przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

wyjaśnienia treści siwz


Zamawiający informuje, że w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania.       
Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych(t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759) zamawiający przekazuje wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

 

Pytanie nr 1
Dotyczy rozdziału V Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, punktu 2, podpunktu 3), litery d) Kierownik robót sanitarnych.
Zamawiający wymaga, aby Wykonawca dysponował osobą zdolną do wykonania niniejszego zamówienia, która posiada „uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń”.
Tak sformułowany warunek dotyczący posiadania uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej jest nadmiernie wygórowany i nie adekwatny do zakresu przedmiotu zamówienia, którym kierować ma osoba je posiadająca.
Zakres robót instalacyjnych w przedmiotowym zadaniu nie zawiera w sobie robót w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wentylacyjnych.
Ponadto, powołując się na zapisy ust. 2 art. 22 ustawy Prawo Zamówień Publicznych „Zamawiający nie może określać warunków udziału w postępowaniu (…) w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję”. Nadmiernie wygórowane warunki odnośnie uprawnień dla kierownika robót branży instalacyjnej utrudniają wielu Wykonawcom dostęp do udziału w przedmiotowym zamówieniu publicznym.
Ponadto Zamawiający formułując w ten sposób nazwę uprawnień uniemożliwia przedstawienie w przedmiotowej ofercie osób na stanowisko kierownika robót sanitarnych, które posiadają potrzebne kwalifikacje, jednakże posiadają uprawnienia o innej nazwie W nawiązaniu do powyższego prosimy o:
1.1 zmianę zapisów w SIWZ dotyczących kwalifikacji Kierownika robót branży instalacyjnej z:
uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych bez ograniczeń”.
na: „posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych i gazowych”
1.2 dołączenie zapisu:
„lub odpowiadających im ważnych uprawnień wydanych na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów”
Odpowiedź:
Zamawiający dokonał odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie nr 2:
Dotyczy rozdziału V Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, punktu 2, podpunktu 3), litery d) Kierownik robót sanitarnych.
Prosimy o udzielenie odpowiedzi, czy Zamawiający uzna wskazanie dwóch osób na stanowisko Kierownika robót sanitarnych:
1.       osoby posiadającej uprawnienia w specjalności instalacyjno - inżynieryjnej w zakresie sieci sanitarnych (w tym wodociągowych, kanalizacyjnych i cieplnych)
2.       osoby posiadającej uprawnienia w specjalności instalacyjno - inżynieryjnej w zakresie sieci gazowych,
których uprawnienia łącznie będą spełniać warunek udziału w postępowaniu?
Odpowiedź:
Zamawiający uzna wskazanie dwóch osób na stanowisko kierownika robót sanitarnych.
Pytanie 3:
W nawiązaniu ogłoszonego przetargu składamy zapytanie do specyfikacji SIWZ czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie równoważnika dla słupów oświetleniowych aluminiowych, stalowych na słupy oświetleniowe wykonane z innego materiału np. słupy oświetleniowe wykonane z kompozytów polimerowych wzmacnianych włóknem węglowym. Ewentualne zastosowanie słupów kompozytowych nie podwyższy kosztów inwestycji, a przyniesie dodatkowe korzyści wynikające z unikalnych cech i właściwości materiału kompozytowego.
Słup oświetleniowy wykonany z kompozytów to rozwianie uznane przez Join European standard Institution za preferowane w sektorze drogowym całej Europy. Jest on znacznie bezpieczniejszy dla użytkowników dróg niż obecnie stosowane słupy z z aluminium stali, odporny na korozję, tani w eksploatacji oraz odporny na akty wandalizmu. Produkcje słupów z kompozytów polimerowych reguluje norma europejska PN-EN 40-7 „Słupy polimerowe z kompozytów wzmacnianych włóknem szklanym- wymagania.”
Kompozytowe słupy oświetleniowe maja wiele zalet. Do głównych możemy zaliczyć:
1.       Trwałość przewyższającą inne materiały, z jakich wykonuje się słupy oświetleniowe wynikająca z odporności na korozję, sole, promieniowanie UV i niekorzystne czynniki atmosferyczne.
2.       Niski koszt instalacji słupa kompozytowego wynikający z niskiej masy własnej słupa
3.       Możliwość oszczędności przy instalacji słupów oświetleniowych związanych m.in. z brakiem konieczności użycia ciężkiego sprzętu, tańszym i łatwiejszym transportem, szybszą instalacją słupa kompozytowego. Brak konieczności uziemienia słupa, który nie przewodzi prądu, bo jest izolatorem również wpływa na obniżenie kosztów montażu.
4.       Walory estetyczne- gładka powierzchnia ogranicza gromadzenie kurzu, ułatwia usuwanie zabrudzeń po naklejkach, dowolność kolorystyczna- słup utrzymuje kolor już na etapie produkcji(kolorowa masa), a nie poprzez dodatkowe wykończenie powierzchni np. malowaniem.
5.       Brak konieczności dodatkowych nakładów inwestycyjnych procesie eksploatacji wynikający m.in. z braku konieczności malowania, ewentualnej kradzieży elementów drzwiczek inspekcyjnych wykonanych z polimerów.
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pytanie 4:
Etap II, wiadukt w ciągu ul. Jasnej, TER w poz. 108 ujmuje: „Montaż prefabrykowanych desek gzymsowych m 97, 50”. Przedmiar robót oraz projekt wykonawczy dla tego obiektu nie wykazują prefabrykowanych desek gzymsowych. Prosimy o korektę TER lub projektu wykonawczego.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji projektu wykonawczego i przedmiarów uwzględniającej prefabrykowane deski gzymsowe.
Pytanie 5:
Etap II, wiadukt w ciągu ulic Wiosenna-Łubinowa, TER w poz. 152 ujmuje: „Montaż prefabrykowanych desek gzymsowych m 157,22”. Przedmiar robót oraz projekt wykonawczy dla tego obiektu nie wykazują prefabrykowanych desek gzymsowych. Prosimy o korektę TER lub projektu wykonawczego.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji projektu wykonawczego i przedmiarów uwzględniającej prefabrykowane deski gzymsowe.
Pytanie 6
W zamieszczonym na stronie internetowej projekcie wykonawczym 2.01 Projekt drogowy + docelowa organizacja ruchu brakuje opisu technicznego – prosimy o uzupełnienie.
Odpowiedź:
Zamawiający dokonując modyfikacji uzupełni brakujący opis.
Pytanie 7:
Czy Zamawiający może udostępnić przedmiary robót na roboty sieciowe w wersji edytowalnej (z rozszerzeniem xls lub ath)
Odpowiedź:
Zamawiający nie posiada przedmiarów robót na roboty sieciowe w wersji edytowalnej.
Pytanie 8:
Czy do oferty cenowej należy dołączyć jedynie TER czy również wszystkie przedmiary poszczególnych branż załączone do dokumentacji wykonawczej?
Odpowiedź:
Zgodnie z Rozdziałem V pkt. 8 ppkt 4) zamawiający wymaga, aby wykonawca załączył do oferty cenowej TER.
Pytanie 9:
Prosimy zamawiającego o niezwłoczne zamieszczenie na stronie internetowej edytowalnej wersji przedmiarów robót poszczególnych branż załączonych do dokumentacji. Obecny format dokumentów PDF jest nieedytowalna z uwagi na ich obszerność jego przepisywanie przez Wykonawcę jest bardzo czasochłonne.
Poza tym czas poświecony przez Wykonawcę na wprowadzenie przedmiarów do programu kosztorysowego w znaczący sposób skraca czas, jaki wykonawca musi poświęcić na przygotowanie oferty cenowej i wszystkich niezbędnych dokumentów, jakie należy dołączyć do oferty.
Nadmieniamy, iż zgodnie z Ustawą PZP art. 43(..) zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty(..)
W przypadku zamówienia będącego przedmiotem niniejszego postępowania czas pozostawiony na przygotowanie ofert, bez przekazania Wykonawcom edytowalnej wersji przedmiarów, jest czasem za krótkim, gdyż nie uwzględniono w nim czasu, jaki Wykonawca musi poświecić na wprowadzenie przedmiarów do programu kosztorysującego.
Odpowiedź:
Zamawiający nie posiada przedmiarów robót na roboty sieciowe w wersji edytowalnej.
Pytanie 10:
W zamieszczonych na stronie internetowej katalogach projektu wykonawczego 2.10 Projekt zieleni i inwentaryzacji brakuje opisu technicznego i rysunków – prosimy o uzupełnienie
Odpowiedź:
Zamawiający dokonując modyfikacji uzupełni brakującą dokumentację.
Pytanie 11:
Dot. Branży drogowej - w związku z rozbieżnością między opisem technicznym (płyty betonowe szare 30x30x5 cm z fakturą płukanego kruszywa) a poz. 72 (II etap) i 77 (III etap) TER (płyty betonowe 50x50x7 cm) prosimy o jednoznaczne określenie wymiaru i rodzaju wykończenia powierzchni płyt betonowych, z których mają być wykonane chodniki.
Odpowiedź:
Chodniki mają być wykonane z płyt 50x50x7 o fakturze gładkiej.
W związku niniejszą odpowiedzią zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji opisu technicznego.
Pytanie 12:
Dot. wiaduktu w ciągu ul. Jasnej – W poz. 108 TER ujęto „Montaż prefabrykowanych desek gzymsowych” w ilości 97,5m. Projekt wykonawczy nie przewiduje montażu desek gzymsowych. Prosimy o skorygowanie Tabeli Elementów Rozliczeniowych.
Odpowiedź:
Pozycja w TER jest prawidłowa, zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz uzupełniając projekt wykonawczy.
Pytanie 13:
Dot. wiaduktu w ciągu ul. Jasnej – Zgodnie z opisem technicznym pkt. 9.0 ppkt 12 wymagane jest przeprowadzenie próbnego obciążenia obiektu. W tabeli elementów rozliczeniowych brak jest pozycji do wyceny tych robót. Prosimy o wyjaśnienie.
Odpowiedź:
Jak wynika z normy PN 89/S – 10050 przęsła o rozpiętości mniejszej niż 20m nie wymagają próbnych obciążeń.
Pytanie 14:
Dot. wiaduktu w ciągu ul. Wiosenna - Łubinowa – W poz. 152 TER ujęto „Montaż prefabrykowanych desek gzymsowych” w ilości 157,22m. Projekt wykonawczy nie przewiduje montażu desek gzymsowych. Prosimy o skorygowanie Tabeli Elementów Rozliczeniowych.
Odpowiedź:
Pozycja w TER jest prawidłowa, zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz uzupełniając projekt wykonawczy i przedmiary.
Pytanie 15:
Dot. wiaduktu w ciągu ul. Wiosenna-Łubinowa – Zgodnie z opisem technicznym pkt. 9.0 ppkt 12 wymagane jest przeprowadzenie próbnego obciążenia obiektu. W tabeli elementów rozliczeniowych brak jest pozycji do wyceny tych robót. Prosimy o wyjaśnienie.
Odpowiedź:
Jak wynika z normy PN 89/S – 10050 przęsła o rozpiętości mniejszej niż 20m nie wymagają próbnych obciążeń.
Pytanie 16:
Dot. SST Mostowe – etap III – Brak specyfikacji M.20.01.02 – Drenaż poziomy, M.20.01.07 – Próbne obciążenie estakady, M.20.02.02 –         Rusztowania i M.20.02.06 – Dokumentacje technologiczne i powykonawcza. Prosimy o uzupełnienie dokumentów o brakujące specyfikacje
Odpowiedź:
Zamawiający uzupełni brakujące specyfikacje dokonując odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 17:
Dot. SST – Beton Etap II i III – SST M.13.01.00 pkt 6.2.5. podają wymagana nasiąkliwość betonu (niezależnie od klasy) dla obiektów mostowych do 4%. Wymaganie to jest sprzeczne ze stanowiskiem Departamentu Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury z dnia 23.02.2005r. znak DP-Iż/0780 - „Uprzejmie informuję, że przy opracowywaniu projektów betonowych obiektów mostowych i ich realizacji należy posługiwać się normą PN-S-10040:1999”. W wyżej wymienionej normie w pkt. 2.1 „Wymagania dotyczące betonu” zapisano „ Beton do budowy konstrukcji mostowych powinien spełniać następujące wymagania : nasiąkliwość badana wg PN-88/B-06250 nie powinna być większa niż 5%...”. Prosimy o zmianę wymagań dotyczących nasiąkliwości betonu.
Odpowiedź:
Nasiąkliwość betonu nie powinna być większa niż 5%.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 18:
Dotyczy Etapu II – Warstwa podbudowy (D-04.07.01)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę podbudowy są oparte o normę PN-S-96025:2000. Jest to norma już nieaktualna. W ramach tego prosimy o możliwość zaprojektowania oraz badań i kontroli mieszanki na warstwę podbudowy zgodnie z normą PN-EN 13108-1 (AC) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany) ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 19:
Dotyczy Etapu II – Warstwa podbudowy (D-04.07.01)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043.
 
