Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Będą rozmawiać o architekturze w komiksie
ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI zapraszają na spotkanie z udziałem Agnieszki Rasmus-Zgorzelskiej (Centrum Architektury) i Krzysztofa Lichtblaua (Pan od książek, Wydawnictwo Granda). Będzie mowa o tytułach wydanych przez Centrum Architektury i o wyjątkowości komiksu jako medium popularyzatorskiego.
O architekturze i architektach wydano wiele książek, opracowań naukowych, albumów, czasopism i portali. Jedną z ciekawszych form popularyzowania i przybliżania architektury są komiksy. Na polskim rynku niewiele jest jeszcze tytułów, które podejmują ten temat, ale powoli się to zmienia – przede wszystkim dzięki działalności fundacji Centrum Architektury, która w 2020 roku zainicjowała serię komiksów o tematyce architektonicznej.
ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „miastoteka”. Tym razem z udziałem Agnieszki Rasmus-Zgorzelskiej (Centrum Architektury) i Krzysztofa Lichtblaua (Pan od książek, Wydawnictwo Granda). Będzie mowa o tytułach wydanych przez Centrum Architektury („Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”, „Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty”, „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna”) i o wyjątkowości komiksu jako medium popularyzatorskiego. Centrum Architektury to fundacja zajmująca się upowszechnianiem wiedzy o architekturze. Wydają książki – piękne i mądre narzędzia do rozmowy o naszym otoczeniu: komiksy, atlasy architektury, klasyczne teksty teoretyczne. Rozwijają linię architektonicznych plakatów. Organizują spacery architektoniczne, spotkania, wydarzenia w nietypowej formule. Tworzą autorskie Radio Architektura – minisłuchowiska, audycje o architekturze i jej obrzeżach. Więcej: www.centrumarchitektury.org.
Trochę o gościach:
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Absolwentka anglistyki na UW oraz podyplomowego Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na WA PW. Wydawczyni, kuratorka, redaktorka, autorka i tłumaczka. Współzałożycielka Fundacji Centrum Architektury.
Krzysztof Lichtblau
(ur. 1989 w Szczecinie) Krytyk literacki i komiksowy, doktor nauk humanistycznych. Od 2018 r. prowadzi własne wydawnictwo (Wydawnictwo Granda). Jest redaktorem „Zeszytów komiksowych” i autorem tekstów krytycznych i naukowych m.in. w „Blizie”, „Fabulariach”, „Midraszu”, „Pograniczach”, „Tyglu Kultury” i w tomach zbiorowych. Na portalu wSzczecinie.pl prowadzi autorski cykl rozmów „Pan od książek” poświęconych literaturze na Pomorzu Zachodnim, a od tego roku współprowadzi na YT „Kanał Książkowy”.
Trochę o komiksach, o których będzie mowa:
„Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku” (Pierre Christin, Olivier Balez, przekład Tomasz Swoboda) – biografia wszechwładnego urzędnika urbanisty, który przez kilkadziesiąt lat urządzał i przebudowywał Nowy Jork.
„Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty” (Agustín Ferrer Casas, przekład Agata Ostrowska) – biografia Miesa van der Rohego, słynnego niemieckiego architekta modernisty, autora hasła „mniej znaczy więcej”.
„Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” (Lucas Harari, przekład Tomasz Swoboda) – fabuła, której bohaterem i scenerią są słynne szwajcarskie termy projektu Petera Zumthora – przyciągająca jak magnes i oddziałująca na wszystkie zmysły architektura.
Spotkanie, które poprowadzi Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI, już 16 listopada (wtorek) o godz. 18.00 w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 54 „Pro Media”. Wstęp wolny.
Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2021-2022″, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacja obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Piotr Spunda | 2021/11/12 13:56:08 | nowa pozycja |