przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania nr 13


Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści siwz.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.), Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

Pytanie 1

„W kosztorysie inwestorskim na „Wewnętrzne Instalacje wodne i kanalizacyjne nie zostały ujęte zestawy hydroforowe HYDRO MPC-E2 CRIE 15-2 kpl.2 , których zastosowanie określono w dokumentacji wykonawczej w opisie branży „wewnętrzne instalacje wodne i kanalizacyjne” str3 pkt.4.1.1. dot. zasilania instalacji wody zimnej i ciepłej.

Czy należy je dodatkowo wycenić? Jeśli tak to w jaki sposób ma to być uwzględnione w kosztorysie Inwestorskim?”

Odpowiedź 1:

Należy wycenić zestaw hydroforowy HYDRO MPC-E2 CRIE 15-2 szt.2. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 2

W kosztorysie od poz.79 do poz.84 nie określono średnic i typu zaworów:

Ø  Zawory regulacyjne z głowicami termostatycznymi

Ø  Zawory regulacyjne z przepływomierzami

Odpowiedź 2:

Zaworów regulacyjnych z głowicami termostatycznymi oraz zaworów regulacyjnych z przepływomierzami nie należy odrębnie ujmować w kosztorysie. Odpowiednie zawory oraz przepływomierze stanowią wyposażenie rozdzielaczy HKV-P. W pozycjach rozdzielaczy należy natomiast ująć dodatkowo siłowniki termiczne w ilości odpowiadającej ilości obwodów. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 3

W zestawieniu rozdzielaczy i opisie wytypowano montaż rozdzielaczy HLV firmy Rehau, natomiast w kosztorysie wyszczególniono HPV-P.

Odpowiedź 3:

Rodzaje rozdzielaczy:

1.      Dla ogrzewania tradycyjnego (grzejnikowego):

Projektuje się montaż rozdzielaczy HLV firmy REHAU w szafkach rozdzielaczowych podtynkowych lub natynkowych. (punkt 4.1.1.3 opisu „Wewnętrznych instalacji grzewczych”).

2.      Dla ogrzewania podłogowego:

Rozdzielacze obwodów grzewczych HKV-P firmy REHAU składają się z dwuwyjściowych segmentów:

-                    zasilanie – wyposażone w termostat dla każdego obwodu grzewczego,

-      powrót – wyposażony w przepływomierz dla każdego obwodu grzewczego.

Rozdzielacz wyposażony w zawór odpowietrzający i spustowy na zasilaniu i powrocie.

Projektuje się montaż rozdzielaczy w szafkach rozdzielaczowych podtynkowych lub natynkowych. (punkt 4.1.2.4 opisu „Wewnętrznych instalacji grzewczych).

 

ZESTAWIENIE ROZDZIELACZY

NR ROZDZIELACZA

RODZAJ

ILOŚĆ OBWODÓW GRZEWCZYCH

FIRMA

CENTRALNE OGRZEWANIE

R-CO-1

HLV

2

REHAU

R-CO-2

HLV

3

REHAU

R-CO-3

HLV

4

REHAU

R-CO-4

HLV

4

REHAU

R-CO-5

HLV

8

REHAU

R-CO-6

HLV

6

REHAU

R-CO-7

HLV

5

REHAU

R-CO-8

HLV

3

REHAU

R-CO-9

HLV

3

REHAU

R-CO-10

HLV

7

REHAU

R-CO-11

HLV

7

REHAU

R-CO-12

HLV

10

REHAU

R-CO-13

HLV

4

REHAU

R-CO-14

HLV

3

REHAU

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

R-1

HKV-P

8

REHAU

R-2

HKV-P

8

REHAU

R-3

HKV-P

8

REHAU

R-4

HKV-P

9

REHAU

R-5

HKV-P

2

REHAU

R-6

HKV-P

4

REHAU

R-7

HKV-P

7

REHAU

R-8

HKV-P

5

REHAU

R-9

HKV-P

10

REHAU

R-10

HKV-P

10

REHAU

R-11

HKV-P

9

REHAU

Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 4

Dotyczy: INSTALACJI WENTYLACJI I KLIMATYZACJI

W opisie projektu wykonawczego na str. 10 czytamy: „Kanały wyciągowe instalacji oddymiającej wykonane z płyt PROMATEC”. W TER dotyczącej branży wentylacji nie ma takiej pozycji (w dokumentacji i TER dotyczących branży architektura nie odnaleziono także takich pozycji).

