przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Szczecińska współdzielnia pozarządowa: ekonomia współdzielenia i wsparcie dla lokalnych NGO


Szczecin zyskał nowe miejsce na mapie w świecie organizacji pozarządowych. Szczecińska Współdzielnia Pozarządowa, działająca w ramach Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin, otwiera swoje drzwi, oferując wsparcie w postaci wynajmu sprzętu do organizacji spotkań, wydarzeń i warsztatów. Ta innowacyjna inicjatywa ma na celu ułatwienie działalności lokalnym NGO poprzez promocję ekonomii współdzielenia zasobów.

Logo współdzielni. Na białym tle szary napis SWP Szczecińska współdzielnia pozarzadowa. Do dakowo mały okrągły logotyp

WSPARCIE NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Współdzielnia Pozarządowa to wsparcie szczecińskich organizacji pozarządowych, które często zmagają się z brakiem odpowiednich zasobów do realizacji swoich projektów. Dzięki nowemu modelowi współdzielenia, każda organizacja będzie mogła korzystać z dostępnego sprzętu, co pozwoli na bardziej efektywne i oszczędne działanie.
Zasoby Współdzielni mogą być wykorzystywane podczas organizacji spotkań wewnętrznych i zewnętrznych, prowadzenia działań dodatkowych podczas wydarzeń (np. punktu dla dzieci, wystawy) czy w bieżącej działalności organizacji pozarządowych. Chcemy, aby każda organizacja miała możliwość zorganizowania swoich działań bez martwienia się o koszty związane z zakupem podstawowego sprzętu.

CO OFERUJE WSPÓŁDZIELNIA?

W ofercie Współdzielni znajdują się różnorodne sprzęty, które mogą być pomocne podczas organizacji wszelkiego rodzaju spotkań. Wśród dostępnych zasobów są:

  • elementy wyposażenia jak m.in. stoły cateringowe, ekrany projekcyjne, wózki magazynowe, sztalugi, warniki;
  • gry i zabawy animacyjne m.in. plansze animacyjne, chusta, lina animacyjna,
  • elementy wspierające dostępność jak np. podjazdy, ramy, stanowiskowa pętla indukcyjna.

Zasoby Współdzielni to również elementy wyposażenia partnerów jak np. Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie (możliwość wypożyczenia wózków dla dzieci, wózków inwalidzkich) , czy Inkubatora Sektorów Kreatywnych INKU (wsparcie w postaci leżaków, krzeseł, narzędzi animacyjnych do pracy z dziećmi).

EKONOMIA WSPÓŁDZIELENIA - KORZYŚCI DLA WSZYSTKICH

Jednym z kluczowych elementów działalności Współdzielni jest promowanie ekonomii współdzielenia. W praktyce oznacza to, że organizacje mogą nie tylko wynajmować sprzęt, ale również dzielić się swoimi zasobami z innymi. Taki model sprzyja budowaniu silnych, wzajemnie wspierających się społeczności.
Ekonomia współdzielenia to przyszłość, która pozwala na bardziej zrównoważone i efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów – zarówno tych materialnych jak i niematerialnych. To również dobra okazja do nawiązania współpracy między organizacjami i wzmacniania ich wspólnych działań.

JAK DOŁĄCZYĆ DO WSPÓŁDZIELNI?

Dołączenie do Szczecińskiej Współdzielni Pozarządowej jest proste i otwarte dla wszystkich organizacji pozarządowych działających na terenie Szczecina. Wystarczy podpisać porozumienie o współpracy z Koordynatorem Współdzielni a następnie korzystać ze sprzętów poprzez stronę www.wspoldzielniaszczecin.pl lub www.zarezerwuj.pl/sektor-3-szczecin. Rezerwacja sprzętów i wynajem jest również możliwa poprzez bezpośredni kontakt z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin.

NOWE HORYZONTY DLA SZCZECIŃSKICH NGO-SÓW

Inicjatywa Szczecińskiej Współdzielni Pozarządowej to krok naprzód w rozwoju sektora pozarządowego w naszym mieście. Dzięki niej organizacje zyskają dostęp do pierwszych niezbędnych narzędzi, co pozwoli im na pełne skupienie się na realizacji swoich działań i projektów. Plany rozwoju Współdzielni dotycząc wzmacniania jej poprzez nowe sprzęty i partnerów, co pozwoli na zwiększanie i profesjonalizację lokalnych organizacji w przygotowywanych przez nich inicjatyw dla mieszkańców Szczecina.
 


udostępnił:
Biuro Dialogu Obywatelskiego
wytworzono:
2024/06/12
odpowiedzialny/a:
Piotr Spunda
wprowadził/a:
Piotr Spunda
dnia:
2024/06/13 14:51:16
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Piotr Spunda 2024/06/13 14:51:16 nowy wpis
Piotr Spunda 2024/06/13 14:46:05 nowy wpis
Piotr Spunda 2024/06/13 14:45:44 nowy wpis