przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Wyjaśnienia treści SIWZ

Pytania i odpowiedzi nr 1


 

 

Urząd Miasta Szczecin
Biuro ds. Zamówień Publicznych
pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin
tel. +4891 42 45 102, fax +4891 42 45 104

bzp@um.szczecin.pl  -  www.szczecin.pl

 

 

 


 

 

 

 

Szczecin 2017-02-02

 

 

Wykonawcy

biorący udział w postępowaniu

 

Nasz znak: BZP-S.271.119.5.2017.JZ

Znak sprawy: BZP/73/16

 

Dotyczy:Postępowania na „Zakup taboru autobusowego niskoemisyjnego w ilości sztuk 20”.

 

Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu wpłynęły pytania, dotyczące treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia zwanej dalej „siwz”.

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.),  Zamawiający przekazuje Wykonawcom treść pytań wraz z odpowiedziami:

 

Zestaw I:

Pytanie 1:

Czy Zamawiający dopuści możliwość składania ofert częściowych tj. oddzielnie na część dotyczącą dostawy autobusów 12m oraz oddzielnie na część dostawy dotyczącą dostawy autobusów 18m?

Dokonanie stosownego podziału zamówienia w sposób bezsprzeczny rozszerzyłoby krąg potencjalnych Wykonawców mogących ubiegać się o realizację zamówienia. Pragniemy podkreślić, iż  zgodnie z opinią UZP „Należy zauważyć, że ustawodawca europejski za okoliczność uzasadniającą rezygnację z podziału na części uznał jedynie nadmierne trudności czy koszty oraz brak koordynacji, skutkujący poważną groźbą nieprawidłowej realizacji zamówienia. A contrario uznać należy, iż obawy związane z ewentualnymi niewielkimi trudnościami czy kosztami bądź nieznacznymi problemami z koordynowaniem działań wykonawców, a tym bardziej wygoda zamawiającego, nie powinny stanowić dostatecznej podstawy do zaniechania podziału zamówienia na części.

W związku z powyższym wprowadzenie podziału służyłoby jedynie wzmocnieniu realizacji zasady konkurencyjności i równego traktowania Wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Jednocześnie zaznaczamy, iż postawiony przez Zamawiającego warunek w zakresie sytuacji ekonomicznej i finansowej został ustawiony na bardzo wysokim poziomie w odniesieniu do wartości zamówienia w szczególności w odniesieniu do obowiązku wykazania się obrotem rocznym w obszarze objętym zamówieniem na poziomie 50 000 000 PLN średniorocznie.

Zaznaczamy, iż zamawiający nie powinien wymagać od wykonawców obrotu minimalnego, który byłby nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia – zgodnie z zapisami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE – w motywie 83 dyrektywy jest mowa o tym, iż instytucjom zamawiającym nie należy zezwalać na wymaganie od wykonawców obrotu minimalnego, który byłby nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia; wymóg ten nie powinien zwykle przekraczać dwukrotnej wysokości szacunkowej wartości zamówienia, a w wyjątkowym przypadku gdy instytucja zamawiająca postanowi, że wymóg dotyczący minimalnego obrotu powinien zostać ustalony na wyższym poziomie niż dwukrotność szacunkowej wartości zamówienia, stosowne indywidualne sprawozdanie lub dokumenty zamówienia powinny zawierać wskazanie głównych przyczyn decyzji instytucji zamawiającej.

Zgodnie z powyższym prosimy o rezygnację z postawionego warunku dotyczącego obowiązkiem wykazania się obrotem rocznym oraz pozostanie przy warunku dotyczącym posiadania środków finansowych lub zdolności kredytowej ustalonej w sposób proporcjonalny do danej części zamówienia.

Odpowiedź:

Zamawiający dopuści składanie ofert częściowych stosowną modyfikacją siwz.

Pytanie nr 2:

Zgodnie z wymaganiami Zamawiającego gwarancja oczekiwana na cały autobus to 84 miesiące, również na powłoki lakiernicze również 84 miesiące a  na szkielet 180 miesięcy.

Postawione przez Zamawiającego wymagania są bardzo wygórowane i właściwie niespotykane w zakresie podstawowej gwarancji na rynku autobusowym. W związku z powyższym prosimy o skrócenie wymaganej gwarancji do następujących poziomów:

- na cały autobus: 36 m-cy

- na powłoko lakiernicze: 5 lat

- na szkielet: 120 m-cy.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody na obniżenie warunków gwarancji. Zamawiający wymaga aby wykonawca ponosił pełną odpowiedzialność za sprawność swoich produktów przez min okres gwarancji opisany w siwz.

Jednocześnie zamawiający dokonuje modyfikacji umowy w odniesieniu do warunków gwarancyjnych dotyczących produktów objętych prawem opcji oraz modyfikuje załącznik nr 6 do siwz.

 

Zestaw II:

Pytanie 1

Proszę o szczegółowe określenie terminu gwarancji oraz szczegółowych warunków gwarancji (czasów reakcji etc.) dla urządzeń wchodzących w skład wyposażenia elektronicznego m.in. tablic elektronicznych, kasowników, autokomputera, biletomatu mobilnego, systemu monitoringu, mini audio, głośnika w kabinie kierowcy.

Odpowiedź:

Zamawiający określił szczegółowo warunki gwarancji w siwz w zał. nr 3a i 3b do siwz.

Pytanie2

Czy wraz z dostawą autobusów Zamawiający oczekuje dostawy fabrycznie nowych urządzeń wchodzących w skład systemu CSZKM Szczecin tj.:

Komputerów pokładowych M20

Interfejsów kierowcy (dotykowy ekran LCD)

Monitorów pokładowych (wyświetlacz LCD 22”)

Kasowników CTC-910

Rejestratorów REC30S

Miniaudio

Głośników w kabinie kierowcy

Cichych przycisków bezpieczeństwa

Baterii (montowanych poza przedziałem pasażerskim i kabiną kierowcy)

oraz w opcji

Biletomatów mobilnych TRB-412MT

Systemu monitoringu CCTV

Odpowiedź:

Zamawiający nie oczekuje aby wykonawca dostarczał wymienione urządzenia.

Zamawiający dokona w tym zakresie stosownej modyfikacji siwz.

Zamawiający dokona modyfikacji umowy w odniesieniu do warunków gwarancyjnych dotyczących produktów objętych prawem opcji oraz zmodyfikuje załącznik nr 6 do siwz.

Pytanie3

Proszę o potwierdzenie wymaganej min. wielkości interfejsów kierowcy – 7 czy 8 cali?

Odpowiedź:

Zamawiający nie wymaga wyposażenia w przedmiotowy interfejs.

Pytanie4

Czy Zamawiający uzna za spełnienie wymagania użycie kasownika dwufunkcyjnego – obsługującego zarówno bilety papierowe jak i bilet elektroniczny? Ile sztuk kasowników dwufunkcyjnych powinno znaleźć się w pojeździe 12 metrowym a ile w 18 metrowym?

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga zamontowania w autobusach  kasowników elektronicznych do kasowania biletów papierowych (autobusy jednoczłonowe – 3 kasowniki do biletu papierowego; autobusy dwuczłonowe – 4 kasowniki do biletu papierowego). W związku z powyższym zamawiający dokona modyfikacji siwz.

Pytanie5

Czy Zamawiający przewiduje szkolenie dla kierowców w zakresie podstawowej obsługi urządzeń systemu informacji pasażerskiej oraz systemu biletowego? Jeśli tak to w jakim zakresie – dla ilu osób, ilu godzinne?

Odpowiedź:

Zamawiający oczywiście przewiduje szkolenie dla kierowców i innych osób wskazanych przez zamawiającego w zakresie m.in. objętym pytaniem. Kwestie szkoleń opisane są m.in. w pkt 24 opz i par.4 wzoru umowy.

Pytanie6

Czy Zamawiający przewiduje opcjonalną dostawę biletomatów wraz ze stelażem BUS Support TRB-412 Szczecin czy jednak powinny być wyposażone już w momencie protokolarnego przekazania Zamawiającemu w rzeczony stelaż?

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga wyposażenia pojazdu w stelaż umożliwiający montaż biletomatu mobilnego TRB – 412/MT Szczecin

Pytanie7

Czy wszystkie dostarczone autobusy w momencie protokolarnego przekazania Zamawiającemu powinny być włączone do Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską (CSZKM)?

Odpowiedź:

Zamawiający dokona stosownej modyfikacji siwz.

Pytanie8

Czy komputery pokładowe w momencie protokolarnego przekazania Zamawiającemu powinny być zintegrowane z Centralnym Systemem Zarządzania Komunikacją Miejską (CSZKM)?

Odpowiedź:

Zamawiający dokona stosownej modyfikacji siwz.

Pytanie9

Proszę o przekazanie Załącznika nr 6 – założenia systemu monitoringu wizyjnego w formie edytowalnej doc.

Odpowiedź:

Zamawiający na swojej stronie zamieści: Załącznik nr 6 – założenia systemu monitoringu wizyjnego,w formie edytowalnej.

 

Zestaw III:

Pytanie dotyczące punktu 22 podpunkt b w SiWZ:

Pytanie brzmi:

Czy zamawiający pisząc w SiWZ załącznik nr. 2 punkt 22 b  „centralny układ smarowania z autodiagnozą  o stałym ciśnieniu roboczym”, wymaga podłączenia do systemu centralnego smarowania wszystkich punktów znajdujących się w podwoziu autobusu to jest punktów smarnych znajdujących się na osi przedniej oraz punktów smarnych znajdujących w przegubie?

Zastosowanie systemu centralnego smarowania dla wszystkich punktów smarnych w podwoziu autobusu zmniejszy koszty związane z obsługą serwisową.

Regularne smarowanie zapewni dłuższą żywotność tym elementów. Precyzyjna ilość środka smarnego w odpowiednich częstotliwościach podana na punkty smarne za pomocą centralnego smarowania spowoduje wymierne oszczędności poprzez zmniejszenie zużycia środa smarnego.  Zastosowanie powyższego rozwiązania ponadto wyeliminuje „czynnik ludzki”.

