Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Raport ze współpracy Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2006
RAPORT
WSPÓŁPRACA GMINY MIASTO SZCZECIN
Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI
ORAZ INNYMI PODMIOTAMI PROWADZĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO
W ROKU 2006
I. Statystyka
Na terenie miasta Szczecin jest zarejestrowanych 1746 organizacji pozarządowych (dane na dzień 24 kwietnia 2007 r.). Podział szczecińskich organizacji według ich typów zawiera Wykres 1. Przeważającą grupą organizacji pozarządowych są stowarzyszenia zarejestrowane w sądzie (661), następnie oddziały stowarzyszeń (293), stowarzyszenia zwykłe (263), fundacje (200), stowarzyszenia kultury fizycznej zarejestrowane w sądzie (107), uczniowskie kluby sportowe (84), stowarzyszenia kultury fizycznej nie prowadzące działalności gospodarczej (62). Liczebność pozostałych typów podmiotów wynosi do 30 organizacji.
Wykres 1: Organizacje pozarządowe działające w Szczecinie według ich typów
Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji zawartych w bazie danych o organizacjach pozarządowych, prowadzonej przez Biuro ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin
Z 1746 istniejących w Szczecinie organizacji pozarządowych, aktywnie uczestniczyło w życiu Miasta ok. 300 organizacji. Współpraca z Miastem polegała głównie na wspólnej realizacji zadań publicznych oraz dotowaniu przez Miasto Szczecin różnorodnych projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe. W 2006 roku Miasto przeznaczyło na ten cel ok. 11.5 miliona złotych. Dane finansowe dotyczą wyłącznie pomocy udzielanej w formie dotacji, natomiast nie dotyczą dotacji przekazywanych przez Miasto na realizację zadań oświatowych w placówkach prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Nie obejmują także wsparcia pozafinansowego Miasta dla organizacji takiego jak: pomoc w uzyskaniu lokalu, organizacji szkoleń i konsultacji, promocji organizacji w mediach, czy współorganizacji imprez.
II. Formy współpracy organizacji pozarządowych z Miastem w roku 2006
Biuro ds. Organizacji Pozarządowych realizowało swoje zadania głównie w oparciu o zapisy Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. oraz Uchwały nr LIII/994/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 27 marca 2006r. zmieniającej Uchwałę w sprawie programu współprac na 2006 rok Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Działania Biura w roku 2006 w aspekcie statystycznym opisano w załączniku nr 1 do Raportu. W powyższych dokumentach określono formy współpracy prowadzonej przez Miasto z organizacjami pozarządowymi, którymi są:
-
Udzielanie dotacji dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Tabela 1. Zestawienie dotacji udzielonych organizacjom pozarządowym w roku 2006
Rok |
Liczba zawartych umów dotacyjnych |
Otwarte Konkursy Ofert |
Kwota dotacji ogółem (w złotych) |
2006 |
395 |
63 |
11 447 422,00 |
Źródło: sprawozdania z dotacji udzielonych organizacjom pozarządowym w roku 2006 przekazane przez Wydziały Urzędu Miasta.
Szczegółowe informacje w załączniku.
-
Uzyskanie lokalu na działalność statutową.
Tabela 2. Zestawienie ilości lokali użytkowanych przez organizacje pozarządowe w roku 2006:
Rok |
Ilość lokali komunalnych użytkowanych przez organizacje pozarządowe |
2006 |
153 |
Źródło: sprawozdania z lokali użytkowanych przez organizacje pozarządowe w roku 2006 przekazane przez Wydział Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie i Miejski Zakład Obsługi Gospodarczej.
Szczegółowe informacje w załączniku. W roku 2006 organizacje pozarządowe użytkowały 30 lokali więcej niż przed rokiem.
-
Organizacja szkoleń.
Szkolenia skierowane były głownie do liderów organizacji oraz osób zajmujących się finansami w organizacjach. Tematyka szkoleń to: zarządzanie, księgowość, Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, Ustawa o pomocy społecznej, Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, pozyskiwanie środków zewnętrznych na działalność organizacji. Szkolenia były nieodpłatne dla organizacji, całość kosztów zorganizowania szkoleń poniosło miasto.
-
Promowanie organizacji pożytku publicznego działających w Szczecinie.
Dzięki zapisom ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie od 1 stycznia 2004 r. Krajowe Rejestry Sądowe rozpoczęły rejestrację organizacji pożytku publicznego. W grudniu 2006 r. liczba takich organizacji w naszym mieście wynosiła 84 (wzrost o 14).
Prezydent Miasta Szczecin promował organizacje pożytku publicznego organizując akcję "Zostaw 1% w Szczecinie" poprzez apele o przekazywanie 1% na ich rzecz. Apele zamieszczane były na głównej stronie serwisu miejskiego, rozsyłane do Prezesów, Dyrektorów, Radnych, parlamentarzystów ze Szczecina oraz do Biur i Kancelarii podatkowych. Apel o przekazywanie 1% był publikowany także kilkakrotnie w Gazecie Wyborczej oraz Kurierze Szczecińskim, wywieszono także plakaty informujące o akcji wraz z listą wszystkich szczecińskich organizacji pożytku publicznego w Urzędach Skarbowych, budynku głównym Urzędu Miasta oraz w filii na prawobrzeżu i w hipermarketach w Szczecinie. Miasto Szczecin zorganizowało ponadto w dniu 4 marca 2006r. w Centrum Handlu i Rozrywki Galaxy I Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pożytku Publicznego „Zostaw 1% w Szczecinie”. Podczas imprezy 32 organizacje pożytku publicznego na stoiskach i scenie zaprezentowały swoją działalność, zachęcając jednocześnie do przekazania na ich rzecz 1% podatku dochodowego. Podczas imprezy mieszkańcy naszego miasta (40 000 odwiedzających) mogli osobiście zapoznać się z działalnością szczecińskich organizacji pożytku publicznego.
