Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Zaproszenie na filmy na dziedzińcu Muzeum Narodowego
Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki zaprasza na DziEDZiNiEC Muzeum Narodowego
Karel Kachýňa – retrospektywa filmowa
zawsze po 21:30
Karel Kachýňa (1924-2004), czeski reżyser filmowy. Po ukończeniu FAMU (Filmowá a Televizní Fakulta Akademie Muzických Uméní) rozpoczął realizację filmów wspólnie z Vojtechem Jasnym. Samodzielnie tworzył poetyckie filmy, koncentrując się na wewnętrznych przeżyciach młodocianych bohaterów: Za białym murem (1964, nagroda w Locarno), Ja, Julinka i koniec wojny (1965), I znów skaczę przez kałuże (1970, nagroda w San Sebastian). Nie stronił od drażliwej i kontrowersyjnej moralnie tematyki, np. w filmie o tematyce wojennej Wóz do Wiednia (1966, nagroda w Karlowych Warach). Karel Kachýňa i jego scenarzysta Jan Procházka stanowili najbardziej problematyczny - z punktu widzenia władz - duet wśród starszej generacji twórców. Kameralny dramat „Śmieszny pan” zrealizowany przez nich w 1968 r., stanowił ostrą, prowokacyjną historię o śmiertelnie chorym pacjencie, do którego powracają wspomnienia procesów politycznych z lat 50. Ich kolejne dzieło „Ucho” został ukończony jeszcze w ostatnim momencie w 1969 r., lecz po zmianie reżimu trafił na półkę, gdyż historia, którą opowiada stanowiła najostrzejszy atak na praktyki stosowane przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa.
11/06 _ Pon .
WÓZ DO WIEDNIA/ KOČÁR DO VÍDNĚ, Czechosłowacja, 1966, 78’ reż.: Karel Kachýňa, wyst.: Luděk Munzar, Ivo Niederle, Vladimír Ptáček Maj 1945 r., II wojna światowa dobiega końca. Niemcy wieszają męża młodej kobiety, Kristy. Niebawem w jej domu pojawiają się dwaj żołnierze. Jeden z nich jest ciężko ranny. Drugi żołnierz, młody Austriak, rozkazuje kobiecie zawieźć ich do najbliższej wsi austriackiej. Krista ma dogodną sytuację do zemszczenia się na okupantach...
12 /06 _ WT :
JA, JULINKA I KONIEC WOJNY/ AT' ŽIJE REPUBLIKA, Czechosłowacja, 1965, 134’, reż.: Karel Kachýňa, wyst.: Frank Argus, Josef Barta, Eduard Bredun, Jiři Chmelar, Brutalny świat dorosłych oczami dziecka. Olin jest głównym bohaterem realistycznej historii rozgrywającej się w czasie wojny, gdzie wybuchają pociski, jęczą ranni, przetaczają się armie. W tej strasznej rzeczywistości chłopiec próbuje funkcjonować mimo nieprzyjaznego otoczenia, straty jedynego przyjaciela - konia, surowego i chorobliwie skąpego ojca, i jednocześnie zachować swoje marzenia i resztki niewinności i otwartości.
13/07 Sroda
I ZNÓW SKACZĘ PRZEZ KAŁUŻĘ /UŽ ZASE SKÁČU PŘES KALUŽE, Czechosłowacja, 1970, 91’, reż.: Karel Kachýňa, wyst.: Vladimír Dlouhý, Bozena Böhmová, Bohuslav Cáp, Michal Dlouhý Barwna adaptacja książki australijskiego pisarza Alana Marshalla. Historia chłopca, który po ciężkiej chorobie i ryzykownej operacji potrafił zapomnieć o kalectwie i zrealizować swe marzenia. Bogactwo plastyczne, nastrój poezji, nostalgii, zadumy. Nagroda na festiwalu w San Sebastian, liczne nagrody krajowe.
14/07 czw.
ŚMIESZNY PAN/SMĚŠNÝ PÁN, Czechosłowacja, 1969, 81’ reż.: Karel Kachýňa, wyst.: Vladimír Šmeral, Zdeněk Kryzánek, Jiři Adamíra Kameralny dramat będący ostrą, prowokacyjną historią o śmiertelnie chorym pacjencie, do którego powracają wspomnienia procesów politycznych z lat 50., kiedy to został skazany za zdradę państwa, a córka publicznie się go wyrzekła.
15 /07 . Pt
UCHO, Czechosłowacja, 1970, 94’, reż.: Karel Kachýňa, wyst.: Jirina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Jirí Císler, Głównym tematem tego odważnego filmu jest strach jednostki przed wszechobecną i pozbawioną kontroli systemu, który w zgodzie ze swoim sloganem "Ufaj, ale sprawdzaj" wkrada się w prywatność wszystkich przy wykorzystaniu ukrytej w mieszkaniu aparatury podsłuchowej. W przeciwieństwie do "Rozmowy" F.F. Coppoli (1974), "Ucho" koncentruje się głównie na odczuciach ofiary. Paradoksem filmu jest, że ofiary same pomagają w budowaniu systemu, który obraca się przeciwko nim. Intymna tragikomedia, rozgrywająca się podczas jednej nocy w willi dla urzędników państwowych i dowodząca, że nawet reprezentanci reżimu nie mogą umknąć przed państwem totalitarnym, czekała na swoją premierę ponad 20 lat.
16/07 Sob.
ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN /SMRT KRÁSNÝCH SRNCŮ, Czechosłowacja, 1986, 91’, reż.: Karel Kachýňa, wyst.: Jan Jirasek, Dana Vlková, Karel Henek, Valérie Čižmárová
Film oparty na autobiograficznym opowiadaniu Oty Pavela przedstawiający losy żydowsko - czeskiej rodziny z Pragi przed i w czasie okupacji niemieckiej. Głowa rodziny Popperów - ojciec staje się najlepszym sprzedawcą odkurzaczy w Europie. Jest on tragikomicznym antybohaterem traktującym życie jak wielkie wyzwanie. Jego życie składające się z ciepła rodzinnego, łowienia ryb i sąsiedzkich spotkań zmienia się diametralnie, gdy przychodzi mu chronić swoich synów mających pójść do transportu.
20.07.2011 - środa po 21:30
FUTURESHORTS = NAJLEPSZE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE ZE ŚWIATA
W tym roku Future Shorts po raz pierwszy rezygnuje z urlopu i będzie z wami także w czasie wakacji! W przerwie między wygrzewaniem się na plaży, pływaniem w oceanie, a górskimi wycieczkami warto zawitać na jeden z naszych pokazów. Na wysokie temperatury przyda się dawka orzeźwiających krótkich metraży!
Co pokażemy? Dwa niezwykłe teledyski dla grup REM i Battles: jeden z udziałem znanego z filmu "Kick-Ass" Aarona Johnsona, drugi z udziałem... lodów. Dwie animowane perełki: opowieść o 7-letnim niesłyszącym chłopcu i jego wyprawie do zoo ("The Boy Who Wanted To Be A Lion", reż. Alois De Leo) oraz historię kłopotów ze zgrają bezpańskich psów ("Chienne d'Histoire", reż. Serge Avedikian). Dwa intrygujące dokumenty: spojrzenie na meksykańskie kobiety, które postanowiły zrobić coś dla tysięcy emigrantów regularnie przemierzających ich terytorium ("La Patrona", reż. Lizzette Arguello) i relację z konfliktu między zbieraczami jagód w Finlandii ("How To Pick Berries", reż. Elina Talvensaari).
A dla miłośników fabuł przygotowaliśmy wgląd w tajemniczą wyprawę młodego Daniela ("Passing Hearts", reż. Johan Brisinger).
Ponadto wszystkie lipcowe pokazy będą wzbogacone o polski smaczek: zaprezentujemy set teledysków autorstwa Krzysztofa Skoniecznego (Pogodno: "Magnes", Brodka: "Krzyżówka Dnia") oraz Krzysztofa Skoniecznego i Marcina Starzeckiego (Myslovitz: "Ukryte", Projekt Warszawiak: "Nie ma cwaniaka na warszawiaka").
W PROGRAMIE: REM - UBERLIN Reż. Sam Taylor Wood / 2011 / Wielka Brytania / 4' Teledysk do piosenki grupy REM z udziałem Aarona Johnsona - aktora znanego z filmu "Kick-Ass". THE BOY WHO WANTED TO BE A LION Reż. Alois De Leo / 2010 / Wielka Brytania / 8' Max jest niesłyszącym 7-letnim chłopcem dorastającym w latach 60. Pewnego razu wybiera się na szkolną wycieczkę do zoo, gdzie po raz pierwszy widzi lwa. Rodzi się w nim uczucie, które zmieni jego życie na zawsze. HOW TO PICK BERRIES Reż. Elina Talvensaari / 2010 / Finlandia / 19' Ekonomia jest dziwniejsza niż można sobie wyobrazić. Na mglistych bagnach północnej Finlandii pojawiają się goście z daleka. Choć są nieszkodliwi, niechcący zakłócą swoją obcością rytm lokalnych zwyczajów...LA PATRONA Reż. Lizzette Arguello / 2009 / Meksyk / 5' Krótki film o kobietach ze stowarzyszenia La Patrona w stanie Veracruz i ich misji na rzecz ludzkiej solidarności. Jak dostarczyć lunch tysiącom imigrantów z Ameryki Środkowej, którzy przemierzają Meksyk w drodze do Stanów Zjednoczonych? PASSING HEARTS Reż. Johan Brisinger / 2006 / Szwecja / 15' Chłopiec wyrusza w tajemniczą podróż... Historia wzruszającego spotkania między Danielem a rodziną, której zmarły syn uratował mu życie. CHIENNE D'HISTOIRE Reż. Serge Avedikian / 2010 / Francja / 15' Ulice pełne są bezpańskich psów. Nowo utworzony rząd prosi europejskich ekspertów o pomoc w wytępieniu plagi. Zapada decyzja - psy należy wywieźć na opuszczoną wyspę, z dala od miasta.BATTLES - ICE CREAM Reż. CANADA / 2011/ Hiszpania / 4' Hiszpański kolektyw reżyserski CANADA prezentuje błyskawiczny montaż swoich poprzednich prac w teledysku dla grupy Battles. W roli głównej: lody, farba i nieunikniony bałagan.
Kier .Produkcji :
Rafal Bajena
tel : 880141394
e-mail : sttpro@wp.pl
Załączniki:
- Plakat (.pdf, 3.78 MB)IInformacja o wytworzeniu załącznikaudostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych,odpowiedzialny(a): Anna Stępień,wytworzono: 2011/07/15,opublikował(a): Anna Stępień,dnia: 2011/07/15 10:23:11.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2011/07/29 08:34:08 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2011/07/15 10:21:29 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2011/07/15 09:59:58 | nowa pozycja |