Odpowiedź:

Zamawiający wyjaśnia, iż opisując przedmiot zamówienia w załączniku nr 2 do siwz w punkcie 22 b "centralny układ smarowania z autodiagnozą  o stałym ciśnieniu roboczym" dopuścił rozwiązanie zaproponowane przez wykonawcę.

 

Zestaw IV:

Pytania odnośnie punktu 15. opisu przedmiotu zamówienia (dla obu wersji – jedno- i dwu-członowych), które dotyczą siedzeń pasażerskich:

- Czy Zamawiający dopuszcza użycie innych tkanin, niż wskazane, w przypadku, gdyby posiadały one dopuszczenie Urzędu Miasta Szczecina na użycie zastrzeżonego wzoru „Floating Garden”?

- Czy Zamawiający wymaga, żeby tkanina użyta na siedzeniach pasażerskich zawierała minimum 80% wełny w swojej wierzchniej części oraz była objęta 5-letnim okresem gwarancji na ścieralność?

W ramach wyjaśnienia, chciałbym poinformować, że użycie tkaniny o minimalnym udziale wełny na poziomie 80% znacząco poprawi wygląd oraz żywotność tapicerowanych elementów siedzenia, a także zapobiegnie szybkiemu wycieraniu w miejscach newralgicznych – tj. szczególnie z przodu siedziska. Dodatkowo 5-letnia gwarancja dla operatora końcowego pozwoli znacząco ograniczyć koszty wymiany elementów tapicerowanych.

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie i jednocześnie zmodyfikuje opz w zakresie wymagań dla tkanin w siedzeniach pasażerskich – pkt 15 w odniesieniu do każdej części postępowania.
Pkt 15 lit b – tkanina Runotex 2050, wzór i kolorystyka jak stosowana u zamawiającego otrzyma nowe brzmienie: „tkanina odporna na ścieranie, mająca ogólne zastosowanie, będąca dopuszczona do eksploatacji w pojazdach komunikacji miejskiej, wzór i kolorystyka jak stosowana u Zamawiającego”.

 

Zestaw V:

Pytanie nr 1:

Zał. nr 2 do SIWZ pkt.21 ppkt a, b, d, e.

Proszę o uzasadnienie formalne i prawne wymogu zapisanego stopnia rozdzielczości tablic, przednia min. 30 na 225 px, boczna min. 30 na 180 px, tylna min 30 na 60 px, wewnętrzna 35 na 125 px.

Uzasadnienie :

Zapis w brzmieniu przez Zamawiającego preferuje i jest sporządzony tylko dla jednego wykonawcy. Sytuacja taka prowadzi do braku konkurencji poprzez ukierunkowane na jednego wykonawcę tablic. Wnosimy o wprowadzenie modyfikacji i dopuszczenie tablic o rozdzielczości ogólnie stosowanych w kraju np. przednia min. 24 na 200 px, boczna min. 24 na 160 px, tylna min 24 na 40 px, wewnętrzna min. 16 na 120 px.

Odpowiedź:

W ocenie zamawiającego, co najmniej 3 podmioty spełniają postawione wymaganie, jednakże mając na względzie funkcje urządzenia i dopuszczenie jeszcze szerszego kręgu wykonawców zamawiający dopuści dostarczenie tablic o rozdzielczości: przednia min. 24 na 200 px, boczna min. 24x160 px, tylna min. 24x40 px, wewnętrzna min. 16 na 120 px., wprowadzając zmiany stosowną modyfikacją do zał. nr 2 do siwz.

Pytanie nr 2:

Zał. nr 2 do SIWZ pkt.21 ppkt f.

Prosimy o potwierdzenie, że zamawiający udostępni wszelkie interfejsy komunikacyjne oraz kody źródłowe do obsługi kasowników biletu elektronicznego spełniające wymagania CSZKM. W przypadku gdy Zamawiający nie udostępni powyższego spowoduje to ograniczenie konkurencyjności i będzie się odnosić tylko do jednego wykonawcy dotychczas dostarczającego system CSZKM. W przypadku odmowy prosimy o wskazanie uzasadnienia formalnego i prawnego na taką odmowę.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji załącznika nr 2 do siwz i wyjaśnia, że nie wymaga dostawy i montażu urządzeń objętych pytaniami.

Pytanie nr 3:

Zał. nr 2 do SIWZ pkt.21 ppkt g.

Prosimy o potwierdzenie, że zamawiający udostępni wszelkie interfejsy komunikacyjne oraz kody źródłowe Autokomputera realizującego funkcje CSZKM. W przypadku gdy Zamawiający nie udostępni powyższego spowoduje to ograniczenie konkurencyjności i będzie się odnosić tylko do jednego wykonawcy dotychczas dostarczającego system CSZKM. W przypadku odmowy prosimy

o wskazanie uzasadnienia formalnego i prawnego na taką odmowę.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji załacznika nr 2 do siwz i wyjaśnia, że nie wymaga dostawy i montażu urządzeń objętych pytaniami.

Pytanie nr 4:

Zał. nr 2 do SIWZ pkt.27 (strony 21, 44)

Zamawiający w pkt. 27 w tabeli wykazu wyposażenia elektronicznego Lp. 1 wskazuje Autokomputer a w Lp. 11 Komputer pokładowy. Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający wymaga autokomputera pokładowego umożliwiającego realizującego funkcje systemu CSZKM opisane w pkt. 21 ppkt "g" (str. 12-13, 34-35) oraz komputera pokładowego opisane funkcje (str. 14, 37).

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji załacznik nr 2 do siwz w zakresie objętym pytaniem.

Pytanie nr 5:

Zał. nr 2 do SIWZ pkt.21 ppkt f.

Wskazujemy na ewidentną sprzeczność zapisu dotyczącego ilości kasowników gdyż Zamawiający wymaga : "3 sztuki dla każdego rodzaju biletu na autobus" str. 11. W pkt. 27 w tabeli str. 21 wykazu wyposażenia elektronicznego Lp. 14 jest napisane "Kasowniki biletowe (3 szt.)" i nie są określone czy są to kasowniki na bilet papierowy czy elektroniczny.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji siwz i będzie wymagał zamontowania w autobusach kasowników elektronicznych do kasowania biletów papierowych (autobusy jednoczłonowe – 3 kasowniki do biletu papierowego).

Pytanie nr 6:

Zał. nr 2 do SIWZ pkt.21 ppkt f.

Wskazujemy na ewidentną sprzeczność zapisu dotyczącego ilości kasowników gdyż Zamawiający wymaga : "4 sztuki dla każdego rodzaju biletu na autobus" str. 34. W pkt. 27 w tabeli str. 44 wykazu wyposażenia elektronicznego Lp. 14 jest napisane "Kasowniki biletowe (4 szt.)" i nie są określone czy są to kasowniki na bilet papierowy czy elektroniczny.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji siwz i będzie wymagał zamontowania w autobusach  kasowników elektronicznych do kasowania biletów papierowych (autobusy dwuczłonowe – 4 kasowniki do biletu papierowego).

Pytanie nr 7:

Zał. nr 4 do SIWZ pkt.1.1. ppkt 1.1.3. a

Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający udostępni wszelkie interfejsy komunikacyjne oraz kody źródłowe Autokomputera zintegrowanego z Systemem Centralnym CSZKiM funkcjonującym w ZDiTM w Szczecinie. W przypadku gdy Zamawiający nie udostępni powyższego spowoduje to ograniczenie konkurencyjności i odnosi się tylko do jednego wykonawcy dotychczas dostarczającego system. W przypadku odmowy udostępnienia niezbędnych interfejsów prosimy o wskazanie uzasadnienia formalnego i prawnego na taką odmowę.

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga jedynie wyposażenia pojazdów w instalacje pod urządzenia wchodzące w skład systemu CSZKM w Szczecin, bez konieczności ich wyposażenia w przedmiotowe urządzenia. Zamawiający dokona modyfikacji siwz.

Pytanie nr 8:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. I

Proszę o wyjaśnienie dlaczego w pkt. "I" niniejszego załącznika Zamawiający wskazuje iż zakłada się montaż 9 kamer IP natomiast w załączniku nr 2 pkt. 6 tabeli str. 22 wskazuje się monitoring w ilości kamer 4 szt. i analogicznie w załączniku nr 2 pkt. 6 tabeli str. 45 wskazuje się monitoring w ilości kamer 5 szt.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji opz i załącznika nr 6 do siwz w tym zakresie.

Pytanie nr 9:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. II

W opisie lokalizacji kamer wymaga się aby kamera nr 1 została zainstalowana na podsufitce w przedniej części pojazdu obiektywem skierowanym na drogę. Jako wykonawca systemów monitoringu dla wielu odbiorców wskazujemy, że w takim wypadku nie jest możliwe uzyskanie prawidłowego widoku drogi przed pojazdem. W każdym znanym nam autobusie komunikacji miejskiej pomiędzy podsufitką a przednią szybą znajduje się zabudowa przedniej tablicy informacyjnej. Tak opisany wymóg instalacji kamery spowoduje zasłonięcie dużej części rejestrowanej drogi przed pojazdem.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji zał. nr 6 do siwz. w zakresie dotyczącym lokalizacji kamer, Zamawiający dokona uzgodnienia ich rozmieszczenia wraz z wykonawcą w terminie 45 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy.

Pytanie nr 10:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. II

W opisie lokalizacji kamer wymaga się aby kamera nr 2 została zainstalowana na tylnej zewnętrznej stronie pojazdu pośrodku górnej ramy szyby tylnej z obiektywem skierowanym na drogę za pojazdem. Wskazujemy, że są pojazdy w których tylna szyba nie jest mocowana do ramy. Dlaczego Zamawiający nie dopuszcza montażu kamery wewnątrz w tylnej części pojazdu, skierowanej widokiem przez tylną szybę ? Zamontowana kamera w taki sposób nie jest narażona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg itp.) oraz mechanicznych (szczotki na myjni).

Odpowiedź:

Zamawiający podtrzymuje wymóg zainstalowania kamery na zewnątrz pojazdu. Zamawiający chce mieć możliwość rejestracji zapisów bez względu na stopień zabrudzenia tylnej szyby.

