich informacji dotyczących podwykonawców” słowami: „wszelkich posiadanym przez Wykonawcę informacji dotyczących Podwykonawcy, związanych z realizacją powierzonych Podwykonawcy robót”?
Odpowiedź:
Załącznik nr 5a do siwz zostanie zmodyfikowany
Pytanie 18
Dotyczy Tabeli Elementów Rozliczeniowych, Roboty sanitarne, Kanalizacja sanitarna tłoczna: poz. 7. Czy Zamawiający dopuszcza wykonanie przecisku pod ulicą Szosa Stargardzka przy użyciu rur innych niż polimerobetonowe np. rury stalowej?
Odpowiedź:
Załącznik nr 6 do siwz – Tabela Elementów Rozliczeniowych – zostanie zmodyfikowany
Pytanie 19
Dotyczy rozdziału XIV oraz załącznika nr 5a do siwz § 6 ust. 5
- gwarancja zapłaty dla Podwykonawcy. Czy Zamawiający dopuszcza odstąpienie od wymogu dostarczenia Gwarancji zapłaty dla podwykonawców i odpowiednie zmodyfikowanie zapisów SIWZ oraz umowy tj wykreślenie z siwz punktu 2 i 3 w Rozdziale XIV oraz z Projektu umowy §6 ust. 5?
Odpowiedź:
Nie, Zamawiający nie odstępuje od wymogu przedłożenia dodatkowych gwarancji przez Wykonawcę na zapłatę podwykonawcom, jako niezgodnych z art. 150 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Pytanie 20
Dotyczy Tabeli Elementów Rozliczeniowych, Roboty sanitarne, Kanalizacja sanitarna tłoczna: poz.7
Prosimy o podanie właściwej grubości ścianki dla rury z polimerobetonu o średnicy zewnętrznej 200mm. Podana grubość 75mm dotyczy rury o średnicy zewnętrznej 400mm.
Odpowiedź:
Załącznik nr 6 do siwz – Tabela Elementów Rozliczeniowych – zostanie zmodyfikowany
Pytanie 21
Dotyczy Tabeli Elementów Rozliczeniowych, Roboty drogowe: poz.28 oraz ST-04.07.01 Podbudowa z betonu asfaltowego.
Pozycja 28 TER podaje uziarnienie mieszanki na podbudowę: 0/31.
Specyfikacja nie określa jednoznacznie ani uziarnienia kruszywa, ani rodzaju asfaltu.W praktyce stosowana jest mieszanka o uziarnieniu 0/25 na zwykłym asfalcie drogowym 35/50.
Prosimy Zamawiającego o określenie:
- jaki rodzaj asfaltu oraz
- kruszywo o jakim uziarnieniu
należy przyjąć do wyceny mieszanki mineralno-bitumicznej na podbudowę?
Odpowiedź:
Załącznik nr 6 do siwz – Tabela Elementów Rozliczeniowych – zostanie zmodyfikowany
Pytanie 22
Dotyczy Tabeli Elementów Rozliczeniowych, Roboty drogowe: poz.32 oraz ST-05.03.05 Nawierzchnia z betonu asfaltowego.
Pozycja 32 TER podaje uziarnienie mieszanki na warstwę wiążącą: 0/20.
Specyfikacja nie określa jednoznacznie ani uziarnienia kruszywa, ani rodzaju asfaltu.
W praktyce dla mieszanki 0/20 na warstwę wiążącą stosowany jest zwykł asfalt drogowy 35/50.
Prosimy Zamawiającego o określenie:
- jaki rodzaj asfaltu
należy przyjąć do wyceny mieszanki mineralno-bitumicznej na warstwę wiążącą?
Jeżeli odpowiedź spowoduje zmiany w zapisach TER prosimy o przesłanie nowej tabeli.