Prosimy o podanie czy kanały wentylacyjne mają być wykonane z płyt PROMATEC czy też obudowane płytami PROMAT EI lub może nie zachodzi żadna z podanych ewentualności. Prosimy o wyjaśnienie w/w kwestii i jeśli zachodzi któraś z podanych ewentualności prosimy o podanie która oraz parametrów technicznych materiału, jego ilości i dopisanie w odpowiednim miejscu TER.

Odpowiedź 4:

Potwierdzamy, że kanały mają być wykonane z płyt Promatec, zgodnie z opisem do projektu. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 5

Dotyczy instalacji centralnego ogrzewania: w przedmiarze brak 3 szt. rozdzielaczy na 8 obwodów ogrzewania podłogowego. Prosimy potwierdzić, że należy dopisać do kosztorysu dodatkową pozycję.

Odpowiedź 5:

W kosztorysie brakuje rozdzielaczy HKV-P 8 - obwodowych w ilości 3 sztuk. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 6

Zgodnie z suplementem (pkt. 7.j, strona 15) dla instalacji wentylacji należy ująć koszt systemu przejść przez dach. Natomiast zgodnie z opisem technicznym (pkt 4.1.6) cokoły pod wentylatory dachowe wykonuje branża architektoniczna. Prosimy o jednoznaczną odpowiedź, kto dostarcza i montuje cokoły dachowe. W przypadku, gdy jest to wykonawca instalacji wentylacji prosimy o korektę przedmiaru robót.

Odpowiedź 6:

Dostawa oraz montaż cokołów pod wentylatory dachowe leży po stronie wykonawcy wentylacji.

Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 7

W przedmiarze robót brak jest pozycji dotyczącej montażu przepustnic oraz nagrzewnic wodnych dla central wentylacyjnych typu GOLD. Zgodnie z kartami katalogowymi oraz informacją producenta przepustnice oraz nagrzewnice są dodatkowymi elementami do central typu GOLD. Centrale te posiadają w zamkniętej obudowie jedynie filtry, wentylatory oraz wymiennik. Przepustnice oraz nagrzewnice montuje się dodatkowo. Prosimy o korektę przedmiaru robót.

Odpowiedź 7:

Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 8

W otrzymanym przedmiarze robót brak jest pozycji dotyczącej pracy rusztowań w celu montażu instalacji wentylacji dla wysokości kondygnacji wyższych niż 4,0 m. Prosimy o dodanie do przedmiaru robót pozycji dotyczących ustawienia, rozebrania i czasu pracy rusztowań dla montażu instalacji wentylacji na wysokości ponad 4,0 m.

Odpowiedź 8:

Sposób montażu i użyte narzędzia oraz sprzęt należy ująć w cenie montażu instalacji.

 

 

Pytanie 9

Czy kanały wentylacyjne dla układu W03 oraz W04 przedstawione na rysunku „Rzut trybun część A” (nr rys. 20) będą montowane od strony dachu? Jeżeli powyższe kanały będą montowane od strony hali basenowej prosimy o dodanie do przedmiaru robót pozycji dotyczącej pracy podnośnika w celu montażu kanałów wentylacyjnych.

Odpowiedź 9:

Kanały montowane od strony dachu.

 

Pytanie 10

Ze względu na brak przekrojów dla instalacji wentylacji prosimy o wyjaśnienie czy kanały wentylacyjne układów W01, W02, W14, W15 montowane nad trybunami oraz nad basenem (rysunek nr 20) będą przebiegać w przestrzeni między dźwigarem a dachem czy może pod dźwigarami? W przypadku ich montażu w przestrzeni między dźwigarem a dachem czy będzie istnieć możliwość swobodnego poruszania się w tej przestrzeni? Jeżeli nie prosimy o dodanie pozycji dotyczącej pracy podnośnika w celu montażu instalacji wentylacji na hali basenowej dla układów W1, W2, W3, W4, W4, W15.