Pytanie nr 11:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. II

W opisie lokalizacji kamery 3 wskazujemy, że nie we wszystkich pojazdach istnieje możliwość zainstalowania kamery przy wyjściu przednim nad wysokością lusterka bocznego lecz tylko w jego okolicy tak aby lusterko nie zasłaniało widoku dla kamery skierowanej na drogę za pojazdem.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji zał. nr 6 do siwz. w zakresie dotyczącym lokalizacji kamer, zamawiający dokona uzgodnienia ich rozmieszczenia wraz z wykonawcą w terminie 45 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy.

Pytanie nr 12:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. II

W opisie lokalizacji kamery 4 Zamawiający wymaga, aby kamera została zainstalowana na bocznej zewnętrznej stronie pojazdu z obiektywem skierowanym w kierunku frontu pojazdu. Z doświadczenia wiemy, że będzie to powodować jej ciągłe zanieczyszczenie przez zewnętrzne niekorzystne warunki atmosferyczne. Wnosimy o modyfikację zapisu polegającej na umiejscowieniu tej kamery w środkowej części autobusu obiektywem skierowanej do tyłu pojazdu.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji zał. nr 6 do siwz. w zakresie dotyczącym lokalizacji kamer, zamawiający dokona uzgodnienia ich rozmieszczenia wraz z wykonawcą w terminie 45 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy.

Pytanie nr 13:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. II

W odniesieniu do wszystkich kamer zamontowanych na zewnątrz pojazdu wnosi o wprowadzenie wymogu umieszczenia ich w stosownych zabudowach.

Odpowiedź:

Zamawiający wymaga w przypadku kamer zewnętrznych zastosowania kamer charakteryzujących się minimalnym stopniem ochrony IP 66 oraz obudową wandaloodporną, przez co nie ma konieczności zastosowania dodatkowych zabudów.

Pytanie nr 14:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. V

Dotyczy minimalnych wymagań techniczno-użytkowych urządzeń.

Proszę o podanie uzasadnienia formalnego i prawnego dla wskazanych wymagań :

- dlaczego waga kamer wewnętrznych powinna wynosić 293 g ?

- dlaczego waga kamer zewnętrznych powinna wynosić 540 g ?

Czy w takiej sytuacji dopuszcza się na przykład kamery zewnętrzne ważące 1 kg a nie dopuszcza się kamery 530 g ?

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza zastosowanie urządzeń o wadze innej, w stosunku do zapisów minimalnych wymagań techniczno-użytkowych urządzeń systemu monitoringu wizyjnego. pozostałe parametry i funkcjonalności proponowanych przez wykonawcę urządzeń powinny być nie gorsze niż zapisane w minimalnych wymaganiach techniczno-użytkowych.

W związku z powyższym zamawiający dokona modyfikacji siwz.

Pytanie nr 15:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. V

Zamawiający wymaga gwarancji całopojazdowej na 84 miesiące (zał. nr 3 do umowy, § 5).

W wymaganiach dla rejestratora Zamawiający opisuje, że gwarancja nie powinna być krótsza niż 24 miesiące oraz uaktualnienia nabytego oprogramowania przez okres przynajmniej 36 miesięcy od daty aktywacji. Zapis ten jest sprzeczny z opisem gwarancji w zał. nr 3 do umowy § 5.

Odpowiedź:

Wymagana przez zamawiającego gwarancja na urządzenia objęte prawem opcji 36 miesięcy. W związku z tym zamawiający zmodyfikuje siwz.

Pytanie nr 16:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. V

W minimalnych wymaganiach techniczno-użytkowych dla rejestratora opisano identyfikację danych na podstawie danych z kodów kreskowych. Prosimy o opisanie w jaki sposób ma to być realizowane w systemie monitoringu pojazdowego.

Odpowiedź:

Zamawiający podtrzymuje opisane wymaganie. Wymaganie to dotyczy możliwości połączenia metadanych zapisanych pojedynczych klatek obrazu dla każdego z kanałów, z dowolnym ciągiem danych liczbowych, generowanych przez urządzenia trzecie. W opisie minimalnych wymagań techniczno-użytkowych, Zamawiający podał kod kreskowy, jako przykład ciągu danych liczbowych.

Pytanie nr 17:

Zał. nr 6 do SIWZ pkt. V

Proszę o wyjaśnienie jakie odniesienie do systemu monitoringu w autobusie ma zapis :

system CCTV powinien mieć możliwość komunikacji z systemami firm trzecich takich jak kontrola dostępu, Zarządzania Budynkami, Zarządzania łańcuchem dostaw i innych.

Odpowiedź:

Zamawiający wyjaśnia, iż system monitoringu wizyjnego CCTV, opisany w załącznikach do siwz jest częścią budowy Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Szczecin. Zamawiający odstępuje od wymogu posiadania przez rejestrator tej funkcjonalności w przypadku systemu monitoringu wizyjnego dla przedmiotu zamówienia.

 

Zestaw VI:

Pytanie 1

Dot. Rozdziału I autobusy jednoczłonowe, pkt 3 opisu przedmiotu zamówienia – Liczba miejsc pasażerskich.

Czy Zamawiający dopuści autobus jednoczłonowy, gdzie całkowita liczba pasażerów wynosi minimum 87?

Taka konfiguracja autobusu zapewnia spełnienie wymagań co do masy całkowitej pojazdu oraz dopuszczalne, maksymalne naciski na poszczególne osie pojazdu.

Z naszych doświadczeń wynika, że autobusy wyprodukowane zgodnie z wymogami przepisów w szczególności, ze względu na rozkład masy pojazdu i maksymalne dopuszczalne naciski na poszczególne osie pojazdu 9przede wszystkim na os tylną) wynosi 86 – 87 miejsc w przypadku autobusów jednoczłonowych, przystosowaniu 28 miejsc siedzących dla pasażerów.

Odpowiedź:

Zamawiający wyraża zgodę na dopuszczenie autobusów z min. ilością 28 miejsc siedzących dla autobusu jednoczłonowego. Zamawiający dokona modyfikacji załącznika nr 2 do siwz w tym zakresie.

Pytanie 2

Dot. Rozdziału I autobusy jednoczłonowe, pkt 3 opisu przedmiotu zamówienia – Liczba miejsc pasażerskich

Czy Zamawiający zaakceptuje autobus przegubowy o maksymalnej ilości miejsc stojących wynoszącej 101 przy zastosowaniu 39 miejsc siedzących?

W/w ilość miejsc zapewnia optymalny rozkład masy i spełnienie warunków dopuszczalnych nacisków na osie oraz zapewnia tą samą ogólną liczbę przewożonych pasażerów jaką wymaga Zamawiający.

Odpowiedź:

Zamawiający wyraża zgodę na dopuszczenie autobusów z min ilością 39 miejsc siedzących dla autobusu dwuczłonowego. Zamawiający dokona modyfikacji załącznika nr 2 do siwz w tym zakresie

Pytanie 3

Dot. Rozdziału I autobusy jednoczłonowe oraz rozdziału II autobusy dwuczłonowe (przegubowe), pkt 17 i) opisu przedmiotu zamówienia – Miejsce pracy kierowcy.

Czy Zamawiający dopuści zastosowanie rozwiązania konstrukcyjnego, polegającego na możliwości regulacji położenia koła kierownicy i stałym położeniu zestawu wskaźników?

Proponowane rozwiązanie jest stosowane powszechnie w pojazdach i jest sprawdzone pod względem ergonomicznym. Rozwiązanie to zapewnia dobrą widoczność zestawu wskaźników w każdym położeniu koła kierownicy.

Odpowiedź:

Zamawiający nie dopuści takiego rozwiązania. Opisane przez zamawiającego rozwiązanie jest w powszechnie dostępne i bardziej komfortowe dla pracy kierowcy.  

Pytanie 4

Dot. Rozdziału I autobusy jednoczłonowe oraz rozdziału II autobusy dwuczłonowe, pkt 7 a opisu przedmiotu zamówienia – Wentylacja wymuszona i naturalna przestrzeni pasażerskiej.

Czy Zamawiający dopuści system wymuszonej wymiany powietrza polegający na intensywnej wymianie powietrza, który wyposażony jest we wlot powietrza z przodu autobusu oraz wentylator wyciągowy o dużej wydajności z tyłu autobusu?

W oferowanych przez nas pojazdach od wielu lat wentylacja wymuszana jest przez wentylator elektryczny, który w połączeniu z odpowiednio ukształtowanym wylotem dodatkowo zwiększającym wydajność jego pracy oraz z rozprowadzonymi wzdłuż całego dachu kanałami wentylacyjnymi zapewnia optymalną wymianę i rozkład świeżego powietrza w całej przestrzeni pasażerskiej oraz efektywnie zapobiega roszeniu wody na suficie.

Odpowiedź:

Zamawiający nie dopuszcza wskazanego przez wykonawcę sposobu wymiany powietrza w autobusach.

 

Zestaw VII:

W załączniku nr 2 do SIWZ: Opis przedmiotu zamówienia – specyfikacje techniczne, (autobusy jednoczłonowe str. 13, autobusy dwuczłonowe - przegubowe str. 36)

W punkcie 21, Elektroniczne tablice i kasowniki, autokomputer; podpunkt: g, opisane są dodatkowe funkcje autokomputera, gdzie wymagane jest rejestrowanie potoków pasażerskich z czujników liczących.

W pozostałej treści dokumentu oraz w pozostałych załącznikach, nie znaleźliśmy opisu czujników zliczających pasażerów, które powinny być zainstalowane w nowo zakupywanych autobusów oraz opisu oprogramowania do analizy potoków pasażerskich. Uprzejmie prosimy o uzupełnienie dokumentacji przetargowej.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wymaga montażu czujników zliczających pasażerów. Zamawiający dokona modyfikacji zał. nr 2 do siwz w zakresie dot. opisu i funkcji autokomputera.

 

 

 

 

Zestaw VIII:

Pytanie 1.Czy Zamawiający potwierdza, że w ramach definicji „fabrycznie nowych” autobusów w §1 ust. 1 pkt. 1 i 2 Umowy, dopuszcza dokonanie testów eksploatacyjnych zamawianych pojazdów, będących normalnym etapem produkcji i sprawdzania sprawności produkowanych pojazdów?

