przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Interpelacje i zapytania radnych - VIII kadencja 2018-2023

Dot. uruchomienia programu szkoleniowego dla Policji nt. przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści, motywowanych uprzedzeniami na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Numer: 1658
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2020/08/14

Szanowny Panie Prezydencie,

w 2019 r. z inicjatywy Urzędu Miasta uczestniczyłam w szkoleniu zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Szczecinie poświęconym tematyce bezpieczeństwa drogowego. Znakomitą większość uczestników stanowiły szczecińskie policjantki i policjanci. Szkolenie było zorganizowane przy współpracy i wsparciu miasta Szczecin. Miasto finansowało Policji również inne zakupy i działania.

W ostatnim czasie najwięcej uwagi w debacie publicznej poświęca się bezpieczeństwu osób narażonych na przestępstwa z nienawiści, a także mowie nienawiści, motywowanym uprzedzeniami na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Z badań przeprowadzonych przez zespół ekspercki Kampanii Przeciw Homofobii wynika, że policjanci nie przechodzą specjalistycznych szkoleń dotyczących postępowania w przypadku takich przestępstw. Otrzymują tylko podstawowe przeszkolenie, podczas którego przesłanka orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej jest poruszana pobieżnie, a zazwyczaj wcale. Nie dysponują też żadnymi wytycznymi dotyczącymi radzenia sobie z takimi przestępstwami.

Jak wynika z przywołanych badań, brak wiedzy Policji, a co za tym idzie niewłaściwe traktowanie poszkodowanego przez organy ścigania, połączone z lekceważącym stosunkiem władz do przestępstw z nienawiści, przekładają się na niewielką skuteczność Policji w tym zakresie (stąd też coraz mniejsza i marginalna zgłaszalność tego rodzaju przestępstw).

Wszystkie strony zainteresowane rozwiązaniem problemu tj. Policja, samorząd, a przede wszystkim narażona społeczność, dostrzegają konieczność podniesienia kompetencji organów ścigania w tym zakresie.

Dlatego zwracam się do Pana Prezydenta z interpelacją, aby Miasto podjęło się szerszego, niż przytoczonego na wstępie, wspierania Policji. Jest ono konieczne, aby zapewnić w naszym mieście większe niż dotychczas bezpieczeństwo osobom narażonym na tego rodzaju przestępstwa. Wykorzystując dobre praktyki w tym zakresie, ważne aby program współpracy i wsparcia Policji został zbudowany przy zaangażowaniu wiedzy i doświadczenia Stowarzyszenia Lambda Szczecin, tj. organizacji pozarządowej działającej na rzecz wspierania środowisk nieheteronormatywnych na terenie naszego miasta.

W odpowiedzi na interpelację proszę o podanie:
1. Dotychczasowego zakresu współpracy i wsparcia Policji (programy, projekty, finanse),
2. Planowanego w przyszłości zakresu współpracy i wsparcia Policji (programy, projekty, finanse),
3. Planowanej współpracy z organizacjami pozarządowymi, które miały/mają na celu zapewnienie większej skuteczności Policji w przypadku zgłoszeń osób doświadczających przestępstw z nienawiści, a także mowy nienawiści motywowanej uprzedzeniami na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Jednocześnie interpeluję o pilne uruchomienie programu szkoleniowego dla policjantek i policjantów, we współpracy ze Stowarzyszeniem Lambda i innymi, pozwalającego przeciwdziałać i skutecznie zwalczać przestępstwa z nienawiści i mowę nienawiści motywowaną uprzedzeniami na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.
 



Interpelujący Radni:


Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/08/14, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/08/14 12:57:51
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/08/14 12:57:51 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2020/08/14 11:51:18 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2020/08/14 10:53:53 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2020/08/14 10:36:21 nowa pozycja