Odpowiedź 10:

Kanały montowane między dźwigarem a dachem. Sposób montażu i użyte narzędzia oraz sprzęt należy ująć w cenie montażu instalacji

 

Pytanie 11

Ze względu na brak szczegółowych informacji prosimy o wyjaśnienie, czy kanały wentylacyjne układów W01, W02, W03, W04, W14, W15 przedstawione na rysunku „Rzut trybun część A” (nr rys. 20) montowane nad trybunami oraz nad basenem (rysunek nr 20) będą niezabudowane czy też zabudowane?

Odpowiedź 11:

Kanały niezabudowane.

 

Pytanie 12

Czy kanały wentylacyjne dla układu W03 oraz W04 przedstawione na rysunku „Rzut trybun część A” (nr rys. 20) będą posiadać izolację termiczną? Jeżeli powyższe kanały będą izolowane prosimy o korektę przedmiaru robót oraz informację o rodzaju i grubości izolacji.

Odpowiedź 12:

Kanały nie izolowane.

 

Pytanie 13

Ze względu na brak szczegółowych informacji prosimy o wyjaśnienie, czy kanały wentylacyjne układów W01, W02, W14, W15 montowane nad trybunami oraz nad basenem (rysunek nr 20) będą posiadały izolację termiczną? Jeżeli tak, prosimy o korektę przedmiaru robót oraz informację o rodzaju i grubości izolacji.

Odpowiedź 13:

Kanały nie izolowane.

 

Pytanie 14

Ze względu na brak szczegółowych informacji prosimy o przedstawienie informacji (zaznaczenie na rysunkach), które kanały wentylacyjne będą niezabudowane w pomieszczeniach wentylowanych.

Odpowiedź 14:

Zapis z opisu technicznego: „Nie należy izolować przewodów prowadzonych jako niezabudowane w pomieszczeniach wentylowanych” jest nieprecyzyjny. Należy go rozumieć w ten sposób, że nie ma potrzeby izolowania kanałów biegnących w obrębie przestrzeni pomieszczeń przez nie wentylowanych (obsługiwanych).

Pytanie 15

Czy kanały transportujące świeże powietrze dla układów N14 i N15 nie powinny być izolowane termicznie w celu uniknięcia kondensacji pary wodnej na powierzchni kanałów? Jeżeli tak, prosimy o informację odnośnie rodzaju i grubości izolacji oraz o korektę przedmiaru robót.

Odpowiedź 15:

Odcinki kanałów W15-1 do W156 oraz W14-1 do W14-5 izolowane wełną mineralną o grubości 3cm pod folią aluminiową. Przedmiar robót uwzględnia powyższą izolację i nie wymaga korekty.

 

Pytanie 16

W opisie technicznym dla układów N14-W14 oraz N15-W15 (pkt. 4.1.4. str. 8) brak jest wytycznych odnośnie izolacji termicznej przewodów wentylacyjnych. Natomiast w przedmiarze robót występuję pozycja dotycząca izolacji termicznej dla części kanałów wentylacyjnych powyższych układów. Prosimy o wyjaśnienie, które kanały wentylacyjne należy izolować termicznie.

Odpowiedź 16:

Należy izolować wełną mineralną o grubości 3 cm pod folią aluminiową kanały nawiewne N14 oraz N15 poza odcinkami w hali basenowej oraz odcinki kanałów W15-1 do W15-6 i W14-1 do W14-5.