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza dokonanie testów eksploatacyjnych zamawianych pojazdów, będących normalnym etapem produkcji i sprawdzania sprawności produkowanych pojazdów.

Pytanie 2.Czy Zamawiający potwierdza, że w ramach definicji „fabrycznie nowych” autobusów w §1 ust. 1 pkt. 1 i 2 Umowy, dopuszcza dostarczenie zamawianych autobusów „na kołach” do siedziby Zmawiającego czy też Zamawiający oczekuje wykorzystanie w tym celu lawety (co jednakże ponosi cenę transportu)?

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza dostarczenie zamawianych autobusów „na kołach” do siedziby Zamawiającego.

Pytanie 3.W §7 ust. 1 pkt. 1 - 4 Umowy Zamawiający przewidział rażąco wygórowane kary umowne. Wskazane wysokości kar umownych nie znajdują żadnego uzasadnienia ekonomicznego i w żadnej mierze nie stanowią ekwiwalentu ewentualnej szkody Zamawiającego. Mogą prowadzić jedynie do wzbogacenia Zamawiającego, a nie naprawienia szkody. Rażąco odbiegają również od wartości kar umownych stosowanych w innych, podobnych postępowaniach. W konsekwencji, kary zaproponowane przez Zamawiającego kwalifikują się jako kary rażąco wygórowane w rozumieniu art. 484 §2 Kodeksu Cywilnego.

W związku z powyższym wnosimy o odpowiednie zmniejszenie kar umownych do poziomu występującego na rynku:

  • za zwłokę w terminowym wydaniu Zamawiającemu autobusów,  w wysokości 0,1% wartości autobusu, którego opóźnienie dotyczy  za każdy rozpoczęty dzień zwłoki 
  • za zwłokę w przeprowadzeniu przez Wykonawcę szkoleń w wysokości 300 zł za każdy rozpoczęty dzień zwłoki
  • za odstąpienie od niniejszej umowy przez Zamawiającego lub rozwiązanie niniejszej umowy przez Zamawiającego z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy  w wysokości 5%  wartości umowy.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, że nie wyraża zgodyna obniżenie kar umownych  określonych w § 7 ust. 1 pkt 1-4  Umowy. Zamawiający kieruje swoje postępowanie do podmiotów, które składając ofertę będą posiadały pewność co do terminu jej wykonania. W świetle powyższego Wykonawca, który w sposób realny oceni swoje możliwości co do wykonania przedmiotowego zamówienia nie powinien mieć żadnych obaw związanych z wysokością kar. Jednocześnie Zamawiający pozwala sobie wskazać, iż ryzyko cyt. „rażącego wygórowania” Wykonawca może zminimalizować.

Pytanie 4.W załączniku nr 2 do SIWZ, punkt I autobusy jednoczłonowe, w punkcie 3 tabeli Zamawiający pisze: 

Całkowita: min. 85 osób, w tym siedzących: 30 miejsc pasażerskich + 1 miejsce (kierowca), w tym minimum 10 miejsc pasażerskich dostępnych bezpośrednio z poziomu podłogi.

Zawracamy się z prośbą o dopuszczenie 28 miejsc siedzących pasażerskich + 1 miejsce (kierowca).

Przedmiotem zamówienia są autobusy klasy MAXI o długości 12 m. Przy takiej długości autobusu, nie ma możliwości zastosowania 30 miejsc siedzących wraz z zatoką o długości 2000 mm i miejscem na mobilny automat biletowy. Zaproponowane rozwiązanie jest zgodne z zapisami regulaminu 107 EKG .

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza ofertę autobusu 12 m, w którym całkowita liczba miejsc pasażerskich będzie: min. 85 osób, w tym siedzących 28 miejsc pasażerskich + 1 miejsce (kierowca), w tym minimum 10 miejsc pasażerskich dostępnych bezpośrednio z poziomu podłogi. Zamawiający dokona stosownej modyfikacji siwz.

Pytanie 5.W załączniku nr 2 do SIWZ, punkt I autobusy jednoczłonowe i II autobusy dwuczłonowe, w punkcie 12 tabeli Zamawiający pisze: 

d) tworzywa sztuczne i ich komponenty (przód, tył, dach autobusu).

Zamawiający dopuszcza inne materiały niż wymienione w pkt a) – d) o parametrach nie gorszych niż opisane.

Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający dopuszcza aby dach był wykonany z blachy odpornej na korozję wg normy PN-EN 10088.

Odpowiedź:

Zamawiający potwierdza, iż dopuszcza wykonanie dachu z blachy odpornej na korozję wg normy PN-EN 10088 lub równoważnej. Podstawowe materiały użyte do wykonania autobusu opisane są w pkt 12) lit. a) do lit. c) i dotyczą całego autobusu. Materiały opisane w pkt 12) lit d) dotyczą tylko sytuacji, gdyby Wykonawca stosował do wykonania wymienionych w tym punkcie elementów tj. przód, tył, dach autobusu z tworzyw sztucznych i ich komponentów.

Pytanie 6.Zamawiający w ogłoszeniu na stronie 7 oraz w SIWZ na stronie 9 pisze:

Dokument potwierdzający poziom emisji związków toksycznych NOx, PM, NMHC silników do oferowanych typów autobusu, wyniki badań ETC (…)

Prosimy o poprawienie oczywistej omyłki w ogłoszeniu i w SIWZ z „ETC” na „WHTC”, oraz z „NMHC” na „THC”.  

Dla pojazdów będących przedmiotem zamówienia,  spełniających normę emisji spalin  Euro 6, zgodnie z danymi zawartymi w homologacji typu pojazdu oraz homologacji silnika wykonuje się badania WHTC,  jak również bada się związki THC.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż dokona modyfikacji zapisu w siwz Rozdział V pkt 5 ppkt 3) lit. d) w następującym brzmieniu:

„Dokument potwierdzający poziom emisji związków toksycznych NOx, PM, THC z silników do oferowanych typów autobusu, wyniki badań WHTC (homologacja z emisji z silników zgodnie z dyrektywą 2055/55/EWG), jeżeli powyższe dane nie są zawarte w Świadectwie Homologacji Typu Pojazdu.”

Pytanie 7.Zamawiający w ogłoszeniu na stronie 7 oraz w SIWZ na stronie 9 pisze:

Raport Techniczny drogowego zużycia paliwa (test SORT2) przez  oferowany autobus  (w kompletacji i wyposażeniu identycznym z dostarczonym pojazdem (…)

Prosimy o potwierdzenie, że za autobus w kompletacji i wyposażeniu identycznym z dostarczanym pojazdem Zamawiający wymaga tego samego autobusu co oferowany wyposażonego w ten sam silnik i skrzynię biegów, do czego zobowiązują wytyczne UITP.

Odpowiedź:

Zamawiający potwierdza, że za autobus wykonany w komplementacji i wyposażeniu identycznym z dostarczonym pojazdem zamawiający wymaga i uznaje autobus tego samego typu co oferowany tej samej marki,  posiadający ten sam silnik, skrzynię biegów do czego zobowiązują wytyczne UITP.

Pytanie 8.  Zamawiający w formularzu ofertowym pisze:

  1. cena brutto za realizację zakresu objętego prawem opcji:

………………………………………………………………………………………….(cena za realizację zakresu objętego prawem opcji nie może być niższa niż 7% ceny za realizację całości zamówienia - czyli ceny za realizację zakresu podstawowego oraz zakresu objętego prawem opcji)

w tym podatek VAT wg obowiązującej stawki,

  1. cena jednostkowa brutto biletomatuwynosi: …………………………….. w tym podatek VAT wg obowiązującej stawki;
  2. cena jednostkowa brutto systemu monitoringu wizyjnegodla jednego autobusu jednoczłonowego wynosi: …………………………….. w tym podatek VAT wg obowiązującej stawki;
  3. cena jednostkowa brutto systemu monitoringu wizyjnegodla jednego autobusu dwuczłonowego wynosi: …………………………….. w tym podatek VAT wg obowiązującej stawki;

8.1Prosimy o potwierdzenie, że cena brutto za realizację zakresu objętego prawem opcji ma dotyczyć biletomatów i systemów monitoringu we wszystkich autobusach łącznie, zgodnie z zapisami rozdziału X SIWZ, punkt 4?

8.2.Jeśli cena brutto za realizację zakresu objętego prawem opcji ma dotyczyć biletomatów i systemów monitoringu we wszystkich autobusach łącznie prosimy o podanie konkretnych ilości biletomatów dla autobusów jednoczłonowych oraz dwuczłonowych, tak aby rozwiązać wątpliwości.

8.3.Jeśli cena brutto za realizację zakresu objętego prawem opcji ma dotyczyć biletomatów i systemów monitoringu we wszystkich autobusach łącznie prosimy o wyspecyfikowanie  elementów systemu monitoringu wraz z podaniem ilości elementów dla autobusów jednoczłonowych oraz dwuczłonowych.

W SIWZ, w różnych miejscach  istnieje rozbieżność w ilościach np. co do ilości kamer.

Odpowiedzi:

Zamawiający zmodyfikuje zał. nr 1 i zał nr 2 i zał, nr 6 do siwz.

Pytanie 9.Zamawiający w rozdziale XII SIWZ, punkt 4 pisze, przy opisie kryteriów dotyczących autobusu jednoczłonowego pisze: pojemność silnika w autobusie dwuczłonowym.

Prosimy o poprawienie omyłki pisarskiej.

Odpowiedź:

Zamawiający potwierdza oczywistą omyłkę.

Zdanie winno brzmieć:

„Sposób przyznania punktów w kryterium „pojemność silnika w autobusie jednoczłonowym”.

Zamawiający zmodyfikuje siwz.

Pytanie 10.Zamawiający w kilku miejscach SIWZ wskazuje „uzgodnione z Zamawiającym w terminie 45 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy”.

Aby dochować wymaganego terminu realizacji umowy, wiele uzgodnień należy dokonać
na etapie podpisywania umowy lub zaraz po jej podpisaniu. 

