przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Międzynarodowy projekt kulturalny


Zarząd Koła w Szczecinie Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym informuje o działaniach kulturalnych osób z niepełnosprawnością intelektualną w ramach międzynarodowego projektu realizowanego wspólnie z organizacjami z Francji oraz Niemiec.

Bardzo oryginalna i odważna idea – stworzenie wspólnego dzieła teatralnego, które połączy trzy europejskie kraje Unii Europejskiej, idea łącząca osoby z niepełnosprawnością intelektualną żyjące w trzech krajach. Opowiada o problemach znanych każdemu z nas: samotności, tęsknocie za drugim człowiekiem, konieczności podjęcia działania, aby móc coś zmienić w swoim życiu, o trudzie poznania i zaakceptowania drugiego człowieka. Wypływa z bezpośrednich doświadczeń niepełnosprawnych aktorów i jest tworzona przez nich samych.

Projekt realizowany jest przez cztery organizacje pozarządowe z Polski - Koło w Szczecinie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Francji -Centre d’Aide par le Travail ‘Les Atelier de la Meè oraz Niemiec - Stiftung Leben und Arbeiten, Lebensgemeinschaft Johannishag z Worpswede oraz Lebens- und Arbeitsgemeinnschaft z Hamburga).

Projekt zyskał uznanie oraz częściowe dofinansowanie Unii Europejskiej Sokrates – Grundtvig, Prezydenta Miasta Szczecina oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Projekt realizuje wielorakie cele. Po pierwsze jest doskonałym narzędziem edukacji społecznej. Prezentuje twórczy potencjał osób z niepełnosprawnością intelektualną, promuje osoby jako równorzędnych, pełnowartościowych członków społeczności lokalnej, które mogą godnie ją reprezentować w szerszych kręgach społecznych. Promuje dobre praktyki wdrożenia w życie idei Zjednoczonej Europy. Po drugie rozwija i propaguje nową metodę edukacyjną – wykorzystanie teatru w ustawicznej edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. W czasie trwania projektu terapeuci wymieniają się doświadczeniami, uczą się od siebie, wypracowując w ten sposób oryginalną metodykę edukacji poprzez teatr. Po trzecie – dzięki częstym kontaktom, w czasie wielogodzinnych dyskusji i prób rodzą się przyjaźnie, uczestnicy projektu uczą się porozumiewania się w języku angielskim oraz wykorzystują nabyte zdolności aktorskie do komunikacji pozawerbalnej.

Głównym efektem projektu jest międzynarodowe przedstawienie teatralne pod tytułem „Kontakt, czyli sekret Lei”

Rzecz dzieje się w trzech różnych światach.

W pierwszym – niebieskim - żyją samotnie ludzie zamknięci w swoich domach. Każdy z nich ma marzenie, pasję które chce pokazać innym ludziom. Więc otwiera swój dom, wychodzi z niego pokazuje co może dać innym…. Ale na zewnątrz nikogo nie ma. Zamyka się więc z powrotem i coraz bardziej obojętnieje. Pewnego dnia jeden człowiek – poeta, myśliciel – wpada na pomysł, że najważniejsze jest szczęście, miłość, przyjaźń. Nakłania wszystkich innych aby poszli z nim poszukać szczęścia, miłości, przyjaźni ….

W drugim świecie – żółtym – na przystanku autobusowym spotykają się różni ludzie. Każdy z nich zajęty jest swoimi problemami, których nie potrafi rozwiązać, nie widzi innych osób wokół siebie. Tak dzieje się codziennie, aż do chwili gdy na przystanku spotykają zjawę z innej planety. Obiecuje ona, że na tej innej planecie rozwiążą się ich problemy. Pełni wiary, że gdzieś tam będą szczęśliwsi – wyruszają w poszukiwaniu innej planety.

W trzecim świecie – czerwonym – ludzie pracują bez przerwy. Innych ludzi zauważają tylko wtedy, gdy im w czymś przeszkodzą, staną na ich drodze. Wtedy starają się skłonić ich do usunięcia się albo sami znajdują inne miejsce, aby znowu zająć się pracą. Pewnego razu zjawia się człowiek, który namawia ich na podróż na inna lepsza planetę …..
Wszystkie grupy wędrują do innej planety. Napotykają w tej wędrówce różne przeszkody, przeżywają różne emocje: zachwyt, zdziwienie, zmęczenie, zatrwożenie, złość, radość ….
Aż pewnego razu spotykają się ze sobą. Na początku są bardzo nieufni, ostrożni wobec siebie, podejrzliwi. Z czasem, gdy poznają się coraz lepiej, otwierają się przed sobą, dają innym to co mają najlepszego, to co było dotychczas tylko w nich ….. Doznają tego, za czym zawsze tęsknili – poczucia bycia częścią czegoś większego, przyjaźni … mogą bezpiecznie podzielić się sobą z innym człowiekiem. Doznawszy przemiany chcą wrócić do swoich domów, bogatsi i świadomi swojego miejsca w świecie, poza granicą siebie samego, swoich krajów, i swoich dotychczasowych wyobrażeń o świecie.

Przedstawienie było prezentowane już w listopadzie 2008 roku we Francji (Francja, Nantes, Chateaubriand).

W roku 2009 premiery przedstawienia odbędą się w Niemczech (Berlin – 30 i 31 stycznia, Brema – 3 luty, Worpswede – 5 luty, Hamburg – 7 luty).

W Polsce premiery spektaklu odbędą się 5 kwietnia 2009 w Operze Kameralnej w Warszawie oraz 7 kwietnia 2009 w Teatrze Polskim w Szczecinie.

Przewodnicząca Zarządu Koła

Barbara Jaskierska

psouuszczecin.org.pl


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2009/02/10, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2009/05/02 12:11:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2009/05/02 12:11:58 modyfikacja wartości
Anna Stępień 2009/02/10 08:16:42 nowa pozycja