 

Pytanie 17

Zgodnie z opisem technicznym dla układów N13-W13, N18-W18 oraz N19-W19 (pkt. 4.1.4. str. 8) zapisano: „Generalnie, kanały przechodzące przez pomieszczenia, które są ogrzewane, albo prowadzone w stropach lub ścianach pomieszczeń ogrzewanych nie muszą być izolowane. Natomiast kanały prowadzące powietrze przez pomieszczenia nieogrzewane, w stropach pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, w przestrzeni stropodachu, etc. należy zaizolować wełną mineralną firmy Rockwool lub inną dopuszczoną do stosowania”. Czy kanały wentylacyjne nawiewne i wywiewne prowadzone w maszynowni oraz w piwnicy nie powinny posiadać izolacji termicznej? Jeżeli tak, prosimy o korektę przedmiaru robót oraz informację o rodzaju i grubości izolacji

Odpowiedź 17:

Kanały dla układów N13-W13 N18-W18 N19-W19 nie są prowadzone w maszynowni oraz w piwnicy.

 

Pytanie 18

W opisie technicznym widnieje zapis: (pkt. 4.1.4. str. 13) „Kanały nawiewne, którymi jest nawiewane powietrze wentylujące należy zaizolować matami izolacyjnymi z wełny mineralnej typu VENTILAM ALU firmy Isover, dla kanałów prowadzonych w strefie sufitów podwieszonych będzie to izolacja o grubości 30 mm, natomiast dla kanałów prowadzonych w betonowym kanale będzie to izolacja o grubości 50 mm. Parametry techniczne: przewodność cieplna około 0,044 W/mK, gęstość: 36 kg/m3”. Natomiast w opisach dla poszczególnych układów wentylacyjnych pojawia się zapis: „Kanały wentylacyjne powietrza nawiewanego oraz wywiewanego prowadzone w piwnicy i szachtach oraz kanał czerpny należy izolować wełną mineralną o grubości 3 cm pod folią aluminiową. Kanały wentylacyjne nawiewne i wywiewne prowadzone w przestrzeniach sufitów podwieszanych pomieszczeń, które obsługują – nieizolowane”. Prosimy o jednoznaczne określenie, czy kanały wentylacyjne prowadzone w sufitach podwieszanych należy izolować termicznie? Jeżeli tak prosimy o korektę przedmiaru robót oraz informację o rodzaju i grubości izolacji.

Odpowiedź 18:

Nie izolować kanałów prowadzonych w przestrzeniach sufitów podwieszanych pomieszczeń które obsługują.

Pytanie 19

Zgodnie z zestawieniem podstawowych elementów instalacji wentylacji kanały czerpne układów C06, C07 oraz C08 wykonane są z blachy aluminiowej. Czy istnieje możliwość zamiany kanałów czepnych wykonanych z blachy aluminiowej na kanały tańsze wykonane z blachy ocynkowanej? Zwracamy uwagę na to, iż powietrze świeże nie będzie agresywne.

Odpowiedź 19:

Zgodnie z projektem należy wykonać kanały czerpne z blachy aluminiowej.

 

Pytanie 20

Zgodnie z opisem technicznym kanały wentylacyjne dla układów N01, U01, N02, U02, N03, U03, N04, U04 N06, U06, W06, N07, U07 W07, N08, U08 oraz W08 mają być wykonane z blachy aluminiowej. Na ww. kanałach wentylacyjnych przewidziano klapy przeciwpożarowe w wykonaniu aluminiowym. Producenci nie posiadają klap przeciwpożarowych aluminiowych. Czy istnieje możliwość zamiany klap aluminiowych na klapy chemoodporne, które są dostępne na rynku? Jeżeli tak, prosimy o korektę przedmiaru robót.

Odpowiedź 20:

Należy przyjąć klapy pożarowe z korpusami wykonanymi z blachy stalowej ocynkowanej. W projekcie w zestawieniu elementów wentylacji widnieje w kolumnie ”uwagi” omyłkowo podana informacja o aluminium.

 

Pytanie 21

Zgodnie z opisem technicznym kanały wentylacyjne dla układów N01, U01, N02, U02, N03, U03, N04, U04 N06, U06, W06, N07, U07 W07, N08, U08 oraz W08 mają być wykonane z blachy aluminiowej. Na ww. kanałach wentylacyjnych przewidziano tłumiki akustyczne w wykonaniu aluminiowym. Producenci nie posiadają tłumików aluminiowych. Czy istnieje możliwość zamiany tłumików akustycznych aluminiowych na tłumiki kwasoodporne, które są dostępne na rynku? Jeżeli tak, prosimy o korektę przedmiaru robót.

