Wyjaśnienia treści SIWZ
pytania i odpowiedzi 03
Na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 223, poz. 1655) Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:
Pytanie 8:
Prosimy o podanie dokładnej nazwy Zamawiającego (istnieje rozbieżność pomiędzy nazwą podaną w SIWZ a nazwą w ogłoszeniu w Biuletynie Zamówień Publicznych i na stronie Zamawiającego.
Odpowiedź:
Dokładna nazwa Zamawiającego brzmi: Gmina Miasto Szczecin – Biuro ds. Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Szczecin.
Pytanie 9:
Dotyczy TER. Prosimy o zamieszczenie na stronie internetowej edytowalnej wersji TER (WORD lub najlepiej Excel). Obecny format dokumentu .pdf jest nieedytowalny, a z uwagi na jego obszerność – 21 stron, jego przepisywanie przez Wykonawcę jest bardzo czasochłonne.
Odpowiedź:
W załącznikach do siwz zamawiający umieścił TER w formacie edytowalnym (.xls). Zamawiający informuje, że załączony plik ma charakter dodatkowy, obowiązującym dokumentem, jest plik załączony w formacie .pdf
Pytanie 10:
Dotyczy obowiązków Zamawiającego § 7.1. Zgodnie z § 7.1 ustęp 1 i 2 obowiązkiem Zamawiającego jest przekazanie Wykonawcy terenu budowy oraz dokumentacji projektowej wraz z decyzją o pozwoleniu na budowę i dziennikiem budowy. Zamawiający nie sprecyzował jednak w jakich terminach ma to nastąpić. Termin wykonania umowy jest również ustalony od dnia przekazania placu budowy § 8.1. Prosimy o uzupełnienie tych zapisów.
Odpowiedź:
Zamawiający przekaże teren budowy oraz dokumentację projektową wraz z decyzją o pozwoleniu na budowę i dziennikiem budowy niezwłocznie po podpisaniu umowy o roboty budowlane z Wykonawcą robót.
Pytanie 11:
Dotyczy wynagrodzenia Wykonawcy § 9. W tym paragrafie przewidziano co prawda wynagrodzenie kosztorysowe, ale do pewnej kwoty, powyżej której wynagrodzenie jest nienależne. Tu w korelacji pozostaje § 16.3. Jak zatem Zamawiający rozumie obydwa zapisy. Z jednej strony wpisuje kwotę z drugiej zaś uprawnia do żądania zwiększenia wynagrodzenia? Prosimy o wyjaśnienie tej kwestii.
Odpowiedź:
Zamawiający za wykonany przedmiot umowy zapłaci wynagrodzenie zgodnie z zapisami w § 9 wzoru umowy natomiast jeżeli w toku wykonywania robót zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które ilościowo będą wykraczać poza ilość przyjętą w kosztorysie ofertowym Zamawiający przewiduje zwiększenie wynagrodzenia zgodnie z § 16 ust.3 wzoru umowy.
Pytanie 12:
Dotyczy robót dodatkowych i uzupełniających. W § 16.1 i 2 przewiduje się zmianę postanowień umowy w przypadku zajścia potrzeby wykonania robót dodatkowych lub uzupełniających. Zapis taki jest niezgodny z przepisami Prawa Zamówień Publicznych art. 65 pkt 1 ust. 5. Wykonanie prac dodatkowych lub uzupełniających powinno nastąpić na podstawie odrębnej umowy. Prosimy o poprawienie tego zapisu.
Odpowiedź:
Jeżeli zajdą przesłanki udzielenia zamówienia uzupełniającego lub wykonania robót dodatkowych Zamawiający udzieli zamówienia publicznego na podstawie odrębnej umowy. Zapis § 16.1 i 2 wzoru umowy wskazuje na możliwość zmiany tych postanowień umowy, na które będą miały wpływ zawarte umowy, np.: zmiana terminu realizacji zamówienia podstawowego.
Pytanie 13:
W § 16.3 mowa jest o art. 30 KC co jest z całą pewnością błędne. Prosimy o wskazanie właściwego przepisu.
Odpowiedź:
Odniesienie do art. 30 ustawy Kodeks cywilny w § 16 ust. 3 wzoru umowy z udziałem podwykonawców jest nieprawidłowe. Faktycznie powinien to być art. 630 KC. W związku z tym, Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie nr 14:
Czy zamawiający może potwierdzić, że rozliczenia częściowe będą odbywały się w okresach miesięcznych (jeśli Zamawiający nie potwierdzi prosimy o podanie przewidywanych okresów dla rozliczeń częściowych)?