Pytanie 20:
Dotyczy Etapu II – Warstwa wiążąca / wyrównawcza (D-05.03.05)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę wiążącą i wyrównawczą są oparte o normę PN-S-96025:2000. Jest to norma już nieaktualna. W ramach tego prosimy o możliwość zaprojektowania oraz badań
i kontroli mieszanki na warstwę wiążącą i wyrównawczą zgodnie z normą PN-EN 13108-1 (AC) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany) ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 21
Dotyczy Etapu II – Warstwa wiążąca / wyrównawcza (D-05.03.05)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043.
 
Pytanie 22:
Dotyczy Etapu II – Warstwa ścieralna (D-05.03.13a)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę ścieralną Z SMA są oparte na nieaktualnych już dokumentach. Prosimy o możliwość zaprojektowania oraz badań i kontroli mieszanki na warstwę ścieralną z SMA zgodnie z normą PN-EN 13108-5 (SMA) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany) ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 23:
Dotyczy Etapu II – Warstwa ścieralna (D-05.03.13a)
Prosimy o określenie rodzaju polimeroasfaltu zgodnie z normą PN-EN 14023.
 
Pytanie 24
Dotyczy Etapu II – Warstwa ścieralna (D-05.03.13a)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo, asfalt) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043 i PN-EN 14023
 
Pytanie 25:
Dotyczy Etapu II – Warstwa ścieralna (D-05.03.13a)
Prosimy o dopuszczenie szarogłazów do w-wy ścieralnej z SMA. Jest to skała osadowa na bazie spoiwa krzemionkowego. Pod względem cech fizyczno-wytrzymałościowych klasyfikuje się w kl. I i gat. 1 (wg normy PN-B-11112). Jest od wielu lat stosowana do wszystkich warstw nawierzchni na rynku krajowym jak i zagranicznym (niemieckim).
Odpowiedź (pytania od 18 do 25):
Informacje dotyczące warstw nawierzchni:
Etap II:
·         poz. 50 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 18 cm, w dwóch warstwach po 9 cm każda,
·         poz. 51 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 10 cm,
·         poz. 52 Wykonanie warstwy wyrównawczej (gr. śr. 6cm) z betonu asfaltowego o wysokim module sztywności AC WMS 11 (PMB 10/40-65),
·         poz. 55a Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR4 – 4 938m2,
·         poz. 55b Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR6 – 28 576m2,
·         poz. 57 Wykonanie nawierzchni z SMA 11 (PMB 45/80-65) - warstwa ścieralna gr.4 cm.
Etap III:
·         poz. 52 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 18 cm, w dwóch warstwach po 9cm każda,
·         poz. 53 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 10 cm,
·         poz. 57a Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR4 – 15 004m2,
·         poz. 57b Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR6 – 30 625m2,
·         poz. 58 Wykonanie warstwy wyrównawczej (gr. śr. 4,2cm) z betonu asfaltowego o wysokim module sztywności AC WMS 11 (PMB 10/40-65),
·         poz. 60 Wykonanie nawierzchni z SMA 11 (PMB 45/80-65) - warstwa ścieralna gr.4 cm
Właściwości lepiszcza, kruszywa i mieszanki mineralno asfaltowej powinny spełniać wymagania podane w aktualnych normach PN-EN oraz Wymaganiach Technicznych p.t.: Kruszywa do mieszanek mineralno-asfaltowych i powierzchniowych utrwaleń na drogach publicznych, WT-1 Kruszywa 2008 oraz Nawierzchnie asfaltowe na drogach publicznych WT-2 Nawierzchnie asfaltowe 2008. Mieszanka mineralna powinna mieć wydaną deklarację zgodności ze znakiem CE.
Zamawiający zamieszcza na stronie internetowej stosowne specyfikacje techniczne.
Pytanie 26:
Dotyczy Etapu II
Brak specyfikacji technicznych na mieszankę SMA na ścieżkę rowerowa, która to pozycja pojawia się w przedmiarze (D.08.02.05).
Odpowiedź:
Specyfikacja znajduje się w folderze”2.74 ST Aneks”.
Pytanie 27:
Dotyczy Etapu II – Warstwa wiążąca (D-05.03.05)
Zgodnie z przekrojem poprzecznym warstwa wiążąca stanowi jednocześnie funkcję w-wy zabezpieczającej izolację z papy. Warstwa taka na obiekcie mostowym powinna charakteryzować się szczelnością. Proponowana mieszanka typu beton asfaltowy o wolnej przestrzeni w zakresie 4,5-8,0% ma strukturę częściowo zamkniętą i nie gwarantuje szczelności warstwy i całej konstrukcji nawierzchni. Proponujemy zastosować na warstwę wyrównawczą beton asfaltowy o strukturze zamkniętej jak na warstwę ścieralną.
Odpowiedź:
Zgodnie z Wymaganiami Technicznymi p.t.: Nawierzchnie asfaltowe na drogach publicznych WT-2 Nawierzchnie asfaltowe 2008, warstwę wiążącą należy wykonać z asfaltu MA 11 W (lepiszcze PMB 25/55-60) grubości 5 cm. Właściwości lepiszcza, kruszywa i mieszanki mineralno- asfaltowej powinny spełniać wymagania podane w aktualnych normach PN-EN oraz Wymaganiach Technicznych p.t.: Kruszywa do mieszanek mineralno-asfaltowych i powierzchniowych utrwaleń na drogach publicznych, WT-1 Kruszywa 2008 oraz Nawierzchnie asfaltowe na drogach publicznych WT-2 Nawierzchnie asfaltowe 2008. Mieszanka mineralna powinna mieć wydaną deklarację zgodności ze znakiem CE.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 28:
Dotyczy Etapu II – Warstwa wiążąca (D-05.03.05)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę wiążącą są oparte o normę PN-S-96025:2000. Jest to norma już nieaktualna. W ramach tego prosimy o możliwość zaprojektowania oraz badań i kontroli mieszanki na warstwę wiążącą zgodnie z normą PN-EN 13108-1 (AC) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany) ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 29:
Dotyczy Etapu II – Warstwa wiążąca (D-05.03.05)
Prosimy o określenie rodzaju polimeroasfaltu zgodnie z normą PN-EN 14023.
 
Pytanie 30:
Dotyczy Etapu II – Warstwa wiążąca (D-05.03.05)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo, asfalt) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043 i PN-EN 14023.
 
Pytanie 31:
Dotyczy Etapu II – Warstwa ścieralna (D-05.03.13b)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę ścieralną Z SMA są oparte na nieaktualnych już dokumentach. Prosimy o możliwość zaprojektowania oraz badań i kontroli mieszanki na warstwę ścieralną z SMA zgodnie z normą PN-EN 13108-5 (SMA) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany) ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 32:
Dotyczy Etapu II – Warstwa ścieralna (D-05.03.13b)
Prosimy o określenie rodzaju polimeroasfaltu zgodnie z normą PN-EN 14023.
 
Pytanie 33:
Dotyczy Etapu II – Warstwa ścieralna (D-05.03.13b)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo, asfalt) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043 i PN-EN 14023.
 
Pytanie 34:
Dotyczy Etapu II – Warstwa ścieralna (D-05.03.13b)
Prosimy o dopuszczenie szarogłazów do w-wy ścieralnej z SMA. Jest to skała osadowa na bazie spoiwa krzemionkowego. Pod względem cech fizyczno-wytrzymałościowych klasyfikuje się w kl. I i gat. 1 (wg normy PN-B-11112). Jest od wielu lat stosowana do wszystkich warstw nawierzchni na rynku krajowym jak i zagranicznym (niemieckim).
 
Pytanie 35:
Dotyczy Etapu III – Warstwa podbudowy (D-04.07.01)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę podbudowy są oparte o normę PN-S-96025:2000. Jest to norma już nieaktualna. W ramach tego prosimy o możliwość zaprojektowania oraz badań i kontroli mieszanki na warstwę podbudowy zgodnie z normą PN-EN 13108-1 (AC) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany) ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 36:
Dotyczy Etapu III – Warstwa podbudowy (D-04.07.01)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043.
 
Pytanie 37:
Dotyczy Etapu III – Warstwa wiążąca / wyrównawcza (D-05.03.05)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę wiążącą i wyrównawczą są oparte o normę PN-S-96025:2000. Jest to norma już nieaktualna. W ramach tego prosimy o możliwość zaprojektowania oraz badań i kontroli mieszanki na warstwę wiążącą i wyrównawczą zgodnie z normą PN-EN 13108-1 (AC) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany) ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 38:
Dotyczy Etapu III – Warstwa wiążąca / wyrównawcza (D-05.03.05)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043.
 
Pytanie 39:
Dotyczy Etapu III – Warstwa ścieralna (D-05.03.13a)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę ścieralną Z SMA są oparte na nieaktualnych już dokumentach. Prosimy
o możliwość zaprojektowania oraz badań i kontroli mieszanki na warstwę ścieralną z SMA zgodnie z normą PN-EN 13108-5 (SMA) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany)
ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 40:
Dotyczy Etapu III – Warstwa ścieralna (D-05.03.13a)
Prosimy o określenie rodzaju polimeroasfaltu zgodnie z normą PN-EN 14023.
 
Pytanie 41:
Dotyczy Etapu III – Warstwa ścieralna (D-05.03.13a)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo, asfalt) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043 i PN-EN 14023.
 
Pytanie 42:
Dotyczy Etapu III – Warstwa ścieralna (D-05.03.13a)
Prosimy o dopuszczenie szarogłazów do w-wy ścieralnej z SMA. Jest to skała osadowa na bazie spoiwa krzemionkowego. Pod względem cech fizyczno-wytrzymałościowych klasyfikuje się w kl. I i gat. 1 (wg normy PN-B-11112). Jest od wielu lat stosowana do wszystkich warstw nawierzchni na rynku krajowym jak i zagranicznym (niemieckim).
Odpowiedzi napytania od 28 do 41
Informacje dotyczące warstw nawierzchni:
Etap II
·           poz. 50 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 18 cm, w dwóch warstwach po 9cm każda,
·           poz. 51 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 10 cm,
·           poz. 52 Wykonanie warstwy wyrównawczej (gr. śr. 6cm) z betonu asfaltowego o wysokim module sztywności AC WMS 11 (PMB 10/40-65),
·           poz. 55a Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR4 – 4 938m2,
·           poz. 55b Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR6 – 28 576m2,
·           poz. 57 Wykonanie nawierzchni z SMA 11 (PMB 45/80-65) - warstwa ścieralna gr.4 cm.
Etap III
·           poz. 52 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 18 cm, w dwóch warstwach po 9cm każda,
·           poz. 53 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 10 cm,
·           poz. 57a Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR4 – 15 004m2,
·           poz. 57b Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR6 – 30 625m2,
·           poz. 58 Wykonanie warstwy wyrównawczej (gr. śr. 4,2cm) z betonu asfaltowego o wysokim module sztywności AC WMS 11 (PMB 10/40-65),
·           poz. 60 Wykonanie nawierzchni z SMA 11 (PMB 45/80-65) - warstwa ścieralna gr.4 cm
Właściwości lepiszcza, mieszanki mineralno asfaltowej powinny spełniać wymagania podane w aktualnych normach PN-EN oraz Wymaganiach Technicznych p.t.: Nawierzchnie asfaltowe na drogach publicznych WT-2 Nawierzchnie asfaltowe 2008. Mieszanka mineralna powinna mieć wydaną deklarację zgodności ze znakiem CE.
Do produkcji mieszanek mineralno asfaltowych należy używać kruszywa zgodnego z Wymaganiami Technicznymi p.t.: Kruszywa do mieszanek mineralno-asfaltowych i powierzchniowych utrwaleń na drogach publicznych, WT-1 Kruszywa 2008. Można stosować szarogłazy o ile Wykonawca wykaże się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi zgodność.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 43:
Dotyczy Etapu III
Brak specyfikacji technicznych na mieszankę SMA na ścieżkę rowerową, która to pozycja pojawia się w przedmiarze (D.08.02.05).
Odpowiedź:
Specyfikacja jest umieszczona w folderze”2.74 ST Aneks”.
Pytanie 44:
Dotyczy Etapu III – Warstwa wiążąca (D-05.03.05)
Zgodnie z przekrojem poprzecznym warstwa wiążąca stanowi jednocześnie funkcję w-wy zabezpieczającej izolację z papy. Warstwa taka na obiekcie mostowym powinna charakteryzować się szczelnością. Proponowana mieszanka typu beton asfaltowy o wolnej przestrzeni w zakresie 4,5-8,0% ma strukturę częściowo zamkniętą i nie gwarantuje szczelności warstwy i całej konstrukcji nawierzchni. Proponujemy zastosować na warstwę wyrównawczą beton asfaltowy o strukturze zamkniętej jak na warstwę ścieralną.
Odpowiedź:
Zgodnie z Wymaganiami Technicznymi p.t.: Nawierzchnie asfaltowe na drogach publicznych WT-2 Nawierzchnie asfaltowe 2008, warstwę wiążącą należy wykonać z asfaltu MA 11 W (lepiszcze PMB 25/55-60) grubości 5cm.
Właściwości lepiszcza, kruszywa i mieszanki mineralno asfaltowej powinny spełniać wymagania podane w aktualnych normach PN-EN oraz Wymaganiach Technicznych p.t.: Kruszywa do mieszanek mineralno-asfaltowych i powierzchniowych utrwaleń na drogach publicznych, WT-1 Kruszywa 2008 oraz Nawierzchnie asfaltowe na drogach publicznych WT-2 Nawierzchnie asfaltowe 2008. Mieszanka mineralna powinna mieć wydaną deklarację zgodności ze znakiem CE.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 45:
Dotyczy Etapu III – Warstwa wiążąca (D-05.03.05)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę wiążącą są oparte o normę PN-S-96025:2000. Jest to norma już nieaktualna.
W ramach tego prosimy o możliwość zaprojektowania oraz badań i kontroli mieszanki na warstwę wiążącą zgodnie z normą PN-EN 13108-1 (AC) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany) ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 46:
Dotyczy Etapu III – Warstwa wiążąca (D-05.03.05)
Prosimy o określenie rodzaju polimeroasfaltu zgodnie z normą PN-EN 14023.
 
