przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji


Europejskie Towarzystwo Dysleksji ogłosiło pierwszy tydzień października Tygodniem Świadomości Dysleksji. W tym roku przypada on w dniach od 5 do 9 października. W ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji – Szczecin 2009 organizowane będą otwarte warsztaty i spotkania, poprzez które chcemy podnieść świadomość nauczycieli, rodziców i uczniów w naszym regionie w zakresie opieki nad osobami z dysleksją.

Głównym celem kompleksowego systemu opieki nad osobami z dysleksją jest zapewnienie specjalistycznej pomocy dzieciom ryzyka dysleksji na etapie edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej oraz dzieciom i młodzieży z dysleksją rozwojową na kolejnych etapach kształcenia w szkole podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. A niezbędnym elementem kompleksowego systemu jest powiązanie diagnozy dysleksji z obowiązkiem podjęcia pracy na zajęciach w szkole i w domu. Właściwie zorganizowana opieka nad dziećmi ryzyka dysleksji w przedszkolach i nad uczniami z dysleksją w szkołach, to szansa na zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży z niepowodzeniami w uczeniu się, a także tych, które straciły motywację do nauki wskutek ciągłego stresu i poszukują akceptacji oraz możliwości samorealizacji w środowiskach patologicznych i przestępczych.

Warsztaty dla rodziców i nauczycieli w OŚRODKU TERAPII DYSLEKSJI – Niepublicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej SZCZECIŃSKIEGO ODDZIAŁU POLSKIEGO TOWARZYSTWA DYSLEKSJI:
5 października 17.00 – 18.30 Kultura i poprawność języka a dysleksja rozwojowa - Wiesława Chwat
6 października 17.00 – 18.30 Rozpoznawanie ryzyka dysleksji u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - Monika Pałac, Alicja Grykias.
8 października 16.00 - 17.30 Ruch i dysleksja. Kinezjologia edukacyjna - Bożena Kuk.
8 października 17.30 – 19.00 EEG Biofeedback – zastosowanie metody dla rozwiązania problemu dysleksji, zaburzeń zachowania i trudności szkolnych - Sylwia Kuleta.
9 października 16.00 – 17.30 Skuteczność form pomocy udzielanej uczniom z dysleksją rozwojową - Barbara Mańczak.
9 października 17.30 – 19.00 Jak wspierać ucznia dyslektycznego w odrabianiu zadań domowych - Jolanta Dudzińska.

Warsztaty są nieodpłatne, odbędą się w Ośrodku Terapii Dysleksji: al. Papieża Jana Pawła II, 42 w Szczecinie, tel. 091/489 17 47, ptd@ptd.szczecin.pl

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się w celu wpisania się na listę uczestników.

7 października 2009r. w godz.17.00 – 19.00, Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP, al. Monte Cassino nr 15 s. 24: zebranie otwarte Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji na temat: System kompleksowej opieki psychologiczno – pedagogicznej nad dziećmi ryzyka dysleksji i uczniami z dysleksją rozwojową.
Program:
1. Stan świadomości nauczycieli na temat dysleksji – raport z badań: dr Alina Tomaszewska WSH TWP w Szczecinie.
2. Modelowy system kompleksowej opieki psychologiczno – pedagogicznej nad dziećmi ryzyka dysleksji i uczniami z dysleksja rozwojową.
3. Dyskusja - z udziałem przedstawicieli władz oświatowych i samorządowych.

 


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2009/09/28, odpowiedzialny/a: Katarzyna Bukowska, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2009/10/14 08:23:12
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2009/10/14 08:23:12 modyfikacja wartości
Katarzyna Bukowska 2009/09/28 12:43:59 nowa pozycja