Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
O Szczecinie po 1945 roku. Spacery miejskie dla młodzieży.
Za nami już dwa spacery z miejskimi przewodnikami, którzy poprowadzili młodych uczestników śladami historii Szczecina. Na chętnych czekają jeszcze dwa – „Szczecin – miasto wolności” oraz „Jak grał klubowy Szczecin”. Wszystko w ramach programu „Kultura zaprasza”.
Program „Kultura zaprasza” realizowany jest przez Gminę Miasto Szczecin od 2015 roku. Jego celem jest zmniejszać bariery dostępu do kultury – szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Dotychczas uczestnicy odwiedzali szczecińskie instytucje kultury. W tym roku ruszają w miasto z przewodnikami, a wszystko spaja klamra historii własnej, rodzinnej, zamkniętej w historii miasta.
Za nami spacer z Małgorzatą Dudą, która poprowadziła uczestników przez Stare Miasto opowiadając o zmianach, jakie nastąpiły w trakcie wojny. Młodzież odwiedziła też Zamek Książąt Pomorskich i obejrzała wystawę „Szczecin. Atlas obecności”. Na przechadzkę grupkę młodych szczecinian zaprosiła także Justyna Machnik, która – jak zawsze w odpowiedniej stylizacji – opowiadała o siermiężnych czasach PRLu, kiedy to Szczecin był otwartym oknem na świat.
Przed nami kolejne spacery – z Tomaszem Wieczorkiem i Przemkiem Głową. Ten pierwszy zabierze nas w podróż do miasta wolności. „Nawiążemy do wydarzeń ważnych i symbolicznych dla naszego miasta, ale też całej Polski. Pojawimy się w miejscach, które stały się sceną dla działań wolnościowych i obywatelskich, i przyczyniły się do przeprowadzenia przemian ustrojowych w i po 1989 roku” – zapowiada Tomasz Wieczorek. Z kolei Przemek Głowa opowiadać będzie o Szczecinie lat 90. – świecie sprzed YouTube’a, czyli czasach muzyki z kaset, płyt kompaktowych, walkmanów, adapterów i taśm magnetofonowych. „Będziemy wspominać niszowe kluby i nie zawsze legalne koncerty, kres cenzury, rodzący się wolny (muzyczny) rynek, a także miejsca i wydarzenia wyrastające w pejzażu miasta, do którego z impetem wkracza Zachód” – obiecuje przewodnik miejski.
Udział w spacerach jest bezpłatny, dedykowane one szczególnie młodzieży. Wystarczy się zarejestrować na bit.ly/KulturaZaprasza. A w lipcu na chętnych czekają także warsztaty dla młodzieży, w ramach których zmierzymy się z tematem opowiadania historii własnej, rodzinnej, lokalnej. Poprowadzą je: Weronika Fibich, Marek Osajda, Rafał Molenda i Dominik Czech. Szczegóły na klubdelta.pl.
Harmonogram wydarzeń:
SPACERY
- 23.06.2021 (środa) | godz. 16.00
„Szczecin – miasto wolności” | Spacer z Tomaszem Wieczorkiem
- 28.06.2021 (poniedziałek) | godz. 16.00
„Muzyka końca XX wieku. Jak grał klubowy Szczecin” | Spacer z Przemkiem Głową
DWUDNIOWE WARSZTATY
- 5-6.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-14.00
„Zapisujemy pamięć” | Warsztaty z Weroniką Fibich
- 12-13.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-14.00
„Warsztaty z pisania. Jak zapisywać historię rodziców, dziadków, własną”
Warsztaty z Markiem Osajdą
- 19-20.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-15.00
„Wspomnienie w obrazie, obraz we wspomnieniu. Warsztaty filmowe”
Warsztaty z Dominikiem Czechem i Rafałem Molendą
O PROWADZĄCYCH
- Tomasz Wieczorek
Przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY”, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „ZAMEK SZCZECIŃSKI”. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKIEM pt. „SZCZECIN – GWIEZDNE MIASTO”.
- Przemysław Głowa
Przewodnik miejski i bookinista, który serce oddał Szczecinowi. Syn Pionierów, zakochany w połączeniach między literaturą, architekturą i popkulturą. Konsultant historyczny, twórca autorskich projektów niezależnych jak „Paprykarz Wspomnień”. Współautor publikacji „Zrób to w Szczecinie. Przewodnik alternatywny”. Laureat Nagrody Architektonicznej Prezydenta Szczecina za propagowanie wiedzy o architekturze Szczecina.
- Weronika Fibich
Pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych / performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości. Stosowaną metodą pracy jest „rysunek z pamięci”. Wartość „rysunku” polega na powiązaniu prywatnego z publicznym, wyrozumowanego z intuicyjnym, przypomnianego z odczuwanym.
- Marek Osajda
Absolwent historii UAM w Poznaniu (1979) i Studium Dziennikarstwa UW, specjalizacja telewizyjna (1981). Współpracował m.in. z „Głosem Szczecińskim”, wydawnictwem Ekolog Pomorski, prywatną telewizją Morze w Szczecinie (redaktor naczelny). Założyciel i redaktor naczelny magazynu ekologicznego „Zielona Arka”. Wydawca, w formie książkowej, raportów o stanie środowiska w woj. zachodniopomorskim. Współpracownik tygodnika „Morze i Ziemia” i TVP Szczecin. Od 2000 dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego”. Od 2009 członek rady programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”. Od 2013 członek rady programowej OTVP Szczecin. Nagrody i wyróżnienia: nagroda specjalna za film „Muzeum ucieczek” (o Murze Berlińskim) na Ogólnopolskim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” 1990; wyróżnienie za dokument „Człowiek z lasu” (o mieszkańcu Białorusi, który od zakończenia wojny do czasów Gorbaczowa ukrywał się w lesie) na Circom Regional – Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych 1992; wyróżnienie za film „Police od tyłu” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Ekologicznych Ekofilm 1998; Nagroda specjalna za film „Okruchy życia” na OFFE Ekofilm 2002; tytuł Ekologa roku 1998 i Publicysty roku 2003 województwa zachodniopomorskiego.
- Dominik Czech
Reżyser, operator, absolwent Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu w Zielonej Górze. Przygodę z kamerą rozpoczął w 1999 w lokalnej telewizji w Gorzowie. Początkowo jego praca była ściśle związana z mediami. Od 2018 współprowadzący szczecińskie warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży pn. „Z klatki schodowej do klatki filmowej”.
- Rafał Molenda
Właściciel multimedialnej firmy REM Production z 16-letnim doświadczeniem dziennikarskim w radiu, telewizji i prasie (m.in. Radio Plama, TV Gryf, Gazeta Szczecińska. Pomorska Stacja Radiowa, RMF FM, Radio Szczecin). Były korespondent wojenny w Afganistanie. Autor „Błękitnej pustyni” – audiobooka i książki, opisujących misje polskich żołnierzy w Afganistanie. Nominowany do Europejskiej Nagrody ‘Prix Europa’. Scenarzysta, lektor, twórca filmów, programów telewizyjnych, reportaży i słuchowisk.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Piotr Spunda | 2021/06/17 12:50:00 | nowa pozycja |