Pytanie 47:
Dotyczy Etapu III – Warstwa wiążąca (D-05.03.05)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo, asfalt) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043 i PN-EN 14023.
 
Pytanie 48:
Dotyczy Etapu III – Warstwa ścieralna (D-05.03.13b)
Przedstawione w ST wymagania dla mieszanki mineralno-asfaltowej na warstwę ścieralną Z SMA są oparte na nieaktualnych już dokumentach. Prosimy
o możliwość zaprojektowania oraz badań i kontroli mieszanki na warstwę ścieralną z SMA zgodnie z normą PN-EN 13108-5 (SMA) oraz PN-EN 13108-21 (ZKP). Pozwoli to na wydanie deklaracji zgodności na MMA (wyrób budowlany)
ze znakiem CE, co jest wymogiem prawa budowlanego, szczególnie egzekwowanym w przypadku robót współfinansowanych przez UE.
 
Pytanie 49:
Dotyczy Etapu III – Warstwa ścieralna (D-05.03.13b)
Prosimy o określenie rodzaju polimeroasfaltu zgodnie z normą PN-EN 14023
 
Pytanie 50:
Dotyczy Etapu III – Warstwa ścieralna (D-05.03.13b)
Prosimy o zmianę wymagań w stosunku do materiałów na MMA (kruszywo, asfalt) i ich przedstawienie w nawiązaniu do norm z serii PN-EN 13043 i PN-EN 14023
 
Pytanie 51:
Dotyczy Etapu III – Warstwa ścieralna (D-05.03.13b)
Prosimy o dopuszczenie szarogłazów do w-wy ścieralnej z SMA. Jest to skała osadowa na bazie spoiwa krzemionkowego. Pod względem cech fizyczno-wytrzymałościowych klasyfikuje się w kl. I i gat. 1 (wg normy PN-B-11112) . ·Jest od wielu lat stosowana do wszystkich warstw nawierzchni na rynku krajowym jak i zagranicznym (niemieckim).
Odpowiedź:
Odpowiedź na pytania od 45 do 51
Informacje dotyczące warstw nawierzchni:
Etap III
·       poz. 52 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 18 cm, w dwóch warstwach po 9cm każda,
·       poz. 53 Wykonanie podbudowy zasadniczej z betonu asfaltowego AC 22 P (asfalt 35/50) grubości 10 cm,
·       poz. 57a Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR4 – 15 004m2,
·       poz. 57b Wykonanie warstwy wiążącej z betonu asfaltowego AC 22 W (asfalt 30/50) grubości 9cm, KR6 – 30 625m2,
·       poz. 58 Wykonanie warstwy wyrównawczej (gr. śr. 4,2cm) z betonu asfaltowego o wysokim module sztywności AC WMS 11 (PMB 10/40-65),
·       poz. 60 Wykonanie nawierzchni z SMA 11 (PMB 45/80-65) - warstwa ścieralna gr.4 cm
Właściwości lepiszcza i mieszanki mineralno asfaltowej powinny spełniać wymagania podane w aktualnych normach PN-EN oraz Wymaganiach Technicznych p.t.: Kruszywa do mieszanek mineralno-asfaltowych i powierzchniowych utrwaleń na drogach publicznych, WT-1 Kruszywa 2008. Mieszanka mineralna powinna mieć wydaną deklarację zgodności ze znakiem CE.
Do produkcji mieszanek mineralno asfaltowych należy używać kruszywa zgodnego z Wymaganiami Technicznymi p.t.: Kruszywa do mieszanek mineralno-asfaltowych i powierzchniowych utrwaleń na drogach publicznych, WT-1 Kruszywa 2008. Można stosować szarogłazy o ile Wykonawca wykaże się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi zgodność.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 52:
Dotyczy kar umownych
Czy wysokości kar umownych podanych we wzorze umowy w §37 są wysokościami prawidłowymi?
 
