przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. zapobiegania samowolnym aktom upamiętniania w formie tablic i pomników w przestrzeni publicznej miasta

Numer: 3217
Skierowano do: BRM
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2021/10/18

Szanowny Panie Prezydencie,

składam interpelację w sprawie zapobiegania samowolnym aktom upamiętniania w formie tablic i pomników w przestrzeni publicznej miasta.

W minionym tygodniu na fasadzie budynku mieszkalnego przy ul. Niemierzyńskiej 7 na szczecińskim Niebuszewie została umieszczona tablica upamiętniająca fakt zamieszkiwania tam przez pospolitego mordercę, który przeszedł do historii Szczecina jako „rzeźnik z Niebuszewa”. Dotychczas jego postać obecna była w literaturze historycznej, reportażowej i powieści. Obecnie, w ramach niezdrowej fascynacji drastycznościami, usiłuje się zrobić ze zbrodniarza postać pozytywną – atrakcję turystyczną. Jest to działanie głęboko niemoralne. Jako miasto powinniśmy stawać po stronie ofiar zbrodni, a nie katów i dawać tego świadectwo w przestrzeni publicznej. Mam nadzieję, że Prezydent Szczecina podziela to zdanie.

Jak się okazało, tablica była samowolką, a na skutek emocjonalnej reakcji społecznej i medialnej, szybko zniknęła. Takie działania, bulwersujące opinię publiczną i szkodzące wizerunkowi Szczecina, mogą się powtarzać. Uważam, że miasto powinno im przeciwdziałać.

Zwracam się do Pana Prezydenta o poinformowanie samorządowych i prywatnych zarządców nieruchomości, zarządców wspólnot mieszkaniowych drogą oficjalnej korespondencji z prośbą o potwierdzenie odbioru (może być w wersji elektronicznej, by nie generować kosztów) o następujących warunkach prawnych i oczekiwaniach:

- wyłącznych kompetencjach Rady Miasta i Prezydenta odnośnie wyrażania zgody na umieszczacie pomników i tablic upamiętniających w przestrzeni publicznej miasta,

- wskazanie stosownych trybów i druków, pozwalających legalnie postawić pomnik czy zawiesić tablicę upamiętniającą (druk urzędowy BAM 6b),

- niedopuszczanie i przeciwdziałanie samowolnym aktom w tej sprawie,

- ewentualnej odpowiedzialności prawnej z tytułu Kodeksu Karnego i innych aktów polskiego prawa, zakazujących pochwalania zbrodni, propagowania nazimu itp. w przypadku pojawienia się „samowolnych” prób umieszczania tablic, które swoją treścią mogą naruszać przepisy.

Proszę o przekazanie do mojej wiadomości treści skierowanej do wyżej wskazanych podmiotów.

Panie Prezydencie,

nieprzypadkowo kwestią społecznej pamięci zajmują się nie tylko historycy czy socjolodzy, ale również rządy i samorządy – nie tylko w Polsce, lecz również w Europie. To, co traktujemy jako zasługujące na upamiętnienie, świadczy o nas, z czego jesteśmy dumni i z czego chcemy być zapamiętani później. W Szczecinie żyło wielu świetnych ludzi, który uczynili wiele dobra. Ich powinniśmy upamiętniać. Mordercy nigdy nie powinni należeć do tej grupy.



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/10/18, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2021/10/18 21:51:23
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2021/10/18 21:51:23 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2021/10/18 14:14:17 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2021/10/18 14:13:53 nowa pozycja