Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Teatr Kana zaprasza w październiku 2008
TEATR KANA W PAŹDZIERNIKU
10, 11, 12 godz. 20.00 „Łasztownia 2008. Cztery obrazy w przestrzeni”/start: Teatr Kana Darmowe wejściówki dostępne od 01.10.08.
15, 16 godz. 20.00 Teatr Kana „Geist”/Teatr Kana Bilety 12 zł i 15 zł
5, 6, 25, 26 Odwaga tworzenia. Projekt warsztatowy / Teatr Kana
1 – 31 Wystawa prac Małgorzaty Rogalki „Mała czarna”/ Piwnica Kany
„Łasztownia 2008. Cztery obrazy w przestrzeni”
Jest wiele pomysłów na to, co zrobić z Łasztownią. Toczy się debata jak zagospodarować, ożywić tę cześć miasta. Powstają plany, projekty, wizje architektoniczne. Prawdopodobnie już za chwilę zniknie z powierzchni ziemi wiele budynków, których rewitalizacja byłaby zbyt kosztowna i bezcelowa. Stare hale, strychy, magazyny są więc jakby zawieszone w „czasie niczyim”. Istnieją na wstrzymanym oddechu, pomiędzy dwoma stanami skupienia.
Podejmując pracę na tym terenie postanowiliśmy rozpocząć od milczenia. Stanęliśmy na przedłużeniu głosów, szeptu i ciszy tego miejsca. Zrozumieliśmy, że tu toczy się życie, które w sposób ostentacyjny ignoruje naszą chwilową, odwracalną obecność. Że to nie my mamy je zmieniać, ale być może, jeśli będziemy dość uważni, ono może zmienić coś w nas. Że to ono zadaje pytania. Zdaliśmy sobie sprawę, że musimy odrzucić przyniesione obrazy i dać się temu miejscu zagubić.
Każdy, kto wspólnie z nami podejmie tę nocną wędrówkę, może spróbować samodzielnie odnaleźć w sobie to zagubienie. Odkryć tyle, na ile jest gotowy. My możemy jedynie spróbować wskazać kierunki.
Koncept/ Konzept/Concept: Imre Thormann, Janek Turkowski
Scenografia/Bühnenbild/Stage design: Imre Thormann, Janek Turkowski, Paulina Neukampf, Tomasz Hołubowski, Piotr Rybkowski
Muzyka, sound design/ Musik/ Music: Robert Piotrowicz
Technika/ Technik/ Technician: Detlef Tabert, Piotr Rybkowski, Tomasz Hołubowski, Tomasz Grygier, Waldemar Nicek, Daniel Jacewicz, Piotr Nykowski
Materiał wideo/ Video : Adam Ptaszyński, Imre Thormann, Janek Turkowski
Aktorzy/ Schauspieler/ Actors: Roman Andrzejewski, Dariusz Bieńkowski, Krzysztof Jerzak, Paulina Neukampf, Waldemar Nicek, Karolina Sabat, Piotr Starzyński, Przemysław Walich
Dokumentacja wideo/ Videodocumentation: Adam Ptaszyński
Pomoc organizacyjna/ Ko-organisation/Co-organisation: Bibianna Chimiak, Martyna Głowacka, Marta Poniatowska, Anna Pązik, Rafał Foremski, Dariusz Mikuła, Jan Kuehling, Roman Rogowski
Specjalne podziękowania/ Extra Dank/ special thanks:
Ośrodek Monar w Babigoszczy, Dom Kombatanta w Szczecinie, Anna Galor, Jacek Jastrzębski, Leszek Kalinowski, Małgorzata Kupczyńska, Marek Szaber, Kazimierz Piotrowski (Port Rybacki Gryf), Krzysztof Dębowski (Firma BSC), Karol Bronka (Firma Acard)
W realizacji projektu pomogły również/ Bei der Verwirklichung des Projekts haben außerdem geholfen/ In the realisation of the project also helped:
Muzeum Miasta Szczecina, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Klub XIII Muz, Teatr Współczesny, Teatr Polski, Opera na Zamku, Stowarzyszenie Teatr Brama, Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość; Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl
Partnerzy zagraniczni/ Ausländische Partner/ International Partners:
Schloss Broellin - Niemcy
KulturZentrum Wilde Rose – Niemcy
Teaterhuset Avant Garden – Norwegia
Association „1 er Actes” – Francja
Dofinasowanie/ Kofinanzierung/ Cofinancing:
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Europejska Fundacja Kultury, Miasto Szczecin.
UWAGA
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc oraz w związku z przepisami dotyczącymi ochrony portu uczestnikom wydarzenia wydawane będą imienne wejściówki, ważne jedynie łącznie z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Widzowie zostaną także wyposażeni w specjalne ubrania ochronne – prosimy nie zakładać długich płaszczy lub kurtek i ubrać się w odzież nie krępującą ruchów.
„Geist”
„Geist” to ostatnie przedstawienie, nad którym pracował Zygmunt Duczyński (twórca i reżyser Kany, zmarł 15 marca 2006 roku), dokończone przez zespół Teatru Kana we współpracy z Arkadiuszem Buszko. Spektakl oparty jest na motywach dramatu „Adam Geist” Dei Loher.