Pytanie 53:
Dotyczy kar umownych
Brak jest sprecyzowania wysokości kary zawartej w pkt. 2) w §37.
Odpowiedź na pytania 52 – 53
Wysokości kar umownych są prawidłowe. Zamawiający przewiduje jedynie zmianę zapisu wzoru umowy w §37 pkt.2, który otrzymuje brzmienie:
2) za opóźnienie w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze końcowym lub w okresie rękojmi za wady w wysokości 0,2 % Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej za każdy dzień opóźnienia, liczone od dnia wyznaczonego na usunięcie wad.
W związku z powyższym zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 54:
Czy stalowe bariery drogowe należy ofertować zgodnie z przedmiarem i specyfikacją jako starego typu SP, czy należy zastąpić je barierami wg obowiązującej nowej normy EN1317? jeżeli tak, proszę o określenie następujących parametrów: poziomu powstrzymywania, szerokości pracującej, poziomu intensywności zderzenia.
Odpowiedź:
W ofercie należy uwzględnić bariery wykazane w projekcie i przedmiarze.
Pytanie 55:
Proszę o określenie typu bariery wg obowiązującej od 1.1.2010 normy PN EN 1317 lub ewentualnie o potwierdzenie, czy bariery mogą być montowane na zasadach wygasłych 31.12.2009 Aprobatach technicznych?
Odpowiedź:
W ofercie należy uwzględnić bariery wykazane w projekcie i przedmiarze.
Pytanie 56
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie nie stosuje się wielożyłowych kabli sygnalizacyjnych typu YKSY n*1,5 mm2 tak jak to przyjęto w projekcie lecz kable 2,3,4,5 żyłowe o przekrojach 1,5 mm2 i kolorach żył zgodnych z kolorami przesyłanych sygnałów (czerwone, żółte zielone) zasilające indywidualnie sygnalizator lub inne urządzenie sygnalizacyjne (przycisk, detektor i tp). Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 57:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie nie dopuszcza się układania kabli zasilających sygnalizatory doziemnie nawet na niewielkich odcinkach. Od sterownika do masztu na całej swojej długości kabel ułożony jest w kanalizacji kablowej. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zgodnie z projektem wszystkie kable sygnalizacyjne od sterownika do poszczególnych masztów i pętli należy układać w projektowanej kanalizacji kablowej.
Pytanie 58:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie stosowane są maszty sygnalizacyjne osadzane na prefabrykowanych fundamentach z rurą fundamentową w wykonaniu umożliwiającym szczelne wprowadzenie rur kanalizacji kablowej fi 50. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 59:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie sterowniki sygnalizacji ustawiane są na prefabrykowanych fundamentach obsadzonych na studniach podszafkowych w taki sposób, by umożliwić bezpośrednie wprowadzenie kabla ze studni do sterowników bez konieczności prowadzenie jakichkolwiek prac ziemnych. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 60:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie nie stosuje się żarówkowych źródeł światła. Stosowane są wyłącznie wkłady LED we wszystkich kolorach niezależnie od miejsca lokalizacji sygnalizatora (maszt sygnalizacyjny czy wysięgnik nad jezdnią). Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 61:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie kanalizację kablową buduje się z wykorzystaniem prefabrykowanych studni kablowych typu SKR-1 i SK-1 z tym, że przy budowie kanalizacji wielootworowej (więcej niż 1 otwór), zgodnie z wytycznymi producenta, stosuje się studnie SKR-1, a studnie SK-1stosuje się wyłącznie przy kanalizacji jednootworowej. Dodatkowo przy ułożeniu rur kablowych na głębokości powyżej 60 cm, co ma zawsze miejsce przy przejściach rur pod jezdniami gdzie wymagana jest głębokość ułożenia ok. 1m, studnie SKR-1 należy odpowiednio pogłębiać, wykorzystując dodatkowe elementy składowe studni SKR-1. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie, to prosimy o zweryfikowanie konieczności budowy na niektórych odcinkach kanalizacji dwuotworowej (szczególnie na odcinkach do zasilania pętli), sprecyzowanie na jakich odcinkach występuje kanalizacja jedno otworowa, a na jakich dwu (lub więcej)otworowa i dokonania zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 62:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie stosowane są sygnalizatory akustyczne nadające komunikaty słowne. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 63:
W dokumentacji wykonawczej brak informacji na temat wymaganych długości wysięgników sygnalizacyjnych. Informacja nt. długości wysięgnika umieszczona na rys. Nr 9 odwołuje się do rys. Nr 0, ale na tym rysunku nie ma żadnej informacji. Prosimy o uzupełnienie dokumentacji i przedmiaru robót o te dane.
Odpowiedź:
Długości wysięgników masztów wysokich na poszczególnych skrzyżowaniach przedstawiają się następująco:
1.         Skrzyżowanie – ul. Jasna – jezdnia północna
         1MW – 5m
         2MW – 9m
2.         Skrzyżowanie ul. Wiosenna – jezdnia północna
         6MW – 5m
         12MW – 8,5m
         17MW – 10m
3.         Skrzyżowanie ul. Jasna – jezdnia południowa
         2MW – 4,5m
         4MW – 9,5m
         10MW – 4m
4.         Skrzyżowanie Łącznica 1 – jezdnia południowa – ul. Rydla
         1MW – 4m
         3MW – 6m
5.         Łubinowa – jezdnia południowa
         4MW – 6m
         8MW – 10,5m
         12MW – 10m
         18MW – 10,5m
Pytanie 64:
Mamy trudności z odszukaniem w załącznikach do SIWZ dokumentacji wykonawczych zasilania sygnalizacji w energię elektryczną. Stosownie do zapisu w punkcie 2.2 dokumentacji wykonawczej sygnalizacji branża elektroenergetyczna etap II, zasilanie w nie było przedmiotem niniejszego opracowania. Prosimy o podanie, gdzie w załącznikach należy odszukać opracowania projektowego zasilania sterowników sygnalizacji świetlnej?
Odpowiedź:
Zasilanie sygnalizacji ujęte zostało w projekcie przebudowy urządzeń elektroenergetycznych nn 0,4 kV.
Zamawiający uzupełni brakujące opracowania dokonując odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 65:
Czy opłaty przyłączeniowe wynikające z umów przyłączeniowych sygnalizacji świetlnej do sieci elektroenergetycznej zostały wniesione?
Odpowiedź:
Opłatę przyłączeniową wnosi Zamawiający, nie wpływa ona na koszty Wykonawcy.
Pytanie 66:
Dotyczy specyfikacji nr D 05.03.12 oraz D 05.03.13b
Czy należy badać zagęszczenie oraz zawartość wolnych przestrzeni na próbkach wyciętych z nawierzchni na obiektach mostowych?
Może to prowadzić do punktowego uszkodzenia izolacji i w konsekwencji do uszkodzenia płyty pomostu.
Odpowiedź:
Próbki należy pobrać na dojazdach do obiektów.
Pytanie 67:
STWIOR – szczegółowe specyfikacje techniczne – Przebudowa ulicy Andrzeja Struga w Szczecinie – etap III – ROBOTY MOSTOWE. Zbiór nie zawiera specyfikacji: M.20.00.00., M.20.01.00., M20.01.02., M.20.01.07., M20.02.00., M20.02.02., M.20.02.06. wykazanych w spisie szczegółowych specyfikacji technicznych. Prosimy o uzupełnienie STWIOR dla etapu III o brakujące specyfikacje.
Odpowiedź:
 Zamawiający uzupełni brakujące specyfikacje w kolejnej modyfikacji siwz.
Pytanie 68:
W szczegółowych specyfikacjach technicznych D 03.00.00 Odwodnienie korpusu drogowego punkcie 2.2 Rury z GRP określono, że do budowy należy użyć rur i kształtek o sztywności obwodowej SN=10KN/m2 z żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym odlewanych metodą odśrodkową(CC-GRP) z wewnętrzną warstwa ścieralną z żywicy o grubości min.1mm.
Rury CC GRP na rynek polski w odśrodkowej technologii produkcji(CVC GRP) może dostarczać tylko jeden producent. Opis przedmiotu zamówienia narzuca, więc wykorzystanie rur produkowanych przez jedną firmę, doprowadza do ograniczenia konkurencji i umożliwia dowolne dyktowanie cen dla inwestora i wykonawców.
Czy zgodnie z artykułem 29 ust. 2 i 3 ustawy o zamówieniach publicznych zamawiający dopuszcza do realizacji zastosowanie materiałów technicznie równoważnych tj. system rur i kształtek GRP z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym CFW-GRP (CFW- oznaczenie nawojowej metody produkcji) dowolnego europejskiego producenta spełniających wymagania Polskiej normy PN-EN 14364?.
Wymienione wyżej rury i kształtki spełniają w jednakowy sposób wymagania projektowe oraz wymagania obowiązującej w Polsce normy PN-EN 14364 w zakresie klasyfikujących parametrów funkcjonalno użytkowych: tj. średnica, sztywność obwodowa, ciśnienie nominalne, współczynnik chropowatości powierzchni wewnętrznej i odporności chemicznej.
Odpowiedź:
Do budowy kanalizacji deszczowej z rur GRP dopuszcza się z stosowanie rur kanalizacyjnych z żywic poliestrowych o kompozytowej strukturze ścianki na bazie żywic poliestrowych i włókien szklanych z wypełniaczami mineralnymi (piasek kwarcowy), łączone za pomocą łączników typu mufowego z uszczelnieniem gumowym (EPDM, PUR).
System powinien obejmować kształtki przejściowe do połączeń z rurami systemów PVC, kamionka, beton, żelbet.
Należy stosować rury i kształtki o sztywności obwodowej nominalnej min. SN=10 kN/m2 .
Rury powinny spełniać wymagania normy PN-EN 14384, ZWiK Szczecin oraz posiadać aprobatę IBDiM
Pytanie 69:
Załącznik nr 9 do SIWZ- Warunki Szczególne Kontraktu
Czy możliwe jest wykreślenie w subklauzuli 4.1 ze zdania rozpoczynającego się od słów „Wykonawca będzie odpowiedzialny za wszystkie szkody, bez względu na ich przyczynę” jakie powstaną w toku lub przy okazji realizacji Kontraktu” fragmentu o treści „bez względu na ich przyczynę”. Wykonawca nie może ponosić odpowiedzialności za szkody, które powstały nie z jego winy, lecz w wyniku np. siły wyższej. Może ponosić odpowiedzialność w takim zakresie, w jakim przy czynił się do jej powstania.
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji SIWZ w tym zakresie.
Pytanie 70:
Załącznik nr 9 do SIWZ- Warunki Szczególne Kontraktu
Subklauzula 3.1- dot. Zapisu od słów „Wykonawca zobowiązany jest uwzględnić w swoich działaniach czas na uzyskanie uzgodnień inżyniera z zamawiającym i nie może rościć z tego tytułu prawa do zmiany czasu na ukończenie, chyba ze czas na uzgodnienie zmiany jest dłuższy niż 28 dni”.
Czy Zamawiający dopuszcza możliwość skrócenia czasu na dokonanie w/w uzgodnień np. do 14 dni. Ewentualne wstrzymanie prac na budowie, które może wynikać w związku z trwającymi uzgodnieniami między Inżynierem a Zamawiającym, trwające aż 28 dni może utrudnić a nawet uniemożliwić dotrzymanie umownego terminu wykonania umowy i to z przyczyn nie leżących po stronie Wykonawcy. W takim nie można pozbawiać Wykonawcy do wystąpienia z roszczeniem
o przedłużenie czasu na ukończenie.
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji SIWZ w tym zakresie.
Pytanie 71
Załącznik Nr 7 do SIWZ- umowa o roboty Budowlane
Kary umowne-Czy Zamawiający wyraża zgodę na ustanowienie limitu kar umownych nieprzekraczającego 10% Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej.
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji SIWZ w tym zakresie.
Pytanie 72:
W zamieszczonym na stronie internetowej projekcie wykonawczym 2.45 Wytyczne do projektu tymczasowej organizacji ruchu na czas realizacji brakuje rysunku nr 2.1b – prosimy o uzupełnienie.
Odpowiedź:
Na rysunku 2.2b podano uwagę, iż oznakowanie na rys. 2.1b jest analogiczne do 2.1a. Nie ma potrzeby dołączać dodatkowego rysunku.
Pytanie 73:
Dot. robót drogowych poz. 68 TER dla etapu II – Prosimy o udostępnienie rysunku bądź dokładne określenie parametrów technicznych (wymiary, ciężar 1 mb) balustrad z rur stalowych o wys. 1,2 m.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji siwz uzupełniając dokumentację projektową o „Konstrukcję balustrady”.
Pytanie 74:
Dot. barier osłonowych i balustrad zabezpieczających – w poz. 207 i 208 TER dla etapu II określono wysokość balustrad na 1,2 m, natomiast na rys nr 4 PW 2.37 dotyczącym tych balustrad wysokość wynosi 1,1 m. Jakie balustrady należy wycenić?
Odpowiedź:
Wysokość w TER jest prawidłowa.
Pytanie 75
Dot. kanalizacji deszczowej i sanitarnej dla etapu II i III - wykonanie studni kanalizacyjnych. W związku z rozbieżnością pomiędzy Opisem Technicznym do Projektu Wykonawczego a Specyfikacją Techniczną prosimy o odpowiedź czy zwieńczenia studni betonowych mają być wykonane w postaci płyty pokrywowej czy kręgu zwężkowego?
Odpowiedź:
Dopuszcza się obydwa rozwiązania zgodnie z wymaganiami ZWiK – załącznik nr 13 do siwz.
Pytanie 76:
Dot. modyfikacji z dnia 2. Sierpnia 2010 r. p. 3 d Wymagane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kierownika robót sanitarnych – we wcześniej wydawanych uprawnieniach budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej nie stosowano zapisu „bez ograniczeń”. W związku z tym prosimy o wykreślenie tego wymogu w miejscu, w którym mowa jest o uprawnieniach wcześniej wydanych.
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 77:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie nie stosuje się wielożyłowych kabli sygnalizacyjnych typu YKSY n*1,5 mm2 tak jak to przyjęto w projekcie lecz kable 2,3,4,5 żyłowe o przekrojach 1,5 mm2 i kolorach żył zgodnych z kolorami przesyłanych sygnałów (czerwone, żółte zielone) zasilające indywidualnie sygnalizator lub inne urządzenie sygnalizacyjne (przycisk, detektor i tp). Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 78:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie nie dopuszcza się układania kabli zasilających sygnalizatory doziemnie nawet na niewielkich odcinkach. Od sterownika do masztu na całej swojej długości kabel ułożony jest w kanalizacji kablowej. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zgodnie z projektem wszystkie kable sygnalizacyjne od sterownika do poszczególnych masztów i pętli należy układać w projektowanej kanalizacji kablowej.
