Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Konkurs - Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich 2007
Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych, samorządów i partnerów społecznych na projekty działań do zrealizowania w ramach obchodów Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich (ERRSW) 2007.
Rada Unii Europejskiej decyzją Parlamentu Europejskiego ustanowiła Europejski Rok na rzecz Równych Szans dla Wszystkich (2007).
Decyzja Parlamentu zakłada zrealizowanie następujących celów:
-
Prawo: podniesienie poziomu znajomości prawa antydyskryminacyjnego i równościowego, wynikających z niego praw i obowiązków obywateli oraz państw.
-
Reprezentacja: pobudzanie dyskusji na temat sposobów zwiększania udziału w życiu społecznym grup słabo reprezentowanych, jako że polityka równych szans to nie tylko przeciwdziałanie dyskryminacji, ale również promowanie równego udziału.
-
Uznanie wartości płynących z różnorodności: tworzenie klimatu sprzyjającego afirmacji różnorodności jako wielkiej wartości w społeczeństwie, na które składają się wszyscy członkowie danej społeczności, niezależnie od płci, rasy, pochodzenia etnicznego, religii, przekonań, wieku, niepełnosprawności i orientacji seksualnej.
-
Promowanie szacunku i tolerancji: czyli tworzenie bardziej spójnego społeczeństwa poprzez budowanie więzi pomiędzy różnymi grupami społecznymi oraz eliminowanie stereotypów i uprzedzeń.
I Działania, które kwalifikują się do wsparcia finansowego na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym:
-
Spotkania i imprezy związane z celami ERRSW. Działania te mają na celu podnoszenie świadomości w zakresie kwestii związanych z ERRSW - w tym równości, niedyskryminacji i różnorodności.
-
Kampanie informacyjne, promocyjne i edukacyjne mające na celu propagowanie zasad i wartości leżących u podstaw ERRSW na poziomie krajowym włącznie z przyznawaniem nagród i organizacją konkursów.
-
Ankiety i badania w celu głębszego przeanalizowania kluczowych zagadnień ERRSW (równości, równych szans, niedyskryminacji, różnorodności, dyskryminacji różnego rodzaju itp.) oraz możliwych narzędzi do wprowadzania w życie niedyskryminacji i wyrównania szans, takich jak środki pozytywne i zbieranie danych.
-
Przykłady konkretnych działań obejmują kampanie krajowe, regionalne, dzienne, tygodniowe dotyczące różnorodności, zagadnień związanych z równością oraz zwalczaniem dyskryminacji; konkursy na plakat lub esej w szkołach, promowanie i wymiana dobrych wzorców dla przedsiębiorców i biznesu i/lub szkół i uniwersytetów wdrażających politykę w zakresie różnorodności.
II Beneficjentem funduszy na działania w ramach ERRSW może być:
Pomoc unijna trafi do organizacji mogących wywierać wpływ albo powodować faktyczne lub praktyczne zmiany, takich jak szkoły i instytucje edukacyjne, przedsiębiorstwa, biznes, media, organizacje pozarządowe, samorządy.
III Następujące koszty działań będą kwalifikowały się do wsparcia:
-
koszt personelu przypisanego do każdego działania (pracownicy stali lub na czas określony zatrudnieni na podstawie umów), w tym faktyczne wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne i inne koszty związane z wynagrodzeniem, pod warunkiem, że nie przekroczą one średnie stawki odpowiadające typowej polityce beneficjenta w zakresie wynagrodzeń.
-
koszty podróży i pobytu pracowników.
-
koszty zakupu sprzętu (nowego lub używanego), pod warunkiem że wspomniane składniki majątku trwałego podlegają amortyzacji zgodnie z przepisami podatkowymi i księgowymi mającymi zastosowanie do beneficjenta i powszechnie przyjętymi w odniesieniu do tego samego rodzaju składników majątku. Komisja może uwzględnić jedynie tę część amortyzacji składników majątku, która odpowiada okresowi objętemu umową.
-
koszty materiałów nietrwałych i zaopatrzenia, pod warunkiem że są możliwe do ustalenia i przypisane do konkretnego działania.
-
koszty wynikające z innych zamówień poczynionych przez beneficjenta do celów realizacji strategii krajowej, pod warunkiem że przestrzegane są warunki przewidziane w umowie.
-
koszty wynikające bezpośrednio z wymogów nałożonych umową (rozpowszechnianie informacji, ocena szczegółowa działania, audyt, tłumaczenie, powielanie, itp.), w tym koszty wszelkich usług finansowych.
-
koszty ogólne poszczególnych działań (maksymalnie 7%).
IV Koszty niekwalifikujące się do wsparcia:
-
podwyższenie kapitału i zwrot z kapitału
-
dług i opłaty związane z jego obsługą
-
rezerwy
-
należne odsetki
-
nieściągalne należności
-
straty z tytułu różnic kursowych
-
VAT, z wyjątkiem przypadków, w których beneficjent może udowodnić, że nie jest w stanie go odzyskać
-
koszty zgłoszone przez beneficjenta i pokryte w ramach określonego działania lub programu pracy korzystającego z finansowania wspólnotowego
-
wydatki nadmierne lub nierozważne
Wkład w naturze nie stanowi kosztów kwalifikowanych.
Działania wyłonione w ramach konkursu będą realizowane od początku marca do końca 2007 roku. Termin składania wniosków do 16 listopada 2006 r. Termin rozstrzygnięcia konkursu ustalono na 1 grudnia 2006 r.
Ewentualne pytania dotyczące kwestii formalnych i merytorycznych można kierować na adres maria.przybyla@mps.gov.pl.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2006/11/23 14:25:42 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2006/10/31 08:06:59 | nowa pozycja |