Odpowiedź 21:

Należy przyjąć tłumiki wykonane z blachy stalowej ocynkowanej. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 22

Czy Inwestor przewiduje wykonanie otworów montażowych w przegrodach budowlanych w celu wprowadzenia central wentylacyjnych do miejsca ich montażu?

Odpowiedź 22:

W projekcie założono transport oraz montaż central (w modułach) bez potrzeby wykonywania otworów montażowych.

 

Pytanie 23

Dotyczy instalacji węzła cieplnego: w TER – instalacje sanitarne brakuje obmiaru rurociągów występujących w pomieszczeniu węzła cieplnego. Prosimy o dostarczenie właściwego obmiaru i sposobu wyceny tych brakujących elementów.

Odpowiedź 23:

Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 24

Dotyczy instalacji węzła cieplnego: w TER - Instalacje sanitarne poz. 201 występuje filtr magnetyczny firmy ZETKAMA Dn 100 mm w ilości 2 szt., natomiast w zestawieniu urządzeń węzła cieplnego jest ich 3 szt. Którą ilość należy wycenić?

Odpowiedź 24:

Należy przyjąć trzy sztuki. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

Pytanie 25

Dotyczy instalacji wentylacji: w TER - Instalacje sanitarne poz. 376 są tłumiki akustyczne MBR o wym. 1750x900/1250 w ilości 3 szt., natomiast w zestawieniu podstawowych elementów wentylacji jest ich 4 szt. Którą ilość należy wycenić?

Odpowiedź 25:

Należy przyjąć cztery sztuki. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 26

Dotyczy instalacji wentylacji: w TER - Instalacje sanitarne poz. 389 są tłumiki akustyczne MBR o wym. 1750x900/1250 w ilości 3 szt., natomiast w zestawieniu podstawowych elementów wentylacji jest ich 4 szt. Którą ilość należy wycenić?

Odpowiedź 26:

Należy przyjąć cztery sztuki. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 27

Dotyczy instalacji wentylacji: w TER - Instalacje sanitarne poz. 471 są tłumiki akustyczne MBR o wym. 1200x600/1250 w ilości 2 szt., natomiast w zestawieniu podstawowych elementów wentylacji jest ich 1 szt. o wym. 1200x600/1250 i 1 szt. o wym. 1200x500/1250. Którą ilość należy wycenić?

Odpowiedź 27:

Należy przyjąć dwa tłumiki o wym. 1200x600/1250 zgodnie z TER.

 

Pytanie 28

Jaki standard urządzeń sanitarnych i baterii należy przyjąć do wyceny?

Odpowiedź 28:

 

Armatura:

 

-          Armatura czasowa mieszająca Rada-400 S w następujących pomieszczeniach:

1AO3, 1A04, 1E13,1E14, 1B01, 1B03, 1B05, 1B07, 1B09, 1B16, 1B19;

2B06, 2B07, 2B08, 2B13, 2B14, 2B34, 2B37, 2C03, 2C04, 2D04, 2D05;

 

-          Armatura mieszająca Rada Thermotop 3 L (dla osób niepełnosprawnych) w następujących pomieszczeniach:

1A05, 1B11, 1B12, 2B05;

 

-          Armatura mieszająca Rada Thermotop 3 S w pozostałych pomieszczeniach z umywalkami;

 

-          Panel natryskowy RadaVA 3 –LA dla wody zmieszanej obsługiwane w systemie Rada -dla natrysków zbiorowych;

 

-          Panel natryskowy RadaVA 3 –LA czasowe z mieszaczem dla natrysków pojedynczych.