Pytanie 79:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie stosowane są maszty sygnalizacyjne osadzane na prefabrykowanych fundamentach z rurą fundamentową w wykonaniu umożliwiającym szczelne wprowadzenie rur kanalizacji kablowej fi 50. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 80:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie sterowniki sygnalizacji ustawiane są na prefabrykowanych fundamentach obsadzonych na studniach podszafkowych w taki sposób, by umożliwić bezpośrednie wprowadzenie kabla ze studni do sterowników bez konieczności prowadzenie jakichkolwiek prac ziemnych. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 81:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie nie stosuje się żarówkowych źródeł światła. Stosowane są wyłącznie wkłady LED we wszystkich kolorach niezależnie od miejsca lokalizacji sygnalizatora (maszt sygnalizacyjny czy wysięgnik nad jezdnią). Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 82:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie kanalizację kablową buduje się z wykorzystaniem prefabrykowanych studni kablowych typu SKR-1 i SK-1 z tym, że przy budowie kanalizacji wielootworowej (więcej niż 1 otwór), zgodnie z wytycznymi producenta, stosuje się studnie SKR-1, a studnie SK-1stosuje się wyłącznie przy kanalizacji jednootworowej. Dodatkowo przy ułożeniu rur kablowych na głębokości powyżej 60 cm, co ma zawsze miejsce przy przejściach rur pod jezdniami gdzie wymagana jest głębokość ułożenia ok. 1m, studnie SKR-1 należy odpowiednio pogłębiać, wykorzystując dodatkowe elementy składowe studni SKR-1. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie, to prosimy o zweryfikowanie konieczności budowy na niektórych odcinkach kanalizacji dwuotworowej (szczególnie na odcinkach do zasilania pętli), sprecyzowanie na jakich odcinkach występuje kanalizacja jedno otworowa, a na jakich dwu (lub więcej)otworowa i dokonania zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 83:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie stosowane są sygnalizatory akustyczne nadające komunikaty słowne. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 84:
W dokumentacji wykonawczej brak informacji na temat wymaganych długości wysięgników sygnalizacyjnych. Informacja nt. długości wysięgnika umieszczona na rys. Nr 9 odwołuje się do rys. Nr 0, ale na tym rysunku nie ma żadnej informacji. Prosimy o uzupełnienie dokumentacji i przedmiaru robót o te dane.
Odpowiedź:
Długości wysięgników masztów wysokich na poszczególnych skrzyżowaniach przedstawiają się następująco:
  1. Skrzyżowanie – ul. Jasna – jezdnia północna
                1MW – 5m
                2MW – 9m
  1. Skrzyżowanie ul. Wiosenna – jezdnia północna
                6MW – 5m
                12MW – 8,5m
                17MW – 10m
  1. Skrzyżowanie ul. Jasna – jezdnia południowa
                2MW – 4,5m
                4MW – 9,5m
                10MW – 4m
  1. Skrzyżowanie Łącznica 1 – jezdnia południowa – ul. Rydla
                1MW – 4m
                3MW – 6m
  1. Łubinowa – jezdnia południowa
                4MW – 6m
                8MW – 10,5m
                12MW – 10m
                18MW – 10,5m
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 85:
Mamy trudności z odszukaniem w załącznikach do SIWZ dokumentacji wykonawczych zasilania sygnalizacji w energię elektryczną. Stosownie do zapisu w punkcie 2.2 dokumentacji wykonawczej sygnalizacji branża elektroenergetyczna etap II, zasilanie w nie było przedmiotem niniejszego opracowania. Prosimy o podanie, gdzie w załącznikach należy odszukać opracowania projektowego zasilania sterowników sygnalizacji świetlnej?
Odpowiedź:
Zasilanie sygnalizacji ujęte zostanie w projekcie przebudowy urządzeń elektroenergetycznych nn 0,4 kV. Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 86:
Czy opłaty przyłączeniowe wynikające z umów przyłączeniowych sygnalizacji świetlnej do sieci elektroenergetycznej zostały wniesione?
Odpowiedź:
Opłatę przyłączeniową wnosi Zamawiający, nie wpływa ona na koszty Wykonawcy.
Pytanie 87:
Dot. wiaduktów w ciągu ul. Jasnej i ul. Wiosenna- Łubinowa – Zgodnie z Tabelą Elementów Rozliczeniowych należy na obu wiaduktach (poz. 119 i 163) wycenić zakup i montaż rur spustowych śr 160. Specyfikacje Techniczne dla tych obiektów dotyczą odwodnienia z rur o średnicy 160 i 200. Ponieważ, w projekcie brak jest informacji o średnicy rur spustowych, prosimy o podanie jakiej średnicy rury należy zastosować na tych obiektach.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 88:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie nie stosuje się wielożyłowych kabli sygnalizacyjnych typu YKSY n*1,5 mm2 tak jak to przyjęto w projekcie lecz kable 2,3,4,5 żyłowe o przekrojach 1,5 mm2 i kolorach żył zgodnych z kolorami przesyłanych sygnałów (czerwone, żółte zielone) zasilające indywidualnie sygnalizator lub inne urządzenie sygnalizacyjne (przycisk, detektor i tp). Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 89:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie nie dopuszcza się układania kabli zasilających sygnalizatory doziemnie nawet na niewielkich odcinkach. Od sterownika do masztu na całej swojej długości kabel ułożony jest w kanalizacji kablowej. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zgodnie z projektem wszystkie kable sygnalizacyjne od sterownika do poszczególnych masztów i pętli należy układać w projektowanej kanalizacji kablowej.
Pytanie 90:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie stosowane są maszty sygnalizacyjne osadzane na prefabrykowanych fundamentach z rurą fundamentową w wykonaniu umożliwiającym szczelne wprowadzenie rur kanalizacji kablowej fi 50. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót.
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie
Pytanie 91:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie sterowniki sygnalizacji ustawiane są na prefabrykowanych fundamentach obsadzonych na studniach podszafkowych w taki sposób, by umożliwić bezpośrednie wprowadzenie kabla ze studni do sterowników bez konieczności prowadzenie jakichkolwiek prac ziemnych. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie
Pytanie 92:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie nie stosuje się żarówkowych źródeł światła. Stosowane są wyłącznie wkłady LED we wszystkich kolorach niezależnie od miejsca lokalizacji sygnalizatora (maszt sygnalizacyjny czy wysięgnik nad jezdnią). Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie
Pytanie 93:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie kanalizację kablową buduje się z wykorzystaniem prefabrykowanych studni kablowych typu SKR-1 i SK-1 z tym, że przy budowie kanalizacji wielootworowej (więcej niż 1 otwór), zgodnie z wytycznymi producenta, stosuje się studnie SKR-1, a studnie SK-1stosuje się wyłącznie przy kanalizacji jednootworowej. Dodatkowo przy ułożeniu rur kablowych na głębokości powyżej 60 cm, co ma zawsze miejsce przy przejściach rur pod jezdniami gdzie wymagana jest głębokość ułożenia ok. 1m, studnie SKR-1 należy odpowiednio pogłębiać, wykorzystując dodatkowe elementy składowe studni SKR-1. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie, to prosimy o zweryfikowanie konieczności budowy na niektórych odcinkach kanalizacji dwuotworowej (szczególnie na odcinkach do zasilania pętli), sprecyzowanie na jakich odcinkach występuje kanalizacja jedno otworowa, a na jakich dwu (lub więcej)otworowa i dokonania zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 94:
W sygnalizacji świetlnej w Szczecinie stosowane są sygnalizatory akustyczne nadające komunikaty słowne. Projekt i przedmiar robót nie przewiduje tego rodzaju rozwiązań. Czy Zamawiający podtrzymuje przyjęte rozwiązania projektowe? Jeżeli nie to prosimy o dokonanie zmian w zapisach SIWZ i przedmiarze robót
Odpowiedź:
Zmawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w przedmiotowym zakresie.
Pytanie 95:
W dokumentacji wykonawczej brak informacji na temat wymaganych długości wysięgników sygnalizacyjnych. Informacja nt. długości wysięgnika umieszczona na rys. Nr 9 odwołuje się do rys. Nr 0, ale na tym rysunku nie ma żadnej informacji. Prosimy o uzupełnienie dokumentacji i przedmiaru robót o te dane.
Odpowiedź:
Długości wysięgników masztów wysokich na poszczególnych skrzyżowaniach przedstawiają się następująco:
  1. Skrzyżowanie – ul. Jasna – jezdnia północna
                1MW – 5m
                2MW – 9m
  1. Skrzyżowanie ul. Wiosenna – jezdnia północna
                6MW – 5m
                12MW – 8,5m
                17MW – 10m
  1. Skrzyżowanie ul. Jasna – jezdnia południowa
                2MW – 4,5m
                4MW – 9,5m
                10MW – 4m
  1. Skrzyżowanie Łącznica 1 – jezdnia południowa – ul. Rydla
                1MW – 4m
                3MW – 6m
  1. Łubinowa – jezdnia południowa
                4MW – 6m
                8MW – 10,5m
                12MW – 10m
                18MW – 10,5m
 Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 96:
Mamy trudności z odszukaniem w załącznikach do SIWZ dokumentacji wykonawczych zasilania sygnalizacji w energię elektryczną. Stosownie do zapisu w punkcie 2.2 dokumentacji wykonawczej sygnalizacji branża elektroenergetyczna etap II, zasilanie w nie było przedmiotem niniejszego opracowania. Prosimy o podanie, gdzie w załącznikach należy odszukać opracowania projektowego zasilania sterowników sygnalizacji świetlnej?
Odpowiedź:
Zasilanie sygnalizacji ujęte zostanie w projekcie przebudowy urządzeń elektroenergetycznych nn 0,4 kV. Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 97:
Czy opłaty przyłączeniowe wynikające z umów przyłączeniowych sygnalizacji świetlnej do sieci elektroenergetycznej zostały wniesione?
Odpowiedź:
Opłatę przyłączeniową wnosi Zamawiający, nie wpływa ona na koszty Wykonawcy.
Pytanie 98:
Dotyczy Etapu II.
Brak specyfikacji technicznych na mieszankę mineralno-asfaltową, która to pozycja pojawia się w TER (D.04.08.01).
Odpowiedź:
Zamawiający uzupełni niezbędną dokumentację dokonując odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 99:
Dotyczy Etapu II.
W pozycji 73a TER jest zapis, że ścieżkę rowerową należy wykonać z SMA, natomiast w przedmiarze robót w pozycji nr 66, że ścieżka rowerowa będzie wykonana z kostki brukowej. Który zapis jest poprawny?
Odpowiedź:
Zapis w TER jest poprawny, ścieżkę należy wykonać z SMA, zgodnie z rysunkiem i specyfikacją zamieszczoną w folderze „2.74 Aneks”.
Pytanie 100:
Dotyczy Etapu II.
W pozycji 74a i 74b TER wynika, że należy zakupić i ustawić 8430 m (7 190 +1 240 obrzeży betonowych, natomiast w przedmiarze robót w pozycji nr 44, że należy ustawić 5420 m obrzeży. Która ilość jest poprawna?
Odpowiedź:
Zapis w TER jest poprawny, w Etapie II należy wykonać łącznie
8 430m obrzeży.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji przedmiaru.
Pytanie 101:
Dotyczy stabilizacji.
Polska Norma mówi, że jeżeli jest Rm=2,5MPa to wtedy wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach ma być pomiędzy 1,5 a 2,5 MPa.
W kosztorysie jest w opisie Rm=2,5MPa natomiast w ST w pkt. 2.5 pisze, że wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach ma być dla podbudowy pomocniczej      2,5 – 5,0 MPa, a w opisie w kosztorysie jest stabilizacja cementem podbudowy z piasku. Jaka ma być minimalna wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach 1,5 MPa czy 2,5 MPa
Odpowiedź:
Zgodnie z punktem 1.3 ST do wykonania jest stabilizacja Rm=2,5MPa  (platforma robocza nawierzchni KR6) i         Rm=5,0MPa (podbudowa           pomocniczej      zatok autobusowych). W punkcie 2.5 tablica 2:
·         Lp 1 – odnosi się do platformy roboczej (1,5÷2,5MPa po 28 dniach),
·         Lp 2 - odnosi się do podbudowy pomocniczej (2,5÷5,0MPa po 28 dniach),
Pytanie 102:
Wykonawca stwierdza, że na stronie internetowej Zamawiającego w „Załączniku nr 10.2-Projekty wykonawcze przedmiary robót” brak jest opisu technicznego dokumentacji projektowej oznaczonej nazwą „2.01 Projekt drogowy + docelowa organizacja ruchu”. W związku z czym prosimy o niezwłoczne jej umieszczenie jej na stronie Zamawiającego.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 103:
Dot. Kanalizacji deszczowej dla etapu II – Prosimy o wyjaśnienie rozbieżności pomiędzy ilościami robót podanymi w przedmiarze robót nr 2.15  a p. 3.1 opisu technicznego do Projektu budowy kanalizacji deszczowej nr            2.14:
1.1.   poz.15 przedmiaru: „Kanał z rur kanalizacyjnych poliestrowych SN               10000 o śr. 500 mm” - obmiar wynosi 432,40 m, natomiast wg PW jest 895,40 m. Nie uwzględniono w przedmiarze odcinka pomiędzy studnią D50 a D75          (463,0 m) – czy odcinek ten nie wchodzi w zakres wykonania ?
1.2.   poz. 17 przedmiaru: „Kanał z rur PVC o śr. 315 mm” - obmiar wynosi 383,0 m, natomiast wg PW jest 262,40 m – którą ilość należy uwzględnić w ofercie?
1.3.   poz. 19 przedmiaru: „Kanał z rur PVC o śr. 200 mm” - obmiar wynosi 379,50 m, natomiast wg PW jest 421,70 m - którą ilość należy uwzględnić w ofercie?
1.4.   poz. 36 przedmiaru: „Studzienki ściekowe uliczne o śr. 500 mm” - obmiar wynosi 89 szt., natomiast wg PW są 93 szt. – którą ilość należy uwzględnić w ofercie?
1.5.   poz. 40 przedmiaru: „Studzienki rewizyjne z kręgów betonowych o            śr.1200 mm” - obmiar wynosi 55 szt., natomiast wg PW są 63 szt. – którą ilość należy uwzględnić w ofercie?
Odpowiedź:
W odpowiedzi na pytania ad 1.1-1.5 dotyczące kanalizacji deszczowej etap II Zamawiający informuje, że zgodnie z projektem zamiennym dla etapu II odwodnienie na odcinku pomiędzy studniami D50 i D75 uległo zmianie. Kanał dn 0,50 m został zastąpiony na fragmencie kanałem dn 0,30m a część odwodnienia zaprojektowano do istniejącej kanalizacji deszczowej. Szczegółowe rozwiązania zawiera projekt zamienny.
Wymienione ilości w przedmiarze w poz 15, 17,19, 36, 40 są zgodne z ilościami wynikającymi z wprowadzonych zmian w projekcie zamiennym i należy je uwzględnić w ofercie.
