Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Stowarzyszenie OFFicyna zaprasza...
Stowarzyszenie OFFicyna
ul. Lenartowicza 3-4
71-445 Szczecin
91 423 69 01
gg 5955635
officyna@wp.pl
otwarte pn.-pt. w godz. 10:00-15:00 oraz w trakcie warsztatów i imprez
INFORMUJE:
weekend w OFFicynie 6-9.01
3.12.05-31.01.06 wystawa: Sprzedane wspomnienia
6.01.06 piątek, godz. 19:00 spektakl zamknięty Teatru NieMa
9.01poniedziałek, godz 19:00 premiera prasowa spektaklu Klucz wg L. Razumowskie
do 31 maja 2006 ARTCUBE - potrzeba sztuki
cały czas pozycje wydawnictwa Forma Autorska
Sprzedane wspomnienia
kuratorzy: Małgorzata Frymus, Bartosz Wójcik
co: wystawa
gdzie: m/s OFFicyna
kiedy: 3.12.05 – 31.01.06
wstęp: wolny
Wystawa ocalonych od zapomnienia fotografii naszych przodków. Autorzy wystawy znaleźli w antykwariatach sprzedane wspomnienia, ważne fakty z życiorysów mieszkańców Niebuszewa i Szczecina - fotografie ślubne, rodzinne, komunijne... Wystawa “Sprzedane wspomnienia” stanowi część kolekcji “Muzeum Niebuszewa”, prowadzonego od 2004 r. przez m/s OFFicyna.
Teatr Nie Ma: Klucz
premiera prasowa spektaklu Klucz wg L. Razumowskiej uilh
reżyseria: Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz
Występują: Anna Gielarowska, Marta Jesswein, Artur Bartosiewicz, Piotr Kołakowski, Maciej Kowalik
co: przedstawienie teatralne
gdzie: sala sceniczna m/s OFFicyna
kiedy: 9.01 (poniedziałek), godz. 19:00
bilety: 5,- PLN
Do samotnej nauczycielki, pani Heleny, przychodza uczniowie z klasy maturalnej pod pretekstem złożenia jej życzeń urodzinowych. Okazuje się jednak, że wizyta nie jest bezinteresowna. Uczniowie, którzy wczoraj zdawali pisemną maturę z matematyki, chcą wymóc na nauczycielce zgodę na wydanie klucza do sejfu, co umożliwiłoby im zamianę źle lub słabo napisanych prac. Zaskoczona, zdumiona, głęboko wstrząśnięta cynizmem swych na pozór dobrze znanych uczniów nauczycielka opiera się próbom przekupstwa, szantażu, terroru psychicznego, wreszcie fizycznej przemocy. Walczy z determinacją o godność własną i młodych, zagubionych i błądzących, lecz przecież nie z gruntu złych, jeszcze – ma nadzieję – nie zdeprawowanych do cna prześladowców.
ARTCUBE - potrzeba sztuki
Wielofunkcyjny kolekcjonerski zestaw artystyczny.
W miejscu sztuki OFFicyna: Zygmunyt Rytka. Do końca maja 2006
co: kostka
gdzie: m/s OFFicyna
kiedy: do 31 maja 2006
wstęp: wolny
Akcja społeczna "ARTCUBE - potrzeba sztuki", opracowana przez warszawską Galerię Program, to kolekcjonerski zestaw 12 kostek wytworzonych technikami drukarskimi na tworzywie sztucznym, zaprojektowanych przez 12 artystów z różnych dziedzin sztuki. W projekcie bierze udział 12 ambitnych non-profitowych galerii w Polsce, w których będzie dystrybuowana kostka. Finał akcji zwieńczy w czerwcu 2006 roku uroczysta Gala. Cena kostki 30 zł + vat.
mecenas projektu - Deutsche Bank
Forma Autorska
W miejscu sztuki OFFicyna dostępne są publikacje szczecińskiego wydawnictwa Forma Autorska
co: książki
gdzie: m/s OFFicyna
kiedy: cały czas
Najświeższe propozycje wydawnictwa Forma, którymi zapoczątkowaliśmy serię prezentującą odważną i ambitną artystycznie literaturę pisarzy znanych, funkcjonujących jednakże raczej poza oficjalnym nurtem. Pierwszymi publikacjami w serii są „Anioły i świnie. W Berlinie!” Brygidy Helbig oraz „Czas przeprowadzki” Krzysztofa Niewrzędy.
Niewrzęda i Helbig są autorami żywo przyjętych przez krytykę tomów poetyckich i prozatorskich wyróżniających się niepowtarzalnym stylem i szczególną dbałością o formę. Oboje urodzili się w Szczecinie i oboje mieszkają w Berlinie. Ich książki zaś sprawiły, iż mit Berlina wraca do polskiej literatury!
„Anioły i świnie. W Berlinie!” Brygidy Helbig
„Anioły i świnie. W Berlinie!” to satyryczna, emanująca energią i operująca lingwistyczną zabawą proza o korowodach polsko-niemieckich uprzedzeń i fascynacji, a zarazem karykatura środowisk akademickich. Doprowadzone do absurdu stereotypy i uprzedzenia narodowe, ale także płciowe, ulegają tu odautorskiej dekonstrukcji. To one przyczyniają się do podwójnego wykluczenia głównej bohaterki – jako obcokrajowca i kobiety. Finałem jest skazana na fiasko, groteskowa walka o miejsce dla kultury polskiej w niemieckiej stolicy u progu przeczuwanej apokalipsy.
„Czas przeprowadzki” Krzysztofa Niewrzędy jest pełnym ekscytujących niespodzianek narracyjnych i językowych zbiorem esejów, wierszy i opowiadań, tworzących wyrafinowany literacki portret Berlina, ukazanego na tle prowokacyjnych, naruszających obszary tabu rozważań dotyczących zarówno kultury, jak i polityki, historii oraz problemów społecznych. Nie bez znaczenia są także występujące w książce związki Berlina ze Szczecinem i z doskonale znaną pisarzowi Bremą, która odgrywa tu rolę bezlitośnie poddanego rewizjom archetypu niemieckości.
Po raz pierwszy w historii polskiej literatury Berlin został opisany z tak wielką krytyczną pasją, tak wnikliwie i z tak dużą językową wrażliwością.
Stowarzyszenie OFFicyna jest wspierane przez Fundację Batorego z programu “Kuźnia - dotacje na rozwój instytucjonalny organizacji pozarządowych” oraz z funduszy Miasta Szczecina.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Stępień | 2006/02/01 08:25:53 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2006/01/06 08:42:58 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2006/01/03 10:09:48 | modyfikacja wartości |
Anna Stępień | 2006/01/03 10:08:12 | nowa pozycja |