 

Urządzenia sanitarne:

 

-          Umywalka Koło Nova Top Bez Barier (dla osób niepełnosprawnych) 65 cm z otworem, bez przelewu w następujących pomieszczeniach:

1A05, 1B11, 1B12, 2B05;

 

-          Umywalka 60 Koło Quattro z półpostumentem i systemem przelewowym Clou w pozostałych pomieszczeniach z umywalkami;

 

-          Miska ustępowa Koło Nova Top Bez Barier (dla osób niepełnosprawnych) lejowa 6l, wisząca, 70cm w następujących pomieszczeniach:

1A05, 1B11, 1B12, 2B05;

 

-          Miska ustępowa Koło Quattro lejowa, wisząca w pozostałych pomieszczeniach z miskami ustępowymi;

 

-          Pisuary Koło Pareo bez pokrywy, odpływ wody z tyłu.

 

Pytanie 29

Czy należy przewidzieć wyposażenie łazienek w standardzie dla osób niepełnosprawnych, czy typowe?

Odpowiedź 29:

Patrz odpowiedź na pytanie 28.

 

Pytanie 30

Czy zawory do podlewania trawników (czerpalne) montować w szafkach zamykanych na klucz? Jeżeli tak to czy zastosować szafki ocynkowane, czy nierdzewne?

Odpowiedź 30:

W projekcie nie ma zaworów do podlewania trawników.

 

Pytanie 31

W PB zaprojektowano zawory podpionowe f-my Oventrop, czy można przyjąć równorzędne zawory TA lub Danfoss?

Odpowiedź 31:

Inżynier Kontraktu, po podpisaniu przez Zamawiającego umowy z Wykonawcą, będzie rozstrzygać o tym czy dane urządzenie, materiał jest równoważne urządzeniu, materiałowi zaproponowanemu w projekcie.

 

Pytanie 32

Czy na podejściach do grzejników typu V przewidzieć kostki styropianowe do stabilizacji rur podejściowych ze ściany?

Odpowiedź 32:

Tak. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 33

W PB i PW do obliczeń przyjęto grzejniki f-my VNH, czy można do oferty przyjąć równoważne technicznie, np. f-my Buderus?

Odpowiedź 33:

Inżynier Kontraktu, po podpisaniu przez Zamawiającego umowy z Wykonawcą, będzie rozstrzygać o tym czy dane urządzenie, materiał jest równoważne urządzeniu, materiałowi zaproponowanemu w projekcie.

 

Pytanie 34

j.w. lecz grzejniki drabinkowe, czy można przyjąć np. firmy Purmo seria Santorini?

Odpowiedź 34:

Inżynier Kontraktu, po podpisaniu przez Zamawiającego umowy z Wykonawcą, będzie rozstrzygać o tym czy dane urządzenie, materiał jest równoważne urządzeniu, materiałowi zaproponowanemu w projekcie.

 

Pytanie 35

j.w. lecz konwektory grzewcze, czy można przyjąć np. f-my Zehnder lub asco?

Odpowiedź 35:

Inżynier Kontraktu, po podpisaniu przez Zamawiającego umowy z Wykonawcą, będzie rozstrzygać o tym czy dane urządzenie, materiał jest równoważne urządzeniu, materiałowi zaproponowanemu w projekcie.

 

Pytanie 36

Czy w technologii węzła cieplnego można przyjąć wymienniki wraz z automatyką f-my Danfoss-LPM?

Odpowiedź 36:

Inżynier Kontraktu, po podpisaniu przez Zamawiającego umowy z Wykonawcą, będzie rozstrzygać o tym czy dane urządzenie, materiał jest równoważne urządzeniu, materiałowi zaproponowanemu w projekcie.

 

Pytanie 37

„Na stronie 4 opisu technicznego wewn. Instalacji grzewczych określono, że należy zamontować zawór termostatyczny połączyć z siłownikiem termoelektrycznym typ 146906(230V) – w kosztorysie nie jest on wyszczególniony.”