Pytanie 104:
Umowa Rozdział VII. Kwota Kontraktowa została określona jako kwota brutto. Czy Zaakceptowana Kwota Kontraktowa (Cena Kontraktowa) zawierająca podatek VAT ulegnie zmianie w przypadku zmiany stawki podatku VAT po dniu złożenia oferty, stosownie do zmiany tej stawki?
Odpowiedź:
Zmawiający zmodyfikuje w Warunkach Szczególnych Kontraktu Subklauzulę 13.7 w następujący sposób:
„Klauzula 13.7 otrzymuje brzmienie:
Zaakceptowana Kwota Kontraktowa lub Cena Kontraktowa lub Czas na Ukończenie będzie skorygowana stosownie do zmiany w Prawach Kraju (włącznie z wprowadzeniem nowych przepisów Praw i uchyleniem lub modyfikacją istniejących przepisów Praw) lub z prawnej lub oficjalnej rządowej interpretacji takich Praw, mającej wpływ na wykonanie przez Wykonawcę jego zobowiązań wobec Kontraktu, w szczególności w przypadku zmiany po podpisaniu Aktu Umowy stawki podatku VAT.
W przypadku wystąpienia zmian, o których mowa w akapicie 1, Inżynier będzie postępował zgodnie z Subklauzulą 3.5 [Określenia], aby uzgodnić lub określić te sprawy.”
Pytanie 105:
Umowa Rozdział XII §37 pkt.1. Kara umowna zaopóźnienie:
a.     Czy opóźnienie, o którym mowa w § 37 umowy należy rozumieć jako opóźnienie zawinione przez WRB?
b.    Czy Zamawiający dopuszcza zmniejszenie wysokości kar umownych za opóźnienie w wykonaniu przedmiotu umowy odpowiednio na 0,01%, 0,03% oraz 0,05% Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej?
c.     Czy Zamawiający dopuszcza wprowadzenie górnego limitu kar umownych za opóźnienie w wykonaniu przedmiotu umowy w wysokości 5% Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej?
Odpowiedź:
a)    Opóźnienie należy rozumieć jako zawinione lub niezawinione.
b)    Zamawiający nie przewiduje zmiany zapisów umowy w tym zakresie.
c)     Zamawiający nie przewiduje zmiany zapisów umowy w tym zakresie.
Pytanie 106:
Umowa Rozdział XII § 37 pkt.3. Kara umowna za odstąpienie od Aktu Umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy została określona na 40% Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej.
Czy Zamawiający dopuszcza zmianę tej kary na 5 % Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej?
Odpowiedź:
Zamawiający zmodyfikuje projekt umowy w § 37 pkt.3 w następujący sposób:
„3. za odstąpienie od Aktu Umowy z przyczyn leżących po stronie WRB w wysokości 10 % Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej;”
Pytanie 107:
Umowa Rozdział XII § 37 pkt. 43. Zapis ten przewiduje obowiązek uzupełnienia przez wykonawcę kwoty Zabezpieczenia Wykonania w przypadku, gdy zamawiający pokryje z niego kary umowne. Ustawa Prawo zamówień publicznych nie przewiduje obowiązku uzupełniania kwoty zabezpieczenia w przypadku jego zmniejszenia w okresie realizacji umowy. Z uwagi na powyższe takie wymaganie należy uznać za naruszenie przez Zamawiającego przepisów ustawy.
Czy, z uwagi na powyższe, Zamawiający dopuszcza wykreślenie przedmiotowego zapisu?
Odpowiedź:
Zamawiający przyjmuje, że pytanie dotyczyło §43 projektu umowy.
Zamawiający zmienii treść §30 projektu umowy jak niżej:
„WRB dostarczy Zamawiającemu najpóźniej w dniu zawarcia niniejszego Aktu Umowy Zabezpieczenie Wykonania w wysokości ........................................ zł (słownie złotych:..........................................................................................), z zastrzeżeniem §43 niniejszej umowy.”
Zamawiający zmienia treść § 43 projektu umowy jak niżej:
„W przypadku, kiedy należność z tytułu kar umownych przekroczy wysokość pozostałych do wykonania na rzecz Wykonawcy płatności, Zamawiający uprawniony będzie do potrącenia ich wysokości ze środków zgromadzonych jako Zabezpieczenie Wykonania.”
Pytanie 108:
Warunki Szczególne Kontraktu subklauzula 1.1.4.3. Wykreślono subklauzulę „Koszt” jako nie mającą zastosowania. Klauzula ta ma jednak zastosowanie, jako przykład należy wskazać np. Subklauzulę 8.9 Konsekwencje zawieszenia oraz subklauzulę 13.7 Korekty wynikające ze zmiany stanu prawnego.
Czy Zamawiający przywróci przedmiotową subklauzulę?
Odpowiedź:
Zmawiający doda w Warunkach Szczególnych Kontraktu Subklauzulę 8.9, w następujący sposób:
„Subklauzula 8.9 otrzymuje brzmienie:
Klauzula 8.9 [Konsekwencje zawieszenia]
Jeżeli Wykonawca dozna opóźnienia lub poniesie koszty, wykonując polecenia Inżyniera według Subklauzuli 8.8 [Zawieszenie pracy] lub podejmując ponownie pracę, to Wykonawca da Inżynierowi powiadomienie i będzie uprawniony, z uwzględnieniem Subklauzuli 20.1 [Roszczenia Wykonawcy], do:
(a) przedłużenia czasu w związku z jakimkolwiek takim opóźnieniem, według Subklauzuli 8.4 [Przedłużenie Czasu na Ukończenie], jeśli ukończenie jest lub przewiduje się, że będzie opóźnione, oraz
(b) płatności za jakiekolwiek takie koszty, która to płatność będzie włączona do Ceny Kontraktowej.
Po otrzymaniu tego powiadomienia Inżynier będzie postępował zgodnie z Subklauzulą 3.5 [Określenia], aby uzgodnić lub określić te sprawy.
Wykonawca nie będzie uprawniony do przedłużenia czasu, lub do płatności za                                              poniesione koszty, w związku z poprawianiem następstw zastosowania wadliwego projektu, wykonawstwa lub materiałów Wykonawcy, lub zaniedbania przez Wykonawcę ochrony, składowania lub zabezpieczania zgodnie z Subklauzulą 8.8 [Zawieszenie pracy].
Zmawiający zmodyfikował w Warunkach Szczególnych Kontraktu Subklauzulę 13.7 w następujący sposób:
„Subklauzula 13.7 otrzymuje brzmienie:
Zaakceptowana Kwota Kontraktowa lub Cena Kontraktowa lub Czas na Ukończenie będzie skorygowana stosownie do zmiany w Prawach Kraju (włącznie z wprowadzeniem nowych przepisów Praw i uchyleniem lub modyfikacją istniejących przepisów Praw) lub z prawnej lub oficjalnej rządowej interpretacji takich Praw, mającej wpływ na wykonanie przez Wykonawcę jego zobowiązań wobec Kontraktu, w szczególności w przypadku zmiany po podpisaniu Aktu Umowy stawki podatku VAT.
W przypadku wystąpienia zmian, o których mowa w akapicie 1, Inżynier będzie postępował zgodnie z Subklauzulą 3.5 [Określenia], aby uzgodnić lub określić te sprawy.”
Pytanie 109:
Warunki Szczególne Kontraktu subklauzula 1.1.6.8. Zgodnie z tą klauzulą „Nieprzewidywalne” oznacza racjonalnie niemożliwe do przewidzenia przez doświadczonego WBR do Daty Rozpoczęcia. Zgodnie z klauzulą pierwotną – do daty składania Dokumentów Ofertowych. 
Co będzie w przypadku, gdy pewne informacje zostaną powzięte przez zmawiającego i wykonawcę po dacie złożenia ofert, ale przed Datą Rozpoczęcia? Na przykład zgodnie z klauzulą 4.12. Inżynier nie uzna ich za nieprzewidywalne.
Ponieważ w okresie pomiędzy złożeniem oferty, a Datą Rozpoczęcia mogą mieć miejsce pewne zdarzenia niemożliwe do przewidzenia na dzień składania ofert, ale możliwe do przewidzenia w okresie pomiędzy datą złożenia ofert i Datą Rozpoczęcia
Czy Zamawiający wyraża zgodę na przywrócenie pierwotnej treści przedmiotowej klauzuli?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pytanie 110:
Warunki Szczególne Kontraktu subklauzula 1.2. Ilekroć zaistnieje potrzeba dokonywania interpretacji zapisów TER będzie ona prowadzona z uwzględnieniem ich zupełności. Zupełność oznacza, że cena danej pozycji TER ujęta w Ofercie WRB zawiera w sobie płatność za wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego wykonania danej pozycji TER. Zupełność oznacza również pozostawienie poza ceną danej pozycji TER tych elementów niezbędnych do jej prawidłowego wykonania, które opisane zostały jako odrębne pozycje TER.
Czy Zamawiający dopuszcza zmianę tego zapisu w następujący sposób: „Zupełność oznacza, że cena danej pozycji TER ujęta w Ofercie WRB zawiera w sobie płatność za wszystkie elementy niezbędne do wykonania danej pozycji TER zgodnie z Dokumentacją Projektu?”
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie. 
Pytanie 111:
Warunki Szczególne Kontraktu subklauzula 3.1.
a)    W jaki sposób wykonawca ma weryfikować, czy Inżynier ma aprobatę Zamawiającego na dokonanie określonych czynności, czy też nie?
b)   Czy Zamawiający może zobowiązać Inżyniera do tego, aby dokonując czynności wymagającej zgody Zamawiającemu przedkładał on wykonawcy taką zgodę?
Odpowiedź:
Pkt a i b:
Zgodnie z akapitem 4 subklauzuli 3.1 Inżynier Kontraktu działa w imieniu Zamawiającego i bez posiadania wyraźnej aprobaty Zamawiającego uważać się będzie, że działa na własny koszt i własne ryzyko.
Pytanie 112:
Warunki Szczególne Kontraktu subklauzula 10.1. Wystawienie Świadectwa Przejęcia zostanie poprzedzone czynnością odbioru końcowego, który przeprowadzony zostanie przez Inżyniera.
a)    Co będzie w przypadku, gdy któryś z wyżej wymienionych służb i podmiotów odmówi przyjęcia do eksploatacji? Nie będzie odbioru? Mogą być różne powody z powodu których nie nastąpi przyjęcie do eksploatacji.
b)   W jakim terminie Zamawiający wystawi Świadectwo Przejęcia?  
c)    Zgodnie z pkt 3) odbiór końcowy robót nastąpi w terminie 14 dni, licząc od dnia potwierdzenia przez Inżyniera zakończenia Robót i przekazania przez Wykonawcę koniecznych dokumentów. Termin odbioru wyznaczy Zamawiający powiadamiając o tym Wykonawcę.
W jaki terminie Inżynier dokona potwierdzenia zakończenia Robót, licząc od dnia dokonania przez wykonawcę wpisu do dziennika budowy?
d)   Pkt 7) ppkt a) przyznaje Zamawiającemu prawo do odmowy dokonania odbioru końcowego Robót w przypadku, gdy w trakcie odbioru zostaną stwierdzone wady nadające się do usunięcia.
Czy w tym przypadku Zamawiający ma na myśli wady uniemożliwiające użytkowanie przedmiotu umowy zgodnie z przeznaczeniem? 
Odpowiedź:
a)    Sprawy te reguluje subklauzula 10.1 akapit 3 pkt 5 zał. nr 9 siwz.
b)   Inżynier Kontraktu wystawi Świadectwo Przejęcia po protokolarnym odbiorze Projektu oraz uzyskaniu przez decyzję o pozwoleniu na użytkowanie statusu ostatecznej , z zastrzeżeniem subklauzuli 10.1.
c)    Bezzwłocznie od dnia dokonania przez Wykonawcę wpisu do Dziennika Budowy o całkowitym zakończeniu robót oraz gotowości do odbioru końcowego.
d)   Zamawiający ma na myśli wszelkie wady nadające się do usunięcia.
Pytanie 113:
Warunki Szczególne Kontraktu Subklauzula 16.2.
Po wystąpieniu wydarzenia będącego podstawą do odstąpienia przez Wykonawcę może on od Kontraktu odstąpić z zachowaniem 28 dniowego terminu wypowiedzenia. Jak takie odstąpienie ma być realizowane przez wykonawcę? 
Odpowiedź:
Pisemne powiadomienie po wystąpieniu wydarzenia z zachowaniem 28 dniowego okresu wypowiedzenia
Pytanie 114:
W jakim terminie od dnia zgłoszenia Zamawiający zakończy odbiór częściowy? Wykonawca proponuje 7 dni.
Odpowiedź:
W sprawie odbioru częściowego obowiązują zapisy Subklauzuli 10.1 i 12.1. Warunków Szczególnych Kontraktu.
Pytanie 115:
W jakim terminie nastąpi rozliczenie za wykonane Roboty, za które w TER przewidziane jest wynagrodzenie ryczałtowe?
Odpowiedź:
Rozliczenie za wykonane roboty nastąpi wg Subklauzuli 14.7. Warunków Szczególnych Kontraktu, z uwzględnieniem Subklauzuli 10.1, tj. po odbiorze częściowym całości robót, których dotyczy dana pozycja w TER (Zamawiający nie dopuszcza odbioru części wykonanych robót, za które w TER przewidziane jest wynagrodzenie ryczałtowe).
Pytanie 116:
W jakim terminie od dnia zgłoszenia Zamawiający zakończy odbiór końcowy? Wykonawca proponuje 14 dni.
Odpowiedź:
W sprawie odbioru końcowego obowiązują zapisy subklauzuli 10.1 Warunków Szczególnych Kontraktu
Pytanie 117:
Zamawiający będzie naliczał kary za opóźnienie w wykonaniu przedmiotu umowy oraz za opóźnienie w usunięcie wad. Wykonawca zwraca uwagę, że nie może być obciążany za opóźnienia powstałe nie z jego winy. W związku z powyższym, czy Zamawiający wyraża zgodę na zmianę terminu „opóźnienie” na „zwłoka”?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie .
Pytanie 118:
W związku z bardzo wysokim poziomem kar umownych, naliczanych przez Zamawiającego z tytułu opóźnienia w wykonaniu przedmiotu umowy i opóźnienia w usunięciu wad (0,1%, 0,3% oraz 0,5% Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej), co istotnie odbiega od poziomu kar naliczanych w tego typu umowach, czy Zamawiający wyraża zgodę na obniżenie kar z w/w tytułów do poziomu 0,05%?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pytanie 119:
Czy Zamawiający wyraża zgodę na zmianę treści par. 38 Wzoru Umowy w taki sposób, że słowa „Zamawiający zastrzega sobie prawo..”, zostaną zastąpione słowami: „Strony zastrzegają sobie prawo..”?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie .
Pytanie 120:
Czy Zamawiający wyraża zgodę na ustanowienie limitu kar umownych nie przekraczającego 10% Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji SIWZ w tym zakresie.
Pytanie 121:
W związku z występującą rażącą nierównowagą stron Umowy, czy Zamawiający zgadza się na wprowadzenie do umowy kary płaconej przez Zamawiającego z tytułu:
a)    opóźnienia w przekazywaniu dokumentacji w wysokości 0,05% Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej za każdy dzień opóźnienia,
b)   opóźnienia w akceptacji protokółów odbioru robót, w wysokości 0,05% Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej za każdy dzień opóźnienia
c)    za odstąpienie od umowy z winy Zamawiającego, w wysokości 10% Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej?
Odpowiedź:
Pkt a-b: Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pkt c: Zamawiający zmodyfikuje umowę w § 37 pkt. 3 w następujący sposób:
„3. za odstąpienie od Aktu Umowy z przyczyn leżących po stronie WRB w wysokości 10 % Zaakceptowanej Kwoty Kontraktowej;”
Pytanie 122:
SIWZ Rozdział XV, pkt 15, Umowa par. 6,
a)    Czy Zamawiający wyraża zgodę na dookreślenie w Warunkach Szczegółowych jakie części placu budowy i w jakim konkretnie terminie będą przekazywane Wykonawcy?