”Adam Geist to współczesny Woyzeck (…) Bohater wędruje przez świat w poszukiwaniu własnej tożsamości, jednak każda próba autodefinicji kończy się katastrofą. Geist usiłuje znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: kim jestem? Najpierw rozwiązania szuka w swojej rodzinie, później koleje życiowe rzucają go w różne strony świata. Wszędzie, gdzie się pojawi, pojawia się śmierć, zniszczenie, zepsucie. "Geist" Kany to widowisko oszczędne w wyrazie, ale wyjątkowo sugestywne.”
Grzegorz Giedrys
Gazeta Wyborcza
„Zobaczyliśmy poruszającą opowieść o człowieku, który poszukując sensu życia błądzi po meandrach zła, popełnia zbrodnie, mimo że nieustannie stara się dążyć "do światła". Teatr Kana opowiada jego historię, używając języka pełnego metafor i niedopowiedzeń. Zbudowany bardzo oszczędnymi środkami spektakl pozostawia wrażenie pięknie i mądrze skomponowanego obrazu, którego siłę stanowi prostota i oszczędność.”
Magdalena Janowska
Gazeta Pomorska
„…Teatr Kana pokazuje (…) że można stworzyć spektakl poruszający, o dużej sile budowanych emocji, mądry i ważny (…) Opowieść o drodze życia Adama, która staje się zarazem ścieżką, często niezawinionej śmierci, zaczerpnięta została z dramatu "Adam Geist", niemieckiej dramatopisarki Dei Loher (…) Podróż ta została ujęta w niezwykłą formę przestrzenną. Światło odgrywa w tym przedstawieniu konstrukcyjną rolę (...) Zanurzenie w półmroku, oraz przedłużenie i wyolbrzymienie aktorów przez ich cienie, buduje atmosferę odrealnienia, potęguje wrażenie uczestniczenia w podróży do zaświatów, wycieczki po kręgach piekielnych. (…) Warstwa dźwiękowa tego przedstawienia ma w sobie coś hipnotyzującego. Poruszający śpiew Bibianny Chimak staje się synonimem śmierci, ale również tajemnicy. Głęboka barwa głosu aktorki oraz liryczność śpiewanej pieśni, buduje w widzu ogromne napięcie, budząc skrajne emocje - od niepokoju, aż do wyciszenia (…) spektakl ma w sobie ogromną siłę. Pełen jest niewyjaśnionej duchowości…”
Alicja Rubczak
Nowa Siła Krytyczna
Spektakl „Geist” Teatru Kana zwyciężył w plebiscycie publiczności XVI Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra” 2008.
Odwaga tworzenia
Cykl warsztatów teatralnych, plastycznych i muzycznych z elementami treningu interpersonalnego i art.-terapii dla młodzieży z różnych środowisk. Projekt ma na celu aktywizację młodzieży w kontekście kultury i sztuki, pracę nad indywidualnym i grupowym rozwojem uczestników, pobudzanie wrażliwości i zdolności. Warsztaty to również możliwość ukierunkowania i zaszczepienia motywacji do dalszego samorozwoju w proponowanych obszarach sztuki.
Małgorzata Rogalka (Maro)
W roku 2002 ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Szczecińskiej. Jej obrazy są jednolitym stylistycznie, wzruszającym i wnikliwym komentarzem otaczającego nas świata. Zatrzymane w kadrze przypominają reportaż z codzienności. Maro stworzyła wyjątkową, bardzo wyrazistą i oryginalną technikę. Współczesność i adekwatność artystycznego języka podkreśla skrajny minimalizm w stosowaniu koloru, czasem nawet kontrastowe, plakatowe traktowanie barw jako skutecznego narzędzia do podkreślenia treści, a nie formy obrazów. Samotność, smutek, wstyd, widoki wielkiego miasta, poszukiwanie tożsamości we współczesnym świecie to główne tematy poruszane przez artystkę.
TEATR KANA POZA SZCZECINEM
17 – 19 - 360° Internationales Theaterfestival w Bielefeld – „Geist”
Festiwal rozpoczął swoją historię w 1986 roku. Kolejne jego edycje odbyły się w 1992, 2000,2003, 2005 i w 2007. Przez lata Festiwal gościł znakomitych artystów z całego świata. Na deskach teatru wystąpili min. Odin Teatret z Dani, Teatro Buendía z Kuby, Teatr Ósmego Dnia, Akademia Ruchu, Gardzienice. Na tegorocznym Festiwalu zagości „Geist” Teatru Kana.
Organizatorem festiwalu jest Theaterlabor im Tor 6. Teatr istnieje od 1983 roku założony przez Siegmara Schrödera. W 1985 otrzymali własny budynek w centrum Bielefeld. Theaterlabor im Tor 6 to żywy eksperymentalny teatr specyficznej estetyce, realizujący autorskie produkcje oraz widowiska uliczne. Do współpracy nad zdarzeniami zapraszają artystów z wielu różnych dziedzin sztuki. Intensywna wymiana między artystami owocuje kolejnymi spektaklami. Każde przedstawianie jest wynikiem wspólnego procesu i rozwijany jest aż do ostatniego pokazu. Obecnie Bielefeld. Theaterlabor im Tor 6 to jeden z najważniejszych ośrodków teatru alternatywnego alternatywnego w Niemczech.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2008/10/27 10:33:58 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2008/10/01 10:40:11 | nowa pozycja |