przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Stanowiska Rady Miasta VIII kadencji

Pełny Nr Uchwały: XXIV/12/20

Data uchwalenia: 2020/12/15

Typ Aktu prawnego:  Stanowisko Rady Miasta 


w sprawie uczczenia 50-rocznicy wydarzeń i ofiar Grudnia 1970 roku w Szczecinie


Stanowisko Nr 12/20
Rady Miasta Szczecin
z dnia 15 grudnia 2020 r.


w sprawie uczczenia 50-rocznicy wydarzeń i ofiar Grudnia 1970 roku w Szczecinie.

12 grudnia 1970 roku ogłoszono Uchwałę Rady Ministrów Rządów PRL o zmianie cen większości artykułów pierwszej potrzeby. Wzrost cen wynosił od 14 do 36%. Ich wprowadzenie spowodowałoby dramatyczne obniżenie jakości życia w naszym kraju. 14 grudnia 1970 r. robotnicy Stoczni im. Lenina w Gdańsku przerwali pracę i udali się pod Komitet Wojewódzki PZPR. Tam doszło do pierwszych starć z milicją. Następnego dnia strajki i demonstracje ogarnęły już całe Trójmiasto.

Informacje o tych wydarzeniach dotarły do Szczecina przez Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa. 17 grudnia w trakcie przerwy śniadaniowej na terenie Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego robotnicy Wydziału W.4 (rurownia) zwołali pozostałych kolegów stoczniowców na wiec protestacyjny. Już o godzinie 11.00 zgromadzeni przy dwóch bramach stoczni robotnicy wyszli i skierowali się pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Protestujący wznosili hasła: "Szczecin z Gdańskiem", "My nie chuligani, my ludzie pracy", "Chleba dla naszych dzieci". Równolegle do strajku przystąpili robotnicy Stoczni Remontowej "Gryfia". W późniejszym okresie do protestów przystępowali robotnicy innych szczecińskich zakładów pracy.

Wojewódzkie władze PZPR w Szczecinie uzyskały zgodę I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki i Ministra Obrony Narodowej Wojciecha Jaruzelskiego do użycia żołnierzy 12. Dywizji Zmechanizowanej Ludowego Wojska Polskiego, w celu tłumienia protestów oraz użycia ostrej amunicji. Około południa protestujący podeszli pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Pojawiły się hasła: "Precz z Gomułką", "Precz z komunistami", "Precz z Ruskimi". Protestującym udało się wtargnąć do wnętrza budynku i rozpoczęło się jego podpalanie. Płonący komitet stał się symbolem tamtej rewolucji. Jednocześnie na dzisiejszym Placu Solidarności przy ul. Małopolskiej, gdzie znajdowała się Komenda Wojewódzka MO również gromadziły się tłumy protestujących. Tam około godz. 16.00 padły pierwsze strzały. W wyniku starć poległo w Szczecinie 16 osób a 287 zostało rannych. Aresztowano ok. 250 osób.

Grudzień 1970 roku w Szczecinie był, jak twierdzi wielu historyków i politologów, najważniejszym wydarzeniem, które zadecydowało o ostatecznym ukształtowaniu się polskiej tożsamości mieszkańców naszego miasta. Był również szczególnym zrywem ludzi, domagających się praw i wolności. Niestety za to wszystko wielu obywateli Szczecina zapłaciło najwyższą cenę życia i cierpienia.

W pięćdziesiątą rocznicę obchodów Grudnia 1970 r. w Szczecinie Radni Rady Miasta Szczecina wyrażają swój najwyższy szacunek dla pamięci wszystkich bohaterów tamtych wydarzeń.

Renata Łażewska
Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin
 



udostępnił:
Biuro Rady Miasta
wytworzono:
2020/12/16
odpowiedzialny/a:
Marta Klimek
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2020/12/16 12:51:12
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2020/12/16 12:51:12 dodanie treści Stanowiska