b)   Czy w sytuacji jeśli Zamawiający nie przekaże Wykonawcy koniecznego do utrzymania tempa prac części placu budowy i tym samym nastąpi opóźnienie w wykonaniu Przedmiotu umowy, to Zamawiający potwierdza iż, Wykonawca będzie mieć prawo do przedłużenia okresu realizacji o czas w jakim nie miał dostępu do placu budowy?
Odpowiedź:
a)    Zamawiający nie przewiduje dookreślenia w Warunkach Szczególnych Kontraktu jakie części placu budowy i w jakim konkretnie terminie będą przekazywane Wykonawcy.
b)   Zamawiający przewiduje możliwość przedłużenia okresu realizacji w sposób wskazany w subklauzuli 13.1 pkt 5 Warunków Szczególnych Kontraktu.
Pytanie 123:
Umowa XII par. 43, W przypadku, kiedy należność z tytułu kar umownych przekroczy wysokość pozostałych do wykonania na rzecz Wykonawcy płatności, Zamawiający uprawniony będzie do potrącenia ich wysokości ze środków zgromadzonych jako Zabezpieczenie Wykonania. W przypadku obniżenia kwoty Zabezpieczenia Wykonania na skutek dokonanego potrącenia, Wykonawca zobowiązany będzie uzupełnić wysokość tego Zabezpieczenia do kwoty przewidzianej w § 30 umowy o roboty budowlane
Wnosimy o usunięcie zapisu par. 43 Umowy, dotyczącego uzupełniania wysokości Zabezpieczenia, ewentualnie na ograniczenie żądania odnowienia wartości do łącznych maksymalnych wartości określonych w PZP.
Odpowiedź:
Zamawiający zmieni treść §30 projektu umowy jak niżej:
„WRB dostarczy Zamawiającemu najpóźniej w dniu zawarcia niniejszego Aktu Umowy Zabezpieczenie Wykonania w wysokości ........................................ zł (słownie złotych:..........................................................................................), z zastrzeżeniem §43 niniejszej umowy.”
Zamawiający zmienia treść § 43 projektu umowy jak niżej:
„W przypadku, kiedy należność z tytułu kar umownych przekroczy wysokość pozostałych do wykonania na rzecz Wykonawcy płatności, Zamawiający uprawniony będzie do potrącenia ich wysokości ze środków zgromadzonych jako Zabezpieczenie Wykonania.”
Pytanie 124:
WSK Subklauzula 1.1.4.1. „Zaakceptowana Kwota Kontraktowa"
Czy Zamawiający wyraża zgodę na dopisanie w treści Subklauzuli 1.1.4.1. po słowach „wraz z należnym” następującego zwrotu: „na dzień wystawiania faktury podatkiem od towarów i usług”?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pytanie 125:
WSK Subklauzula 3.1.
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie z subklauzuli 3.1 następującej treści: „…i nie może rościć z tego tytułu prawa do zmiany czasu na ukończe­nie, chyba że czas na uzgodnienie zmiany jest dłuższy niż 28 dni.”?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pytanie 126:
WSK Subklauzula 4.1
W związku z faktem iż zadanie realizowane jest w oparciu o projekt dostarczony przez Zamawiającego, Wykonawca zwraca uwagę iż dokonując wyceny polegać będzie na informacjach w nim zawartych. Zatem szkody wynikłe np. z braku informacji na projekcie dotyczących uzbrojenia technicznego nie mogą wyłącznie obciążać Wykonawcę. Wnosimy więc o zmianę fragmentu „bez względu na ich przyczynę”, na następujący zwrot: „powstałe z jego winy ?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje zmiany zapisów w subklauzuli 4.1 Warunków Szczególnych Kontraktu.
Pytanie 127:
WSK Subklauzula 4.4.pkt e; 
Czy Zamawiający wyraża zgodę na usunięcie zapisu, z uwagi na znaczne ograniczenie praw Wykonawcy w kształtowaniu relacji z Podwykonawcami.
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pytanie 128:
WSK Subklauzula 4.4. pkt l;
Czy Zamawiający może uszczegółowić jakie konkretnie informacje dotyczące Podwykonawców będą przedmiotem jego zainteresowania?
Odpowiedź:
Zamawiający nie będzie uszczegóławiał jakie konkretnie informacje dotyczące Podwykonawców będą przedmiotem jego zainteresowania.
Pytanie 129:
WSK Subklauzula 8.12.;
Z uwagi na fakt, iż zawieszenie pracy nastąpi na wniosek Zamawiającego, obciążanie Wykonawcy w całości kosztami dostrzeżonych strat, stanowi nierówne traktowanie stron umowy. Czy zatem Zamawiający wyraża zgodę na przywrócenie pierwotnego brzmienia Subklauzuli 8.12. i usunięcie dodatkowego akapitu?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pytanie 130:
WSK Subklauzula 10.1.
Czy Zamawiający wyraża zgodę, że jeśli w toku czynności odbioru zostaną stwierdzone nieistotne/nadające się do usunięcia usterki, to Zamawiający dokona odbioru przedmiotu umowy pomimo stwierdzenia usterek, przy jednoczesnym zobowiązaniu się Wykonawcy do ich usunięcia w uzgodnionym z Zamawiającym terminie? 
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pytanie 131:
WSK, Subklauzula 16.1
Uprawnienie Wykonawcy do zawieszenia pracy. Wykonawca zwraca uwagę, iż usunięcie prawa Wykonawcy do zawieszenia prac wskutek braku wystawienia PŚP lub braku płatności naraża Wykonawcę na poniesienie dodatkowych kosztów zwiększających tym samym ofertę cenową. Czy Zamawiający wyraża zgodę na przywrócenie pierwotnej treści Subklauzuli 16.1?
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje modyfikacji siwz w tym zakresie.
Pytanie 132:
Dot. Tymczasowej organizacji ruchu – wg zapisu p-tu 5.6.1 opisu technicznego do projektu 2.45 Wytyczne do projektu tymczasowej organizacji ruchu na czas realizacji etap III „należy poprawić stan nawierzchni ulicy Wiosennej” – prosimy o precyzyjne określenie, jakie prace należy wykonać by Zamawiający uznał, że nawierzchnia ulicy została poprawiona.
Odpowiedź:
Należy poprawić stan nawierzchni w miejscach, gdzie są widoczne ubytki nawierzchni lub występują znaczne nierówności poprzeczne (mierzone łatą 4m ≤6cm). W takich miejscach należy rozebrać nawierzchnię z zapasem 1m z każdej strony, uzupełnić podbudowę, wykonać podsypkę i ponownie ułożyć nawierzchnię, wykorzystując materiał rozbiórkowy. Długość odcinka na którym należy dokonać poprawy nawierzchni ul. Wiosennej - ok. 850m.
Pytanie 133:
Dot. wiaduktu w ciągu ul. Jasnej – W poz. 103 Tabeli Elementów Rozliczeniowych - „Wytwór i montaż stalowych (St3SX) kotew kap chodnikowych” błędnie została podana ilość robót i jednostka – 73 kg. Zgodnie z projektem nazwy zamocować 71 szt. kotew. Prosimy o podanie właściwej ilości robót.
Odpowiedź:
W poz. 103 Tabeli Elementów Rozliczeniowych (część: Przebudowa ulicy Andrzeja Struga w Szczecinie - Etap II), Zamawiający zmienia zapis w kolumnie „Jednostka” z „kg” na „szt” oraz w kolumnie „Ilość” z 73 na 71.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 134:
W związku z planowaną na przyszły rok zmianą (podwyższeniem) stawki podatku VAT wnosimy o dokonanie zmiany w postanowieniach umowy, stanowiącej załącznik nr 7 do SIWZ, pop wprowadzenie do § 22 dodatkowego zapisu o następującym brzmieniu: „W przypadku zmiany podpisaniu umowy stawki podatku N/AT, wynagrodzenie określone w § 22 zostanie zmienione pop uwzględnieniem nowej stawki podatku".
Żądanie zmiany uzasadnione jest treścią art. 144 ustawy pzp, zgodnie z którym Zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. O tym, że ustawowa zmiana stawki podatku nie stanowi samodzielnej podstawy do zmiany wynagrodzenia należnego wykonawcy na podstawie zawartej umowy o zamówienie publiczne wypowiedział się SN w uchwale z dn. 21 lipca 2006r. (III CZP 54/06) w której sąd stwierdził Podwyższenie z dniem 1 maja 2004 r. stawek podatku od towarów i usług za roboty budowlane, dokonane ustawą z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 ze zm.), nie uzasadnia - bez zmiany umowy zawartej przed dniem 1 maja 2004 r. - obowiązku zamawiającego zapłaty wynagrodzenia netto powiększonego o podatek od towarów i usług według podwyższonej stawki. Z przywołanej uchwały wynika, iż co do zasady w przypadku zamiany ustawowej stawki VAT podstawą zmiany umowy może być postanowienie umowy (odstępstwo możliwe jest w przypadku przyjęcia, że zmiana umowy wynikająca z dostosowania zmienionych przepisów podatkowych będzie zmiana nieistotną). Brak takiego postanowienia naraża Wykonawcę na konieczność rozliczenia umowy według stawki innej niż zakłada w chwili składania oferty i zawierania umowy.
Odpowiedź:
Zmawiający zmodyfikuje w Warunkach Szczególnych Kontraktu Subklauzulę 13.7 w następujący sposób:
„Klauzula 13.7 otrzymuje brzmienie:
Zaakceptowana Kwota Kontraktowa lub Cena Kontraktowa lub Czas na Ukończenie będzie skorygowana stosownie do zmiany w Prawach Kraju (włącznie z wprowadzeniem nowych przepisów Praw i uchyleniem lub modyfikacją istniejących przepisów Praw) lub z prawnej lub oficjalnej rządowej interpretacji takich Praw, mającej wpływ na wykonanie przez Wykonawcę jego zobowiązań wobec Kontraktu, w szczególności w przypadku zmiany po podpisaniu Aktu Umowy stawki podatku VAT.
W przypadku wystąpienia zmian, o których mowa w akapicie 1, Inżynier będzie postępował zgodnie z Subklauzulą 3.5 [Określenia], aby uzgodnić lub określić te sprawy.”
Powyższy zapis uwzględnia kwestię poruszoną w przedmiotowym zapytaniu.
Pytanie 135:
W związku z tym iż w przekazanej Tabeli Elementów Rozliczeniowych dla etapu II i III na kanalizację deszczową, sanitarną oraz przebudowę sieci wodociągowej obowiązuje ryczałt - prosimy o podanie dokładnego zakresu robót z podaniem długości rurociągów, ich średnic, ilość studni kanalizacyjnych, ilość studzienek ściekowych, armaturę wodociągową, ponieważ występują rozbieżności pomiędzy Projektem Budowlanym Rys Nr 3 Planszy Zbiorczej Uzbrojenia, Projektem Wykonawczym - Budowa Kanalizacji Deszczowej - Plan Sytuacyjny - etap II Rys Nr 2 oraz Przedmiarach Robót.
Odpowiedź:
Jak wynika z siwz, w szczególności z Dokumentacji Projektu:
Etap II
Kanalizacja deszczowa- zakres prac do wykonania zgodnie z projektem zamiennym dla Etapu II
Woda
 225mm                               L=117,8m
 180mm                               L=116,0m
 90mm                                  L=1,3m
Etap II -projekt zamienny
Kanalizacja deszczowa
-       Ø0,60 m o łącznej długości L= 1 370,3m,
-       Ø0,50 m o łącznej długości L= 432,4m,
-       Ø0,40 m o łącznej długości L= 23,1m,
-       Ø0,30 m o łącznej długości L= 383,0m,
-       Ø0,20 m o łącznej długości L= 379,5m.
Łącznie na kanałach deszczowych zaprojektowano 63 szt. studzienek kanalizacyjnych. Z tego 6szt. zaprojektowano z kręgów betonowych o średnicy Ø150cm, 55szt. z kręgów betonowych o średnicy Ø120cm, 2szt. z kręgów betonowych o średnicy Ø100cm.
Łącznie zaprojektowano 89 sztuk wpustów deszczowych (z tego 9szt. należy wymienić na nowe zachowując istniejący przykanalik do studni).
Etap III
Kanalizacja deszczowa
-       Ø0,80 m o łącznej długości L= 25,6m,
-       Ø0,60 m o łącznej długości L= 1 951,2m,
-       Ø0,50 m o łącznej długości L= 150,5m,
-       Ø0,40 m o łącznej długości L= 580,4m,
-       Ø0,30 m o łącznej długości L= 1 506,2m,
-       Ø0,20 m o łącznej długości L= 926,5 m.
Łącznie na kanałach deszczowych zaprojektowano 113szt. studzienek kanalizacyjnych, z tego 4szt. zaprojektowano z kręgów betonowych o średnicy Ø150cm, 108szt. z kręgów betonowych o średnicy Ø120cm oraz 1szt. z kręgów betonowych o średnicy Ø100cm.
Studzienki na końcach drenażu zaprojektowano jako studzienki niewłazowe z tworzyw sztucznych o średnicy Ø315mm -8szt.
Łącznie zaprojektowano 159 sztuk wpustów deszczowych, z tego 156 szt należy wykonać jako nowe, zaś 3 szt. wpustów (wp121, wp122, wp125) należy poddać renowacji i dostosować do projektowanych rzędnych terenu.
Kanalizacja sanitarna
Zaprojektowano następujące odcinki kanałów sanitarnych:
-       Ø0,20 m o łącznej długości L= 406,0 m,
-       Ø0,16m o łącznej długości L= 55,0 m.
Sieć wodociągowa
 300mm                      L=677,5m
 225mm                      L=104,2m
 110mm                      L=60,0m
Pytanie 136:
Zgodnie z art. 151 punkt 2 i 3 ustawy Prawo Zamówień Publicznych, zwrot Zabezpieczenia Wykonania powinien nastąpić po upływie okresu rękojmi - 1 rok. W związku z powyższym wnosimy o zmianę zapisów Warunków Szczególnych Kontraktu (Załącznik nr 9 do SIWZ), Subklauzula 4.2, tak aby uwzględniały aktualnie obowiązujące zasady zwrotu Zabezpieczenia Wykonania i nie pozostawały w sprzeczności ze zmianami w Prawie Zamówień Publicznych.
Odpowiedź:
Długość okresu rękojmi określono w § 29 umowy o roboty budowlane i wynosi on 3 lata od dnia następującego po dniu wystawienia Świadectwa Przejęcia przez Inżyniera. Zamawiający nie przewiduje modyfikacji SIWZ w tym zakresie.
Pytanie 137:
W TER do wypełnienia, etap III poz. 194 – beton ław fundamentowych B30 – w kolumnie ilość jednostek zapisano liczbę 1238,3 (m3). Na wyświetlaczu funkcji fx jako element składowy do mnożenia i uzyskania kwoty za wykonany asortyment robót – pokazuje się liczba 123,264 a z podsumowania ilości wykazanych w przedmiarze robót (odp. poz. 67 do 102) uzyskuje się liczbę 1238,7.
Prosimy o wydanie wersji papierowej (PDF) TER lub określenia, które wartości należy uwzględniać w kolumnie ilości jednostek – z wyżej podanych. Niejasności takie występują w bardzo dużej ilości pozycji TER cz. II i III.
Odpowiedź:
Do wyceny należy przyjmować ilości wyświetlone w TER w kolumnie „ilość”.
Pytanie 138:Dotyczy TER, poz. 206, Etap III – Wykonanie drenażu z rur perforowanych f150mm. Przedmiar robót nie ujmuje podkładu gr. 5cm z betonu B15, który pokazany jest na rys 6.1-4 projektu wykonawczego Estakady w ciągu ul. A. Struga.
Co jest decydujące o zakresie prac przedmiar robót czy projekt wykonawczy sporządzony na podstawie projektu budowlanego.
Odpowiedź:
Cenę betonu należy uwzględnić w cenie jednostkowej wykonania drenażu z rur perforowanych.
SIWZ określa na podstawie jakich elementów dokumentacji należy dokonać wyceny prac.
Pytanie 139:
Zgodnie z zapisami specyfikacji technicznej M.13.01.00 nasiąkliwość betonów konstrukcyjnych ma być poniżej 4%. Prosimy o zmianę tego zapisu i dopuszczenie nasiąkliwości poniżej 5%. Zgodnie z załączonymi opiniami IBDiM uzyskanie nasiąkliwości mniejszej niż 4% jest w warunkach budowy praktycznie niemożliwe, a w przypadku, gdy parametry trwałościowe zostają spełnione to ten parametr jest nieistotny.
 