-
Organizacja wspólnych przedsięwzięć.
Biuro ds. Organizacji Pozarządowych we współpracy ze szczecińskimi organizacjami pozarządowymi zorganizowało VI Szczecińskie Spotkania Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”. Na ponad 100 indywidualnych stoiskach poszczególnych organizacji, na scenie oraz przyległych terenach zielonych miała miejsce prezentacja dorobku szczecińskich organizacji.
-
Prowadzenie bazy danych o organizacjach pozarządowych.
W celu aktualizowania danych o organizacjach Biuro dokonało corocznych badań ankietowych szczecińskich organizacji pozarządowych. Baza zawiera 1746 rekordów dot. szczecińskich organizacji (wzrost w ciągu minionego roku o 133). Aktualna baza organizacji dostępna jest również na stronie internetowej miasta pod adresem www.szczecin.pl/bop.
-
Wydawanie Biuletynu PARTNERZY.
Biuletyn adresowany był głównie do organizacji pozarządowych, redagowany przez pracowników BOP. Kolejne numery zawierały informacje o ważnych wydarzeniach w III sektorze, funduszach, organizacjach wspierających, szkoleniach, ciekawych projektach. Biuletyn rozpowszechniany był bezpłatnie szczecińskim organizacjom pozarządowym; dostępny jest także na stronie internetowej www.szczecin.pl/bop.
-
Organizacja Walnego Spotkania Organizacji Pozarządowych.
Podobnie jak od roku 1998 w sali Filharmonii Szczecińskiej Miasto Szczecin gościło w 2006 roku ok. 300 przedstawicieli organizacji pozarządowych na organizowanym przez BOP Walnym Spotkaniu Organizacji Pozarządowych.
-
Konsultowanie projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej pożytku publicznego organizacji pozarządowych.
Miasto konsultowało z sektorem pozarządowym wiele uchwał m.in. Uchwałę Nr VII/158/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 03 kwietnia 2007 r. w sprawie programu współpracy na 2007 roku Gminy Miasto Szczecin z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Zaopiniowaniu przez Prezydencką Radę Organizacji Pozarządowych podlegało również Zarządzenie Nr 197/07 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 25 kwietnia 2007r. w sprawie zasad i trybu sprawowania kontroli nad sposobem realizacji zadań publicznych, wykorzystania majątku i środków finansowych Gminy Szczecin przez podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, spółdzielnie socjalne oraz jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub przez nie nadzorowane.
-
Tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym.
Wyrazem realizacji tej formy współpracy była kontynuacja działalności powołanej przez Prezydenta Miasta Szczecin Zarządzeniem Nr 83/05 w dniu 2 lutego 2005 r. Prezydenckiej Rady Organizacji Pozarządowych, w skład której w 2006 roku wchodziło 25 członków organizacji pozarządowych reprezentujących sfery zadań publicznych, wymienionych w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Na comiesięcznych posiedzeniach omawiano bieżące problemy szczecińskich organizacji oraz możliwości ich rozwiązania. Przedstawiciele środowiska pozarządowego byli również członkami zespołu zadaniowego ds. opracowania procedury kontroli organizacji pozarządowych w zakresie udzielanych dotacji na realizację zadań oraz wypracowania racjonalnych reguł udzielania dotacji na realizację zadań publicznych o charakterze cyklicznym, promocyjnym, stałym czy mistrzowskim.
Przy Prezydencie Miasta Szczecin kontynuowała swoją działalność także Rada Kombatantów, powołana 15 października 2002 roku, stanowiąc na szczeblu powiatu uzupełnienie do Rady działającej przy Wojewodzie Zachodniopomorskim. Do współpracy z Prezydentem Rada powołała ze swego grona organ przedstawicielski zwany Prezydium Rady, co umożliwiło reprezentantom środowiska artykułowanie swoich problemów.
Swoją działalność prowadziła również w minionym roku powołana Zarządzeniem Nr 449/03 Prezydenta Miasta Szczecina z dnia 12 sierpnia 2003 r. Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Załączniki:
- Sprawozdanie z dotacji udzielonych w 2006 roku (.pdf, 335 KB)IInformacja o wytworzeniu załącznikaudostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych,odpowiedzialny(a): Anna Stępień,wytworzono: 2007/07/23,opublikował(a): Anna Stępień,dnia: 2007/07/23 13:01:03.
- Sprawozdanie z lokali w 2006 roku (.pdf, 86 KB)IInformacja o wytworzeniu załącznikaudostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych,odpowiedzialny(a): Anna Stępień,wytworzono: 2007/07/23,opublikował(a): Anna Stępień,dnia: 2007/07/23 13:01:03.
- Sprawozdanie z innych form wsparcia udzielonych w 2006 roku (.pdf, 106 KB)IInformacja o wytworzeniu załącznikaudostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych,odpowiedzialny(a): Anna Stępień,wytworzono: 2007/07/17,opublikował(a): Anna Stępień,dnia: 2007/07/17 08:08:23.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2007/10/24 15:15:22 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2007/07/17 08:09:37 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2007/07/16 13:50:49 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2007/07/16 12:14:12 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2007/07/16 12:05:01 | nowa pozycja |