Odpowiedź:
Zamawiający potwierdza, że rozliczenia częściowe będą się odbywały w okresach miesięcznych.
Pytanie 15:
W jakim terminie od dnia zgłoszenia Zamawiający będzie dokonywał odbiorów częściowych – Wykonawca proponuje 7 dni?
Odpowiedź:
Odbiory częściowe będą dokonywane niezwłocznie po ich pisemnym zgłoszeniu Zamawiającemu.
Pytanie 16:
Czy w przypadku opóźnienia zapłaty Zamawiający wyraża zgodę na zawieszenie robót przez Wykonawcę po 14 dniach od daty wymagalności faktury i prawo Wykonawcy do odstąpienia od umowy po 30 dniach od daty niedokonanej płatności?
Odpowiedź:
Odbiory częściowe będą dokonywane niezwłocznie po ich pisemnym zgłoszeniu Zamawiającemu.
Pytanie 17:
W związku z tym, że instytucje finansowe wystawiające gwarancje dobrego wykonania umowy udzielają gwarancji na okres maksymalnie do 5 lat i jednocześnie horyzont czasowy dotyczący zabezpieczenia niniejszej umowy wykracza poza ten okres, Wykonawca zwraca się z pytaniem, czy Zamawiający wyraża zgodę na złożenie gwarancji dobrego wykonania na okres maksymalnie do 5 lat z jednoczesnym zobowiązaniem się Wykonawcy do jej przedłużenia/dostarczenia nowej gwarancji na 30 dni przed wygaśnięciem gwarancji pierwotnej?
Odpowiedź:
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy musi obejmować cały okres wykonania zamówienia oraz rękojmi. Zabezpieczenie może być wniesione w jednej lub kilku formach zgodnie z zapisami Rozdziału XIII siwz.
Pytanie 18:
W związku z bardzo wysokim poziomem kar umownych, odbiegającym istotnie od poziomu kar naliczanych w tego typu umowach, Wykonawca prosi o obniżenie kar naliczanych za opóźnienie do poziomu nie przekraczającego 0,05% za dzień opóźnienia (propozycja Wykonawcy: za opóźnienie w wykonaniu przedmiotu: 0,01% w okresie pierwszych 30 dni; 0,03% w okresie kolejnych 30 dni; 0,05% za każdy następny dzień. Za opóźnienie w usunięciu wad: 0,02% za dzień opóźnienia)?
Odpowiedź:
Wysokości kar umownych zostały ustalone w §15 wzoru umowy.
Pytanie 19:
Czy Zamawiający wyraża zgodę na zamianę zasad naliczania kar umownych poprzez zamianę terminu „opóźnienie” na „zwłoka”, co pozwoli uniknąć ociążenia Wykonawcy karami nie wynikającymi z jego winy?
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę zasad naliczania kar umownych poprzez zamianę terminu „opóźnienie” na „zwłoka”. Zasady naliczania kar umownych zostały ustalone w §15 wzoru umowy.
Pytanie 20:
Czy Zamawiający wyraża zgodę na ustanowienie limitu kar umownych nieprzekraczającego 10% wynagrodzenia umownego?
Odpowiedź:
Zamawiający nie wyraża zgody na ustanowienie limitu kar umownych.
Pytanie 21:
W związku z występującą nierównowagą stron Umowy czy Zamawiający zgadza się na wprowadzenie kar umownych (w wysokości adekwatnej do kar płaconych przez Wykonawcę) z tytułu: a) opóźnienia w akceptacji protokołów odbioru, b) za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie zamawiającego?
Odpowiedź:
Zasady naliczania kar umownych zostały ustalone w §15 wzoru umowy.
Pytanie 22:
Wykonawca prosi o zmianę treści Oferty Cenowej pkt 2 poprzez zmianę słów „od dnia podpisania umowy” na słowa „od przekazania placu budowy” (zgodnie z treścią SIWZ pkt VII o wzorem umowy § 8 pkt 1).
Odpowiedź:
W pkt. 2 załącznika nr 1 do siwz – oferta cenowa jest nieprawidłowy zapis. Prawidłowy zapis powinien brzmieć: „Oświadczam(y), że przedmiot zamówienia zrealizujemy w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia przekazania placu budowy”. W związku z tym Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji treści załącznika.
Pytanie 23:
Czy Zamawiający może doprecyzować w umowie § 9 ust. 4, że ewentualne obniżenie wartości przedmiotu umowy, dotyczy rzeczywistych obmiarów wykonanych robót?
