przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Uchodźcy z Ukrainy uczyli się polskiego


150 obywateli Ukrainy, którzy w Szczecinie schronili się przed wojną, wzięło udział w podstawowym kursie języka polskiego, sfinansowanym przez Miasto Szczecin.

Kurs został przeprowadzony przez Uniwersytet Szczeciński. Był bezpłatny i obejmował 180 godzin dydaktycznych. Jego celem było wsparcie uczestników poprzez umożliwienie im codziennej komunikacji i zwiększenie ich szans na rynku pracy. Zainteresowanie było ogromne, a lista osób zakwalifikowanych na kurs zapełniła się już pierwszego dnia rekrutacji.

Wśród uczestników przeważały kobiety (132). Najwięcej osób było w wieku 31 – 40 lat. Uczestnicy zostali podzieleni na 6 grup po 25 osób. Pełen kurs dla każdej z grup obejmował 30 godzin dydaktycznych przeprowadzonych w ramach 15 spotkań. Języka polskiego uczyli pracownicy naukowo – dydaktyczni Wydziału Humanistycznego US.

Podczas zajęć wprowadzono podstawowe zagadnienia takie jak: oficjalne i nieoficjalne powitania i pożegnania czy przedstawianie się i podawanie danych osobowych. Omówiono zasady polskiej wymowy i polski alfabet (pismo ręczne i drukowane), a także – najważniejsze zagadnienia gramatyczne. Tematy zajęć dotyczyły m.in. pochodzenia, rodziny, pracy, zakupów, poruszania się po mieście i transportu, rutyny dnia codziennego czy sposobów spędzania wolnego czasu.

Prowadzący zajęcia zauważyli wysoką frekwencję uczestników, jak również ich dużą motywację do nauki. Efekty nauki sprawdzone zostały po ostatnich zajęciach w formie pisemnego testu wyboru. Wszyscy uczestnicy uzyskali pozytywną ocenę. Ostatecznie, wymaganą frekwencję i pozytywny wynik testu wykazało 131 osób, które otrzymały certyfikaty.

W ramach kursu opracowane zostały również materiały dydaktyczne w formie rozmówek polsko – ukraińsko – angielsko – niemieckich. Zawierają one podstawowe słownictwo i zwroty niezbędne np. podczas wizyty u lekarza, w sklepie, w urzędzie, itp. Materiał dostępny jest w załączniku.


Załączniki:

udostępnił: Biuro Dialogu Obywatelskiego, wytworzono: 2022/08/03, odpowiedzialny/a: Joanna gabinowska, wprowadził/a: Joanna Gabinowska, dnia: 2022/08/03 15:27:11
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Joanna Gabinowska 2022/08/03 15:27:11 modyfikacja wartości
Joanna Gabinowska 2022/08/03 15:10:19 modyfikacja wartości
Joanna Gabinowska 2022/08/03 15:06:12 modyfikacja wartości
Joanna Gabinowska 2022/08/03 15:03:16 nowa pozycja