Prosimy o potwierdzenie, że podane terminy są terminami maksymalnymi i jest możliwe
ze strony Zamawiającego dokonanie uzgodnień  w terminach wcześniejszych.

Odpowiedź:

Zamawiający potwierdza, iż oczywistym jest, że wskazane terminy 45 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy są terminami maksymalnymi. Oczywistym jest, że zamawiający dopuszcza wcześniejsze dokonanie uzgodnień w terminach wzajemnie możliwych i ustalonych.

Pytanie 11.W ogłoszeniu oraz w SIWZ Zamawiający wymaga oświadczenia o obrocie rocznym wykonawcy w obszarze objętym zamówieniem, za okres ostatnich trzech lat obrotowych.

Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający pisząc o ostatnich lat trzech latach obrotowych ma na myśli lata 2013-2015.

Firmy kończące rok obrotowy na dzień 31 grudnia, nie będą miały możliwości przedstawienia danych za 2016 r., ze względu na obowiązujące  terminy zatwierdzania sprawozdań finansowych.

Odpowiedź:

Zgodnie z Rozdziałem V siwz pkt 5 ppkt 2 lit. a) Zamawiający wymaga złożenia przez Wykonawcę oświadczenia o średniorocznym obrocie w obszarze objętym zamówieniem, tzn. za okres 2014-2016.

Pytanie 12.W załączniku nr 2 do SIWZ, punkt I autobusy jednoczłonowe i II autobusy dwuczłonowe, w punkcie 23 tabeli Zamawiający pisze: 

W dniu podpisania umowy Wykonawca dostarczy Zamawiającemu w formie elektronicznej zdjęcia i rysunek techniczny autobusu w kolorze białym.

Wykonawca w dniu podpisania umowy przedstawi w formie elektronicznej zdjęcia wnętrza oferowanego autobusu a Zamawiający w terminie 14 dni kalendarzowych od daty ich otrzymania przedstawi Wykonawcy wymagana kolorystykę wnętrza.

Prosimy o potwierdzenie, że Zamawiający wymaga przykładowych zdjęć oferowanych typów autobusów, które umożliwią dokonanie uzgodnień.

Odpowiedź:

Zamawiający potwierdza, że wymaga przykładowych zdjęć oferowanych typów autobusów, które umożliwią dokonanie uzgodnień.

Pytanie 13.W załączniku nr 2 do SIWZ,  w punkcie 21. f)  tabeli Zamawiający pisze: 

autobusy jednoczłonowe

kasowniki elektroniczne do kasowania biletów papierowych i elektronicznych, z wyświetlaczem czasu rzeczywistego w ilości odpowiadającej ilości drzwi, nie mniej jednak niż 3 sztuki dla każdego rodzaju biletu na jeden autobus, kasowniki biletu elektronicznego zamontowane na poręczach pionowych przy drzwiach i II autobusy dwuczłonowekasowniki elektroniczne do kasowania biletów papierowych i elektronicznych, z wyświetlaczem czasu rzeczywistego w ilości odpowiadającej ilości drzwi, nie mniej jednak niż 4 sztuki dla każdego rodzaju biletu na jeden autobus, kasowniki biletu elektronicznego zamontowane na poręczach pionowych przy drzwiach,

W punkcie 27.14) wymaga podania numerów fabrycznych kasowników biletowych.

natomiast  w wykazie urządzeń wchodzących w skład systemu CSZKM, w punkcie 3 Zamawiający wskazuje Kasowniki CTC-910.

W celu wyjaśnienia wątpliwości prosimy o:

13.1.podanie ilości dostarczanych kasowników przez Wykonawcę.

13.2.podanie ilości kasowników pod, które wykonawca przygotowuje instalację. 

Odpowiedź Ad. 13.1:

Zamawiający dokona modyfikacji zapisów siwz i będzie wymagał zamontowania w autobusach  kasowników elektronicznych do kasowania biletów papierowych (autobusy jednoczłonowe – 3 kasowniki do biletu papierowego; autobusy dwuczłonowe – 4 kasowniki do biletu papierowego).

Odpowiedź Ad. 13.2 :

Wykonawca poprowadzi instalację pod 3 kasowniki do biletu elektronicznego w autobusie jednoczłonowym oraz 4 kasowniki do biletu elektronicznego w autobusie dwuczłonowym.  Zamawiający dokona modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia w zakresie objętym pytaniem w zał. nr 2 do opz.

Pytanie 14.Dotyczy załącznika nr 2 do SIWZ, punkt I autobusy jednoczłonowe i II autobusy dwuczłonowe, wykaz urządzeń wraz z parametrami technicznymi wchodzących w skład systemu CSZKM.

Prosimy o potwierdzenie, że wymienionych w punkcie urządzeń (z wyłączeniem punktu 4 i 6, które są prawem opcji) Wykonawca nie montuje a tylko przygotowuje instalację pod nie.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji  w zał. nr 2 do siwz Opis przedmiotu zamówienia w tabelach „Rodzaj urządzenia wchodzącego w skład systemu CSZKM” wykonawca zobowiązany jest poprowadzić instalację pod wszystkie urządzenia wymienione w tabelach.

Wykonawca nie jest zobowiązany do montażu wymienionych w niej urządzeń.

Zamawiający wyjaśnia, że Wykonawca zobowiązany jest do wyposażenia autobusu w pełną instalacje umożliwiającą montaż urządzeń wchodzących w skład „systemu monitoringu wizyjnego”, opisanego w siwz, nawet w sytuacji, gdy Zamawiający nie skorzysta z prawa opcji.

 

Pytanie 15.Dotyczy załącznika nr 2 do SIWZ, punkt I autobusy jednoczłonowe i II autobusy dwuczłonowe, punkt 27 tabeli. Prosimy o wykreślenie punktów od 2 do 6, w  związku z tym, że ich funkcje będzie pełnić komputer pokładowy M20, wchodzący w skład systemu CSZKM.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wykreśli punktów od 2-6. Zamawiający natomiast dokona modyfikacji pkt 22 zał. nr 2 do siwz.

Pytanie 16.W załączniku nr 2 do SIWZ, punkt I autobusy jednoczłonowe i II autobusy dwuczłonowe, w punkcie 21 tabeli Zamawiający pisze: 

Autokomputer realizujący funkcje systemu (CSZKM) musi dodatkowo (…)rejestrować potoki pasażerskie z czujników liczących,

Czy Zamawiający wymaga zastosowania bramek liczących w autobusach?

Jeśli bramki są wymagane prosimy o  podanie parametrów systemu.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wymaga zastosowania bramek liczących w autobusach.

Pytanie 17.W załączniku nr 2 do SIWZ, punkt I autobusy jednoczłonowe i II autobusy dwuczłonowe, prosimy o wykreślenie punktu 21 e)  tabeli:

tablica wewnętrzna podsufitowa (jednostronna) – 1 sztuka

Funkcję wyżej wymienionej tablicy pełni monitor 22”, wymieniony w punkcie 21.h).

Zostaje zachowana funkcjonalność systemu oraz następuje zmniejszenie kosztów.

Odpowiedź:

Zamawiający zmodyfikuje opz i będzie wymagał tablicy wewnętrznej informacyjnej.

Pytanie 18.W załączniku nr 2 do SIWZ, punkt I autobusy jednoczłonowe i II autobusy dwuczłonowe, w punkcie 21.h) tabeli Zamawiający pisze: 

Urządzenie ma być sterowane z autokomputera pokładowego sterującego tablicami i zapowiedziami głosowymi.

Czy autobusy mają być wyposażone w głośnik zewnętrzny (jedną sztukę lub więcej) służący do zapowiedzi głosowych systemu informacji pasażerskiej?

Odpowiedź:

Zamawiający potwierdza, że autobusy mają być wyposażone w 1 głośnik zewnętrzny służący do zapowiedzi głosowych systemu informacji pasażerskiej dla osób oczekujących na przystanku.

Pytanie 19.Dotyczy wykaz urządzeń wraz z parametrami technicznymi wchodzących w skład systemu CSZKM dla autobusów jednoczłonowych i dwuczłonowych.

Zamawiający bardzo dokładnie podał parametry urządzeń, łącznie z wymiarami, z dokładnością do 1 milimetra i wagą z dokładnością do 1 grama.

W ramach opcji, z której Zamawiający może skorzystać wykonawca musi dostarczyć monitoring.  Prosimy o zmianę zamieszczonych parametrów i podanie wymogów minimalnych urządzeń. Określenie wagi monitoringu na 0,5 kg, a także poboru mocy na 4 W, może wskazywać na jednego z producentów systemu, co jest niedopuszczalne, gdyż godzi w zasadę zachowania uczciwej konkurencji.  

Na chwilę obecną żaden ze znanych na rynku polskim dostawców monitoringu, nie potwierdził możliwości realizacji tak opisanego systemów.

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza zastosowanie urządzeń o wadze niższej oraz poborze mocy niższym, w stosunku do zapisów minimalnych wymagań techniczno-użytkowych urządzeń systemu monitoringu wizyjnego. Pozostałe parametry i funkcjonalności proponowanych przez Wykonawcę urządzeń powinny być nie gorsze niż zapisane w minimalnych wymaganiach techniczno-użytkowych. Zamawiający dokona modyfikacji załącznika nr 6 do siwz.

 

Pytanie 20.Czy Zamawiający zgodzi się całkowicie wykreślić §7 ust. 1 pkt. 3?

