przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Ministerstwo zachęca do zakładania profilu zaufanego a'propos zbiórek publicznych


Warto, żeby przedstawiciele organizacji pozarządowych zakładali sobie konta na ePUAP oraz potwierdzali swoje własne profile zaufane. Nie jest to trudne, a pozwoli już niedługo zgłaszać w ten sposób np. zbiórki publiczne na zbiórki.gov.pl. Warto to zrobić już teraz, choć do wejścia w życie nowej ustawy o zbiórkach zostały jeszcze dwa miesiące.

Jak podkreśla Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC), profil zaufany jest formą elektronicznego uwierzytelniania podobną do tego, jaką stosują np. e-banki. Dzięki niemu możemy załatwiać sprawy urzędowe elektronicznie:

•bez wychodzenia z domu/pracy,
•24 godziny na dobę,
•bez dostarczania dodatkowych dokumentów papierowych,
•z dowolnego miejsca w UE.

Bezpłatny profil zaufany zastępuje w kontaktach z administracją podpis odręczny danej osoby (osoby fizycznej, a nie osoby prawnej, o czym dalej). Nie należy mylić go z bezpiecznym podpisem elektronicznym, który jest płatny i załatwia się go w inny sposób.

Nie tylko zgłoszenie zbiórki, czyli po co profil zaufany?

Już teraz posiadacz profilu zaufanego na www.epuap.gov.pl może przy jego użyciu np. sprawdzić składki ZUS, założyć bezpłatnie Biuletyn Informacji Publicznej dla fundacji / stowarzyszenia (za pomocą bezpłatnej aplikacji SSDIP, dostępnej pod adresem: http://ssdip.bip.gov.pl/ ). Można także załatwić coraz więcej spraw lokalnych, bo większość spraw załatwia się w Polsce w samorządach. Niedługo dzięki profilowi zaufanemu będzie można rozliczać się z urzędami skarbowymi, a od 18 lipca 2014 r. zgłaszać zbiórki publiczne na zbiórki.gov.pl.

Możliwości zastosowania profilu zaufanego będą coraz większe. Po pierwsze dlatego, że – co podkreśla MAiC – e-administracja w Polsce stale się rozwija, co oznacza, że z każdym miesiącem coraz więcej urzędowych spraw będziemy mogli załatwić przez internet. Po drugie dlatego, że jest to narzędzie uniwersalne i nieograniczone do e-usług konkretnego urzędu.

Dlatego warto już teraz założyć profil zaufany, by móc korzystać z już dostępnych i nowych usług. Co ważne, założenie i korzystanie z profilu zaufanego jest całkowicie bezpłatne, a sam proces wymaga jednorazowej wizyty w urzędzie – po to, aby urzędnik mógł potwierdzić naszą tożsamość.

Poniżej krótka instrukcja, jak założyć profil zaufany – to naprawdę nie jest trudne!

Więcej także w filmie: http://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_ZalozProfil

Jak założyć profil zaufany?

1.Zakładamy konto na portalu www.epuap.gov.pl – należy kliknąć w zakładkę w prawym górnym rogu strony „zarejestruj się” i wypełnić formularz. Rejestracja jest darmowa i trwa tylko chwilę. Trzeba m.in. podać:
a.imię oraz nazwisko,
b.adres e-mail (adres, na który użytkownik będzie otrzymywał od ePUAP korespondencję zwrotną drogą mailową),
c.login (nazwę, którą chce wykorzystywać podczas logowania do systemu),
d.zaakceptować zakres i warunki korzystania z ePUAP.
2.Wybieramy sposób logowania do portalu – za pomocą hasła lub certyfikatu.
Uwaga: certyfikat jest dostępny tylko dla posiadaczy bezpiecznego podpisu elektronicznego (płatnego). Jeśli nie mamy podpisu, nic nie szkodzi – wybieramy opcję logowania z hasłem. Na koniec należy kliknąć „załóż konto”. Na podany przez nas adres e-mail trafi powiadomienie, że zarejestrowaliśmy się na platformie ePUAP.

