Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Edukacja i popularyzacja białej ceramiki szczecińskiej
Projekt Edukacja i popularyzacja białej ceramiki szczecińskiej, polega na upowszechnieniu wiedzy na temat unikalnej i niemalże zapomnianej tradycji garncarskiej regionu, w sposób atrakcyjny dla szerokiej publiczności oraz inspirowaniu twórczości nawiązującej do jej wzornictwa.
Bezpośrednimi odbiorcami projektu są mieszkańcy Szczecina i okolic, głównie: uczniowie szkół wszystkich szczebli (również studenci), pasjonaci sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego, etnologii oraz historii Pomorza Zachodniego, artyści, ceramicy i młodzi projektanci. Ponadto trwająca od początku sierpnia akcja popularyzatorska na temat białej ceramiki szczecińskiej kierowana jest do szerokiego forum odbiorców mass-mediów.
Liczymy na to, że realizacja projektu pomoże mieszkańcom Szczecina, zintegrować się wokół budowy kulturowego pomostu między przeszłością miasta a jego przyszłością. Wpłynie pozytywnie na ożywienie współpracy międzynarodowej, skupionej na zachowaniu tradycji ceramicznych typowych dla zachodniej części Pomorza. Ułatwi proces odbudowy kultury ceramicznej regionu i rozwój kompetencji kulturalnych oraz twórczych u uczestników projektu.
Partnerami stowarzyszenia Glino-Kolektyw przy realizacji projektu są: Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie-Dąbiu, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Techniki i Komunikacji-Zajezdnia Sztuki, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Szczecin.
Warsztaty
Zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach ceramicznych, które od września do końca października odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie-Dąbiu oraz w Szczecinie w siedzibie Glino-Kolektywu przy ulicy Kaszubskiej 3. Uczestnicy warsztatów w trakcie 3 spotkań, będą bawić się stylistyką białej ceramiki szczecińskiej. Najciekawsze prace wezmą udział w wystawie powarsztatowej, która obędzie się 17 listopada 2012 roku w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki. Rekrutacja na warsztaty rozpoczęła się 15 sierpnia. Za nami pierwsze spotkania warsztatowe.
Konkurs
1 września rozpoczął się konkurs plastyczno/projektowy, tematycznie nawiązujący do zjawiska białej ceramiki szczecińskiej. Na stronie www.glinokolektyw.pl , zakładka Projekty, znajdziecie Państwo regulamin konkursu oraz kartę zgłoszenia uczestnika konkursu. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału!
Wykład
Zapraszamy też, do udziału w otwartym wykładzie na temat naczyń typu Stettiner Ware (XVIII-XIX wieczna nazwa) poprowadzonym przez panią Iwonę Karwowską w budynku Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego 04 października 2012 roku o godz. 17.00
Publikacje
Proponujemy śledzić informacje na temat historii i prób rekonstrukcji białej ceramiki szczecińskiej w środkach masowego przekazu. Może miło zaskoczą Państwa!
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Bukowska | 2012/09/28 09:59:37 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2012/09/14 10:14:03 | nowa pozycja |