Redakcja tego postanowienia umowy nie pozwala stwierdzić za jakie naruszenia Zamawiający będzie miał prawo zastosować tę karę. Stoi to w sprzeczności z zasadami stosowania kar umownych, określonymi przez Sąd Najwyższy i doktrynę prawa zasadami wykładni art. 483 KC, tym samym czyniąc §7 ust. 1 pkt. 3 Umowy nieważnym. Zgodnie z przyjętą w prawie wykładnią:
- „Do przedmiotowo istotnych elementów zastrzeżenia kary umownej zalicza się określenie zobowiązania (albo pojedynczego obowiązku), którego niewykonanie lub nienależyte wykonanie rodzi obowiązek zapłaty kary. ”(wyrok I CSK 240/08) - „Podstawa naliczenia. Strony, decydując się na zastrzeżenie w treści umowy kary umownej, powinny precyzyjnie wskazać podstawę do jej naliczenia, np. nienależne wykonanie, niewykonanie jednego ze świadczeń, wadliwość przedmiotu świadczenia, opóźnienie, zwłoka w wykonaniu świadczenia, i jednocześnie wskazać jej określoną wysokość albo kryterium jej odniesienia” [Z. Gawlik, w:A. Kidyba (red.), Kodeks cywilny, t. 3, 2010, komentarz do art. 483 k.c., pkt 4].
Z uwagi na powyższe prosimy o całkowite usunięcie §8 ust. 5 pkt. 14 Umowy, szczególnie mając na względzie, szczególnie liczne inne kary umowne przewidziane wcześniej przez Zamawiającego.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie § 7 ust. 1 pkt. 3 Umowy.

Pytanie 21.Dotyczy opcji przedmiotu zamówienia: biletomat.

21.1Czy jeśli Zamawiający skorzysta z prawa opcji w zakresie biletomatu, czy Wykonawca będzie musiał zamontować stelaż pod dostarczany biletomat? 

21.2Czy zamawiający dopuści wykonanie stelaża do automatu biletowego w inny sposób niż pokazany w załączniku 5 "BUS Support TRB-412 SZCZECIN_installation.pdf", przy zachowaniu prawidłowych wymiarów montażowych i funkcjonalności urządzenia.

Odpowiedź Ad. 21.1:

Zamawiający informuje, iż dokona modyfikacji załącznika nr 2 do siwz w części dotyczącej prawa opcji.

Odpowiedź Ad. 21.2.:

Zamawiający wymaga, aby autobus był wyposażony w stelaż do automatu biletowego wskazanego w pkt 4 tabeli „Rodzaj urządzenia wchodzącego w skład systemu CSZKM pod które Wykonawca przygotuje instalację elektryczną umożliwiająca ich zamontowanie” dla autobusu jednoczłonowego i dla autobusu dwuczłonowego.

Zamawiający wyjaśnia, iż dopuści wykonanie stelaża do automatu biletowego w inny sposób niż pokazany w Zał. nr 5 tj. "BUS Support TRB-412 SZCZECIN_installation.pdf" przy zachowaniu prawidłowych wymiarów montażowych i funkcjonalności urządzenia. Wykonawca w takim przypadku będzie ponosił pełną odpowiedzialność z tytułu zmiany wykonania stelaża.

Pytanie 22.W załączniku nr 6 do SIWZ Zamawiający pisze o 9 kamerach w każdym autobusie, natomiast w załączniku nr 2 w wykazie urządzeń wchodzących w skład systemu CSZKM, Zamawiający podaje: 4 szt. dla autobusu jednoczłonowego i 5 szt. dla autobusu dwuczłonowego.

Również w załączniku nr 6 do SIWZ, w punkcie  II - opis lokalizacji kamer, kamera numer 5, 6, 7, 8 ma wizualizować wejście do autobusu co jest zgodne dla autobus dwuczłonowego, a w przypadku autobus jednoczłonowego kamera nr 8 powinna być wykreślona. 

Ze względu na rozbieżności w dokumentacji przetargowej prosimy o wskazanie ilości kamer w autobusach jednoczłonowych i dwuczłonowych.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona stosownej modyfikacji w tym zakresie poprzez wykreślenie pkt 6 i pkt 7 z tabeli „Rodzaj urządzenia wchodzącego w skład systemu CSZKM pod które Wykonawca przygotuje  instalację elektryczną umożliwiająca ich zamontowanie” (dotyczy autobusu jednoczłonowego i dwuczłonowego).

Pytanie 23.Dotyczy załącznika nr 6 do SIWZ, punkt  II - opis lokalizacji kamer, kamery 1, 2, 3, 4.

W przedstawianego opisu umieszczenia kamer wynika, iż nie będą one pełniły swojej funkcji.

Na przykład kamera nr 1 zainstalowana na podsufitce nie będzie stanie pokazać obrazu z przed autobusu.

Prosimy o dopuszczenie aby uzgodnienia dotyczące rozmieszczenia kamer mogły zostać dokonane na etapie realizacji umowy, bez zmiany wymaganej funkcjonalności w SIWZ.

Odpowiedź:

Zamawiający dokona modyfikacji zał. nr 6 do siwz. w zakresie dotyczącym lokalizacji kamer, Zamawiający dokona uzgodnienia ich rozmieszczenia wraz z wykonawcą w terminie 45 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy.

Pytanie 24.W załączniku nr 2 do siwz, punkt I autobusy jednoczłonowe i II autobusy dwuczłonowe, w punkcie 16.i) tabeli Zamawiający pisze: 

otwieranie pierwszych drzwi przez kierowcę usytuowane na zewnątrz po prawej stronie nad  zderzakiem,

Prosimy o dopuszczenie umieszczenia otwierania pierwszych drzwi usytuowanego centralnie w ścianie przedniej,  pod otwieraną łatwo dostępną klapką.

Odpowiedź:

Zamawiający wyjaśnia, iż dopuszcza umieszczenie otwierania pierwszych drzwi usytuowanego centralnie w ścianie przedniej,  pod otwieraną łatwo dostępną klapką.

Pytanie 25.Prosimy o potwierdzenie ilości akumulatorów, których dostawy Zamawiający wymaga poza akumulatorami rozruchowymi.  

Odpowiedź:

Zamawiający w pkt 18 Zał. nr 2 do SIWZ wskazał, iż wymaga wyposażenia każdego pojazdu w oddzielny akumulator przeznaczony wyłącznie do obsługi CSZKM z pominięciem poboru napięcia z akumulatora pojazdu w każdym momencie.

Pytanie 26. Prosimy aby Zamawiający podał przewidywany przebieg roczny dla zamawianych autobusów.

Odpowiedź:

Zamawiający wskazuje, że w pkt 22 lit. l) podał przewidywany przebieg roczny dla zamawianych autobusów. W celu ułatwienia Wykonawcy powzięcia wiedzy w tym temacie zamawiający wskazuje, że jest to przebieg minimum 75 000 km.

Pytanie 27.Zamawiający w Załączniku nr 3 do Umowy, par.2 pkt. 2 napisał:

Wykonawca będzie dostarczał Zamawiającemu nieodpłatnie części zamienne do napraw gwarancyjnych. Koszty związane z dostarczeniem części zamiennych do siedziby Zamawiającego ponosi Wykonawca.

Czy Zamawiający potwierdza, iż pod pojęciem „nieodpłatne dostarczenie części zamiennych do napraw gwarancyjnych” Zamawiający rozumie również, iż za części do napraw gwarancyjnych zostanie wystawiona faktura z wydłużonym okresem płatności, co pozwoli Zamawiającemu rozliczyć wnioski gwarancyjne i refakturować producenta autobusów. Procedura ta powoduje, iż Zamawiający nie jest obciążany kosztami części do napraw gwarancyjnych.

Odpowiedź:

Zamawiający dopuszcza takie rozwiązanie. Ostateczny sposób rozliczania zostanie ustalony po podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą.

Pytanie 28.Zamawiający w Załączniku nr 3 do Umowy par.2 pkt. 3 napisał:

„W przypadku ujawnienia w okresie gwarancji pojazdu wadliwej części zamiennej, Zamawiający składa Wykonawcy pisemne zapotrzebowanie na nowe części, określając w nim ich numery katalogowe. Termin dostarczenia części przez Wykonawcę wynosi do 2 dni roboczych następujących  po dniu złożonego zamówienia. Za części zamienne uważa się także zespoły części oraz podzespoły, zestawy naprawcze itp. Termin powyższy  dotyczy również dostaw części po upływie okresu gwarancji, przez okres co najmniej 15 lat od daty protokolarnego odbioru.”

Pytanie 28.1Prosimy o doprecyzowanie, że powyższy termin nie dotyczy części zamiennych do napraw nie objętych gwarancją oraz części zamiennych do przeglądów.

Pytanie 28.2Zwracamy uwagę na nieracjonalność wymogu dostarczania części zamiennych w terminie do 2 dni roboczych, po upływie okresu gwarancji, przez okres co najmniej 15 lat od daty protokolarnego odbioru.

Dostarczenie części zamiennych do napraw w okresie 15 lat w ciągu 2 dni jest w praktyce niemożliwe do osiągnięcia. Nawet mimo, iż Wykonawca może zagwarantować dostępność części zamiennych w okresie 15 lat, biorąc na siebie obowiązek znalezienia alternatywnego dostawcy w wypadku gdy jego poddostawcy przestaną produkować wymagane części, to nie będzie możliwe zaproponowanie alternatywnego rozwiązania w tak krótkim czasie.

Również rozwiązanie takie jak zatowarowanie się we wszystkie możliwe części zamienne uwzględniając zapas na 15 lat, z ekonomicznego oraz zdroworozsądkowego punktu widzenia jest bezzasadne, ponieważ części, które będą magazynowe przez długi okres stracą swoje właściwości funkcjonalne z powodu starzenia się produktu.

Zamawiający zapewne ma świadomość, że wraz ze starzeniem się pojazdu wzrastać będzie jego awaryjność, a co za tym idzie także i liczba składanych zamówień na części zamienne do napraw, czego naturalnym skutkiem będzie niemożliwość wywiązania się Wykonawcy z obowiązku dostarczenia części w wymaganym terminie. Paradoksalnie może to doprowadzić do sytuacji, w której wartość kar umownych w późniejszych latach eksploatacji autobusu, przekroczy wartość pojazdu w danym momencie.

W związku z tym wnosimy o skrócenie okresu objęcia gwarancją dostawy części zamiennych w terminie 2 dni roboczych do okresu równego gwarancji całopojazdowej (84 m-ce).