Odpowiedź:
Tak. Ewentualne obniżenie wartości przedmiotu umowy dotyczy rzeczywistych obmiarów wykonanych robót.
Pytanie 24:
Czy Zamawiający wyraża zgodę, że jeśli w toku czynności odbioru końcowego zostaną stwierdzone nieistotne/nadające się do usunięcia usterki, to Zamawiający dokona odbioru przedmiotu umowy pomimo stwierdzenia usterek, przy jednoczesnym zobowiązaniu się Wykonawcy do ich usunięcia w uzgodnionym z Zamawiającym terminie?
Odpowiedź:
Zamawiający akceptuje taką możliwość jednakże Wykonawca wystawi fakturę końcową zgodnie z §10 ust.6 wzoru umowy.
Pytanie 25:
Czy Zamawiający może potwierdzić, że oświadczenie, o którym mowa w § 10 ust. 7 Umowy, dotyczy należności wymagalnych i bezspornych?
Odpowiedź:
Tak. Oświadczenie, o którym mowa w §10 ust.7 wzoru umowy dotyczy należności wymagalnych i bezspornych.
Pytanie 26:
Wykonawca prosi o doprecyzowanie w § 13 ust.1 Umowy, że wartość zabezpieczenia stanowi 5% ceny całkowitej podanej w ofercie (zgodnie z zapisami SIWZ rozdz. XIII pkt. 3)?
Odpowiedź:
Wartość zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zgodnie z zapisami siwz - rozdział XIII pkt 3, ppkt 1) wynosi 5% ceny całkowitej podanej w ofercie.
Pytanie 27:
Czy Zamawiający wyraża zgodę, że termin na usunięcie wad wyznaczany będzie każdorazowo w porozumieniu z Wykonawcą' z uwzględnieniem możliwości technologicznych usunięcia wad i zgodnie z zasadami sztuki budowlanej?
Odpowiedź:
Termin na usunięcie wad wyznaczany będzie w porozumieniu z Wykonawcą.
Pytanie 28:
Projekt zakłada wykonanie ścieżki rowerowej z kostki betonowej bezfazowej czerwonej o grubości 8 cm. Do dokumentacji przetargowej dołączono projekt zamienny wykonania ścieżki rowerowej z założeniem wykonania jej z warstwy ścieralnej SMA o grubości 3 cm. Które rozwiązanie należy przyjąć do wyceny robót?
Odpowiedź:
Zgodnie z zapisami siwz – Rozdział XV pkt 6 ppkt 2) „Konstrukcje ścieżek rowerowych wraz z obrzeżem należy wykonać zgodnie z projektami zamiennymi wymienionymi w pkt 4 ppkt 7).
Pytanie 29:
W związku z wykonaniem ścieżki rowerowej ze ścieralnej SMA czerwonej o grubości 3 cm, prosimy o wyjaśnienie kwestii:
- Czy należy zmienić opis w pozycji Tabeli Elementów Rozliczeniowych/dot. poz.95/?
- W jakiej pozycji należy uwzględnić ilość obrzeży betonowych na ławie betonowej z oporem w ilości 1806m, czy ilość w poz. 92 TER ulegnie zmniejszeniu?
Odpowiedź:
Opis pozycji 95 TER dotyczy demontażu szafy kablowej i nie należy jego zmieniać. Ilość w poz. 92 TER dotyczy wyciągania kabli z kanalizacji teletechnicznej i nie ulegnie zmniejszeniu. Ilość obrzeży betonowych na ławie betonowej z oporem jest uwzględniona w pozycjach 67 i 68 TER.
Pytanie 30:
Kanalizacja deszczowa - w poz. 27 przedmiaru kosztorysowego jest błąd w wyliczeniu m3 podłoża (wg nas powinno być 3x3x0,1x4=3,6 m3 a nie 361 m3).Prosimy o korektę.
Odpowiedź:
W pozycji 27 przedmiaru kosztorysowego (kanalizacja deszczowa) powinno być 3x3x0,1x4=3,6m3. W związku z tym zamawiający przygotuje odpowiednią modyfikację specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
- udostępnił:
- Biuro ds. Zamówień Publicznych
- wytworzono:
- 2009/10/16
- odpowiedzialny/a:
- Iwona Miller
- wprowadził/a:
- Wojciech Krysztofik
- dnia:
- 2009/10/16 07:58:30
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Wojciech Krysztofik | 2009/10/16 07:58:30 | nowe pytania |