Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
1% - uproszczenia w przekazywaniu podatku dla OPP
1 stycznia 2011 r. rusza kolejna akcja PIT. Podatnicy chcący przekazać swój 1% organizacjom pożytku publicznego będą wpisywali tylko numer KRS i deklarowaną kwotę. Organizacje szybciej otrzymają pieniądze.
Wzorem lat ubiegłych, w czasie trwania przyszłorocznej akcji rozliczeniowej, podatnicy będą mogli zdecydować o przekazaniu 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy, że terminowo złożą zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym, wypełnią stosowny wniosek oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonają zapłaty podatku.
W zeznaniu podatkowym za 2010 r. wypełnienie wniosku jest prostsze i polega wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP oraz wysokości kwoty na jej rzecz.
W konsekwencji podatnicy nie muszą już przytaczać pełnej nazwy OPP, co stanowi dla nich znaczne ułatwienie - zważywszy, że niektóre z nazw są długie (wieloczłonowe) i łatwo o popełnienie pomyłki przy ich wpisywaniu w zeznaniu.
Ponadto w przypadku zeznań podatkowych za 2010 r. takich jak PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, środki z 1% szybciej trafią na konta OPP. Ich przekazanie rozpocznie się bowiem już w maju i potrwa do końca lipca (w przypadku ww. zeznań za 2009 r. miało to miejsce w lipcu i sierpniu). Związane jest to między innymi ze skróceniem z dwóch miesięcy do jednego, okresu na złożenie korekty zeznania, w której podatnik może zadeklarować 1% na rzecz wybranej OPP oraz z wprowadzeniem dla wszystkich zeznań jednego terminu na przekazanie środków z 1%.
Tego rodzaju zmiany wprowadziła ustawa 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw. Dodatkowo ustawa ta:
- Określiła nowe zasady tworzenia wykazu OPP uprawnionych do środków z 1%, w tym nałożyła na OPP obowiązek zgłaszania numeru rachunku bankowego do urzędów skarbowych właściwych dla siedziby OPP oraz obowiązek weryfikowania jego poprawności w BIP MPiPS.
- Zagwarantowała stabilność danych zawartych w wykazie, ponieważ w okresie od 15 marca do 31 lipca roku następującego po roku, za który składane jest zeznanie podatkowe, numer rachunku bankowego nie może ulec zmianie, chyba że zmiana nastąpiła z przyczyn niezależnych od OPP. Jest to ważny zapis, ponieważ przy zmianie numeru z przyczyn uzależnionych od OPP naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania jej zadeklarowanych pieniędzy.
- Usankcjonowała przekazywanie OPP informacji o wskazanym przez podatnika celu szczegółowym.
- Nałożyła na Ministra Finansów obowiązek corocznej (w terminie do dnia 30 września) publikacji na stronie internetowej Ministerstwa Finansów wykazu OPP wraz z informacją o wysokości środków otrzymanych przez poszczególne organizacje w ramach alokacji 1%.
Zmiany wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają również wysokość zaległości podatkowej, której wystąpienie nie poskutkuje odstąpieniem przez naczelnika urzędu skarbowego od przekazania 1%. Wysokość tej kwoty to 6,60 zł (trzykrotność wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej), czyli kwota, od której zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej nie nalicza się odsetek za zwłokę.
Dodatkowo zmiany te doprecyzowały kwestie związane z wyborem OPP przez nierezydentów, którzy w związku z opuszczeniem terytorium RP składają zeznanie w trakcie roku podatkowego. Ta grupa podatników będzie mogła dokonywać wyboru OPP z wykazu ogłoszonego za rok poprzedni.
W przyszłym roku skróceniu ulegnie czas na złożenie korekty zeznania podatkowego skutkującego przekazaniem 1% należnego podatku organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z nowymi regulacjami wynikającymi z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik będzie miał miesiąc na złożenie takiej korekty zeznania. Zmiany te powinny przyczynić się do jeszcze lepszego funkcjonowania instytucji 1%. Będzie to jednak możliwe tylko wówczas, gdy wszyscy uczestnicy jednoprocentowego mechanizmu będą świadomi swoich praw oraz obowiązków. Dotyczy to zarówno podatników, którzy muszą pamiętać o terminowym złożeniu zeznania podatkowego oraz zapłaceniu podatku, a także OPP, które powinny w określonym czasie dopełnić obowiązku zgłoszenia numeru rachunku bankowego i złożyć stosowne sprawozdanie.
Nowe regulacje ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazują konkretne terminy, których dotrzymać muszą OPP oraz właściwe ministerstwa:
- do 15 grudnia br. Minister Pracy i Polityki Społecznej zamieszcza na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej wykaz OPP, którym można będzie przekazać 1% podatku;
- do 31 grudnia br. OPP muszą zweryfikować swoje dane opublikowane w tym wykazie
i ewentualnie zgłosić pisemne zastrzeżenia co do ich poprawności;
- do 15 stycznia 2011 r. Minister Finansów Pracy i Polityki Społecznej zamieszcza w wykazie OPP numery rachunków bankowych zgłoszone przez OPP w latach ubiegłych;
- do 31 stycznia 2011 r. OPP mogą poprawić lub uzupełnić numer rachunku bankowego, składając w tym celu pisemne oświadczenie naczelnikowi właściwego sobie urzędu skarbowego;
- do 15 lutego 2011 r. następuje korygowanie opublikowanego wykazu OPP;
- do 28 lutego 2011 r. OPP mogą zgłaszać pisemne zastrzeżenia do opublikowanych numerów rachunków bankowych (zgłoszone do naczelnika właściwego urzędu skarbowego).
Ważne:
Od 15 marca do 31 lipca 2011 r. numery rachunków bankowych nie podlegają zmianie, chyba że zmiana nastąpiła z przyczyn niezależnych od OPP. Jeżeli w tym okresie nastąpi zmiana z winy OPP naczelnik urzędu skarbowego odstąpi od przekazania zadeklarowanych przez podatników pieniędzy.
źródło: Izba Skarbowa w Szczecinie
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2011/05/10 08:48:43 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2011/01/28 08:59:17 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Bukowska | 2010/12/16 09:56:39 | modyfikacja wartości |
Katarzyna Bukowska | 2010/12/16 09:54:03 | nowa pozycja |