przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

"Aktywni do setki"


W imieniu Centrum Wolontariatu w Szczecinie oraz Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Kulturalno – Społecznych TWIKS i Domu Kultury Słowianin, mam przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie organizowane w ramach kampanii społecznej „Aktywni do setki”, poświęcone tematowi:

„W jaki sposób nowoczesne technologie i urządzenia codziennego użytku mogą pomóc osobom starszym w aktywności społecznej i życiowej”

Spotkanie odbędzie się w dniu 17 marca 2015 r. w godz. 12.00 – 14.00 w Domu Kultury Słowianin przy ul. Korzeniowskiego 7.

W czasie spotkania, organizatorzy przedstawią specjalną wersję tabletu (lekkiego urządzenia multimedialnego o cechach komputera przenośnego), który zaprojektowany został specjalnie z myślą o osobach starszych, w którym zainstalowano programy i aplikacje ułatwiające codzienną aktywność seniorów.

Odbędą się także praktyczne warsztaty w czasie których seniorzy pod okiem instruktora, będą mogli zapoznać się osobiście z działaniem tabletu i wypróbować jego możliwości.

Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek.

Ogólnopolska Sieci Centrów Wolontariatu oraz partnerzy, firmy Microsoft, T-Mobile oraz Intel, zainicjowali kampanię społeczną „Aktywni do setki” poświęconą aktywizacji osób w wieku około-emerytalnym przy wykorzystaniu nowych technologii. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Fundacja „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”.

Według danych ZUS w 2013 r. w Polsce w wieku emerytalnym było 4,9 mln osób. To duża grupa osób, których potencjał nie musi maleć wraz z wiekiem późnej dojrzałości. Seniorzy to osoby o dużym doświadczeniu, którym nadal mogą dzielić się z innymi w ramach wolontariatu (m.in. szybko rozwijającego się Wolontariatu Kompetencji) oraz chęci pomocy i bycia aktywnymi społecznie. „Aktywni do setki” to zestaw działań promujących aktywność społeczną i życiową wśród osób dojrzałych, lecz także zwracających uwagę organizacji i instytucji mogących skorzystać z pomocy wolontariuszy na możliwości, jakie tworzy wolontariat. Wiele ogromnych przedsięwzięć społecznych odbywa się na zasadzie wolontariatu. Niemniej nadal świadomość możliwości i korzyści z wolontariatu nie jest w pełni wykorzystywana.

Zdaniem Anny Graczyk-Osowskiej, przedstawicielki Centrum Wolontariat w Szczecinie„ aktywność seniorów nie musi sprowadzać się wyłącznie do opieki nad wnuczętami, pomocy dzieciom lub w ramach wspólnoty sąsiedzkiej. Czas na emeryturze to doskonała okazja do realizacji swoich pasji i rozwijania zainteresowań. To także dobra pora na podjęcie aktywności obywatelskiej, na którą często nie było wcześniej czasu.”

W ramach kampanii „Aktywni do setki” odbywa się szereg spotkań w regionalnych Centrach Wolontariatu oraz na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w dziesięciu polskich miastach (Warszawa, Poznań, Lublin, Kraków, Katowice, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Kielce, Elbląg). Są one poświęcone promocji aktywności seniorów i włączeniu cyfrowemu, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania społecznego.

Na potrzeby kampanii przygotowano również specjalny tablet z aplikacjami, które ułatwiają seniorom codzienne funkcjonowanie oraz pozwalają zwiększyć aktywność społeczną.

„Wiedza oraz doświadczenie zawodowe osób wchodzących w wiek emerytalny to wciąż niespożytkowany potencjał, dlatego dzięki wolontariatowi kompetencyjnemu chcemy wzmocnić w tej grupie poczucie, że są ważną częścią naszego społeczeństwa, od której możemy się wiele nauczyć. Narzędziem, które do tego celu chcemy wykorzystać to „Tablet III Wieku”, który nie tylko wprowadza osoby dojrzałe w świat technologii, ale jest także swoistym pomostem między pokoleniami. Dzięki niemu osoby na emeryturze mogą stale być w kontakcie z rodziną, w szczególności z wnukami, dla których mobilne technologie to przecież codzienność” – podkreśla Marek Kosycarz, dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej w polskim oddziale Microsoft.

Oferta partnera kampanii „Aktywni do setki”, firmy T-Mobile: „Tablet III wieku” z systemem operacyjnym Windows 8.1, będąca jednym z elementów kampanii, oferuje 15 darmowych, fabrycznie zainstalowanych aplikacji / programów, wybranych pod kątem utrzymania aktywności osób 60+ oraz ułatwienia im codziennego funkcjonowania. Użytkownikom został także udostępniony kontakt z doradcą specjalnie uruchomionej na czas 3 miesięcy Infolinii świadczącej wsparcie w użytkowaniu sprzętu, jako narzędzia utrzymania aktywności i adaptacji do realiów współczesnego cyfrowego świata.

„Osoby te posiadają ogromny kapitał wiedzy i umiejętności, dzięki czemu z powodzeniem mogą pełnić rolę ekspertów w swoich dziedzinach lub być inicjatorami działań, które posłużą innym. Niestety, spora część tych osób nie wie, w jaki sposób spożytkować swój potencjał. Mamy nadzieję, że dzięki nowym technologiom i właśnie tabletowi, który przygotowaliśmy specjalnie z myślą o osobach starszych, ułatwimy seniorom dostęp do miejsca, gdzie będą czuli się potrzebni i będą mogli podzielić się swoim doświadczeniem. Jestem przekonana, że to urządzenie pomoże im aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym i społecznym, jak również pozwoli utrzymać dobrą kondycję psychofizyczną” – podkreśla Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, T-Mobile Polska.

Autorzy kampanii „Aktywni do setki” zwracają uwagę na aktywność życiową osób w wieku około-emerytalnym, dla których przejście na emeryturę często stanowi wyzwanie, chcąc w szczególny sposób akcentować potencjał wolontariatu i nowych technologii, jako narzędzi wspierających w zarządzaniu tą zmianą.

Regionalne Centrum Wolontariatu w Szczecinie,  Anna Graczyk-Osowska, graczyk.anna@gmail.com , 785 937 136, 91 450 11 46


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2015/03/12, odpowiedzialny/a: Katarzyna Bukowska, wprowadził/a: Katarzyna Bukowska, dnia: 2015/03/12 11:25:24
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Bukowska 2015/03/12 11:25:24 nowa pozycja