Odpowiedź 37:

Punkt 4.1.1.4 opisu „Wewnętrznych instalacji grzewczych”

Kanały grzewcze Katherm wyposażyć: na zasileniu w zawór termostatyczny ½'' typ 246909 (dla Katherm GK 182) lub zawór termostatyczny ½'' typ 146909 (dla Katherm GK 272), na powrocie śrubunek odcinający ½'' typ 145952. Zawór termostatyczny połączyć z siłownikiem termoelektrycznym typ 146905 (230V).

Zamawiający zmodyfikuje SIWZ ujmując siłowniki do zaworów termostatycznych typ 146905 (230V) w ilości 22szt.

 

Pytanie 38

W opisie technicznym widnieje zapis: (pkt. 4.1.4. str. 13) „Kanały nawiewne, którymi jest nawiewane powietrze wentylujące należy zaizolować matami izolacyjnymi z wełny mineralnej typu VENTILAM ALU firmy Isover, dla kanałów prowadzonych w strefie sufitów podwieszonych będzie to izolacja o grubości 30 mm, natomiast dla kanałów prowadzonych w betonowym kanale będzie to izolacja o grubości 50 mm. Parametry techniczne: przewodność cieplna około 0,044 W/mK, gęstość: 36 kg/m3”. Natomiast w opisach dla poszczególnych układów wentylacyjnych pojawia się zapis: „Kanały wentylacyjne powietrza nawiewanego oraz wywiewanego prowadzone w piwnicy i szachtach oraz kanał czerpny należy izolować wełną mineralną o grubości 3 cm pod folią aluminiową. Kanały wentylacyjne nawiewne i wywiewne prowadzone w przestrzeniach sufitów podwieszanych pomieszczeń, które obsługują – nieizolowane.”. Prosimy o jednoznaczne określenie, czy kanały wentylacyjne prowadzone w szachtach należy izolować termicznie wełną mineralną grubości 30 mm czy grubości 50 mm? W przypadku konieczności izolacji tych kanałów wełną mineralną grubości 50 mm prosimy o korektę przedmiaru robót.

Odpowiedź 38:

Kanały wentylacyjne prowadzone w szachtach należy izolować termicznie wełną mineralną grubości 30 mm. Przedmiar robót uwzględnia powyższą izolację i nie wymaga korekty.

 

Pytanie 39

Czy hydranty dn 25 należy przyjąć z wężem na bębnie, czy z wężem płasko składanym?

Odpowiedź 39:

Należy przyjąć zgodnie z projektem hydranty DN25 z wężem półsztywnym.

 

 

 

Pytanie 40

Dotyczy instalacji wentylacji: w TER – Instalacje sanitarne – Wentylacja mechaniczna – Układ N16, W16 – brak przeciwpożarowej klapy odcinającej LX-4 o wym. 250x400 szt. , która występuje w zestawieniu elementów wentylacji jako element nr 98 linii W16. Prosimy o potwierdzenie, że należy dopisać do kosztorysu dodatkową pozycję.

Odpowiedź 40:

Tak, należy dopisać do kosztorysu dodatkową pozycję - klapa przeciwpożarowa LX-4 o wym.250x400 – szt.1. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 41

Dotyczy instalacji wentylacji: w TER – Instalacje sanitarne – Wentylacja mechaniczna – Układ W21 do W29 – brak tłumika okrągłego RS 100/975 szt. 1, który występuje w zestawieniu elementów wentylacji jako element nr 3 linii W29. Prosimy o potwierdzenie, że należy dopisać do kosztorysu dodatkową pozycję.

Odpowiedź 41:

Tak, należy dopisać do kosztorysu dodatkową pozycję - tłumik typ RS100/975mm-szt.1. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 42

Dotyczy instalacji wentylacji: w TER – Instalacje sanitarne – Wentylacja mechaniczna – Układ 35 – brak listwy okiennej wentylacyjnej VentoMat  L=1000 szt. 6, która występuje w zestawieniu elementów wentylacji jako element nr 1 linii W35. Prosimy o potwierdzenie, że należy dopisać do kosztorysu dodatkową pozycję.