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, że dokona modyfikacji Zał. nr 3 do Umowy par. 2 pkt. 3 wskazując, że termin na dostarczenia części po upływie okresu gwarancji do okresu 15 lat od daty protokolarnego odbioru pojazdów zostanie wydłużony do 5 dni roboczych następujących po dniu złożonego zamówienia. W przypadku braku uzasadnionej przez Wykonawcę możliwości dostarczenia danej części w powyższym terminie, Zamawiający dopuszcza wspólnie z Wykonawcą ustalenie nowego terminu dostawy danej części. 

Pytanie 29. Zamawiający w Załączniku nr 3 do Umowy par.2 pkt. 4 napisał:

W przypadku, gdy Zamawiający zgłosi pojazd do wykonania naprawy przez Wykonawcę  (naprawa zewnętrzna), termin wykonania naprawy pojazdu nie może być dłuższy niż 3 dni robocze następujące po dniu zgłoszenia przez Zamawiającego autobusu do naprawy. Termin powyższy dotyczy również napraw pogwarancyjnych, przez okres co najmniej 15 lat od daty protokolarnego odbioru.

Pytanie 29.1Prosimy o potwierdzenie, że w przypadku napraw, dla których normatywny czas pracy wraz z podstawieniem autobusu przewyższa terminy wykonania naprawy narzucone przez Zamawiającego, terminy będą uzgadniane indywidualnie.

Pytanie 29.2Biorąc pod uwagę tą samą argumentację, jaka zawarta została w pytaniu 28.2 prosimy o skrócenie okresu obowiązywania trzydniowego terminu napraw do okresu równego gwarancji całopojazdowej.

Odpowiedź:

Zamawiający potwierdza zaproponowane rozwiązanie w pkt. 29.1. Zamawiający informuje, że dokona modyfikacji Zał. nr 3 do Umowy par.2 pkt. 4 wskazując, że termin wykonania naprawy pojazdu po upływie okresu gwarancji do okresu 15 lat od daty protokolarnego odbioru pojazdów nie może być dłuższy niż 7 dni roboczych następujących po zgłoszeniu przez Zamawiającego autobusu do naprawy. W przypadku braku uzasadnionej przez Wykonawcę możliwości terminu wykonania naprawy pojazdu w powyższym terminie, Zamawiający dopuszcza wspólnie z Wykonawcą ustalenie nowego terminu naprawy pojazdu. 

 

Pytanie 30.Zamawiający w Załączniku 3 do Wzoru umowy, załącznik 6 do SIWZ, par. 5 ust. 20 napisał:

Kary umowne o których mowa w ustępie 9 i 14, będą naliczone przez Zamawiającego również po  okresie gwarancji w wysokościach jak w powyższych ustępach.”

Biorąc pod uwagę tę samą argumentację, jaka zawarta została w pytaniu 28.2 prosimy o skrócenie okresu obowiązywania kar do okresu równego gwarancji całopojazdowej.

Odpowiedź:

Zamawiający nie wyraża zgody na propozycję wykonawcy.

Pytanie 31. Zamawiający w Załączniku 3 do Wzoru umowy, załącznik 6 do SIWZ, par. 5 ust. 9 oraz ust. 13, 14, 20  opisał system kar za niedopełnienie terminów napraw i dostaw części.

Prosimy o potwierdzenie, że opisane kary będą naliczane tylko w przypadku usterek wyłączających pojazd z ruchu.

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, że kary opisane w załączniku 3 do wzoru umowy, par. 5 ust. 9 oraz ust. 14, 20, będą naliczane:

-  tylko w przypadku usterek wyłączających pojazd z ruchu w okresie po upływie okresu gwarancji tj. 84 miesięcy od daty protokolarnego odbioru pojazdu do 15 lat od daty protokolarnego odbioru,

- wokresie 84 miesięcy od daty protokolarnego odbioru pojazdu, kary będą naliczane za wszystkie usterki.

Zamawiający zmodyfikuje w tym zakresie zał. nr 3a i 3b – umowa gwarancyjno-serwisowa.

Pytanie 32.Zamawiający w Załączniku nr 2 do SIWZ wielokrotnie używa sformułowania „dożywotnia gwarancja” oraz „w pełnym okresie użytkowania autobusu”.

Zamawiający w Załączniku nr 3 do Umowy, par. 2 ust. 1 napisał:

Wykonawca zobowiązany jest zorganizować system dostarczania części zamiennych do napraw gwarancyjnych, pogwarancyjnych oraz nie objętych gwarancją, jak również napraw autobusów przez okres co najmniej 15 lat, licząc od daty zakończenia produkcji danego modelu autobusu będącego przedmiotem dostawy.

Zamawiający w Załączniku nr 3 do Umowy, par.2 ust 3 i 4 napisał:

Termin powyższy dotyczy również dostaw części po upływie okresu gwarancji, przez okres co najmniej 15 lat od daty protokolarnego odbioru.

Zamawiający w Załączniku nr 3 do Umowy, par.4 ust 1 napisał:

Wykonawca zobowiązany jest do bieżącej aktualizacji powyższej dokumentacji do końca użytkowania autobusu, minimum 15 lat.

Zamawiający w Załączniku nr 3 do Umowy, par.4 ust 1 napisał:

Wykonawca wyposaży Zamawiającego w pełne oprogramowanie diagnostyczne wraz z licencją oraz katalogi części zamiennych i zobowiązuje się do ich bieżącej aktualizacji w całym okresie eksploatacji pojazdu, tj. nie krócej niż 15 lat.

Prosimy o sprecyzowanie wszystkich wyżej wymienionych zapisów poprzez zastąpienie fragmentów, które odnoszą się do ram czasowych wyrażeniem „przez cały okres życia pojazdu, tj. 15 lat”.

Odpowiedź:

Zamawiający precyzuje, że przewiduje całkowity okres eksploatacji na 15 lat.

Pytanie 33.Zamawiający w Załączniku nr 2 do SIWZ w punkcie III napisał:

W ramach realizacji zamówienia i w cenie oferty, Wykonawca dodatkowo oprócz szkoleń, o których była mowa wyżej w Opisie przedmiotu zamówienia – Specyfikacje techniczne, przeszkoli wskazane przez Zamawiającego osoby w zakresie: umożliwiającym samodzielne wykonywanie przeglądów i obsług gwarancyjnych – przeszkolenie 5 osób w terminie 21 dni kalendarzowych od daty protokolarnego przekazania autobusów.

Natomiast w Załączniku nr 3 do Umowy par. 3 pkt. 1 Zamawiający napisał:

W celu zapewnienia właściwego poziomu obsługi i napraw autobusu, Wykonawca jest zobowiązany zorganizować w ciągu kolejnych 12 miesięcy od dnia przekazania autobusów z każdej partii (dla każdej z dwóch dostaw), szkolenia dotyczące obsługi i eksploatacji autobusu w miejscu wskazanym przez Zamawiającego, a Zamawiający zobowiązany jest do oddelegowania odpowiednich pracowników na szkolenia prowadzone przez Wykonawcę. Terminy i zakres tematyczny szkoleń określi Zamawiający w zależności od zaistniałych potrzeb.  Szkolenia o których mowa, nie  są  tożsame ze szkoleniem  określonym  w  Załączniku nr  ….. do SIWZ Opis przedmiotu zamówienia – specyfikacje techniczne.

Prosimy o potwierdzenie, że zakres obu szkoleń powinien być zgodny z zakresem udzielonej autoryzacji.

Odpowiedź:

Tak, zamawiający potwierdza, że zakres obu szkoleń powinien być zgodny z zakresem udzielonej autoryzacji.

Pytanie 34.Zamawiający w Załączniku nr 3 do Umowy, par. 4 pkt. 1 i 2 wymienił dokumentację i narzędzia jakie należy dostarczyć  wraz z wydaniem pojazdów.

Prosimy doprecyzować, że zarówno dokumenty, które Wykonawca zobowiązany będzie wydać Zamawiającemu, jak i dostarczone narzędzia muszą być zgodne z zakresem udzielonej autoryzacji.

Odpowiedź:

Tak, zamawiający potwierdza, że zarówno dokumenty, które wykonawca zobowiązany będzie wydać zamawiającemu, jak i dostarczone narzędzia muszą być zgodne z zakresem udzielonej autoryzacji.

Pytanie 35.Zamawiający w Załączniku 3 do Wzoru umowy, załącznik 6 do SIWZ, par. 4 ust. 6 napisał:

Wykonawca udziela Zamawiającemu autoryzacji wewnętrznej na wykonywanie pełni napraw i obsług technicznych autobusu w okresie udzielonej gwarancji.

Prosimy o potwierdzenie, że określenie „pełnia napraw i obsług technicznych autobusu w okresie udzielonej gwarancji” odnosi się do zakresu prac określonych, uzgodnionych i zaakceptowanych przez Zamawiającego w ramach udzielonej autoryzacji wewnętrznej.

Odpowiedź:

Tak, zamawiający potwierdza.

Pytanie 36.Zamawiający w Załączniku 3 do Wzoru umowy, par. 5 ust. 1 pkt. 3 napisał:

na perforację spowodowaną korozją poszyć zewnętrznych oraz szkieletu nadwozia i podwozia – nie mniej niż 180 miesięcy, licząc od daty protokolarnego przekazania autobusu. Wykonawca gwarantuje, że korozja nie wystąpi w tym okresie. W przypadku jej wystąpienia, Wykonawca zobowiązuje się do wymiany całych elementów pojazdu, na których wystąpiła i na swój koszt. Gwarancja Wykonawcy nie jest wyłączana, ani ograniczana, nie zastrzeżono także dodatkowych warunków wykonania uprawnień: tj. limitu przebiegu, limituczasu eksploatacji pojazdu);

Pytanie 36.1Wykonawca gwarantuje, że korozja nie wystąpi w tym okresie na wyszczególnionych elementach. W przypadku wystąpienia korozji powszechnie dopuszczalną technologią usunięcia korozji jest odnowienie zabezpieczenia antykorozyjnego. Jest to standard obowiązujący wśród wszystkich czołowych producentów pojazdów. Nie każdy element w którym wystąpiła korozja wymaga wymiany. Zaawansowana korozja powodująca wymóg wymiany elementu może jedynie świadczyć o nie przestrzeganiu zaleceń producenta o okresowej kontroli stanu zabezpieczenia antykorozyjnego.