Odpowiedź:
Załącznik nr 6 do siwz – Tabela Elementów Rozliczeniowych – zostanie zmodyfikowany
Pytanie 23
Dotyczy Tabeli Elementów Rozliczeniowych, Roboty drogowe: poz.33 oraz ST-05.03.13 Nawierzchnia z mieszanki mastyksowo-grysowej (SMA).
Pozycja 33 TER podaje uziarnienie mieszanki na warstwę ścieralną: 0/12,8.
Specyfikacja nie określa jednoznacznie ani uziarnienia kruszywa, ani rodzaju asfaltu.
W praktyce stosowana jest mieszanka o uziarnieniu 0/11 na zwykłym asfalcie drogowym 50/70 lub na asfalcie modyfikowanym.
Prosimy Zamawiającego o określenie:
- jaki rodzaj asfaltu oraz
- kruszywo o jakim uziarnieniu
należy przyjąć do wyceny mieszanki mineralno-bitumicznej na warstwę ścieralną?
Jeżeli odpowiedź spowoduje zmiany w zapisach TER prosimy o przesłanie nowej tabeli.
Odpowiedź:
Załącznik nr 6 do siwz – Tabela Elementów Rozliczeniowych – zostanie zmodyfikowany
Pytanie 24
Dotyczy Tabeli Elementów Rozliczeniowych, Roboty drogowe: poz.25, 26 i 27 oraz ST-04.04.02 Podbudowa z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie.
Z opisu pozycji 25, 26 i 27 oraz przekrojów projektu drogowego wynika, że na podbudowę z kruszywa należy zastosować kruszywo o uziarnieniu 0/63.
W praktyce na podbudowy stosowana jest mieszanka o uziarnieniu 0/31,5.
Prosimy Zamawiającego o określenie kruszywo o jakim uziarnieniu należy przyjąć na podbudowę:
- kruszywo o uziarnieniu 0/63 czy
- kruszywo o uziarnieniu 0/31,5 ?
Jeżeli odpowiedź spowoduje zmiany w zapisach TER prosimy o przesłanie nowej tabeli.
Odpowiedź:
Przy wycenie należy przyjąć kruszywo o uziarnieniu podanym w Tabeli Elementów Rozliczeniowych.
Pytanie 25
Dotyczy tabeli Elementów Rozliczeniowych, poz. 37 – oznakowanie poziome odblaskową taśmą prefabrykowaną przy zastosowaniu metody „ugniatania” w świeżo wykonaną nawierzchnię.
Z uwagi na fakt, iż w ST.07.01.01. jak i w opisie technicznym do tomu: Organizacja ruchu, na stronie 4 mowa jest oznakowaniu poziomym cienko- i grubowarstwowym, a nie ma nic na temat oznakowania z taśm prefabrykowanych, pytamy:
- Jaki rodzaj oznakowania należy wycenić w pozycji 37:
1. Cienkowarstwowe
2. Grubowarstwowe – termoplastyczne
3. Grubowarstwowe – chemoutwardzalne
4. Czy oznakowanie z taśm prefabrykowanych (nadmieniamy, że oznakowanie
z taśm prefabrykowanych jest najdroższe spośród wymienionych (ponad trzykrotnie od oznakowania grubowarstwowego chemoutwardzalnego))?
Odpowiedź:
Przy wycenie należy przyjąć oznakowanie zgodnie z zapisem w Tabeli Elementów Rozliczeniowych poz. 37.
- udostępnił:
- Biuro Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2008/09/26
- odpowiedzialny/a:
- Ewa Jasiak - Wybraniec
- wprowadził/a:
- Agnieszka Kosmala
- dnia:
- 2008/09/26 14:38:47
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Agnieszka Kosmala | 2008/09/26 14:38:47 | nowe pytania i odpowiedzi |
Agnieszka Kosmala | 2008/09/26 14:34:56 | nowe pytania i odpowiedzi |
Agnieszka Kosmala | 2008/09/26 14:30:53 | nowe pytania i odpowiedzi |
Agnieszka Kosmala | 2008/09/26 14:26:20 | nowe pytania i odpowiedzi |