3.Jeżeli wszystkie dane uzupełniliśmy prawidłowo, wyświetli się kolejny ekran, na którym należy wpisać swoje dane adresowe – nie jest to obligatoryjne, ale rekomendowane, bo np. jeśli w przyszłości będziemy chcieli wysłać jakieś pismo do urzędu, nasze dane zaciągną się automatycznie do formularza. Aby przejść dalej naciskamy „zakończ”.
4.Pojawia się strona podsumowująca nasze dotychczasowe działania:
Identyfikator użytkownika (login) oraz dane, które wprowadziliśmy np. imię, nazwisko, adres e-mail, adres zamieszkania. Login należy zapamiętać, ponieważ to on identyfikuje nas w systemie. Teraz mamy do wyboru:

a.Złożyć wniosek o profil zaufany,
b.Powrócić do strony głównej,
c.Zalogować się na platformę.
Wybieramy „złóż wniosek o profil zaufany”.

5.Formularz wniosku zostanie uzupełniony automatycznie naszymi danymi pobranymi z konta ePUAP. Jeśli dane są niepoprawne lub niekompletne, musimy je poprawić lub uzupełnić (przy wysłaniu wniosku automatycznie poprawione zostaną też dane na naszym koncie).
6.Wybieramy metodę autoryzacji – np. e-mail. Na podany przez nas adres będą wysyłane kody autoryzacji (to podobny system jak przy bankowych przelewach, gdzie kod dostajemy np. smsem). Po kliknięciu na link „sprawdź poprawność” – sprawdzamy, czy wybrana przez nas metoda działa (np. jeśli wybraliśmy e-mail wpisujemy w odpowiednie pole kod, który został nam przysłany). Jeśli wpisaliśmy poprawny kod, możemy wybrać opcję „wyślij wniosek".
7.Po wysłaniu wniosku idziemy do urzędu, by potwierdzić naszą tożsamość (musimy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport). Wizyta w urzędzie (np. urzędzie skarbowym, wojewódzkim, delegaturze ZUS czy NFZ) nie trwa długo i jest jednorazowa. Do urzędu musimy pójść w ciągu 14 dni od złożenia wniosku, inaczej będzie on anulowany.

Pamiętajmy, że upoważniony urzędnik potwierdza, że dane, które podał obywatel, są poprawne – zatem można się nimi posługiwać w relacjach z państwem. Ale to potwierdzenie dotyczy obywatela, a nie jego związków, np. z organizacjami, w imieniu której mógłby potem występować.

Lista Punktów Potwierdzających jest dostępna na stronie ePUAP, w lokalizacji: Strona główna > Profil zaufany > Lista punktów potwierdzających.

Ważne: posiadacze bezpiecznego podpisu elektronicznego (płatnego) z ważnym certyfikatem kwalifikowanym nie muszą chodzić do urzędu – mogą sami potwierdzić swoje dane.

A kiedy mamy potwierdzony profil zaufany, będziemy mogli posługiwać się nim także przy zgłaszaniu zbiórki publicznej w portalu zbiórki.gov.pl.

Przy zgłaszaniu zbiórki publicznej

Osoba zgłaszająca zbiórki na portalu zbiórki.gov.pl musi mieć prawo reprezentowania organizacji. Jeśli będzie to osoba (osoby) z zarządu – wtedy dane te są w Krajowym Rejestrze Sądowym (można je łatwo sprawdzić pod adresem: https://ems.ms.gov.pl/). Zgłaszanie zmian w zarządzie organizacji jest obowiązkiem organizacji, ale także ze względów praktycznych warto pilnować ich aktualności, bo to będą sprawdzali urzędnicy odpowiedzialni za prowadzenie portalu zbiórki.gov.pl.

Zgłosić zbiórkę może też osoba osobno upoważniona do tego – wtedy do zgłoszenia zbiórki trzeba będzie dołączyć kopię upoważnienia.

Jak wyjaśnia MAiC, jeśli organizacja ma kilkuosobowy sposób reprezentacji i nie będzie nikomu udzielać pełnomocnictwa do reprezentowania w sprawie zbiórek, to być może procedura zgłoszenia będzie troszkę bardziej skomplikowana (MAiC i Centrum Projektów Informatycznych pracuje teraz nad tym, by było to maksymalnie proste). Ważne, że zgłoszenie zbiórki przez dwie osoby (lub więcej) powinno być możliwe. Odpowiednie instrukcje powinny znaleźć się na portalu zbiórki.gov.pl


udostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych, wytworzono: 2014/05/26, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2014/05/26 08:07:22
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2014/05/26 08:07:22 modyfikacja wartości
Anna Stępień 2014/05/26 08:03:58 modyfikacja wartości
Anna Stępień 2014/05/26 08:02:29 nowa pozycja