Odpowiedź 42:

Tak, należy dopisać do kosztorysu dodatkową pozycję - listwy VentoMatl=1000-szt.6. Zamawiający zmodyfikuje SIWZ w tym zakresie.

 

Pytanie 43

Dotyczy instalacji klimatyzacji: w TER brakuje poz. 873 przedmiaru dotyczącego płaszcza z blachy ocynk. na izolacji na zewnątrz budynku. Prosimy o potwierdzenie, że należy dopisać do kosztorysu dodatkową pozycję.

Odpowiedź 43:

Tak, należy uwzględnić w kosztorysie pozycję dotyczącą płaszcza z blachy ocynk. W TER w poz. 827 omyłkowo opisano powyższą pozycję jako „Przewody freonowe na zewnątrz budynku – 10,1 m2” zamiast „płaszcz z blachy ocynkowanej – 10,1 m2”. Zamawiający zmodyfikuje TER w tym zakresie.

 

Pytanie 44

Dotyczy instalacji wodociągowej: w związku z odpowiedzią na pytanie nr 28 (zestaw pytań nr 6), gdzie Zamawiający informuje, że „przewody powinny być zgodne z projektem,...” pytamy, czy to oznacza, że każdy oferent ma sam obmierzyć i w dowolny sposób wycenić brakujące pozycje, czy też Zamawiający zmodyfikuje SIWZ – TER Instalacje sanitarne w tym zakresie.

Odpowiedź 44:

Zamawiający zmodyfikuje SIWZ – TER Instalacje sanitarne w tym zakresie.

 

Pytanie 45

Dotyczy: INSTALACJI WENTYLACJI I KLIMATYZACJI

W opisie na str. 14 czytamy; „Wytyczne dla branży automatyki kontrolno-pomiarowej i automatyki – patrz projekt automatyki. W przekazanych materiałach przetargowych oferent nie dopatrzył się żadnych materiałów dotyczących automatyki branży wentylacji.

Prosimy o podanie czy automatyka wentylacji objęta jest przetargiem, jeśli tak to gdzie oferent ma szukać informacji na ten temat (w których projektach, specyfikacjach, TER). Czy istnieje projekt automatyki?

Odpowiedź 45:

Wszystkie centrale wentylacyjne dostarczane są przez producentów wraz z centralami sterowniczymi i automatyką. Instalacja nadzorująca automatykę branży wentylacyjnej (BMS) nie jest objęta przetargiem.

 

Pytanie 46

Prosimy o dostarczenie projektu automatyki na instalacje wentylacji mechanicznej.

Odpowiedź 46:

Wszystkie centrale wentylacyjne dostarczane są przez producentów wraz z centralami sterowniczymi i automatyką. Instalacja nadzorująca automatykę branży wentylacyjnej (BMS) nie jest objęta przetargiem.

 

Pytanie 47

Zgodnie z suplementem (pkt. 7.d, strona 15) dla instalacji wentylacji należy ująć koszt dostawy, montażu i okablowania instalacji automatyki. W otrzymanym przedmiarze robót brak jest pozycji dotyczącej dostawy, montażu i okablowania instalacji automatyki. Prosimy o określenie po czyjej stronie znajduje się dostawa, montaż i okablowanie instalacji automatyki. Jeżeli dostawa, montaż i okablowanie instalacji automatyki jest po stronie wykonawcy instalacji wentylacji, prosimy o wytyczne do niej oraz o korektę przedmiaru robót.

Odpowiedź 47:

Dostawa i montaż układu automatycznej regulacji zawiera się w cenie central wentylacyjnych zgodnie z suplementem (pkt. 7.d, strona 15). Wszystkie centrale wentylacyjne dostarczane są przez producentów wraz z centralami sterowniczymi i automatyką.

Instalacja nadzorująca automatykę branży wentylacyjnej (BMS) nie jest objęta przetargiem.


udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2008/11/12
odpowiedzialny/a:
Mirella Wołłejszo
wprowadził/a:
Mirella Wołłejszo
dnia:
2008/11/12 10:21:42
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Mirella Wołłejszo 2008/11/12 10:21:42 nowe pytania