Odpowiedź:
Nasiąkliwość betonu nie powinna być większa niż 5%. Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 140:
Czy do wykonania pali można zastosować beton żwirowy? Specyfikacja techniczna M.11.03.00 w kwestii kruszywa odwołuje się do specyfikacji technicznej M.13.00.00. Stosowanie betonów grysowych do betonowania pali powoduje gorszą zagęszczalność.
Odpowiedź:
Kruszywo powinno spełniać wymagania podane w PN-EN-12620:2005, PN-EN 1536:2001 i PN-EN 206-1:2003 z wyszczególnieniem:
·         uziarnienie kruszywa oznaczone wg PN-EN 933-1:2000 powinno spełniać wymagania odpowiednio do jego wymiarów d/D podane w PN-EN-12620:2005 „Tablica 2- Podstawowe wymagania dotyczące uziarnienia”
·         górny wymiar ziarna wg PN-EN 933-1:2000 D ≤ 32 mm i ≤1/4 rozstawu prętów podłużnych w świetle
·         zawartość frakcji drobnych d<0,125 mm (włączając cement)
·         zawartość pyłów oznaczana wg PN-EN 933-1:2000:
·         w kruszywie grubym wymagania jak dla kategorii f1,5
·         w kruszywie drobnym wymagania jak dla kategorii f3
·         kształt ziaren (wskaźnik kształtu) oznaczony wg PN-EN 933-4:2001- dopuszczalna kategoria SI40 jednak zawartość ziaren nieforemnych potwierdzona badaniami nie większa niż 25%
·         zawartość zanieczyszczeń organicznych oznaczona wg PN-EN 1744-1:2000 – barwa jaśniejsza od wzorcowej
·         nasiąkliwość oznaczona zgodnie z PN-EN 1097-6:2002[20] WA24 ≤ 3%
·         Reaktywność alkaliczna z cementem oznaczona zgodnie z PN-78/B-06714-34 – nie wywołująca zwiększenia wymiarów liniowych ponad 0,1%
Jako kruszywo grube zaleca się stosowanie żwirów lub grysów z otoczaków oraz ich mieszanek.
Pytanie 141:
Jakie badania betonu należy wykonać w trakcie wykonywania pali. Specyfikacja techniczna M.11.03.00 tego nie precyzuje.
Odpowiedź:
Badania opisano w SST 11.03.00 pkt 6.0 Kontrola Jakości Robót.
Pytanie 142:
Proszę o potwierdzenie, że zamawiający chce zamontować na obiektach mostowych bariery typu SP-06, zgodnie z informacjami zawartymi na rysunkach.
Odpowiedź:
W ofercie należy uwzględnić bariery wykazane w projekcie i przedmiarze.
Pytanie 143:
Jakiej klasy ma być beton w podporach kładki technologicznej? Zgodnie z opisem technicznym powinien być B-35 a w kosztorysie ofertowym jest B-30.
Odpowiedź:
Korpusy przyczółków należy wykonać z betonu B-35. 
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 144
Jakiej klasy ma być beton w ławach pod bariery osłonowe betonowe?
Odpowiedź:
Na podbudowę bariery żelbetowej należy użyć betonu B-15.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 145:
Jakiej klasy ma być beton w ławach fundamentowych wiaduktu w ciągu ul. Jasnej? Zgodnie z rysunkami i kosztorysem powinien być B-30 natomiast w opisie technicznym wskazano na B-35.
Odpowiedź:
Na fundamenty należy zastosować beton B-30
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji.
Pytanie146:
Jakiej klasy ma być beton w ławach fundamentowych wiaduktu w ciągu ul. Wiosennej? Zgodnie z rysunkami i kosztorysem powinien być B-30 natomiast w opisie technicznym wskazano na B-35.
Odpowiedź:
Na fundamenty należy zastosować beton B-30.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 147:
Czy w pozycji 32 kosztorysu ofertowego na wiadukt w ciągu ul. Jasnej jednostka nie powinny być sztuki
Odpowiedź:
Jednostką w pozycji 32 (po modyfikacji nr 31) powinny być sztuki. Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 148:
Jaka jest prawidłowa ilość w pozycji 32 (po modyfikacji nr 31)kosztorysu ofertowego na wiadukt w ciągu ul. Jasnej? W kosztorysie ofertowym jest 73 a w przedmiarze 71.
Odpowiedź:
Prawidłowa ilość w pozycji 32 (po modyfikacji nr 31) to 71 sztuk.
Zamawiający dokona odpowiedniej modyfikacji siwz.
Pytanie 149:
Gdzie należy zamontować prefabrykowane deski gzymsowe z pozycji 27 kosztorysu ofertowego na wiadukt w ciągu ul. Jasnej? Na rysunku przekroju poprzecznego przez wiadukt ani w opisie technicznym oraz przedmiarze robót nie ma informacji, że na tym obiekcie mają być prefabrykowane deski gzymsowe.
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji projektu wykonawczego i przedmiarów uwzględniającej prefabrykowane deski gzymsowe.
Pytanie 150:
Gdzie należy zamontować prefabrykowane deski gzymsowe z pozycji 71 kosztorysu ofertowego na wiadukt w ciągu ul. Wiosennej? Na rysunku przekroju poprzecznego przez wiadukt ani w opisie technicznym oraz przedmiarze robót nie ma informacji, że na tym obiekcie mają być prefabrykowane deski gzymsowe
Odpowiedź:
Zamawiający dokona modyfikacji projektu wykonawczego i przedmiarów uwzględniającej prefabrykowane deski gzymsowe.
Pytanie 151:
W specyfikacji technicznej dotyczącej wykonania pali wielkośrednicowych jest zapis, że badania ciągłości pali należy wykonać dla 25% pali na danej podporze. Czy w przypadku pali f508 pod ekranami akustycznymi można przyjąć 25% z wszystkich pali, czyli poddać badaniu 8 sztuk pali?
Odpowiedź:
Pod ekranami należy wykonać badania ciągłości dla 8 sztuk pali.
Pytanie 152:
Dot. wiaduktu w ciągu ul. Wiosenna - Łubinowa
W poz. 127 Tabeli Elementów Rozliczeniowych zostały ujęte studnie chłonne fi 1000 wg ST D.03.04.01. W dokumentach przetargowych brak jest specyfikacji o tym numerze. Ponadto, na planszy wymiarowej uzbrojenia – rys. Nr 04 Projektu zagospodarowania terenu, studnie chłonne fi 1000 znajdują się przy wiadukcie w ciągu ul. Jasnej. Są to studnie D29 i D53. Zostały one ujęte w przedmiarze na kanalizacje deszczową. Zgodnie z ww. rys. Nr 04, przy wiadukcie w ciągu ul. Wiosennej – Łubinowej nie ma studni chłonnych fi 1000.
Prosimy o skorygowanie Tabeli Elementów Rozliczeniowych.
Odpowiedź:
Przy wiadukcie w ciągu ul. Wiosenna-Łubinowa należy wykonać 2 studnie chłonne do odprowadzenia wody z drenażu za płytami przejściowymi. Studnie te zostały ujęte w projekcie mostowym. Powyższe studnie zostały pokazane na rys. nr 2 „Widok z góry”. Wycenę należy wykonać na podstawie rys. nr 21 „Szczegóły” gdzie studnia chłonna została szczegółowo rozrysowana.
 

udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2010/09/10
odpowiedzialny/a:
Iwona Miller
wprowadził/a:
Wojciech Krysztofik
dnia:
2010/09/10 14:38:26
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wojciech Krysztofik 2010/09/10 14:38:26 nowe wyjaśnienia