Prosimy o zmianę zapisu: „w przypadku jej wystąpienia, Wykonawca zobowiązuje się do wymiany całych elementów pojazdu na których wystąpiła i na swój koszt” na zapis: „w przypadku jej wystąpienia, Wykonawca zobowiązuje się do wymiany lub naprawy całych elementów pojazdu na których wystąpiła i na swój koszt.”

Pytanie 36.2Wykonawca gwarantuje, że korozja nie wystąpi w tym okresie na wyszczególnionych elementach. Wystąpienie korozji może być związane z mechanicznymi uszkodzeniami powłoki lakierniczejlub zabezpieczenia antykorozyjnego spowodowanymi przez np.  kamienie, żwir, grad i inne aniżeli używane do zimowego utrzymania dróg. Wystąpienie korozji w takich przypadkach jest niezależne od gwaranta, dlatego prosimy doprecyzować zapis i dopuścić wyłączenie z gwarancji dla uszkodzeń mechanicznych spowodowanych przez: kamienie, żwir, grad i inne aniżeli używane do zimowego utrzymania dróg.

Odpowiedzi:

36.1. Zamawiający dokona modyfikacji umowy w tym zakresie.

W indywidualnych przypadkach po uzyskaniu zgody Zamawiającego, Wykonawca będzie mógł dokonać naprawy całych elementów na których wystąpiła korozja na swój koszt.

Odpowiedź:

36.2.Zamawiający nie dopuszcza wyłączenie z gwarancji uszkodzeń mechanicznych wskazanych przez Wykonawcę.

Pytanie 37.Zamawiający w Załączniku 3 do Wzoru umowy, załącznik 6 do SIWZ, par. 5 ust. 1 pkt. 2) napisał:

na powłoki lakiernicze  - co najmniej 84 miesiące, licząc od daty protokolarnego przekazania autobusu (przez powłoki lakiernicze strony rozumieją wszelkie polakierowane wewnętrzne lub zewnętrzne elementy pojazdu, sprzętu i wyposażenia, co oznacza, że zachowają one swoje właściwości ochronne przez wskazany okres). Charakteryzować się będą odpowiednią twardością, elastycznością, przyczepnością do podłoża, odpornością na ścieranie, na działanie światła lub podwyższonej temperatury, odporne na uderzenia, działanie czynników chemicznych, klejów (w tym folii samoprzylepnych stosowanych w nośnikach reklamy). Właściwości tych powłok nie będą tracić na skutek działania czynników atmosferycznych, środków chemicznych stosowanych w utrzymaniu dróg w okresie zimowym i na skutek mycia pojazdów w myjniach automatycznych.

Nie wszystkie folie samoprzylepne dostępne na rynku mogą spełniać wysokie wymagania producenta autobusu, dlatego prosimy o dopuszczenie możliwości załączenia wykazu dostępnych na rynku folii spełniających wymagania producenta.

Odpowiedź:

Zamawiający wyraża zgodę w sytuacji, w której wykonawca dostarczy stosowny wykaz na moment protokolarnego odbioru autobusu. Jednocześnie zamawiający zastrzega, iż folie te muszą być ogólnie dostępne, spełniać wymogi bezpieczeństwa m.in. w zakresie ppoż., umożliwiać ich rozerwanie w trakcie ewentualnej konieczności ewakuacji oknami bezpieczeństwa i pozostałymi.

Pytanie 38.Zamawiający w Załączniku 3 do Wzoru umowy, załącznik 6 do SIWZ, par. 5 ust. 1 pkt. 6 napisał:

akumulatory zasadnicze Heavy Duty do rozruchu silnika spalinowego - gwarancja minimum 24 miesiące

Prosimy o potwierdzenie, że gwarancja 24 miesiące udzielona na akumulatory zasadnicze Heavy Duty do rozruchu silnika spalinowego dotyczy tylko akumulatorów zastosowanych na pierwszy montaż.

Odpowiedź:

Zamawiający nie potwierdza. Jednocześnie zamawiający wyjaśnia, iż przewidziana gwarancja dotycząca akumulatorów zasadniczych dostarczanych w każdym momencie, a nie tylko na pierwszy raz.

Pytanie 39.Zamawiający w Załączniku Nr 6 do SIWZ „Założenia systemu monitoringu wizyjnego”, w punkcie V „minimalne wymagania techniczno-użytkowe urządzeń” podpunkt „minimalne wymagania techniczno-użytkowe dla rejestratora” napisał:

Gwarancja producenta nie powinna być krótsza niż 24 miesiące od daty dostawy”.

Prosimy o potwierdzenie że wszystkie dodatkowe urządzenia objęte prawem opcji, objęte będą gwarancją standardową producenta, ze względu na fakt, iż żaden ze znanych Wykonawcy dostawców nie złożył oferty spełniającej wymagania zawarte w specyfikacji technicznej, w związku z czym Wykonawca nie może podjąć się przejęcia zobowiązań gwarancyjnych nieznanego sobie produktu po upływie oryginalnej gwarancji producenta.

Odpowiedź:

Zamawiający zmodyfikuje zał. nr 6 do siwz oraz zał. nr 2 do siwz – prawem opcji objęty będzie jedynie system monitoringu wizyjnego, na który Zamawiający oczekuje 36 miesięcznej gwarancji producenta.

Pytanie 40. Zamawiający w Załączniku nr 2 do SIWZ, w punkcie VI, str. 57 napisał:

W przypadku, gdy Zamawiający nie zdecyduje się na zakup dodatkowego wyposażenia przewidzianego prawem opcji a dodatkowe wyposażenie zostanie zakupione przez Zamawiającego w odrębnym postępowaniu od innego Wykonawcy, Wykonawca zobowiązany będzie do prowadzenia nadzoru w miejscu wskazanym przez Zamawiającego, bez dodatkowego wynagrodzenia.”

Nadzór jest czynnością kosztotwórczą i ma wpływ na wartość zamówienia. Dlatego prosimy o określenie koniecznego czasu montażu przez ewentualnego dostawcę.

Odpowiedź:

Zamawiający z posiadanego doświadczenia uważa, że montaż urządzeń wchodzących w skład opcji pod wcześniej poprowadzoną instalację nie powinien zająć więcej jak 1-2 dni robocze / 1 autobus.

Pytanie 41.Zamawiający w Załączniku nr 3 do umowy, par.4 punkt 2 napisał:

Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć do każdej partii autobusów po 1 komplecie narzędzi specjalistycznych, interfejsów i oprogramowania diagnostycznego w języku polskim (z dożywotnią aktualizacją oprogramowania diagnostycznego), za wyjątkiem już posiadanych przez Zamawiającego, niezbędny do wykonywania obsług i napraw układów:

1)         silnika

2)         skrzyni biegów,

3)         zawieszenia pneumatycznego,

4)         zawieszenia hamulcowego,

5)         sterowania drzwi,

6)         ogrzewania i klimatyzacji,

7)         elektrycznych,

8)         przegubu.

W zapisie tym nie jest jasne czego dotyczy określenie „partia autobusów”. W związku z tym  prosimy o doprecyzowanie czy Wykonawca powinien dostarczyć po jednym zestawie na każdy typ pojazdu (w sumie 2 zestawy na całe zamówienie) czy tez jeden zestaw na oba typy pojazdów.

Odpowiedź:

Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia po jednym zestawie w ramach poszczególnych części zamówienia.

Pytanie 42.Zamawiający w Załączniku nr 2 do SIWZ, w punkcie I, w podpunkcie 24 tabeli napisał:

„W ramach niniejszego zamówienia Wykonawca przeszkoli:

(…)

przeszkolenie 4 osób wskazanych przez Zamawiającego w zakresie zaawansowanej obsługi programu diagnostycznego (z dożywotnią aktualizacją) autobusu w miejscu wskazanym przez Zamawiającego, w terminie 21 dni kalendarzowych od daty protokolarnego przekazania autobusów z każdej dostawy”

Prosimy o doprecyzowanie, że powyższe szkolenie jest jednorazowym szkoleniem grupy 4 osób w zakresie obsługi wszystkich programów diagnostycznych wchodzących w skład dostawy.

Odpowiedź:

Zamawiający potwierdza, że powyższe szkolenie jest jednorazowym szkoleniem grupy 4 osób w zakresie obsługi wszystkich programów diagnostycznych wchodzących w skład dostawy dla każdej części zamówienia.

Pytanie 43.Zamawiający w Załączniku 3 do Wzoru umowy, załącznik 6 do SIWZ, par. 5 ust. 12 napisał:

W okresie gwarancji Wykonawca zapewnia całodobowe przyjmowanie zgłoszeń o awariach przedmiotu sprzedaży. Wszelkie naprawy przedmiotu umowy Zamawiający zgłasza Wykonawcy”.

Prosimy o potwierdzenie, że pod pojęciem „całodobowe przyjmowanie zgłoszeń” Zamawiający zaakceptuje system zgłaszania usterek online w dni robocze.

Odpowiedź:

Zamawiający potwierdza, że pod pojęciem całodobowe przyjmowanie zgłoszeń Zamawiający zaakceptuje system zgłaszania usterek on-line w dni robocze.

Pytanie 44.Czy Zamawiający udostępni kody połączeń komunikacyjnych do łączności z systemem CSZKM, w przypadku jeśli Wykonawca zaoferuje inne urządzenia niż wymienione  wykazie urządzeń wchodzących w skład CSZKM. Kody będę potrzebne do zintegrowania urządzeń takich jak, kasowniki, komputery, system monitoringu itp. z system funkcjonującym u Zamawiającego. 

Odpowiedź:

Zamawiający zmodyfikuje zał. nr 2 do siwz w tym zakresie.



 

udostępnił:
Biuro ds. Zamówień Publicznych
wytworzono:
2017/02/02
odpowiedzialny/a:
Iwona Miller - Rutkowska
wprowadził/a:
Joanna Zaborska
dnia:
2017/02/03 11:22:59
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Joanna Zaborska 2017/02/03 11:22:59 nowe odpowiedzi
Joanna Zaborska 2017/02/02 13:49:52 nowe odpowiedzi