Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Zaproszenie na spotkanie promujące książkę „Złodzieje wiary i nadziei”
Szanowni Państwo,
mamy zaszczyt zaprosić Państwa w dniu 27 października 2011 r. o godz. 17.00 na spotkanie promujące książkę „Złodzieje wiary i nadziei”. Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Ratusz) w Chojnie.
Publikacja to zbiór piętnastu reportaży Remigiusza Rzepczaka z Mieszkowic, zilustrowanych fotografiami artysty-fotografa Andrzeja Łazowskiego ze Szczecina. Ich bohaterami są dzisiejsi mieszkańcy Pomorza Zachodniego, byli więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Książka prezentuje ich wspomnienia z Auschwitz, Majdanka, Stutthofu, Mauthausen i Ravensbrück. Przedstawia również ich powojenne doświadczenia, związane z osiedlaniem się w tym regionie, który po odzyskaniu wolności stał się ich nowym domem. Wydawcą tomu, który ukazał się w serii „Grenznahpograniczu”, jest Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość ze Szczecina. Słowem wstępnym opatrzył tomik prof. Władysław Bartoszewski. Wydanie książki zostało dofinansowane ze środków Landeszentrale für politische Bildung Mecklemburg Vorpommern. Spotkanie w Chojnie dofinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Partnerem w organizacji spotkania jest Brandenburskie Towarzystwo Niemiecko-Polskie (Deutsch-Polnische Gesellschaft Brandenburg e.V.).
Temat dyskusji w ramach spotkania w Chojnie to „Warto budować dobre relacje”. Modracja spotkania przeprowadzi: Przemysław Konopka - dziennikarz, literaturoznawca, tłumacz. W latach 1990-1999 korespondent polskich gazet w Bonn i Berlinie. Następnie dyrektor Biura ©POLAND przy Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Lipsku, kierownik Akademii Europejskiej Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.
Rozmawiają:
- prof. dr hab. Jan M. Piskorski - profesor historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim. Autor m.in. „Wygnańców”, książki poświęconej przesiedleniom i uchodźcom w dwudziestowiecznej Europie. Publikuje również m.in. w Austrii, Hiszpanii, Niemczech i USA. Jest członkiem kolegium redakcyjnego Przeglądu Historycznego w Warszawie. W jego obszernym dorobku naukowym znajdują się prace poświęcone dziejom Pomorza Zachodniego i relacjom polsko-niemieckim.
- Jochen Schmidt – dyrektor Krajowej Centrali Kształcenia Politycznego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
- dr Justus Werdin – pastor ewangelicki z Angermünde. Rzecznik ekumenizmu i dialogu niemiecko-polskiego. Za swoje działania w tych dziedzinach został laureatem nagrody im. Św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego.
- Janusz Cezary Salamończyk – prezydent Douzelage. Nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie. Koordynator międzynarodowych projektów edukacyjnych. Opiekun szkolnego Klubu Europejskiego Douzelage, realizującego projekt „Auschwitz – pomnik pamięci”.
- Remigiusz Rzepczak – dziennikarz prasowy, autor artykułów, wywiadów i reportaży. W latach 2002–2007 publikował na łamach „GazetyWyborczej” w Szczecinie. Od 2007 r. związany z „Kurierem Szczecińskim”. Jego wybrane reportaże ukazały się m.in. w książce „Ślady” oraz „Z archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych”. Nauczyciel w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mieszkowicach.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2011/11/03 09:09:02 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2011/10/26 10:03:54 | nowa pozycja |